Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 18.12.2017 22:50:50

Vrei să-ți arăt un videoclip în care niște pocăiți se chinuie să-l învețe pe unul să prindă vorbirea în limbi, timp de o oră și ceva? Îl pun să repete tot felul de cuvinte...să-și dea drumul, să exerseze orice primeste ”de la Domnul”, mă rog, știi și tu prea bine...cum se procedează.
Efortul vine nu de sus, ci de jos, de la om....rezultatul crezi că e de sus? Nu consideri că noi ar trebui să ascultăm cât mai bine de Iisus și vom primi ce vom primi când vom primi, dar nu așa să facem circotecă, să ne maimuțărim cu scopul precis de a primi bolboroseala.....
De fapt, în asta constă ”reînnoirea”. Teatru ieftin și de prost gust, pentru a primit chipurile ”semnul botezului cu Duhul Sfânt”...
Mă bucură că încetul cu încetul realizezi grotescul în care ai fost prins....

Penticostalul Traditional 18.12.2017 23:08:17

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656171)
Efortul vine nu de sus, ci de jos, de la om....rezultatul crezi că e de sus?

Ete, na!
Rezultatul vine de sus daca si numai daca efortul il face Duhul Sfant.
Doar n-o sa te deranjezi tu sa faci vreun efort, doamne fereste!

Penticostalul Traditional 18.12.2017 23:19:33

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656171)
Nu consideri că noi ar trebui să ascultăm cât mai bine de Iisus și vom primi ce vom primi când vom primi

In mod normal noi trebuie sa stam lejer si sa dormim.
Ca niste adevarati trantori de vita nobila. Care se respecta.

Dac-o vrea bunul Dumnezeu sa ne de-a Duh Sfant, e treaba Lui.
Noi nu ne bagam.

Nici vorba sa ascultam cat mai bine de Iisus. Ar fi foarte nasol.
Pentru ca Iisus ne-a zis ca daca vrem Duhul Sfant trebuie sa cerem.
Cu staruinta.
Luca 11:13
Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!
Doar n-om fi prosti, sa ascultam.
Ce noi facem circoteca pe aici?
Avem si noi demnitatea noastra.
De paraziti.

gpalama 18.12.2017 23:57:21

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656173)
Pentru ca Iisus ne-a zis ca daca vrem Duhul Sfant trebuie sa cerem.
Cu staruinta.

Ai mare dreptate.
Insa as vrea sa si completez cu un raspuns care nu este atat de evident.

Nu oricine cere primeste in cazul asta ci numai cei care se roaga in DUH SI ADEVAR.

Doar aceia care sunt in Adevar, primesc, DUPA CONSIDERENTELE LUI DUMNEZEU, darul Duhului Sfant.

Iar inainte de asta ii spune Hristos lui Petru ca "trrebuie sa fie curati". Adica dupa ce te cureti o viata "primesti Duhul Sfant", si nu ceri o noapte si primesti bolboroseli dracesti... alea le primesti usor, dupa o noapte.

Incurcati vointa lui Hristos cu vointa voastra.


Doctrina PROTESTANTA este construita exact pe aceeasi doctrina ca si SATANISMUL: "Fa dupa cum iti este voia, voia ta este singura ta lege", Albert Pike.

Hai sa vedem si in Protestantism:
Sola Scriptura - Aleg numai Scriptura, Dumnezeu este exclus cu totul
Sola Fide - Eu aleg, dupa voia mea cum ma mantuiesc, si nu Dumnezeu. Eu m-am mantuit deja singur, de ce as avea nevoie de Dumnezeu, daca eu m-am mantuit singur?
Sola Christ - Numai prin Hristos, evident ca eu aleg sa fac din Hristos ce vreau eu.

Morala: dracii si-au pus "voia lor" peste intreg protestantismul, direct de la radacina, din stalpii lui... pacat ca nu sunt oameni priceputi acolo sa vada rautatea satanei direct la radacina....

Toate aceste "SOLA" exprima un singur lucru: "VOINTA MEA PROPRIE" si nu "ASCULTAREA DE DUMNEZEU".
Eu nu mai ascult de Dumnezeu si de Biserica, eu sunt antrenat, pregatit pana la moarte sa ma OPUN, sa REZIST LUI DUMNEZEU...


Sola, adica pierzania prin vointa proprie, calea urmata de satana la pieirea lui.

Penticostalul Traditional 19.12.2017 00:13:56

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656176)
Ai mare dreptate.

Multumesc frumos!
Uite ca sunt si lucruri cu care suntem perfect de acord.
Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656176)
Hai sa vedem si in Protestantism:
Sola Scriptura - Aleg numai Scriptura, Dumnezeu este exclus cu totul

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656176)
Sola Fide - Eu aleg, dupa voia mea cum ma mantuiesc, si nu Dumnezeu.

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656176)
Sola Christ - Numai prin Hristos, evident ca eu aleg sa fac din Hristos ce vreau eu.

Esti absolut sigur ca ceea ce am bolduit in postarile tale, este teologie protestanta?

Si inca o intrebare: obisnuiesti uneori sa bei mai multe pahare de vin?
Nu e o intrebare pusa in gluma, ci sincera si serioasa. Ai putea sa dai un raspuns onest, cu da sau nu?

Cornel Urs 19.12.2017 12:14:54

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656172)
Ete, na!
Rezultatul vine de sus daca si numai daca efortul il face Duhul Sfant.
Doar n-o sa te deranjezi tu sa faci vreun efort, doamne fereste!

Reînnoirea asta carismatică se laudă că îți oferă la pachet Duhul, ca la farmacie, pe rețetă. Tu trebuie să cauți pe Domnul și nu darurile Lui.
Asta am vrut să spun. Mișcarea carismatică este periculoasă, stai departe de ea!

Penticostalul Traditional 19.12.2017 14:09:11

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656180)
Mișcarea carismatică este periculoasă, stai departe de ea!

E aproape la fel de periculoasa ca miscarea crestinismului din biserica primara.
Transforma vieti, aduce mantuire, vindecare, speranta.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656180)
Tu trebuie să cauți pe Domnul și nu darurile Lui. Asta am vrut să spun.

Ai spus alta prostie.
Oricum nici asta, bolduita, nu e mai breaza.

Uite aici adevarul: omul trebuie sa il caute pe Domnul si darurile Lui.

Cornel Urs 19.12.2017 16:52:38

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656187)
Uite aici adevarul: omul trebuie sa il caute pe Domnul si darurile Lui.

Da, dar voi inventați daruri care nu sunt, căderile pe spate, darul exorcizării prin chinuirea/arderea demonilor, și vreți neapărat un dar despre care apostolul a zis că nu toți îl primesc, respectiv vorbirea în limbi.
Nu doar că râdeți în duhul, dansați în duhul, cădeți în duhul dar și vorbiți în limbi în adunare fără a tălmăci, cu glas tare, lucru interzis în mod explicit de Scriptură.
Iar când totuși tălmăciți, iată că trei patru cuvinte în limbi primesc o tălmăcire de o jumătate de oră! Și mai grav, casete cu vorbiri în limbi primesc tălmăciri diferite, fiind duse la unul și la altul! Sau, români care se roagă în limba lor maternă în adunări din occident sunt luați drept vorbitori în limbi și traduși, total pe lângă!
Ca să nu mai amintesc faptul că mișcările carismatice sunt la pământ cu morala, femeile nu au batic, sunt dichisite ca cele din lume și ce să vezi, rata divorțurilor este cam aceeași ca în lume!

Penticostalul Traditional 19.12.2017 17:14:24

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656191)
Da, dar

Pai da, fratioare!

Ca tot "DA" spui dupa fiecare a zecea corectie pe care ti-o fac dar musai sa mai existe la tine si un "dar". In loc sa fie darul Duhului Sfant.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656191)
femeile nu au batic, sunt dichisite

Ei, abia acum incepi sa intri in miezul adevaratei probleme care te roade pe tine: de ce in alte biserici femeile sunt mai dichisite decat cele din adunarile voastre, dizidente. :1:

Raspunsul e simplu: pentru ca asa le-ati tot bombardat voi cu tot felul de invataturi suchii.

Cornel Urs 19.12.2017 18:53:23

Caz concret.
I-am propus unui exorcist carismatic german - Martin Weber să-mi traducă un cântec în limbi din biserica mea (m-am dat drept carismatic). Soția lui, argentinianca Noelia, pretenții de profetesă și de traducătoare de limbi extatice.
Ce să vezi, le trimit fișierul, care era de fapt o conversie făcută de mine după un videoclip youtube în care niște î chinători vodoo cântau în limbile lor africane zeului fierului Ogun.
După câteva zile, primesc răspuns că acea vorbire în limbi nu este nici prin Duhul sfânt dar nici prin duhuri de demoni, ci din inima omului.

https://i.imgur.com/pVtfSWg.jpg


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:13:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.