Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 08.02.2012 12:35:33

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 428002)
Va multumesc pentru raspuns.

D-voastra ce religie aveti daca nu va suparati sau mai bine zis care credeti ca este religia cea mai buna si mai aproape de invataturile lui Hristos?

la momentul actual toate religiile sunt centrate pe bani si pe "mind-control", stiti cum spunea Eminescu: "religia e o fraza de dansii inventata..."; asa cum Domnul a respins ca si grupari religioase pe toate care erau in zilele Lui, si pe sanduchei si pe farisei si nu a mentionat nicio grupare ca ar fi fost cum trebuie, insa nu a respins pe membrii acestor grupari care unii dintre ei s-au dovedit a fi credinciosi, asa va fi si la sfarsitul acestui veac, la a doua venire a Sa.

Profetul de carton 08.02.2012 12:39:18

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 427996)

Lasati fratilor manifestarile Duhului Sfant pe care nu le stapaniti si pe care nu le cunoasteti, in seama Duhului Sfant. Nu judecati voi ceea ce nu este al vostru.
.


Domnule care stapaniti atat de bine mestesugul armelor (care sunt facute pentru a ucide, nu pentru altceva) si care va luati banii prin slujba de calau pe care o prestati, stim noi foarte bine cat de mare este mizeria din cultul dvs., si stim cum trebuie sa lucreze Duhul Sfant deoarece avem Scripturile inspirate si acolo scrie sa testam duhurile, sa le punem la incercare si sa ne ferim de invatatorii si profetii falsi! Eu unul asta am facut si voi face !
Cu privire la cultul penticostal, cu mana pe inima afirm ca prefer smerenia si umilinta unui calugar decat aviditatea pastorilor care-si jumulesc enoriasii oferindu-le iluzia ca vor fi binecuvantati cu Duhul Sfant, prin tehnici si procedee pagane prin care enoriasii ajung sa fie posedati demonic, nici mai mult, nici mai putin!!!

ucenic 08.02.2012 13:24:49

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428017)
Domnule care stapaniti atat de bine mestesugul armelor (care sunt facute pentru a ucide, nu pentru altceva) si care va luati banii prin slujba de calau pe care o prestati

Domnule, sunteti rau cand tot atarnati in spatele meu de pompier atatea acuze cu privire arme, mestesug, ucigas, slujba de calau... sau mai stiu eu cum.

Purtati-va perii albi cu cinste.

Profetul de carton 08.02.2012 15:03:23

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 428002)
Va multumesc pentru raspuns.

...si ca sa continui cu cateva precizari importante legate de modul de inchinare intalnit la cultul penticostal, as dori sa spun ca de fiecare data cand doream sa spun si eu cateva cuvinte de rugaciune in gand, nu reuseam! asta pentru ca toti urlau, zbierau, in limbi sau nu, vociferau tot felul de fraze ce tradau incultura (este stiut ca dintre toti, penticostalii concentreaza un procent ridicat de persoane care au un nivel redus de cunostinte generale, fara multa scoala, deci usor de "manevrat"), nu mai spun de faptul ca se aruncau pe jos, isi schimonoseau fatza si bateau din palme sau cu palma pe banca sau chiar pe podea! nu am cunostinte medicale insa cred ca diagnosticul de isterie este chiar indulgent pentru multi dintre ei. M-am uitat cu atentie la unii sa observ cam ce reactii au atunci cand vorbesc acele limbi (bolboroseli) - ce pot spune decat ca se batzaiau de pe un picior pe altul sau daca erau in genunchi se clatinau, aveau un tremurat usor si pareau ca si cum ar fi fost electrocutati, ca si cum tocmai bagasera mana in priza. Asta cu privire la rugaciune, pe care o desconsidera, deoarece fac din acest moment un teatru, o parodie, ceva dezgustator, circ si nimic mai mult! cand se terminau reprizele de rugaciune, incepeau predicile, bineinteles in acelasi stil isteric, dar intre aceste reprize intotdeauna era cineva cu un cosulet sau cu o plasuta si trecea printre randuri spre a colecta bani! asta e revoltator! cersetorie! le dadeam cate un leu, ce puteam face? dar a doua oara nu mai mergeam! intotdeauna ma gandeam ca poate in alta adunare e altfel, insa constatarea mea e ca asa e peste tot. De fapt, de ce m-am dus eu de cateva zeci de ori la acesti nebuni? pentru cultura mea generala, pentru studiul personal in ceea ce priveste fenomenele religioase.
Acum, am si experiente cu adunari carismatice, mai putine, ce e drept. De remarcat la carismatici ca, in comparatie cu penticostalii, sunt libertini, tinerii pot purta cercei, inele pe deget, se fumeaza de catre barbati, femei, rochii mulate pe corp etc. Macar la penticostali era totusi o decenta. Caderi pe spate nu prea au fost, insa sunt convins ca in adunarile carismatice din Occident acestea sunt regula generala. Pe acesti psihopati, asta ii atrage, ceea ce este demonic.

Profetul de carton 08.02.2012 15:10:02

Un alt ingredient de baza al inchinarii penticostale dar si carismatice, este "darul proorociei". Am avut si experiente de acest tip, ce vreau sa relatez este faptul ca de fiecare data cand cineva nou intra in mijlocul lor, "proorocii" au grija sa-i prooroceasca ceva de bine, laudativ, totul garnisit cu acele limbi. Scopul este evident, ca sa vina si alta data si sa-l racoleze cu usurinta. Oricui ii place sa fie flatat, dar nu toti sunt atat de prosti incat sa puna botul la "smecherii" si "trucuri" ieftine!!
Daca penticostalii/carismaticii sustin ca au Duhul Sfant, de ce nu profetesc lucruri importante, despre evenimente politice, economice s.a.? ca sa vedem si noi implinirea, sa fim ziditi si sa recunoastem ca au binecuvantari! asta e cuvantul cheie, lucruri care "zidesc", daca sunt, atunci e bine, Domnul e acolo, daca nu, e satana! si credeti-ma, cu toata convingerea pot spune ca la penticostali este diavolul! si este o religie care atrage oameni cu probleme psihice. Acestia au un spatiu in care pot defula.

TunsDiana 08.02.2012 15:16:16

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428016)
la momentul actual toate religiile sunt centrate pe bani si pe "mind-control", stiti cum spunea Eminescu: "religia e o fraza de dansii inventata..."; asa cum Domnul a respins ca si grupari religioase pe toate care erau in zilele Lui, si pe sanduchei si pe farisei si nu a mentionat nicio grupare ca ar fi fost cum trebuie, insa nu a respins pe membrii acestor grupari care unii dintre ei s-au dovedit a fi credinciosi, asa va fi si la sfarsitul acestui veac, la a doua venire a Sa.

Eu nu sunt de acord cu d-voastra, poate celelalte religii sunt centrate pe bani, dar religia ortodoxa nu este, nu cred ca este nici controlul mintii.

Profetul de carton 08.02.2012 15:18:30

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428022)
Domnule, sunteti rau .

Domnule ofiter, eu sunt bun, deoarece nu sunt de acord cu uciderea, ceea ce pentru dumneavoastra este job-ul ales. Pentru ceilalti, as dori sa subliniez un aspect deloc de neglijat: daca acesti penticostali sustin ca sunt biserica apostolica, de ce nu-si iubesc vrajmasii, conform cu invataturile apostolice? ce scrie la Romani cap 12 vers. 19? cum sa raspundem? ce ne invata apostolul? as dori sa scot in evidenta ipocrizia acestor auto-intitulati "apostolici". Pe un alt forum, o mama penticostala indurerata cerea ajutor in rugaciune pentru cei doi fii ai ei, penticostali, despre care spunea ca au fost botezati cu Duhul Sfant, deoarece unul era in Irak altul in Afghanistan. Ii era teama mamei sa nu fie raniti sau chiar omorati! "dar de ce mersesera acolo", a fost intrebarea mea. Raspunsul m-a stupefiat!!! pentru ca doreau sa stranga bani pentru facultate. Deci ei strangeau bani pt facultate, omorand oameni!!! si sustineau ca respecta invataturile apostolice si ca au darul Duhului Sfant! Rusine!

ucenic 08.02.2012 15:36:48

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428046)
Domnule ofiter, eu sunt bun

"Pentru ce Ma numesti bun?", i-a zis Iisus. "Nimeni nu este bun decat Unul singur: Dumnezeu." (Marc.10:18); (Luca 18:19)

Lasati sa va caracterizeze faptele dumneavoastra.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iar pentru ca nu tineti cont de postarile mele (inclusiv cele cu privire la meseria mea -de pompier- sunt nevoit, in apararea mea ca si crestin, sa re-postez in cele ce urmeaza):

Ma repet. Eu nu vorbesc pe acest forum, nici in numele confesiunii din care fac parte, nici in numele pompierilor militari.

Daca abandonati ambitiile si va asezati asupra celor scrise de mine pe acest topic, ati vedea ca sunt sincer, deschis, statornic si nepartinitor.

Luati de bine ceea ce va zic, sunt crestin, nu am de ascuns nimic.

(1) Prioritatea mea nr.1 este Dumnezeu.
(2) Prioritatea mea nr.2 sunt oamenii (sotia, copii, fratii in Hristos, lumea, vrasmasii)
(3) Prioritatea mea nr.3 este tara (serviciul, taxele, impozitele, cezarul cu tot ce este al lui).

Deschideti-va inima sa puteti intelege.


(inscrisul original il gasiti pe: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=14465&page=35)

stefan florin 09.02.2012 00:05:40

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 427996)
"in limbi omenesti si ingeresti" (1 Cor. 13:1)

dar daca... "n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval zanganitor." (1 Cor. 13:1)

Lasati fratilor manifestarile Duhului Sfant pe care nu le stapaniti si pe care nu le cunoasteti, in seama Duhului Sfant. Nu judecati voi ceea ce nu este al vostru. Lasati pe Duhul Sfant sa o faca caci oricum va veni ziua cand toate vor fi scoase la lumina: "Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Matei 7:23)

Cat despre noi, fiecare din cei de aici, sa cautam sa sporim mai degraba in credinta, in Cuvant, in cunostinta, in orice ravna si in dragoste unii pentru altii. Caci marturisim ca suntem cu totii frati in Hristos Iisus si copii ai aceluasi Tata. Sa ne deprindem sa ne binecuvantam unii pe altii decat sa ne scoatem ochii unii altora, noi, niste vase de lut. Lasati Olarul sa numeasca care este vas de cinste si care de ocara.

Fiti binecuvantati.

nu fi si tu smecher ca prietenul osutafaraunu. Unde anume scrie in Biblie ca un om a vorbit in limbile ingerilor? Cand oamenii au primit acest dar, al vorbirii in limbi straine, au avut manifestarile voastre ciudate? Au tremurat si au bolborosit cumva? Nu cred, Biblia nu relateaza asa ceva. Mai mult, la Cincizecime, iudeii si strainii au inteles perfect ceea ce vorbeau apostolii fiinda ei vorbeau clar si coerent, daca ar fi bolborosit asa cum faceti voi, i-ar mai fi inteles cineva? Nu ar mai fi spus ca sunt beti, ci altceva. Ca sa nu m-ai zic de tipetele pe care le scot unii.Astea sunt manifestarile "moderne" ale Duhului Sfant? Nu amice, sunt ale unui duh, dar nu Sfant ci unul...dark

ioanna 09.02.2012 08:07:38

Rugaciunea in comun nu poate fi o rugaciune neinteleasa, caci ea n-ar mai fi impartasita, iar asocierea cu cel care se roaga "in limbi", cu voce tare, prin „Amin” rostit la final nu e partasie colectiva, asa cum ne spune insusi Apostolul Pavel: Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?- 1 Cor.14:16 . Sa ramanem deci la cuvintele sale: “In Biserica, voiesc mai bine sa spun cinci cuvinte intelese, ca sa invat si pe altii, decit sa spun zece mii de cuvinte in alta limba”- 1 Cor.14:19 si sa fim retinuti cu formele extatice de traire, ce deviaza in exchibitionism, ce nu-si au locul in timpul de partasie comun. In intimitatea ta, in inchinarea individuala acasa, dialoghezi cu Dumnezeu asa cum simti, insa in comun, trebuie sa simti alaturi de ceilalti, unindu-te intr-o pioasa si smerita ruga, zidindu-te pe tine in masura in care te zidesti cu toti. Sper ca ortodocsii sa nu fie contaminati cu "practici straine" ,ce transforma rugaciunea dintr-un suspin al inimii spre Dumnezeu, in altceva, ce rupe unitatea aromonioasa a tuturor partilor care alcatuiesc "trupul".


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:25:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.