Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Trebuie toate traditiile (nasi mai saraci)? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12157)

sophia 10.02.2011 23:18:06

Am sperat sa primesc raspunsuri serioase la intrebarile mele.

@Mihnea - vad ca-ti arde de glume

@Nicole-Alma - da, cam asa vreau sa fac si eu, ca bunica ta. Ma intereseaza mai mult partea bisericeasca. Nu-mi trebuie cadouri, masa, petrecere etc. Ma supara traditiile astea ciudate, ne-religioase.

Repet: de la preot am sa aflu eu despre ceremonia din biserica. Unele lucruri le-am aflat deja. Dar in rest unde sa aflu despre traditiile extra-bisericesti?
Ramane sa vad ce spun parintii copilului, cum isi imagineaza.
La fel si cu relatiile de dupa botez, depinde ce mi se va permite sa fac.
Am ajuns sa cam am teama de parinti...(in general).

@glykys - nu stiu inca, sa vedem daca ne putem permite.

Chiar n-a botezat nimeni pe aici?

sophia 12.02.2011 13:48:24

Chiar nu poate nimeni sa-mi raspunda?
Ati botezat, sau vi s-au botezat copii? Cum ati facut?

Rodica50 12.02.2011 14:40:09

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 335481)
Obligatoriu trebuie respectată rânduiala bisericii pe care preotul dvs. sigur o cunoaște și vă poate îndruma în acest sens.

Restul, bănuți, băut, chefuit, dansat, jucat, picat sub masă și alte drăcisme, nu au nimic de a face cu ortodoxia.

O nașă trebuie să fie bogată duhovnicește, iar un rând de hăinuțe pentru copilaș nu-i chiar așa un mare sacrificiu.

Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte.


"Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte."

Imi ingadui sa spun ca nasul de botez devine parintele spiritual al copilului.

Rodica50 12.02.2011 14:57:49

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 336574)
Chiar nu poate nimeni sa-mi raspunda?
Ati botezat, sau vi s-au botezat copii? Cum ati facut?


Sophia, ca nas de botez te incearca o mare bucurie. Tot ce faci pentru copil sa fie din suflet. Cumperi hainute potrivite , chiar mai maricele. Trebuie sa cumperi crajma- o bucata de panza alba de o anumita dimensiune, din care, ulterior, mama va confectiona un articol chiar pentru uzul copilului. Cumperi lumanarea de botez care se ornamenteaza ,fasa. La biserica trebuie sa ai un rand de imbracaminte- deci il imbraci tu pe copil, din cap pana in picioare.Trebuie sa cumperi haine folositoare pentru copil, scutece, pleduri...La cantarea "Cati in Hristos v-ati botezat, In Hristos v-ati si-mbracat" Preotul, nasii-sotul,sotia si copiii nasului se tin de mana pentru dansul care are loc.Trebuie sa stii Crezul si sa-l rostesti. La intoarcerea de la biserica, faci urarea"Primiti de la Dumnezeu crestin iar de la noi fin!". Se participa la masa copilului, in functie de posibilitatile cumatrilor- faci un dar in bani.
A doua zi are loc scaldarea copilului.Sunt multe persoane care cunosc traditiile si te vor lamuri.Ai nevoie din nou de haine si il imbraci pe fin cu tot ce e frumos. Evident, va trebui sa cumperi si alte hainute, dupa posibilitati si darnicia ta.Exista obiceiul sa oferi daruri pentru lauza, pentru persoana care te ajuta sa scalzi copilul.Se face un dar in bani si toate femeile prezente iti urmeaza exemplul.
Sa ai noroc la fini si sa-i inmultesti!

floricica 19.02.2011 20:51:32

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 334983)
Cereți lucruri prea grele. Mai ușor e de pe net.




E frumos d-le Mihnea sa fiti ironic?Ce sa intelegem din raspunsul acesta cu substrat?
Si apoi, in Biserica catolica asa se procedeaza? se bea si se mananca pe socoteala nasei?

Nicole_Alma 20.02.2011 13:47:51

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 336599)
Sophia, ca nas de botez te incearca o mare bucurie. Tot ce faci pentru copil sa fie din suflet. Cumperi hainute potrivite , chiar mai maricele. Trebuie sa cumperi crajma- o bucata de panza alba de o anumita dimensiune, din care, ulterior, mama va confectiona un articol chiar pentru uzul copilului. Cumperi lumanarea de botez care se ornamenteaza ,fasa. La biserica trebuie sa ai un rand de imbracaminte- deci il imbraci tu pe copil, din cap pana in picioare.Trebuie sa cumperi haine folositoare pentru copil, scutece, pleduri...La cantarea "Cati in Hristos v-ati botezat, In Hristos v-ati si-mbracat" Preotul, nasii-sotul,sotia si copiii nasului se tin de mana pentru dansul care are loc.Trebuie sa stii Crezul si sa-l rostesti. La intoarcerea de la biserica, faci urarea"Primiti de la Dumnezeu crestin iar de la noi fin!". Se participa la masa copilului, in functie de posibilitatile cumatrilor- faci un dar in bani.
A doua zi are loc scaldarea copilului.Sunt multe persoane care cunosc traditiile si te vor lamuri.Ai nevoie din nou de haine si il imbraci pe fin cu tot ce e frumos. Evident, va trebui sa cumperi si alte hainute, dupa posibilitati si darnicia ta.Exista obiceiul sa oferi daruri pentru lauza, pentru persoana care te ajuta sa scalzi copilul.Se face un dar in bani si toate femeile prezente iti urmeaza exemplul.
Sa ai noroc la fini si sa-i inmultesti!

Nasii de botez ai fetitei mele nu si-au permis decat 2 randuri de hainute pt fetita: unul la biserica si unul dupa scaldatoare si nu a fost nicio problema. Bineinteles ca au avut si crajma si un pled gros in care au pus-o dupa ce a scos-o preotul din cristelnita. Eu cred ca fiecare face dupa posibilitati.
Noi i-am inteles pt ca stim ca sunt oameni cu suflet care ar fi vrut sa faca mai mult, dar n-au putut. Ulterior, dupa ce si-au revenit cu banii, i-au luat mai multe fetitei, dar la botez atata si-au permis si a fost de ajuns.

glykys 16.03.2011 18:22:41

Sophia, ai nasit fetita? Ce nume i-ai dat?

adam000 16.03.2011 22:07:10

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 335481)
Obligatoriu trebuie respectată rânduiala bisericii pe care preotul dvs. sigur o cunoaște și vă poate îndruma în acest sens.

Restul, bănuți, băut, chefuit, dansat, jucat, picat sub masă și alte drăcisme, nu au nimic de a face cu ortodoxia.

O nașă trebuie să fie bogată duhovnicește, iar un rând de hăinuțe pentru copilaș nu-i chiar așa un mare sacrificiu.

Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte.


Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 336591)
"Și apoi, naș nu ești neapărat prin nășirea la botez a copilului, ci prin creșterea duhovnicească ulterioară a celui nășit. Ehei, și asta e la fel de frumos ca datoria de părinte."

Imi ingadui sa spun ca nasul de botez devine parintele spiritual al copilului.

Bravo Caline si Rodica!

AlinB 16.03.2011 22:48:28

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 334940)
Mi s-a oferit posibilitatea sa botez un copil si am intrebari:
1. Inteleg ca suntem amandoi nasi, dar numai nasa are un rol?
2. Am citit pe interent traditiile si m-am ingrozit. Ma intreb daca pot acepta, daca nu am resursele financiare.
Exista pareri si pareri. Care este adevarul?
Ce au de platit nasii, ce trebuie sa cumparam pentru copil?
Cadouri si la parinti?
Trebuie toate traditiile alea cu toate prostiile (monezi si alte obiecte) in baita si mai nu stiu ce?

Vezi ce oameni sunt viitorii cumetri si incearca sa-ti dai seama cam ce asteptari au, vezi tu, discutii mai ocolitoare, etc..

Daca v-au ales pentru bani sau vor musai toate aiurelile alea, refuzati si gata.
Eventual spuneti de la bun inceput ce si cum si vedeti daca va mai vor :D

valentin.viliga 16.03.2011 23:08:47

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 334940)
Mi s-a oferit posibilitatea sa botez un copil si am intrebari:
1. Inteleg ca suntem amandoi nasi, dar numai nasa are un rol?
2. Am citit pe interent traditiile si m-am ingrozit. Ma intreb daca pot acepta, daca nu am resursele financiare.
Exista pareri si pareri. Care este adevarul?
Ce au de platit nasii, ce trebuie sa cumparam pentru copil?
Cadouri si la parinti?
Trebuie toate traditiile alea cu toate prostiile (monezi si alte obiecte) in baita si mai nu stiu ce?

Nasul in principal trebuie sa fie un garant al credintei noului botezat si sa-i fie si un indrumator in urcusul sau spiritual...restul detalii...cati bani si ce cadouri...cati poti si cati vrei


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:03:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.