Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   va rog din suflet sa va rugati pentru REMUS (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5826)

icamilin 09.03.2009 18:38:18

va rog din suflet sa va rugati pentru REMUS
 
Doamne ajuta!, Acum 10 minute am primit un telefon de la o buna prietena, care m-a rugat sa sun pe la manastiri si prieteni sa-l pomeneasca pe REMUS, un baiat tanar de 34 ani, abolvent al Conservatorului, cantor la o biserica din orasul Lugoj, care acum o ora s-a aruncat de la et.5 si este intr-o stare foarte grava. Ieri a vorbit cu mama lui ( din Timisoara ) la telefon si nu avea nici o problema. Acum e cu mama FELICIA la spital, amandoi intr-o stare grava. Va rog din suflet, spuneti o rugaciune pentru amandoi, sa-i ajute Maica Domnului si sa inlesnesca mila si ajutor la bunul Dumnezeu, sa-i salveze din marea ispita prin care trec.
Cum am noi vesti am sa va anunt. Ma iertati de indrazneala, dar stiu ca daca mai multa lume se roaga deodata pentru un suflet pierdut, se pot intampla si minuni.

monica.miholca 09.03.2009 19:10:46

Indrept si eu putina mea rugaciune catre Dumnezeu pentru ei, care trec printr-o durere cumplita. Domnul Iisus Hristos si Preasfanta Fecioara sa aiba grija de ei!
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, miluieste pe robii tai Remus si Felicia, si le vindeca lor sufletele si trupurile. Amin

Hartford 09.03.2009 20:15:36

rugaciune
 
Citat:

În prealabil postat de monica.miholca (Post 121354)
Indrept si eu putina mea rugaciune catre Dumnezeu pentru ei, care trec printr-o durere cumplita. Domnul Iisus Hristos si Preasfanta Fecioara sa aiba grija de ei!
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, miluieste pe robii tai Remus si Felicia, si le vindeca lor sufletele si trupurile. Amin

Doamne Iisuse Hristoase ai grija de aceste doua suflete Remus si Felicia acum la grea incercare, Preasfinta Fecioara Maria alearga cu mila ta si te roaga la Mintuitorul nostru si Fiul tau pentru sanatatea lui Remus si Felicia :63:
Doamne ajuta

dorinastoica14 09.03.2009 20:29:41

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 121351)
Doamne ajuta!, Acum 10 minute am primit un telefon de la o buna prietena, care m-a rugat sa sun pe la manastiri si prieteni sa-l pomeneasca pe REMUS, un baiat tanar de 34 ani, abolvent al Conservatorului, cantor la o biserica din orasul Lugoj, care acum o ora s-a aruncat de la et.5 si este intr-o stare foarte grava. Ieri a vorbit cu mama lui ( din Timisoara ) la telefon si nu avea nici o problema. Acum e cu mama FELICIA la spital, amandoi intr-o stare grava. Va rog din suflet, spuneti o rugaciune pentru amandoi, sa-i ajute Maica Domnului si sa inlesnesca mila si ajutor la bunul Dumnezeu, sa-i salveze din marea ispita prin care trec.
Cum am noi vesti am sa va anunt. Ma iertati de indrazneala, dar stiu ca daca mai multa lume se roaga deodata pentru un suflet pierdut, se pot intampla si minuni.

Dar mama de ce este în stare gravă? Probabil din cauza supărării.
Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluiește pe robii tăi Remus și Felicia,alungă de la ei toată ispita și-i umple de bunatatea milei tale dă-le șansa mântuirii și nu lăsa să piară două suflete căci tu Doamne nu vrei moartea păcătoșilor ci să se îintoarcă și să fie vii.Cei 4o de sfinți sărbătoriți astăzi rugați-vă lui Dumnezeu pentru ei.

danielaviorica 09.03.2009 20:41:39

dumnezeu sa ii ajute
 
sa dea domnul nici o consecinta grava si sa aiba grija de ei. eu am avut o situarie asemanatoare in care un membru al familiei a vrut sa se omoare cu mintile intunecate,dar ii da dumnezeu bine. ai credinta orice se va intimpla.

Anca-Miha 09.03.2009 20:59:38

Doamne miluieste!
 
Sa ne rugam pentru Remus si Felicia:
" Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si duhurile necurate nu-mi dau pace, dar intru Tine imi pun toata nadejdea si pazei Tale ma incredintez intreg, ca Tu cunosti pricina raului, care ma batuie si esti dezlegarea tuturor legaturilor necurate. La Tine toti perii capului meu sunt numarati. De Tine toti demonii stiu si se cutremura. Deci pe Tine Te rog, Doamne, Atotputernicule, sa indepartezi de la mine orice duh necurat si orice rau pierzator de suflet, scotandu-ma pe mine biruitor peste toata facatura diavoleasca, sub acoperamnatul dreptei Tale si intru crucea Ta cea atot izbavitoare. Ca Tu esti intarirea si scaparea nostra in veci, Hristoase Dumnezeule si Tie slava iti ialtam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.
(Sf. Ierarh Nifon)
Sa va ajute bunul Dumnezeu sa iesiti cu bine din aceasta mare incercare.

patinina34 10.03.2009 05:20:42

[COLOR=black][SIZE=3]Intru faradelegi fiind zamislit, eu, pacatosul, nu cutez a cauta la inaltimea cerului; dar indraznind catre iubirea Ta de oameni, strig Tie : Dumnezeule, milostiv fii mie si ma mantuieste si ajuta pe Romus si Felicia in necazurile lor !

De vreme ce dreptul abia se mantuieste, cum ma voi arata eu, pacatosul, cel ce nu am purtat greutatea si zaduful zilei ? Ci numara-ma, Dumnezeule, cu cei din ceasul al unsprezecelea si ma mantuieste si la fel pentru Felicia si Romus!

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh

Bratele parintesti grabeste a mi le deschide, ca in pacate am cheltuit viata mea ! Si cautand, Mantuitorule, la bogatia cea neimputinata a indurarilor Tale, nu trece acum cu vederea inima mea cea saracita, caci catre Tine, Doamne, strig cu umilinta : gresit-am la cer si inaintea Ta ! La fel iarta si Feliciei si lui Romus tot ceea ce au gresit si le da grabnic ajutor!!!

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Fecioara, nadejdea crestinilor, pe Dumnezeu, pe Care L-ai nascut mai presus de minte si de cuvant, roaga-L neincetat, impreuna cu puterile cele de sus, sa ne dea iertare de pacate si indreptarea vietii, noua tuturor, celor ce cu credinta si cu dragoste te preamarim pururea. Fi grabnic ajutatoare Maic Preasfanta pentru Felicia si Romus si le ajuta lor in marea lor deznadejde si necaz.

Apoi,

Doamne miluieste ( de 40 de ori )

si rugaciunea aceasta :

Stapane atotputernice si necuprins, Putere incepatoare de lumina si nepatrunsa, Parintele Fiintei celei ipostatice si Purcezatorul Duhului Tau Celui de o putere, Care pentru indurarile milostivirii si pentru negraita bunatate nu ai trecut cu vederea firea omeneasca cea cuprinsa de intunericul pacatului, ci dumnezeiestile lumini ale sfintelor Tale invataturi le-ai stralucit in lume mai intai prin lege si prin prooroci, iar mai apoi prin Insusi Fiul Tau Cel Unul-Nascut , Care ai binevoit sa ne rasara noua trupeste si la stralucirea luminii Tale sa ne povatuiasca; fie urechile Tale luand aminte la glasul rugaciunii noastre si ne daruieste noua, Doamne, cu inima neadormita si treaza sa petrecem toata noaptea vietii acesteia asteptand venirea Fiului Tau si Dumnezeului nostru, Judecatorul tuturor, nu culcati si dormind, ci priveghind si cugetand la lucrarea poruncilor Tale sa ne aflam, si intru bucuria Lui impreuna sa intram, unde este glasul cel neincetat al celor ce praznuiesc si nespusa dulceata a celor ce privesc frumusetea fetei Tale celei negraite. Fii bun Domane si ajuta lui Romus si mamei sale Felicia in necazurile lor, ca daca Romus moare cine te va lauda pe tine?
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti si Tie slava inaltam, Tatalui Celui fara de inceput, impreuna si Unuia-Nascut Fiului Tau si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin !


[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]

nutzy 10.03.2009 16:12:39

rugaciune
 
Rugăciune pentru bolnavul căzut în deznădejde

Doamne, Dumnezeule al părinților noștri, Care dăruiești pace multă celor ce iubesc legea Ta, ai grijă de robul Tău REMUS care este greu încercat de deznădejde. Nori negri s-au abătut asupra sufletului său și nu mai vede razele iubirii Tale. Cugetul său s-a întunecat și nu se mai împărtășește de lumina Ta.
O, amară deznădejde! Crudă fiară care se năpustește asupra sufletului ca asupra unui pui lipsit de apărare! Numai Tu știi, Atotștiutorule, câți și-au pus capăt zilelor din această pricină, câți oameni au fost aruncați de acest duh rău în adâncurile iadului. Să nu îngădui ca făptura Ta să fie înghițită de moarte, ci să fie ridicată prin puterea Ta.
Dăruiește și lui și nouă, Doamne, roadele Duhului Tău cel Sfânt, care sunt pacea, dragostea, îndelunga răbdare, credința, blândețea, înfrânarea și curăția, ca atunci când vom părăsi această lume să intrăm în odihna Ta cea cerească. Amin!

nutzy 10.03.2009 16:17:42

rugaciune
 
Rugăciune pentru omul bolnav

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală!
Mântuiește-i, Doamne,(pe robii tai Remus si Felicia,) precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul lor. Că noi neputincioși suntem și nu îi putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău.
De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii.
Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor.
Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei.
Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.

patinina34 10.03.2009 18:56:13

Acatistul pentru Izbavirea de necazuri/ boli
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5443

Adelinne 10.03.2009 19:41:34

Doamne milueste !
 
Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 121351)
Doamne ajuta!, Acum 10 minute am primit un telefon de la o buna prietena, care m-a rugat sa sun pe la manastiri si prieteni sa-l pomeneasca pe REMUS, un baiat tanar de 34 ani, abolvent al Conservatorului, cantor la o biserica din orasul Lugoj, care acum o ora s-a aruncat de la et.5 si este intr-o stare foarte grava. Ieri a vorbit cu mama lui ( din Timisoara ) la telefon si nu avea nici o problema. Acum e cu mama FELICIA la spital, amandoi intr-o stare grava. Va rog din suflet, spuneti o rugaciune pentru amandoi, sa-i ajute Maica Domnului si sa inlesnesca mila si ajutor la bunul Dumnezeu, sa-i salveze din marea ispita prin care trec.
Cum am noi vesti am sa va anunt. Ma iertati de indrazneala, dar stiu ca daca mai multa lume se roaga deodata pentru un suflet pierdut, se pot intampla si minuni.

Doamne eu pacatoasa ,ma rog cu inima pentru aceste doua suflete Remus si Felicia ,sa treaca peste aceasta incercare si sa creada in Tine,Amin

patinina34 10.03.2009 19:44:00

Mantuieste Domane si miluieste si iarta tot ceea ce Felicia si Romus au gresit Tie, si s-au smintit si nebuneste s-au departat de la calea mantuirii, iar prin desertaciunea mintii lor s-au abatut catre fapte necuviincioase. Rogu-ma dar:intoarce iarasi pe calea mantuirii, pe robii Tai Felicia si Romus, prin Dumnezeiasca Ta iconomie. ( o inchinaciune).

icamilin 12.03.2009 01:27:33

stare critica !
 
Dragi mei, bunul Dumnezeu sa va mangaie pentru rugaciunile adresate cu atata dragoste pentru Remus si Felicia, ce trec prin clipe groaznice.
Remus nu si-a revenit din coma, a fost operat, i s-a facut RMN, transfuzii de sange, azi a reusit sa deschida ochii spre mama sa, a intins bratele spre ea si iarasi a cazut in coma. Are mari leziuni la cap si nu numai. Doar o minune dumnezeiasca l-ar putea ajuta sa-si revina. Sansele, se pare insa ca sunt foarte mici. Maica Domnului si toti sfintii dragi sa mijloceasca pe langa bunul Dumnezeu sa aibe mila de ei si sa-i ajute in greaua suferinta prin care trec in aceste momente. Revin cu noutati, cand voi afla. Doamne ajuta! icamilin

MarinaAlca 12.03.2009 02:49:31

Rugaciunea zilei de joi
 
Doamne Iisuse Hristoase, Fiule si Cuvantul lui Dumnezeu Tatal, care in ziua de astazi ai luat Cina cea de pe urma cu ucenicii Tai, si cu mare umilinta ai spalat picioarele lor si ale ucenicului care Te-a vandut!
Apoi, luand paine si vin in mainile Tale cele Sfinte si binecuvantandu-le cu puterea Ta cea Dumnezeiasca, le-ai facut Insusui Trupul si Sangele Tau, cu care i-ai impartasit, zicand;,Luati, mancati si beti, ca acestea sunt Trupul si Sangele Meu, pentru ca sa se ierte pacatele voastre".
Cel ce tot in ziua aceasta, Te-ai inaltat la cer si ai sezut de-a dreapta lui Dumnezeu, Tatalui Tau, sa imparatesti impreuna cu El in veci,ca Unul-Nascut Fiul Sau preaiubit.
Roaga-te deci, pentru rugaciunile ucenicilor Tai si cele ale Sfantului Nicolae, iarta pacatele noastre, ale celor vii si ale celor raposati, si in special ale robilor Tai REMUS si FELICIA.Da-le Doamne, lacrimi fierbinti, ca sa isi planga pacatele.
Darul Tau cel curatitor, care a spalat picioarele ucenicilor Tai, sa spele si sa curateasca inima lor cea necurata si sufletul lor, ca asa, cu vrednicie, cu curatie si umilinta, sa se impartaseasca cu Sfintele Tale Taine, acum si in timpul mortii lor, iar la ora despartirii lor, cu bucurie sa se suie sufletul lor spre Tine, si fara de nici o frica, intrebare sau impiedicare sa treaca vamile vazduhului, intrand in marirea Ta cea cereasca.
Ajuta Doamne robilor Tai REMUS si FELICIA sa Te mareasca si in veci sa se inchine Numelui Tau Celui Sfant.AMIN

Thheo 12.03.2009 14:36:16

Ma rog la bunul Dumnezeu sa-i mai de-a o sansa lui Remus....
Ma rog la Maica Domnului ptr cele doua suflete Remus si Felicia...sa treaca peste aceasta incercare ....
Doamne ajuta!

ioan_si.atat 12.03.2009 15:22:42

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, binevoieste a ierta pacatele robilor tai: Remus si Felicia, ca milostiv si de oameni iubitor esti Doamne, si da-le lor puterea de a trece peste aceasta grea incercare, intru Sfant numele Tau. Amin

icamilin 18.03.2009 11:16:58

revin cu vesti!
 
Ma iertati ca nu am reusit sa va mai dau vesti pentru Remus, dar am si eu un deces in familie, matusa mea ( sora mamei mele ) a murit, acum merg la inmormantare, dar tot acum am primit vesti si despre Remus.
In primul rand, a deschis ochii si comunica cu mama sa din priviri.
Maine il asteapta o operatie intre 8 - 10 ore, depinde cat va rezista si cat vor putea opera doctorii in acest timp. Problema mare este ca i s-a ceut mamei suma de 1500 euro, suma de care nu dispune pentru operatie. Sa speram ca o vor ajuta neamurile sau prietenii, operatia trebuie facuta.
Va rog din suflet, cei care v-ati rugat deja pentru el ( chiar daca gestul lui a fost nesabuit, nimeni nu stie ca l-a determinat sa-l faca, sa multumim lui Dumnezeu ca avem mintea limpede si am fost feriti de ispite ), sa ne rugam in continuare. Sant convinsa ca rugaciunile noastre l-au ajutat mult in aceasta grea incercare si simt ca inca il putem ajuta daca ne mai rugam si noi, atat cat putem. Am sa va tin la curent cum a descurs operatia.
Va multumesc din suflet si bunul Dumnezeu sa va ocroteasca pe voi si toti cei dragi ai vostri. Doamne ajuta! icamilin

Dutzu 19.03.2009 18:58:14

aveti vesti despre cum a decurs operatia?

icamilin 19.03.2009 22:18:24

Vesti noi!
 
Operatia este programata pe maine dimineata la 8-9, o comisie mare de medici vor participa. Operatia va fi tare lunga, la cap, maini si picioare, sa-l ajute bunul Dumnezeu sa reziste pe parcursul operatiei, medicii isi doresc sa nu-l mai traumatizeze inca odata. Sa ne rugam dragii mei, ca medicii sa poata duce la bun sfarsit aceasta lucrare si sa fie cu folos lui Remus, sa-si revina si sa se caiasca de gandul rau care l-a stapanit. Ar fi intradevar o minune dumnezeiasca sa-si revina. Mama lui sta numai in rugaciuni, are mare nadejde ca daca nu s-a intamplat nimic grav pana cum, poate totusi vor avea sorti de izbanda. Sa le ajute Maica Domnului si toti sfintii dragi, sa mijloceasca pe langa bunul Dumnezeu sa-i ierte si sa le mai dea o sansa. Doamne ajuta!

Anca-Miha 20.03.2009 00:01:52

Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti. Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti, care cuprinde si impresoara pe tot muritorul, de la nastere, intocmai ca mrejele paianjenului. Intru aceste mreje fiind cazuti si noi smeritii, si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu, te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul. Ca El insusi te-a preamarit si te-a trimis in aceasta tara, ca s-o aperi si s-o pazesti de toate rautatile.
Asa, Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, milostiveste-te spre lacrimile batranilor, spre suspinele maicilor, spre cererile pruncilor si spre noi, care cadem cu genunchi plecati si cerem, prin rugaciunile tale cele sfinte, ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind. Caci stim, Sfanta mare mucenita, ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate: boli, saracie, prigoniri de la vrajmasi, neploaie la vreme si altele asemenea rele. Pentru aceasta cadem la milostivirea ta, ca sa nu patimeasca cei nevinovati din pricina noastra. Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, ca sa strigam tie: bucura-te, fecioara, mare mucenita Filoftee. Amin.

anne 20.03.2009 00:25:45

Haideti sa tinem toti post negru !
 
Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 123475)
Operatia este programata pe maine dimineata la 8-9, o comisie mare de medici vor participa. Operatia va fi tare lunga, la cap, maini si picioare, sa-l ajute bunul Dumnezeu sa reziste pe parcursul operatiei, medicii isi doresc sa nu-l mai traumatizeze inca odata. Sa ne rugam dragii mei, ca medicii sa poata duce la bun sfarsit aceasta lucrare si sa fie cu folos lui Remus, sa-si revina si sa se caiasca de gandul rau care l-a stapanit. Ar fi intradevar o minune dumnezeiasca sa-si revina. Mama lui sta numai in rugaciuni, are mare nadejde ca daca nu s-a intamplat nimic grav pana cum, poate totusi vor avea sorti de izbanda. Sa le ajute Maica Domnului si toti sfintii dragi, sa mijloceasca pe langa bunul Dumnezeu sa-i ierte si sa le mai dea o sansa. Doamne ajuta!

[SIZE=3]Cat ma intristeaza toata aceasta poveste...:46:O urmaresc de cand ati postat-o, draga Ica.Si-l pomenesc si eu pe Remus in nevrednicile mele rugaciuni. Haideti sa tinem cu totii post negru...(toti cei care puteti si vreti...)si sa ne rugam pentru sanatatea lui!Doamne ajuta-le medicilor, da sanatate lui Remus sa-si poata plange pacatul (CEL MAI MARE DINTRE TOATE!!!) , sa se mantuiasca...Iar pe mama lui o intareste , Bunule Doamne...stiu ce e in sufletul ei...si eu mi-am vazut copilul la un pas de moarte...:46:Doamne, fii cu ei!:63:[/SIZE]

icamilin 20.03.2009 00:45:58

Doamne ajuta!
 
Sant convinsa ca rugaciunile voastre, ale tuturor celor care a-ti lasat treaba de o parte si i-ati pomenit pe Remus si pe mama lui Felicia, s-au facut auzite acolo sus, unde CINEVA NE IUBESTE ! Ce pot sa zic, Anne, suntem in post si consider ca orice rugaciune este binevenita, aduce mult balsam , ranilor trupesti si sufletesti ale celor doi, fiecare dupa putinta sa. Rugaciunea insotita de post negru are cu siguranta o mare binecuvantare, insa eu personal, prietena mea si Felicia va suntem indatorati pentru tot ajutorul acordat in aceste zile in care, ne-am straduit sa nu ne pierdem nadejdea, ca ar putea sa faca bunul Dumnezeu o minune cu acest baiat care inca nu stim ce l-a determinat sa recurga la acest mare pacat, de-asi curma viata, cel mai de pret dar dat de Dumnezeu. Pomeniti-i, dragii mei si cine are putere sa tina post negru, sa tina, iar Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti! Doamne ajuta!

icamilin 20.03.2009 23:59:57

operatie cu final optimist
 
Dragii mei, am aflat ca s-a facut tot ce era omenesc in cadrul operatiei lui Remus, mai bine de zece ore si medicii sant multumiti ca au reusit sa faca tot ce si-au propus sa faca. Este tinut sub observatie, incontinuu. Pana si Felicia intrevede o ameliorare, o schimbare in bine, putin a inviat si ea, vazand ca momentan, operatia a reusit. Sa-i multumim bunului Dumnezeu pentru mila si ajutorul dat acestui tanar! Imi doresc din suflet sa va pot anunta in fiecare zi, noi modificari de situatie, spre bine. Pana duminica seara nu va pot da vesti ca voi pleca la manastirea Albac sa pun parastas si sa vizitez locuri minunate si binecuvantate de Dumnezeu pe drum pana la manastire si la intoarcere la fel. Doamne ajuta!

Anca-Miha 21.03.2009 00:11:29

Doamne ajuta! Am asteptat toata ziua aceasta veste. Sa dea Dumnezeu sa treaca cu bine si urmatoarele zile, care pot fi critice. Sa ne rugam in continuare.
Insanatosire grabnica, Remus!

patinina34 21.03.2009 00:52:31

Ma bcur mult sa aud de bine de Remus!
Multumim lui Dumnezeu pentru mila Sa!

anne 21.03.2009 02:13:18

Doamne ajuta!
 
Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 123719)
Dragii mei, am aflat ca s-a facut tot ce era omenesc in cadrul operatiei lui Remus, mai bine de zece ore si medicii sant multumiti ca au reusit sa faca tot ce si-au propus sa faca. Este tinut sub observatie, incontinuu.

SLAVA DOMNULUI!!! ( Abia m-am intors de la Sf. Maslu...I-am povestit si parintelui staret despre Remus...) Ma bucur tare ca operatia a decurs bine , sa continuam sa ne rugam pentru ca Remus sa fie bine. Eu sper din suflet ca asa va fi..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"!!!! Te mai asteptam cu vesti, draga Ica.

simona76 21.03.2009 20:45:33

Dumnezeu sa te ajute, Remus !!!

antoniap 21.03.2009 22:29:36

Multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit de Remus.

icamilin 23.03.2009 14:11:27

Doamne ajuta!
 
Dragii mei, m-am intors din micul pelerinaj pe care l-am facut in Tara Motilor si am aflat de la prietena mea ca daca si azi, a treia zi de la operatie nu apar complicatii, medicii sunt optimisti in privinta starii lui Remus. Operatia a fost de 10 ore, nu a pierdut mult sange, zilele critice se pare ca au trecut, insa m-as bucura daca mai puteti sa va mai rugati pentru el, este vizibila schimbarea starii de sanatate, ce putere are rugaciunea colectiva, este minunat ce se intampla! Cei apropiati din familie inclusiv tatal, a tinut post negru in ziua operatiei, cu multa rugaciune au reusit sa se intareasca, sa spere la o minune, sa nu cada in deznadejde.
Mult, foarte mult au contat si rugaciunile voastre , ale tuturor, pentru care mama lui Remus, cu lacrimi in ochi se roaga pentru toti, sa va rasplateasca bunul Dumnezeu osteneala si gandul bun pe care l-ati avut fata de Remus.
Rugati-va si puneti-l la slujbele Sfantului Maslu, mare bine ii putem face cu astfel de rugaciuni in acest mare post al Sfintelor Pasti!
Am sa vin cu noutati, cum voi afla ceva ! Doamne ajuta!

MarinaAlca 23.03.2009 14:41:08

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 124146)
dragii mei, m-am intors din micul pelerinaj pe care l-am facut in tara motilor si am aflat de la prietena mea ca daca si azi, a treia zi de la operatie nu apar complicatii, medicii sunt optimisti in privinta starii lui remus. Operatia a fost de 10 ore, nu a pierdut mult sange, zilele critice se pare ca au trecut, insa m-as bucura daca mai puteti sa va mai rugati pentru el, este vizibila schimbarea starii de sanatate, ce putere are rugaciunea colectiva, este minunat ce se intampla! Cei apropiati din familie inclusiv tatal, a tinut post negru in ziua operatiei, cu multa rugaciune au reusit sa se intareasca, sa spere la o minune, sa nu cada in deznadejde.
Mult, foarte mult au contat si rugaciunile voastre , ale tuturor, pentru care mama lui remus, cu lacrimi in ochi se roaga pentru toti, sa va rasplateasca bunul dumnezeu osteneala si gandul bun pe care l-ati avut fata de remus.
Rugati-va si puneti-l la slujbele sfantului maslu, mare bine ii putem face cu astfel de rugaciuni in acest mare post al sfintelor pasti!
Am sa vin cu noutati, cum voi afla ceva ! Doamne ajuta!

doamne ajuta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!slava lui dumnezeu pentru toate minunile,sanatate lui remus si mamei felicia!

MarinaAlca 23.03.2009 14:41:50

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 124148)
doamne ajuta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!slava lui dumnezeu pentru toate minunile,sanatate lui remus si mamei felicia!

Iertare.. am scris cu majuscule dar a iesit exact pe dos.

Anca-Miha 23.03.2009 14:44:25

Multumim, icamilin, ca ne tii la curent. Slava lui Dumnezeu ca ne asculta rugile; dar nu pe noi ne asculta ci pe Remus, care cu siguranta a realizat ce greseala a facut. Sa dea Dumnezu sa-si revina si sa puna un nou inceput bun.
<Cauta, auzi-ma, Doamne, lumineaza ochii mei, ca nu cumva sa adorm intru moarte; ca nu cumva sa zica vrajmasul meu: "Intaritu-m-am asupra lui". Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.>

Anca-Miha 23.03.2009 14:45:11

Erata: Dumnezeu

eu-cristina83 23.03.2009 15:57:43

Ma bucur enorm ca Remus se simte mai bine. Voi continua sa ma rog pt. a se face sanatos si in acelasi timp pt. a-l face Dumnezeu sa constientizeze fapta sa si sa-l apropie iar de El.

Thheo 23.03.2009 16:04:34

Mare-i Dumnezeu.....si bunatatea lui e nemarginita....ma bucur mult si ma rog in continuare sa le de-a Dumnezeu zile si sanatate....

snowdrop 23.03.2009 16:08:21

CE MINUNAT! Chair ma bucur pt remus, Dumnezeu sa ii dea sanatate!

icamilin 23.03.2009 22:48:33

Veste binecuvantata!
 
Dragi crestini, frati si surori !

Am primit o veste binecuvantata: REMUS va fi transferat maine dimineata in tr-un salon. I s-a scos tubul si respira singur. Are o gaura in gat care in cateva zile se va vindeca. Vrea sa se ridice in sezut, dar mama ii explica, ca are fisuri pe coloana si nu se poate inca, a strans-o de mana in semn ca intelege ce-i spune. Mama vorbeste si el aproba prin semne.
Maine poate sa-i faca o supa strecurata din zarzavat, suc de fructe la storcator si 300 gr.branza de vaci.
Ce spuneti, dragii mei ???
Este chiar o minune a bunului Dumnezeu!
Doamne, cat de mult mi-am dorit sa se intample asa si acum cand aud ca daca totul merge bine, dupa o luna de zile va putea sa mearga acasa, nu-mi pot opri lacrimile de bucurie.
Sa aducem rugaciuni de multumire bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si la toti sfintii dragi la care ne-am rugat sa mijloceasca aceasta vindecare.
Nu am cuvinte sa exprin tot ce simt in aceste clipe.
In noaptea asta Felicia va dormi pentru prima data dupa 15 zile de cosmar, linistita si impacata in suflet ca lacrimile ei, suferinta ei ca mama ce si-a crescut copilul singura, poate sa fie mangaiata de faptul ca si-a vazut copilul readus la viata. Doamne cat esti de bun cu noi !
Nadajduim ca aceasta stare sa se mentina si sa fie chiar mai buna in zilele ce urmeaza. Am sa va anunt ori de cate ori voi mai avea noutati.
Dumnezeu sa va rasplateasca pe toti care a-ti fost alaturi de noi, cu o rugaciune si cu un gand bun ! Doamne ajuta!

monica.miholca 23.03.2009 22:52:27

Doamne ajuta! ce veste extraordinara!:53:

patinina34 24.03.2009 06:23:17

Vedeti voi ce mult face rugciunea impreun pentru cesti doi amariti - mama si fiu?
Pai este mai mult decit orice pe lume!!!
Doamne Tie iti multumim!!!

sia 24.03.2009 10:02:31

[COLOR=black] Voia Tatalui.. ..[/COLOR]fara EL, deznadejde ,teama si moarte....cu EL Speranta si Viata . Doamne iarta caTu stii mai bine ca el ce-a fost in sufletul lui..da-i putere si sanatate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:00:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.