Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 21.12.2011 12:47:24

Va atentionez ca nu mi-ati raspuns daca aceia care sunt aruncati de "duhul" pe spate, pierzandu-si cunostinta, au sau nu au Duhul Sfant? ii bagam la socoteala, ca sa iasa 176 milioane de umpluti cu Duhul? printre ei avem deja pe mormoni si pe cei nou-apostolici, da sa nu?

penticostalul 21.12.2011 13:15:14

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 417189)
Dar am atatea intrebari pt dumneavoastra....
Va atentionez ca nu mi-ati raspuns daca...

Haideti sa incetam târguielile de tarabă!
Nu v-am raspuns pana acum si nu va voi raspunde la nicio intrebare, va rog sa incetati.

Dupa cum am mentionat eu am raspuns sincer si deschis la orice intrebare ce mi s-a pus pe acest forum. Nu am nimic de ascuns.
Nu ma simt dator sa musamalizez ceva petrecut in interiorul vreunei confesiuni crestine.

Dar pe dumneata te cred un troll.
Nu esti ortodox, nu apartii niciunei confesiuni crestine, doar faci activitati de troll pe aici.

Nu e corect sa va raspund.
Daca-mi scrieti in mesaj privat sau pe forumuri necrestine (softpedia de exemplu) imi voi pierde timpul cu raspunsuri pentru dumneavoastra.

Aici NU.

E ultimul mesaj pe care vi-l scriu,
urari de bine... :6:

Profetul de carton 21.12.2011 13:51:42

Bine, atunci pun intrebari fara destinatar, poate raspunde cineva: "au Duhul sfant si mormonii, si cei cu biserica nou-apostolica (care au sacramentul botezului cu Duhul Sfant si pentru decedati si fac astfel de ceremonii, cam in genul mormonilor si cred ca fac parte din cei 144000, ca martorii lui Iehova), au Duhul sfant si cei care cad la pamant, loviti de "Putere"?"
Multumesc anticipat oricui imi va da un raspuns !

Profetul de carton 21.12.2011 13:56:29

Imi pare sincer rau, domnule "penticostal" ca nu doriti sa purtati un dialog si cu mine, pe acest forum. Probabil aveti ceva de ascuns. Daca va razganditi, va stau la dispozitie. Intentionez sa activez pe acest forum cam 2 ani.

Profetul de carton 02.01.2012 18:31:21

Iata cum niste tineri lipesc afise pentru a face publicitate unui cunoscut predicator carismatic. Dar oare apostolii isi faceau publicitate? sau Duhul Sfant era Cel care lucra la inimile oamenilor?

http://i44.tinypic.com/166g9qq.jpg

Profetul de carton 02.01.2012 18:32:39

Despre un alt predicator carismatic, foarte cunoscut world-wide:

http://www.youtube.com/watch?v=P7UIW...layer_embedded

Theodor_de_Mopsuestia 29.01.2012 15:51:29

Off-topic:Nu cred ca sunteti troll, sunteti un iehovist (mai rau! :P ), judecand dupa raspunsurile date pe topicul despre starea omului in moarte. Iar atitudinea dvs. fata de penticostali/harismatici pare a fi parte a unui razboi personal, nicidecum motivata ideologic/confesional. Si ca sa parafrazez ce ati scris pe alt topic, cred ca iehovismul este o credinta laxista moral. E de ajuns sa citesti porcaria aia de "Turn", ca sa fii "integrat", si, de ce nu, "mantuit". Eu folosesc brosurile iehoviste pentru uz domestic in toaleta si magazie. E o hartie de calitate. Cu textul si imaginile e problema...
On-topic: In Biserica mea, trei Papi, din care unul beatificat, au sustinut integrarea miscarii harismatice, asa ca eu ii urmez pe ei. Evident, nu impartasesc neoprotestantismul penticostalilor, dar am cunoscut oameni deosebiti din aceasta confesiune, si mi-am facut o parere foarte buna. Deasemenea, este evident ca in orice se cheama adunare/organizatie omeneasca, inclusiv in orice confesiune religioasa, vor fi oameni de tot soiul, inclusiv de soiul rau. "Fragezimi si uscaturi", nu?

AlinB 01.02.2012 01:24:55

Mai "Theodor" nu-l mai zgandari pe om degeaba, oricine a pus mana pe materialele alea stie ca sunt facute pe hartie din aia lucioasa deci inutilizabila pentru ce spui tu acolo..

Argumentul asta ca 3 papi n-au intors spatele unei miscari care pana si pentru catolicul de rand apare ca fiind devianta (a se vedea topicurile de pe forumul catolic vizavi de acest subiect) pentru a nu se produce un soi de schisma, nu este un argument si nu te scuteste sa practici la randul tau discernamantul.

Iar faptul ca un eretic nu este tocmai un troll inarmat gata sa-ti manince ficatii nu inseamna ca erezia lui este justificata spiritual.

Theodor_de_Mopsuestia 05.02.2012 20:18:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 426334)
Mai "Theodor" nu-l mai zgandari pe om degeaba, oricine a pus mana pe materialele alea stie ca sunt facute pe hartie din aia lucioasa deci inutilizabila pentru ce spui tu acolo..

Argumentul asta ca 3 papi n-au intors spatele unei miscari care pana si pentru catolicul de rand apare ca fiind devianta (a se vedea topicurile de pe forumul catolic vizavi de acest subiect) pentru a nu se produce un soi de schisma, nu este un argument si nu te scuteste sa practici la randul tau discernamantul.

Iar faptul ca un eretic nu este tocmai un troll inarmat gata sa-ti manince ficatii nu inseamna ca erezia lui este justificata spiritual.

Fii pe pace, frate Alin. Nu folosesc balivernele martorilor lu' peste in felul ala; evident, nu pot explica pe forum...:D In alta ordine de idei, pot fi interesat de ceva, sau/si sa il respect, fara sa il practic. Nu voi fi vreodata penticostal, insa, cum am zis, pe cei cunoscuti personal ii respect foarte mult, si deasemenea pe cei de pe forum, care, din cate vad, au mult bun-simt, ponderatie si decenta (ceea ce altora dintre NP si din alte confesiuni le cam lipseste...), si nu in ultimul rand, deschidere la argumentele interlocutorului. Si, spre deosebire tot de aia la care am facut aluzie intre paranteze (stii la cine ma refer, unii obsedati de moartea totala, precum si altii obsedati de tot de felul de calendare mantuitoare (?!) ), nu au porcait vreodata BO in general, si BOR in special.

DragosP 05.02.2012 21:09:20

Niciodată să nu spui "niciodată".
Cine știe? Poate a treia-i norocoasă în cazul tău.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:49:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.