Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Poti sa ai o masina scumpa ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12947)

Daniel_7 27.05.2011 11:50:37

Poti sa ai o masina scumpa ?
 
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?

glykys 27.05.2011 11:52:34

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364265)
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?

Te bate gandul sa iti cumperi sau vorbesti asa, ipotetic, cu referire la altii?

Daniel_7 27.05.2011 11:57:17

Vorbeam in general,multi pot fi in situatia aceasta.

LaReine 27.05.2011 12:01:02

Becali si are dar si da asa ca personal nu ma deranjeaza.

Daniel_7 27.05.2011 12:04:08

Ma intereseaza ipotetic,daca ne-am cumpara noi ,daca am avea banii,nu vreau sa-i criticam pe altii.

glykys 27.05.2011 12:10:30

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364269)
Vorbeam in general,multi pot fi in situatia aceasta.

Treaba lor, nu se cade noi sa ii judecam daca sunt buni crestini sau nu, pentru ca ii vedem cu masina de lux, cu iaht sau cu mii de euro in buzunar. Tot asa cum nu putem afirma ca X e un bun crestin pentru ca il vedem noi cum umbla in negru in fiecare zi la biserica si da de pomana la saracii de pe strada. Sa ii ajute Dumnezeu pe toti sa foloseasca cu cap ce le-a dat El! Daca nu avem si noi asa ceva, nu trebuie sa ne simtim complexati sau invidiosi, ca de ce ala are si de ce eu nu! Stie Dumnezeu ce sa ii dea fiecaruia.

Eu personal nu mi-as dori masina de nici un fel, nici daca as avea bani, pentru ca as sta mereu cu frica sa nu accidentez pe cineva, imi plac mijloacele de transport in comun, dar ii admir si pe cei care conduc si nu fac accidente. Si ii admir si mai tare pe cei care au o situatie materiala foarte buna si sunt buni crestini decat pe cei saraci si credinciosi. Mi se pare mai greu sa te mantuiesti fiind bogat, asa ca ferice de ei!

Raziel 27.05.2011 12:19:07

90% din popii pe care i-am vazut eu au masini scumpe, sunt tare curios cum au reusit asta dintr-un salariu de bugetar...

glykys 27.05.2011 12:26:56

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364276)
90% din popii pe care i-am vazut eu au masini scumpe, sunt tare curios cum au reusit asta dintr-un salariu de bugetar...

Ei, asa e ca te incearca un regret ca nu esti si tu preot? :)))

Mihnea Dragomir 27.05.2011 12:34:45

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364265)
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?


Un lucru e clar: bogăția materială nu este un păcat. Tot așa cum sărăcia materială nu este o virtute.
Pe de altă parte, bogăția poate fi un pericol suplimentar pentru suflet. Sau, mai bine zis, bogăția vine cu pericolele ei specifice, tot așa cum și sărăcia are pericolele ei specifice. Bogatul cel nemilostiv ajunge în iad nu întrucât era bogat, ci întrucât era nemilostiv.

"Cam câtă milostenie ?" e o întrebare fără răspuns universal valabil. Părerea mea personală este că un punct de reper în jurul a 10 % din câștig este un minimum la care cei mai mulți dintre noi suntem chemați. Când spun că nu e un răspuns universal valabil, am în vedere faptul că cei care au cu mult mai mult decât cele necesare pentru supraviețuire sunt chemați să dea mai mult, iar cei care au numai minimul necesar sunt chemați la mai puțin. Scris este: celor ce mult li s-a dat, mult li se va cere, iar pe de altă parte Isus apreciază ca enormă contribuția de doar doi creițari pe care o dă femeia văduvă la ceea ce era pe atunci biserica.

În sfârșit, problema se mai pune nu numai strict în termeni de "păcat" sau "virtute", ci și în termeni de prudență. A cheltui pe o mașină peste 20 000 de euro nu se justifică în termeni de prudență: mereu găsim ceva mai bun și de folos a fi făcut cu banii. Eu am o mașină de 11 000 de euro. Nu mi-aș lua una de 22 000 de euro dacă aș câștiga de două ori mai mult, ci, poate, dacă aș câștiga de 10 ori mai mult: văd că cei cu mașini scumpe au griji în plus, pe care eu nu le am: unde parchează, dacă le zgârie cineva mașina, cât trebuie să dea pentru un CASCO ori pentru o roată care se uzează. De ce să dau bani în plus: ca să am griji în plus ?

Aici e ca la vin, dacă vreți: găsești un vin bun, care să îți placă, cu 20 de lei. Găsești vinuri excelente, adevărată desfătare cu sume între 35-80 de lei. Ce e peste, vinurile acelea de mii de dolari sticla de la licitații, nu se justifică. Nu dau atâția bani pe un vin, oricât ar fi de bun.
Ca să fiu mai clar: diferența între un vin bun/foarte bun și o poșircă e foarte mare și merită prețul. Diferența dintre un vin foarte bun și unul dintre acele elixire de colecție nu mai e atât de mare încât să mai merite diferența de preț.

Deci, în cazul mașinilor: dacă sunt sărac, îmi iau Dacia la mâna a 2-a (presupunând că am nevoie de o mașină, ceea ce trebuie gândit dacă e așa). Dacă sunt bogat, merită să îmi iau o Skoda Octavia. Dacă sunt de zece ori mai bogat, rareori merită să îmi iau un BMW. Dar, oricât aș fi de bogat, nu merită să îmi iau un Bugatti. Cel puțin în România asta e nerozie, nu bogăție.

mihaila_alin 27.05.2011 12:42:36

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364276)
90% din popii pe care i-am vazut eu au masini scumpe, sunt tare curios cum au reusit asta dintr-un salariu de bugetar...

dupa ce nici nu ne spui ce fel de credinta ai, deja vrei sa scotii ceva pe tapet.
nu inteleg ce ti-e frica?nu cumva sa stim cine esti,doar esti in virtual esti al doilea caz pe care il intreb[cazuri sunt mai multe].de ai ceva de spus scrieti macar credinta din care faci parte.
daca as fi admin, nu asi permite accesul la postari, fara ca userii sa stie cu cine au schimb de replici,


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:14:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.