Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Psihologie - întrebări (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18700)

ioan67 21.11.2016 13:31:11

Psihologie - întrebări
 
La sugestia lui Cristiboss, care inițiase pe un alt topic o tematică referitoare la psihologie, deschid aici un posibil dialog pe tema psihologiei.
Aștept întrebări, cărora le voi răspunde în limitele cunoștințelor mele teoretice și practice, despre psihologie.
Dorința mea e să ne lămurim cât de cât ce e cu psihologia asta, dincolo de exagerările frecvente care fie supralicitează psihologia, fie o minimalizează și chiar o demonizează.
Acolo unde nu voi ști ce răspuns să dau, voi preciza aceasta.
Unde voi scrie propria mea opinie, iarăși voi preciza.
Nu vreau să conving pe nimeni de nimic, vreau doar să răspund, în calitatea mea de psiholog, celor care au cu adevărat dorința să afle unele lucruri despre psihologi și psihologie.
Sunt conștient că voi avea de furcă, mai mereu, cu tot felul de percepții străine de ceea ce este, de fapt, psihologia. Cu ajutorul lui Dumnezeu, voi aduce, poate, o oarecare corectură acestor lentile strâmbe sau, măcar, voi lansa o alternativă posibilă.
Rog pe toți cei care au o experiență concretă cu psihologii și psihologia, să aducă mărturie, fie că e "de bine" sau "de rău", ca să ne lămurim împreună.
P.S. Oricine are cunoștințe autentice de psihologie (nu habarnism, nici chestii de popularizare) poate prelua, desigur, inițiativa. Nu doresc să conduc topicul. Doar m-am oferit să răspund unor întrebări și, dacă sunt și alții în măsură să o facă, atunci cu atât mai bine!

Jennyy 21.11.2016 15:31:33

Ioan, iti multumesc ca ai deschis acest topic.
Voi reveni cu marturia mea. Acum am simtit nevoia doar sa iti multumesc!

abaaaabbbb63 21.11.2016 17:56:15

Am o intrebare:

Care este limita dintre fenomene psihologice si fenomene spirituale? Cu alte cuvinte, care este punctul in care ceva nu mai poate fi descris prin prisma psihologiei, ci numai prin prisma religiei/spiritualitatii? Sau invers?

ioan67 21.11.2016 21:10:08

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 636321)
Am o intrebare:

Care este limita dintre fenomene psihologice si fenomene spirituale? Cu alte cuvinte, care este punctul in care ceva nu mai poate fi descris prin prisma psihologiei, ci numai prin prisma religiei/spiritualitatii? Sau invers?

Mamă dragă, ai ridicat ștacheta prea sus, din prima.
Întrebarea mi se pare excelentă. Dar cred că a picat puțin cam devreme..:)
Poți să accepți, deocamdată, că pur și simplu... nu știu ce să zic?
Iertare!....:)

cristiboss56 21.11.2016 21:15:29

În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii?

abaaaabbbb63 21.11.2016 21:19:59

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636338)
Mamă dragă, ai ridicat ștacheta prea sus, din prima.
Întrebarea mi se pare excelentă. Dar cred că a picat puțin cam devreme..:)
Poți să accepți, deocamdată, că pur și simplu... nu știu ce să zic?
Iertare!....:)

E ok, nu e nici o graba :)

simpllu 21.11.2016 22:00:13

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 636339)
În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii?

Psihologia nu poate sluji Bisericii, un pshiholog da. Modul cum omul mânuiște știința poate fi sau nu slujitor Bisericii. Știința în sine nu este rea, în cazul de față psihologia. Majoritatea preoților, fără să știe sau fără să vrea, ajung prin experineță să fie și psihologi.

Ioane, clona1 a luat cuvântul. Dacă am spus prostii dă-mi un reset. :))

ioan67 21.11.2016 22:20:00

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 636339)
În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii?

Toate cunoștințele despre om și despre întreaga Creație pot fi de folos Bisericii.
Așa cum albina culege nectarul florilor indiferent de lucrurile nefolositoare care sunt în jurul florii, așa și Biserica poate alege ceea ce îi este de folos din cunoștințele oamenilor.
Sunt de folos și tâmplarii și șoferii și doctorii și comercianții și cântăreții și bucătarii, pentru Biserică. Fiecare poate avea un lucru folositor de făcut, pentru oameni și pentru viață, iar prin asta slujește Bisericii.
În mod specific, psihologia oferă unele cunoștințe despre psihicul omenesc, despre comportament, despre tulburările sufletești, despre dezvoltarea și regresul unui om etc.
Aceste cunoștințe pot fi folosite, însă, spre folosul omului sau împotriva lui. Ca orice altă cunoaștere, dealtfel.

cristiboss56 21.11.2016 22:41:13

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 636347)
Psihologia nu poate sluji Bisericii, un pshiholog da. Modul cum omul mânuiște știința poate fi sau nu slujitor Bisericii. Știința în sine nu este rea, în cazul de față psihologia. Majoritatea preoților, fără să știe sau fără să vrea, ajung prin experineță să fie și psihologi.

Ioane, clona1 a luat cuvântul. Dacă am spus prostii dă-mi un reset. :))

Nu sunt puțini preoți care urmează si psihologia , o fi bine , o fi rău, nu pot sa ma pronunț categoric momentan :)

cristiboss56 21.11.2016 22:45:25

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636357)
Sunt de folos și tâmplarii și șoferii și doctorii și comercianții și cântăreții și bucătarii, pentru Biserică.

Si încă cum , mai ales in timpurile noastre . . .

AlinB 21.11.2016 22:51:12

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636338)
Mamă dragă, ai ridicat ștacheta prea sus, din prima.
Întrebarea mi se pare excelentă. Dar cred că a picat puțin cam devreme..:)
Poți să accepți, deocamdată, că pur și simplu... nu știu ce să zic?
Iertare!....:)

Ce decolare maiestoasa, ce planton maret!

cristiboss56 21.11.2016 23:01:46

Iar te mănâncă :)))
 
Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 636347)

Ioane, clona1 a luat cuvântul. Dacă am spus prostii dă-mi un reset. :))

Un mic reset :
"Ioane , clovnul 1 a luat cuvantul . . ." :)))

ioan67 21.11.2016 23:01:59

Aș vrea să propun o strategie posibilă pentru discuție.
Înainte de a face comparații sau corelații între psihologie și alte discipline, înainte de a evalua psihologia în raport cu orice altceva, să ne lămurim deocamdată ce este aceasta, psihologia. Un pic de analiză mi se pare absolut obligatorie la început, altminteri ne trezim în situația de a compara sau evalua niște lucruri despre care, de fapt, nu știm mai nimic sau cunoaștem mult prea divergent...:) Adică să fim mai întâi în cunoștință de cauză despre subiectul discuției și să ajungem la oarecare accepțiune comună, oricât ar fi ea de largă, ca punct de plecare pentru discuții mai "delicate".

simpllu 21.11.2016 23:07:10

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 636364)
Un mic reset :
"Ioane , clovnul 1 a luat cuvantul . . ." :)))

Cu bosulică bosunflică la butoane. :))

cristiboss56 21.11.2016 23:10:43

:)))
 
Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 636366)
Cu bosulică bosunflică la butoane. :))

După 10 ani de forum, te fac muci , si nu oricum , treaptă cu treaptă, psihologic original forumustic :)))
Pace ție cititorule !

ortodoxia_e_Adevarul 21.11.2016 23:28:35

Psihologia (din limba greacă: psyché = suflet, logos = știință) este știința sufletului , care studiază comportamentul uman, inclusiv funcțiile și procesele mentale ca inteligența, memoria, percepția, precum și experiențele interioare și subiective cum sunt sentimentele, speranțele și motivarea, procese fie conștiente, fie inconștiente.

ortodoxia_e_Adevarul 21.11.2016 23:32:48

o gramada de ramuri,discipline are psihologia

Discipline psihologice:
Psihologie generală
Psihologia persoanei
Psihologia dezvoltării
Psihologia învățării, memoriei și cunoașterii
Psihologia socială
Biopsihologia
Psihologia diferențială a personalității
Metodologie și statistică psihologică
Neuropsihologie
Psihofiziologie

Psihologia aplicată:
Psihologie clinică
Psihosomatică
Psihologia sănătății
Psihoterapie
Psihodiagnoză
Psihopatologie
Psihologie judiciară
Expertiza psihologica
Psihologia educației (Psihologia pedagogică)
Psiholingvistică
Psihologie economică (Psihologia publicității, consumatorului etc.)
Psihologie organizațională (Psihologie managerială, psihologia muncii, ergonomie, comportament organizațional etc.)
Psihologia transporturilor
Psihologia aplicată în domeniul securității naționale
Psihologia sportului
Psihologia artei
Psihologia introspectivă
Psihologia matematicii
Socionică
Psihologie diplomatică

cristiboss56 21.11.2016 23:41:16

Citat:

În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul (Post 636369)
o gramada de ramuri,discipline are psihologia

Discipline psihologice:
Psihologie generală
Psihologia persoanei
Psihologia dezvoltării
Psihologia învățării, memoriei și cunoașterii
Psihologia socială
Biopsihologia
Psihologia diferențială a personalității
Metodologie și statistică psihologică
Neuropsihologie
Psihofiziologie

Psihologia aplicată:
Psihologie clinică
Psihosomatică
Psihologia sănătății
Psihoterapie
Psihodiagnoză
Psihopatologie
Psihologie judiciară
Expertiza psihologica
Psihologia educației (Psihologia pedagogică)
Psiholingvistică
Psihologie economică (Psihologia publicității, consumatorului etc.)
Psihologie organizațională (Psihologie managerială, psihologia muncii, ergonomie, comportament organizațional etc.)
Psihologia transporturilor
Psihologia aplicată în domeniul securității naționale
Psihologia sportului
Psihologia artei
Psihologia introspectivă
Psihologia matematicii
Socionică
Psihologie diplomatică

Bre , o grămadă de lucruri se pot afla astfel de pe google , dar nu asta vrea inițiatorul acestui thread , cel puțin asta cred eu :)

cristiboss56 21.11.2016 23:47:06

Uite , dacă tot căutăm ceva pe net , aceasta este cu adevărat de folos , zic eu :)

http://www.youtube.com/watch?v=OW4yw3w611w

Florin-Ionut 22.11.2016 00:01:42

Citat:

În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul (Post 636369)
Socionică

...care studiază Ionii printre care... șoc! pe Ionică? Sau mai nica dpdv social, desigur.

Florin-Ionut 22.11.2016 00:04:05

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 636360)
Ce decolare maiestoasa, ce planton maret!

Este de fapt picajul din înalturi pentru a acumula energia potențială necesară zborului lin, elegant...

simpllu 22.11.2016 00:35:21

Pr. Rafail Noica - Daca am o problema, sa merg la preot sau la psiholog? : https://www.youtube.com/watch?v=cgf7zcivW_w


Eu aș zice: Bineînțeles că ar trebui la un preot. Dar observ cu multă, multă durere un lucru în lumea noastră: simțim din ce în ce mai des că noi, preoții, nu găsim felul ortodox de a-l asculta, de a-l înțelege, de a-l învia pe om. Și zic așa, ca unul care vine din Apus, unde Biserica de o mie de ani nu a fost, și unde spiritualitatea apuseană a falimentat total; veacul al XX-lea i-a manifestat falimentul care era în ea demult.

Și acum Apusul, cei luminați ai Apusului, caută din ce în ce mai mult către Ortodoxie, acea Ortodoxie care-i prost înțeleasă pe aceste meleaguri de baștină ale Ortodoxiei. Și riscăm să fim acuma în poziția Evreilor, care ei înșiși au pierdut tradiția ce s-a dat neamului lor. Vă spun tocmai ca să nu se întâmple lucrul acesta, ca să cer Domnului ca nu numai apusenii să găsească adevărul, dar ca și voi să vă înnoiți în bogăția care este moștenirea voastră, a noastră.

Deci în Apus, unde Biserica nu mai este, am impresia că știința asta a psihologiei este și ea un fel de milă a lui Dumnezeu într-o lume în care Dumnezeu nu mai există. Și exista o para-Biserica, o para-preoție, ca să zic așa; nu vreau să-i zic „pseudo” – deși ar fi trebuit, probabil.

Adică ce este psihologul? Este un om la care te poți duce și poți descărca toate, și poți spune toate, și știi că nu o să fii judecat, și că, pentru motive profesionale, acela îți ține „taina spovedaniei.” Părinți preoți, asta este prerogativa noastră! Noi trebuie nu numai să putem să înlocuim pe psiholog, dar și să depășim, peste orice așteptare, ceea ce poate face psihologul pentru clientul lui. De ce? Fiindcă avem Taina, avem pe Dumnezeu, pe Care îl putem împărtăși. Și vă spun acest lucru iarăși: Un pic să intram în Taina lui Dumnezeu, și nu știu până unde va merge. Am văzut „înviere în masă;” am vazut, de la o persoana care s-a întors către Dumnezeu, zeci de familii care au înviat din morți, în Apus, și aicea la fel.

Deci, aș zice, bineînțeles că la preot! Dar iertați-mă, frați preoti și arhierei, trebuie să spovedim și adevărul acesta: Suntem în așa un hal, că nu ne mai știm vocația. Și atuncea poporul, debusolat, merge unde poate și la cine poate. Și vă spun și lucrul ăsta: Psihologia care, din câte știu, a început cu Dl. Freud și a continuat cu Dl. Jung și cu alte nume care se cunosc astăzi, a făcut multe rele pentru om, dar iarăși, dacă priviți dintr-un punct de vedere istoric, până și acolo omul „se caută,” își caută adevărata ființă.

Și vă spun, sunt multi psihologi – cel puțin în Apus am văzut asta, și cred că sunt și mai mulți pe la noi și în țările de baștină ortodoxă – care găsesc și descoperă multe adevăruri. Dacă vă uitați bine, acele adevăruri erau cunoscute cândva în Biserica, și nu le mai trăim și, spre rușinea noastră, nu le mai aplicăm.

Știți, eu consider că noi toți suntem un singur om, spovedania mea este spovedania ta, viața mea este viața ta; împărtășim aceeași soartă. Și aș dori să vă chem pe toți, ca un singur om, să ne înnoim în Duh. Nu zic asta ca voi, mirenilor, sa judecați pe preoți; zic ca voi, mirenilor, să vă rugați pentru noi, ca Dumnezeu să ne lumineze ca să va putem lumina. Zic asta pentru frații mei preoții, ca să știe că suntem într-o decădere cumplită, și ca să luăm pildă de la dreapta și de la stânga, și de la Părinți, și prin psihologie. Și să ne învățăm și din lumea dreptății, și din lumea păcatului, din toate mărturiile să înțelegem, cu ajutorul lui Dumnezeu, și să ne întoarcem, cum zice în Apocalipsa uneia din Biserici: „Întoarce-te la cele dintâi, până nu-ți voi lua lumina din mijlocul tău.”

abaaaabbbb63 22.11.2016 01:07:05

I-ati furat firul omului :))

ortodoxia_e_Adevarul 22.11.2016 01:18:23

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 636373)
...care studiază Ionii printre care... șoc! pe Ionică? Sau mai nica dpdv social, desigur.

Socionica este o ramură a psihologiei bazată pe lucrarea lui Carl Jung numită Tipuri Psihologice, teoria lui Freud despre conștient și subconștient și teoria lui Antoni Kêpiński despre metabolismul informației. https://ro.wikipedia.org/wiki/Socionica

În socionică se crede că relațiile interpersonale depind nu atat de educație cat de tipul de personalitate.

Principalele domenii de aplicare ale socionicii sunt următoarele:
pedagogia - studierea raporturilor dintre dascal și discipol, facilitarea însușirii materialului didactic;
consultații de familie - consultanță în probleme de căsătorie și divorț, probleme de vârstă;
consultanță de carieră - orientarea profesională;
compatibilitățile în cadrul unui colectiv de muncă - strategia de acțiune după constituirea colectivului
lucrări de știință fundamentală - modelarea matematică, genetica, psihofiziologia, morfologia — parametrii exteriori sociotipurilor
jocurile psihologice și antrenamentele.

ortodoxia_e_Adevarul 22.11.2016 01:19:14

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 636371)
Uite , dacă tot căutăm ceva pe net , aceasta este cu adevărat de folos , zic eu :)

http://www.youtube.com/watch?v=OW4yw3w611w

da, foarte tare Prof Univ Adrian Opre- despre Psihologie si religie

ioan67 22.11.2016 01:35:11

Citat:

În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul (Post 636368)
Psihologia (din limba greacă: psyché = suflet, logos = știință) este știința sufletului , care studiază comportamentul uman, inclusiv funcțiile și procesele mentale ca inteligența, memoria, percepția, precum și experiențele interioare și subiective cum sunt sentimentele, speranțele și motivarea, procese fie conștiente, fie inconștiente.

...:) Mulțumesc, colegule! Ai oferit o definiție bunicică, prin enumerarea unor componente ale obiectului de studiu al psihologiei (e drept și că enumerarea e oarecum la întâmplare); o definiție dintre multele altele care s-au tot dat până azi. Și adevărul e, să o spunem de pe acum, că psihologia încă își caută definiția, implicit identitatea.
Aș atrage atenția deocamdată asupra a două locuri din definiție:
a) zice că e știința sufletului; nu îmi e clar ce să înțelegem prin "suflet"! Să fie același "suflet" despre care vorbim în teologie?
b) de ce mentale și nu mintale?

P.S. Inteligența, speranțele, motivația - nu sunt procese psihice. Celelalte da, așa sunt considerate. Pentru ca o componentă a vieții psihice să fie un proces psihic, la rigoarea aceasta însemnă să aibă obligatoriu 3 însușiri: un conținut informațional propriu, specific; operații specifice, distincte, specializate pentru un anumit tip de prelucrare; un produs specific, inconfundabil cu al altui proces.
Aceste însușiri nu apar la primele 3 componente enumerate de mine mai sus. Inteligența este un construct de personalitate considerat aptitudine generală (un ansamblu de însușiri personale stabile, generale, unice pentru un om anume); speranța și motivația sunt conținuturi energetice cu rol dinamogen al vieții psihice, adică pun în mișcare sau opresc desfășurările procesuale, le potențează ori le aplatizează, avînd un rol de reglaj pentru procesele psihice și pentru actele comportamentale.

P.P.S. Prin comportament denumim tot ce poate fi observat și măsurat direct în activitatea unui om. Mișcarea unei mâini este, de pildă, un act comportamental.
Prin conduită subiectivă, însă, desemnăm ceea ce nu e observabil direct dar poate fi cunoscut prin efectele sale care se "obiectivează" în comportament. Nu pot observa acuratețea memoriei, dar pot să constat în ce măsură o deține careva, după ceea ce scrie sau spune sau face omul respectiv.

cristiboss56 22.11.2016 02:04:04

http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...ie-duhovnicie/
Putem distinge doua indatoriri de baza ale preotului fata de bolnavi:
1) aceea de a-l indemna pe bolnav sa se supuna examenului medical si, in caz de necesitate, unui tratament sistematic, si
2) aceea de a-l ajuta pe bolnav sa se lupte cu boala, sa constientizeze in mod critic si sa biruie anomaliile sale de caracter si de comportament.
Medicul psihiatru il poate trata pe bolnav in perioadele de psihoza acuta, poate ajuta la diminuarea frecventei crizelor de boala si, in masura posibilitatilor, la prevenirea recidivelor acestora.
Rolul duhovnicului este deosebit de insemnat pentru acesti bolnavi in perioadele dintre crize, cand ei constientizeaza chinuitoarele contradictii dintre starile polare de excitatie si deprimare, de luciditate si de manie oarba, de luminare si de intunecare a constiintei, dintre starile polare de bunavointa fata de lume si oameni si de inraire mohorata, irascibilitate, banuiala fata de invataturile moralizatoare…
Comportamentul preotului este definit de
indatorirea generala a pastoratiei: aceea de a ajuta omului sa afle adancul pocaintei, sa refaca perceperea duhovniceasca corecta a vietii din sufletul omenesc, raportarea corecta la propriul pacat si la propria demnitate nemuritoare de fiinta omeneasca, care este supusa unor incercari atat de dramatice la bolnavi atunci cand dedublarea se manifesta la modul maximal.

ioan67 22.11.2016 02:39:43

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 636377)
Psihologia care, din câte știu, a început cu Dl. Freud și a continuat cu Dl. Jung ....

Bunul nostru părinte, cu inocența de copil mare pe care ne-o arată mereu (așa e sfințenia, cred; așa trebuie că sunt sfinții, în curăția inimii lor iubitoare, smerite), face aici o mică inexactitate, probabil în virtutea clișeelor care rulează în reprezentările sociale întâlnite între anumiți teologi.
E vorba mai întâi despre psihanaliză, nu psihologie. Cu mult timp înainte de Freud fuseseră scrise câteva tratate (oarecum naive, ce-i drept și mult prea descriptive) de psihologie. Freud însă vine cu o metodă nouă (psihanaliza) și apoi cu o serie de teorii, revăzute periodic, privind arhitectura psihicului și funcționarea lui dinamică. El propune, succesiv, mai multe modele psihologice ale funcționării simultane la 3 niveluri ale proceselor psihice, apoi aduce câteva modele, revizuite și ele, privind personalitatea (Eu, Supraeu, Id etc.).
Cât îl privește pe Jung, el nu e primul discipol al lui Freud. Au mai fost alți psihanaliști (nu psihologi), printre care Alfred Adler, cu importante contribuții în psihologia educației și în defectologie (fenomenul de compensare, în relație cu complexul de inferioritate).

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 636377)
Și vă spun, sunt multi psihologi – cel puțin în Apus am văzut asta, și cred că sunt și mai mulți pe la noi și în țările de baștină ortodoxă – care găsesc și descoperă multe adevăruri. Dacă vă uitați bine, acele adevăruri erau cunoscute cândva în Biserica, și nu le mai trăim și, spre rușinea noastră, nu le mai aplicăm.

O precizare foarte importantă! Și un crunt adevăr: oamenii s-au îndepărtat de profundele cunoștințe de psihologie pe care le zămislise Biserica și iată că acum, pe o altă cale, ele tind să revină prin intermediul psihologilor. Uimitor lucru! Cum să îl înțelegem, oare?...
Cine a studiat bine psihologie (cel puțin 10 ani, academic, laolaltă cu niscaiva practică bine asumată) va fi, cred, pregătit cât de cât pentru o mare surpriză: citirea cărților duhovnicești. Cea mai mare/profundă/deschizătoare de suflet carte pe care am citit-o este Filocalia - Sfântul Isaac Sirul. Nimeni, niciodată, după opinia mea, nu a prezentat mai minunat psihologia umană, în tot ce are ea mai autentic, decât Sfântul Isaac Sirul. (Opinie personală.)
Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 636377)
Zic asta pentru frații mei preoții, ca să știe că suntem într-o decădere cumplită, și ca să luăm pildă de la dreapta și de la stânga, și de la Părinți, și prin psihologie.

Și într-adevăr, unii dintre teologi fac astăzi, ca a doua facultate, tocmai psihologia. În ce mă privește sunt foarte rezervat față de o astfel de alegere. Una e să urci de la psihologie către Teologie (căutînd, adică, miezul lucrurilor omenești în luminile dumnezeiești), alta să cobori de la Teologie la psihologie (către suprafețe mai palpabile, cum ar veni...).
Dar sigur că lucrurile astea au un tâlc al lor, care poate ni se va lămuri și nouă, oarecînd...
Voia Domnului!

AlinB 22.11.2016 02:52:14

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 636375)
Este de fapt picajul din înalturi pentru a acumula energia potențială necesară zborului lin, elegant...

Energie potentiala se acumuleaza o data cu altitudinea, picajul o consuma, transformand-o in energie cinetica care si ea se consuma la impact :)

cristiboss56 22.11.2016 05:17:29

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 636396)
Energie potentiala se acumuleaza o data cu altitudinea, picajul o consuma, transformand-o in energie cinetica care si ea se consuma la impact :)

Groaznic :)))

sophia 22.11.2016 12:39:18

Daca textul pus mai sus este intr-adevar al lui Rafail Noica, mi-a placut mult.
Asa vad si eu lucrurile cu preotii si psihologia.

(Eu prefer textul scris, aceluia vorbit pe youtube, dar vad ca a devenit o moda.)

Vroiam sa-l intreb pe Ioan ceva concret. Undeva scria ca s-a mai intalnit cu oameni care scriu aici pe forum si ar mai dori. Daca nu cumva confund cu altcineva.
Dar ma si il intreb, el ca psiholog, ghiceste omul prin ceea ce scrie aici?
Cum si-i imagineaza in realitate? Or fi asa cum scriu?
Ar fi dezamagit, sau nu?

Fiindca eu nu inteleg psihologia asta practica aici in forum si in credinta.
Sunt oameni care se declara credinciosi, ortodocsi, cunosc toata teoria pe de rost se pare si totusi in practica nu functioneaza. Dau cu bata (verbala).

Ce se intampla pe forumul asta?
Nu mai este rabdare, se arunca in dreapta si stanga cu rautati etc.
Ne impinge credinta si postul la asta?
Eu nu reusesc sa inteleg oamenii si forumul acesta.
AlinB, DragosP...
Tot mai multa politica.
Cred ca nu au oamenii unde sa discute problemele astea.

Mie mi se cer o gramada de lucruri aici si sunt vazuta rau, incepand cu catehismul si ajungand la
scosul uleiului din post.
Si tot aceiasi oameni (mai multi) fac atata rau verbal.
Ce este in ei?

AlinB 22.11.2016 12:42:01

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 636414)
AlinB, DragosP...
Tot mai multa politica.
Cred ca nu au oamenii unde sa discute problemele astea.


Sohpia, aia era fizica.

sophia 22.11.2016 12:53:28

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 636415)
Sohpia, aia era fizica.

He?:13:
Nu ma cheama Florin.

ioan67 22.11.2016 13:02:08

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 636414)
Dar ma si il intreb, el ca psiholog, ghiceste omul prin ceea ce scrie aici?
Cum si-i imagineaza in realitate? Or fi asa cum scriu?
Ar fi dezamagit, sau nu?

Orice om poate cunoaște un alt om, într-o anumită măsură dată de lentilele personale prin care privim lumea dar și de capacitatea celuilalt de a se lăsa cunoscut.
Se spune că sfinții și copiii cunosc cel mai bine inima omului.
Eu ca psiholog am fost mai puțin preocupat de cunoașterea celuilalt, oricât ar părea asta de surprinzător. Am fost învățat că nu folosește prea mult să "epuizezi cognitiv" taina celuilalt, în aria de clienți cu care am lucrat. Scopul meu era mai ales să îl asist pe interlocutor în autocunoaștere și în dezvoltarea unor abilități de a face față unor situații de viață mai dificile. Nu aveam nevoie să îl cunosc prea bine, eram atent mai ales la trăirile mele și la câteva lucruri tehnice care să facă relația de întrajutorare mai eficientă. Cum era omul de fapt? Nu am fost prea curios să aflu, mărturisesc. Am întâlnit atât de mulți oameni!... Păstrez o amintire plăcută și mă simt îndatorat lor. Fericit, uneori, din pricina lor, pentru că am asistat (și, poate, am participat) la multe minuni.
Din ce trec anii, mă conving de realitatea tainei omului. Bine ar fi ca fiecare să și-o respecte și cultive pe a lui, mai întâi. Să învățăm să trăim cu noi înșine, mai întâi, astfel ca viața să ne pară plină de sens și de prospețime. Să dăm, cu mirare neîncetată, slavă lui Dumnezeu pentru că suntem și pentru că putem deveni.

iuliu46 22.11.2016 14:03:52

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636420)
Scopul meu era mai ales să îl asist pe interlocutor în autocunoaștere...

:)
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com...3daacff8f7.jpg

ioan67 22.11.2016 14:18:06

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 636426)

...:)
iar confunzi pe psihanalist (si inca unul clasic, de divan), cu psihologul.
Poti sa faci macar deosebirea asta? Psihanalistul e una, psihologul e alta.
Hai pentru inceput sa operam o mica, minimala diferenta, daca nu cer prea mult...

sophia 22.11.2016 14:36:21

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636430)
...:)
iar confunzi pe psihanalist (si inca unul clasic, de divan), cu psihologul.
Poti sa faci macar deosebirea asta? Psihanalistul e una, psihologul e alta.
Hai pentru inceput sa operam o mica, minimala diferenta, daca nu cer prea mult...

Oh! Nici mie nu-mi e clara diferenta.
O stiu pe cea dintre psihiatru si psiholog.
N-am auzit de profesia de psihanalist.
Citeam ce ai scris tu mai sus si acum imi dau seama ca nu stiu de fapt ce faci tu exact.
Cred ca este o diferenta intre profesii din diferite tari.
Aici exista psiholog, psihiatru si psihoterapeut.
Cei din urma sunt in majoritate si cred ca sunt aia cu care discuti (eventual intins pe canapea).
Dar terapeutii sunt si ei psihologi sau psihiatri. Asa ca sunt in ceata.
Dar trateaza pacienti.
Psiholog exista in scoli, in intreprinderi. Nu trateaza.
Acum inteleg de ce tu nu trebuie/nu vrei sa cunosti omul.

Aici ne confruntam si cu alt aspect - ce fel de terapie trebuie si cine ar trebui sa decida asta (pacientul, medicul de familie, terapeutul (dar aia sunt orientati pe diversele directii)).
Exista - analiza profunda, analiza comportamentala, coaching personal etc..

ioan67 22.11.2016 15:28:03

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 636432)
N-am auzit de profesia de psihanalist.

Sunt tot mai rari. În România îi numeri pe degetele de la o mână. Ei au fost formați mai ales în Franța, care rămâne un bastion al (neo)psihanaliștilor.
Sunt în schimb destui psihoterapeuți de orientare dinamică, mai ales junghiană. Psihologi și psihiatri cu formare suplimentară în această direcție.

Un exemplu de psihanaliză clasică (din anii 80, însă!) găsești aici: http://www.edituratrei.ro/carte/mari...hanalize/1088/

Combinând confesiunea romanescă și procedeul modern al curei analitice, Marie Cardinal ne face să trăim în același timp cu eroina sa o extraordinară experiență. Este o carte importantă, un document al adevărului, o mărturisire de o naturalețe impresionantă, precum și itinerariul uimitor al unei vindecări prin curajul și voința lucidă ale bolnavei de a se domina pe sine. Iar această eliberare va fi cea a cuvintelor, pentru că, doar numindu-le, fantasmele pot fi distruse.

ioan67 22.11.2016 15:55:08

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 636432)
Aici exista psiholog, psihiatru si psihoterapeut.

Da.
Psiholog e unul care deține o diplomă de licență în Psihologie (secție la Universitate, de obicei). Există și specializarea de psiholog clinician, care se ocupă de obicei cu stabilirea unui psihodiagnostic pe baza multor teste și a altor metode. El însoțește de obicei pe psihiatru și ajută, între anumite limite, la terapie - atât cât se poate face în spital.
Psihiatrul e medicul care s-a specializat în terapia bolilor/tulburărilor psihice. Pune diagnostic (corelativ și cu un prognostic), sprijină și tratează pe bolnav cu medicamente, atât în spital cât și ambulatoriu. În primul rând asta face.
Psihoterapeutul poate fi atât psihologul cât și psihiatrul dacă au făcut cursuri și practică (inclusiv o analiză personală și eventual psihoterapie) specializate pentru această ramură. Ei nu ajută pe oameni cu medicamente, ci prin diverse strategii și tehnici care au la bază dialogul și colocviul (în cazul psihoterapiei de/în grup) dar și multe tehnici somatice de influență orientală... Mai e loc și de terapie prin muzică, prin activități practice, prin joc etc. Sunt axați pe refacerea unor componente ale personalității clientului și pe dezvoltarea unor abilități de a face față noilor provocări ale vieții între oameni, în chip și fel.

Termenul de client, pe care eu îl folosesc de obicei, vine din psihologia americană, mai exact din consiliere. Asta nu e tocmai psihoterapie (care presupune să ai de-a face cu un om considerat bolnav) ci, conform lui Carl Rogers, mai ales, e un demers centrat pe dezvoltarea potențialului uman, adeseori blocat, din fiecare. Psihologie umanistă...

Coaching, iarăși nu are treabă cu psihoterapia, cu cei suferinzi sufletește.


În fine, sunt multe neclarități. E de luat în calcul și modul cum fiecare țară și-a organizat departamentele psi, asociațiile directoare, colegiile... Sunt tot felul de aranjamente, aici, de împărțiri după niscaiva lupte de influență, de șmecherii politice și legalizări etc.
Un mic Turn Babel, deh...

P.S. Eu am lucrat ca psiholog consilier, însă adeseori ca psihoterapeut cu oamenii pe care nu-i mai voia nimeni. Am suferit împreună cu oameni considerați prea rezistenți la terapie, incurabili etc. Mi-i pasau "boșii", eu lucram cu resturile, cu eșecurile de la coșul de gunoi (cum sunt considerați unii semeni de către alți semeni, vai!)... Mulțumesc Bunului Dumnezeu că mi-a dăruit experiența asta! Dar am obosit, cu vremea, m-am îmbolnăvit sufletește, am devenit dependent de alcool într-un timp. Și am hotărât să renunț și să am grijă un pic de mine și de cei din familie. Între timp muriseră unii, îmi pierdusem fiul și mă simțeam foarte vinovat...:( Eram în doliu mare.
Nu cred că voi mai reveni în consiliere și/sau psihoterapie. Poate în învățământ, iarăși, în psihopedagogie și mai ales la scris. Pregătesc un manual școlar, deocamdată și un mic dicționar pentru elevi și studenți. Mai lucrez la o chestie originală, fără precedent la noi, anume pe erorile în jocul de șah (tocmai m-am amuzat azi-noapte la gherlele lui Magnus Carlsen și Karjakin). Am luat deja un premiu internațional pe o cercetare legată de asta..:)
Și sper să scriu, cândva, un manual de psihologie introductivă pentru ...creștini!...:)

AlinB 22.11.2016 20:58:35

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636438)
Mulțumesc Bunului Dumnezeu că mi-a dăruit experiența asta! Dar am obosit, cu vremea, m-am îmbolnăvit sufletește, am devenit dependent de alcool într-un timp.

Si de ce ar fi fost o experienta pozitiva din moment ce te-a doborat?

Nu demonstreaza asta cumva, ca o diplomna nu e suficienta pentru a atesta capacitatea de a lucra cu (de)caderile sufletului omenesc, puternic subrezit in relatia cu Dumnezeu?


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:00:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.