Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14219)

hydro314 05.12.2011 23:48:28

Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent.
 
Oficialii FMI au cerut Guvernului sa privatizeze 51 la suta din Hidroelectrica

Cei de la FMI au spus ca Hidroelectrica va merge bine doar daca este în mâini private.

Au insistat pe listarea unui pachet de 51% din Hidroelectrica.

În scrisoarea de intentie semnata la ultima vizita nu a fost trecuta si aceasta cerinta, însa FMI va insista pe acest aspect la urmatoarea vizita, au spus sursele mentionate.

Oficialii Fondului Monetar International au cerut Guvernului sa privatizeze prin listarea la bursa pachetul majoritar din Hidroelectrica, cel mai mare si cel mai ieftin producator de energie din România.

http://www.mediasinfo.ro/oficialii-f...ca/2011/11/19/

Raoul 06.12.2011 01:17:03

Asa,si de ce se va inchide Portile de Fier ca nu inteleg?:106:

hydro314 06.12.2011 16:09:58

Nu se inchid - devin francezii sau germanii proprietari pe PORTILE DE FIER.
Atat - ca la petrom - au devenit austriecii proprietari.

Erethorn 06.12.2011 16:44:41

Citat:

În prealabil postat de hydro314 (Post 413472)
Nu se inchid - devin francezii sau germanii proprietari pe PORTILE DE FIER.
Atat - ca la petrom - au devenit austriecii proprietari.

Și acum cine este proprietar ? Apropo, când spuneți că francezii sau germanii devin proprietari, vă referiți la toți francezii și germanii ? Că au și eu niște prieteni în Franța și Germania, ba chiar am și prieteni nemți aici, în România. Și ei vor deveni proprietari ?

hydro314 07.12.2011 06:54:47

1. Acum este proprietar statul roman- adica noi romanii.

2. Compania de electricitate din Franta este detinuta de statul francez- adica de francezi.

Daca EDF cumpara hidrocentralele atunci Franta va deveni proprietara HIDROELECTRICA.

Asa cum a fost la PETROM. Erau romanii proprietari-statul lor- acum este Austria/OMV si pensionarii ei beneficiaza de profit.

stefmir 07.12.2011 10:49:08

Statul se pare ca e cel mai prost administrator, vanzarea Hidroelectrica ar trebui in esenta sa fie ceva pozitiv, deoarece managementul privat e mult mai eficient, dar asta in conditii concurentiale, de piata. La noi, ca la nimeni, pun pariu ca in loc sa scada preturile, vor creste, pentru ca noi proprietari privati var avea monopol, vor dicta preturile, vor face profituri mari pe spinarea romanilor.

stefan florin 07.12.2011 11:40:00

Citat:

În prealabil postat de stefmir (Post 413572)
Statul se pare ca e cel mai prost administrator, vanzarea Hidroelectrica ar trebui in esenta sa fie ceva pozitiv, deoarece managementul privat e mult mai eficient, dar asta in conditii concurentiale, de piata. La noi, ca la nimeni, pun pariu ca in loc sa scada preturile, vor creste, pentru ca noi proprietari privati var avea monopol, vor dicta preturile, vor face profituri mari pe spinarea romanilor.

statul este cel mai prost administrator...o MARE MINCIUNA...un slogan care adus la falimentarea indistriei romanesti pentru a putea fi privatizata pe minic.Noi am dat teleconumicatiile statului grec, petrolul statului austriac iar acum se pare ca Portile de Fier statului francez. La ei cum Dumnezeu statul este un bun administrator, numai la noi nu?! La noi statul nu e un bun administrator pentru ca NU se vrea! Doamne ajuta!

stefmir 07.12.2011 13:49:37

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 413584)
statul este cel mai prost administrator...o MARE MINCIUNA...un slogan care adus la falimentarea indistriei romanesti pentru a putea fi privatizata pe minic.Noi am dat teleconumicatiile statului grec, petrolul statului austriac iar acum se pare ca Portile de Fier statului francez. La ei cum Dumnezeu statul este un bun administrator, numai la noi nu?! La noi statul nu e un bun administrator pentru ca NU se vrea! Doamne ajuta!

La telecommunicatii nu statul grec are pachetul majoritar al OTE, detine doar in jur de 30%, adica nu ei au controlul total al companiei. cred ca si OMV este tot pe acolo, statul austriac detine peste 30%, restul sunt detinute de companii private sau persoane fizice. Cred ca daca statul grec avea pachetul majoritar la OTE se alegea praful de companie la corupția care e in Greci (ca si la noi dealtfel)

stefmir 07.12.2011 13:51:09

Si din pacate nu cred ca ma insel, statul corupt este cel mai prost administrator, trebuie doar sa te uiti putin in jur....

hydro314 07.12.2011 15:21:39

STATUL francez controleaza ORANGE, RENAULT, GDF, EDF...
La ei cum se poate?

Statul ceh controleaza CEZ-ul...

Nu statul este corupt, ci unii politicieni care pot fi luati cu DNA-ul.
De ce nu se pune management profesionist- fara sa se vanda?


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:28:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.