Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Alte Religii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5034)
-   -   Rătăcirile lui Lev Tolstoi, despre tolstoianism și idolatria intelectualității! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19285)

Iorest 22.10.2018 16:24:07

Rătăcirile lui Lev Tolstoi, despre tolstoianism și idolatria intelectualității!
 
Iată ce aflăm din cartea „Nesfinții sfinți și alte povestiri” – Arhimandritul Tihon Șevkunov traducere Editura Egumenița ,2013 la capitolul – „Despre un sfârșit creștinesc” (pag.269-277):

Despre un sfârșit creștinesc
„În toamna anului 1994, a venit la mine la Mănăstirea Întâmpinării, colegul meu de facultate Dimitrie Talankin. Nu ne văzuserăm de mulți ani. Iar Dimitrie mi-a adus o veste tristă: că profesorul nostru de facultate marele actor și regizor Serghei Teodorovici Bondarciuk se afla în pragul morții. Dimitrie m-a căutat să merg să-l spovedesc și să-l împărtășesc pe muribundul care era prieten cu familia Talankin.

[...]În ceea ce privește viața duhovnicească a lui Serghei Teodorovici deși a fost botezat în copilărie, a crescut și a trăit într-un mediu ateist, iar spre amurgul vieții a ajuns singur la cunoașterea lui Dumnezeu.

Învățătura de credință a dobândit-o nu în Biserică, ci din lucrările religioase ale scriitorului Lev Nikolaevici Tolstoi, de la geniul pe care îl admira.

După cum se știe, la sfârșitul seculului al XIX-lea, Tolstoi a propus lumii o religie inventată de el însuși. Câteva generații de intelectuali ruși au fost ispitite de tolstoism. La unii atitudinea față de idolul lor lua uneori forma unui adevărat cult religios.

Dimitrie mi-a povestit că în ultimele săptămâni la suferințele fizice ale lui Serghei Teodorovici, se mai adăugaseră și anumite suferințe duhovnicești, destul de grele și cam ciudate.
În fața lui ca în realitate apăreau chipurile unor oameni morți de mult pe care îi cunoscuse înainte, actori renumiți, colegi de cinema. Dar atunci ei apăreau în chipurile cele mai îngrozitoare, monstruoase și îl chinuiau cumplit fără să-i dea pace nici ziua, nici noaptea.

Chinuit de coșmaruri Serghei Teodorovici încercase să găsească o alinare în însăși religia lui Tolstoi, însă vizitatorii cei ciudați, dând buzna în conștiința lui, doar își băteau joc de el, chinuindu-l și mai tare.

Serghei Teodorovici se afla într-o cameră spațioasă cu storurile trase la ferestre. Boala îl schimbase foarte mult, chiar în fața patului, înaintea ochilor bolnavului, atârna un portret mare, minunat pictat al lui Tolstoi.

[...]Întorcându-mă la Serghei Teodorovici i-am comunicat că era timpul să ne pregătim pentru spovedanie și împărtășanie.
- Dar nu știu cum se face asta, m-a prevenit Bondarciuk încrezător.
- Vă voi ajuta eu. Dar credeți în Domnul Dumnezeu și Mântuitorul nostru, Iisus Hristos ?
- Da, da! Cred în El! A spus sincer Serghei Teodorovici. Apoi, aducându-și aminte de ceva, s-a fâstâcit și a adăugat:
- Dar eu ... eu tot timpul i-am cerut ajutor lui Tolstoi...
- Serghei Teodorovici! I-am răspuns eu aprig, dar și cu căldură. Tolstoi a fost un scriitor mare, minunat! Dar el niciodată nu vă va putea apăra de aceste vedenii înfricoșătoare. De ele vă va putea apăra numai Domnul Hristos!

Trebuia să ne pregătim pentru săvârșirea Sfintelor Taine.
Însă pe perete, înaintea ochilor bolnavului, atârna ca și mai înainte, ca o icoană, portretul geniului celui îndrăgit. Singurul loc în care puteam să pun Sfintele Daruri pentru Împărtășanie era numai pe comodă, sub portretul scriitorului. Iar lucrul acesta era imposibil!
În viața lui, Tolstoi nu numai că refuzase să creadă în Tainele Bisericii, dar mulți ani de zile le batjocorise în mod conștient. Și cu deosebit rafinament luase în râs anume Taina Împărtășaniei.

[...]Bondarciuk știa și înțelegea totul nu mai puțin decât minte. Cu permisiunea sa am mutat portretul în sufragerie și acesta a fost al doilea lucru pe care a trebuit să-l fac.

[...]Bondarciuk a spovedit în profunzime cu bărbăție și sinceritate înaintea Domnului toată viața sa. Apoi a intrat în cameră toată familia și Serghei Teodorovici – pentru prima dată în viață după îndepărtata copilărie s-a împărtășit cu Sfintele lui Hristos Taine.
Toți am fost uimiți văzând cu câtă emoție a săvârșit el acest lucru. Chiar și expresia aceea de chin și durere care nu se desprindea de pe chipul lui, în acel moment dispăruse.

[...]Înainte de plecare, am rămas din nou singur cu Serghei Teodorovici. I-am scris pe o foaie și i-am pus în față textul celei mai simple rugăciuni, al rugăciunii lui Iisus: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul.
Serghei Teodorovici nu știa nicio rugăciune. Și desigur nu mai putea învăța ceva mai greoi. Și nici nu era nevoie! Apoi am scos de pe mâna mea metanierul călugăresc și l-am învățat pe Serghei Teodorovici cum să se roage după el. Și ne-am despărțit.

[...] Au trecut câteva zile, după care m-a sunat Aliona Bondarciuk și mi-a povestit că starea tatălui ei s-a schimbat în mod uimitor. Vedeniile acelea îngrozitoare nu-l mai tulburau. Era liniștit, dar se lepădase în mod vădit de lume. Aliona mi-a spus că deseori vedea cum tatăl ei stătea uitându-se mult timp la icoana Mântuitorului, sau închizând ochii număra metaniile șoptind o rugăciune. Iar uneori apăsa pe crucilița de la metanier ”[/...]
sursa „Nesfinții sfinți și alte povestiri” pag. 269-277”

_________________________________
În loc de concluzii:

Iată că Lev Tolstoi prin critica pe care o făcea statului țarist și Bisericii a servit cu literatura lui unui veritabil protocronism bolșevic, iar intelectualitatea comunistă era încurajată să-l studieze pe Tolstoi și ideile lui într-o perioadă de cenzură a literaturii.

Ideile hulitoare și „nimicitoare” ale lui Tolstoi au ținut oamenii departe de rugăciune și Sfintele Taine, într-o ignoranță religioasă față de cateheza reală, iar o parte din intelectuali au transformat aprecierea față de talentul literar într-o adulare sectaristă.

Ce credibilitate catehetică și religioasă mai poate avea pentru un creștin ortodox, un hulitor care terfelește Tainele Bisericii și care prin ideile lui a pregătit un sol fertil pentru o societate comunistoidă ?

Părintele Papacioc: „În fața Lui Dumnezeu geniul e văr primar cu idiotul”. Q.E.D.

Ali Baba 22.10.2018 19:21:42

e simplu, mergi la gara si pleci la moscova. la granita spui ca esti discriminat in romania pentru ca esti filorus si poate te primesc aia acolo. si gata, esti fericit.
la fel ca mitropolitul serghei, care in 1927 spunea ca "bucuriile si necazurile guvernului sovietic sunt si ale bisericii ruse", discurs identic cu al lui kiril, la a doua inscaunare a lui putin. politica asta a rusilor se numeste filetism si este erezie. asta este erezia oficiala, ca sa zic asa, vrajitoriile si celelalte nemernicii facute de ereticii rusi de-alungul timpului sunt basca.

stii care e poarta de intrare a lui putin in romania? biserica ortodoxa romana, prin comuniunea cu rusii. trebuie sa va lepadati, altfel sunteti tradatori de Neam si de Tara!

Iorest 22.10.2018 19:50:09

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 662433)
e simplu, mergi la gara si pleci la moscova. la granita spui ca esti discriminat in romania pentru ca esti filorus si poate te primesc aia acolo. si gata, esti fericit.
la fel ca mitropolitul serghei, care in 1927 spunea ca "bucuriile si necazurile guvernului sovietic sunt si ale bisericii ruse", discurs identic cu al lui kiril, la a doua inscaunare a lui putin. politica asta a rusilor se numeste filetism si este erezie. asta este erezia oficiala, ca sa zic asa, vrajitoriile si celelalte nemernicii facute de ereticii rusi de-alungul timpului sunt basca.

Tu ești bolnav de ură dementă împotriva unui popor care a dat și Sfinți și cultură cât n-o să poți tu asimila în zece vieți.
Chiar și când aduc un articol argumentat cu privire la consecințele nebuniei lui Tostoi în societatea și în mintea conaționalilor lui tu o sucești cum vrei.

Ce cauți tu pe acest forum în afară să bagi zâzanie și să batjocorești ortodoxia ?

Tu crezi că pe mine mă sperie vrăjelile tale, asocierile bolnave pe care le faci că trebuie să ne lepădăm de ortodoxie ?

Nu ți-e rușine că Dumnezeu te vede, că la judecata lumii vor participa și sfinți, sau tu te crezi mai mare decât Sfântul Siluan Athonitul, sau decât Serafim al Sarovului ?

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 662433)
stii care e poarta de intrare a lui putin in romania? biserica ortodoxa romana, prin comuniunea cu rusii. trebuie sa va lepadati, altfel sunteti tradatori de Neam si de Tara!

Poarta de intrare a lui sunt oamenii ca tine care au reflexe bolșevice și inchizitoriale împotriva Bisericii Ortodoxe și care au pretenția să influențeze mersul bisericii prin amenințări și calomnii.
Tu nu te-ai lepădat de reflexele de torționar nici după 30 de ani de când a căzut oficial cortina.

Ali Baba 22.10.2018 20:54:35

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 662434)
Tu ești bolnav de ură dementă împotriva unui popor care a dat și Sfinți și cultură cât n-o să poți tu asimila în zece vieți.

aia cu sfintii pastreaza-ti-o, dar nu ma acuza pe mine ca urasc cultura rusa, o uraste ala care-i sustine pe cei care au ars-o, adica tu!

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 662434)
Ce cauți tu pe acest forum în afară să bagi zâzanie și să batjocorești ortodoxia ?

eu nu batjocoresc nimic. toata fiinta neamului romanesc, toata istoria poporului nostru urla, ma, cand va vede cum luati apararea ereticilor! sunteti gata de orice pentru aia.



Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 662434)
Nu ți-e rușine că Dumnezeu te vede, că la judecata lumii vor participa și sfinți, sau tu te crezi mai mare decât Sfântul Siluan Athonitul, sau decât Serafim al Sarovului ?

asta ce sfant rus a mai spus-o? in cazul asta ai grija sa nu te judece stefan cel mare! sluga cneazului, ereticul de popa rus de atunci, l-a anatemizat. poate nu stiai, asa ca ai grija sa nu fie fane p-acolo.


Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 662434)
Poarta de intrare a lui sunt oamenii ca tine care au reflexe bolșevice și inchizitoriale împotriva Bisericii Ortodoxe și care au pretenția să influențeze mersul bisericii prin amenințări și calomnii.
Tu nu te-ai lepădat de reflexele de torționar nici după 30 de ani de când a căzut oficial cortina.

nu uita ca ma refer la rusi, repeta-ti asta non stop... minut cu minut...
nu conteaza reflexele mele, conteaza doar ale lui putin, ale lui kiril si mai conteaza cat de puternici sunt ai nostri. oricum, pregateste-ti pasaportul...

Iorest 22.10.2018 21:14:40

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 662437)
aia cu sfintii pastreaza-ti-o, dar nu ma acuza pe mine ca urasc cultura rusa, o uraste ala care-i sustine pe cei care au ars-o, adica tu!
eu nu batjocoresc nimic. toata fiinta neamului romanesc, toata istoria poporului nostru urla, ma, cand va vede cum luati apararea ereticilor! sunteti gata de orice pentru aia.

asta ce sfant rus a mai spus-o? in cazul asta ai grija sa nu te judece stefan cel mare! sluga cneazului, ereticul de popa rus de atunci, l-a anatemizat. poate nu stiai, asa ca ai grija sa nu fie fane p-acolo.

nu uita ca ma refer la rusi, repeta-ti asta non stop... minut cu minut...
nu conteaza reflexele mele, conteaza doar ale lui putin, ale lui kiril si mai conteaza cat de puternici sunt ai nostri. oricum, pregateste-ti pasaportul...

Tu în primul rând ai deturnat discuția din nou de la subiectul Tolstoi, la ce susține unul și altul nici măcar nu poți dovedi asocierile tendențioase, cum ai nerușinarea să faci asocieri cu ce gândește fiecare ?
De când ești pe forum ai batjocorit sau tratat în dispreț odată la două postări câte ceva, tu mi-ai răspuns deja la două threaduri, nu eu m-am luat de tine, eu nu am nimic cu tine văd doar ura cu care scrii.

Chiar trebuie să suport interpelările tale, batjocurile și disprețul disimulat?
Cu ce drept îți permiți tu să o faci pe jandarmul forumului și să faci glume tâmpițele cu luat trenul la Moscova?

La Dumnezeu nu este nici elin, nici roman, un om dacă urăști deja ai pierdut tot duhul Evangheliei.
În repetate rânduri ai avut ceva de înjurat la adresa slavilor.

Eu nu amestec geopolitica cu ortodoxia, privesc la Sinaxar și văd că ortodoxia e universală, nu diabolizez un popor și nu rezum ortodoxia la un anumit moment sau conducător istoric.

Pe mine nu are de ce să mă judece nimeni pentru că nu am hulit lucrarea duhovnicească a nimănui, eu disociez planul spiritual de restul.
Nu mă interesează ce reflexe au diferiți despoți, ei sunt vremelnici.

Te rog încetează să-mi mai ataci câinește postările, nu cred că-mi impui tu ce să vorbesc și nu ai dreptul să-mi deformezi spusele și să-mi faci false procese de intenție.

Da te va judeca Dumnezeu stai liniștit pentru fiecare lucrare de ciuntire a Evangheliei, pentru dispreț și bădărănie.

Ali Baba 22.10.2018 21:30:26

oare sa nu fie nicio legatura intre postarea mea despre tolstoi si topicul tau?!?

ok, vad ca esti tulburat... nu mai continui. totusi, ma acuzi pe mine ca urasc, dar reciteste-ti mesajele, din ele razbate chiar asta... plus amenintari cu pedeapsa divina, etc...

eu stiu ca nu mint si ca nu urasc, tu stii?

Iorest 22.10.2018 21:51:37

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 662441)
oare sa nu fie nicio legatura intre postarea mea despre tolstoi si topicul tau?!?

ok, vad ca esti tulburat... nu mai continui. totusi, ma acuzi pe mine ca urasc, dar reciteste-ti mesajele, din ele razbate chiar asta... plus amenintari cu pedeapsa divina, etc...

eu stiu ca nu mint si ca nu urasc, tu stii?

Omule, iartă-mă dacă te-am tulburat, ți-am mai zis și aplic principiul și cu tine, cu un om dacă ești certat nu poți să duci nici darul la Altar.
Moliftelnicul Mare spune că preoții nici nu pot sluji dacă sunt certați cu cineva, eu nu sunt preot dar apreciez principiul acesta din moment ce e un principiu aplicabil de sus în jos.

Crede-mă că gândeam și eu aproximativ ca tine acum ceva ani, până am citit cum au fost chinuiți și arși de vii cu Catedrală cu tot niște oameni pe acolo la instaurarea tiraniei roșii și care nu aveau nicio vină.

Dacă vrei vorbim mai mult despre americani și neoprotestanți.

Trebuie mai mult discernământ și să ne uităm și ce fac americanii conservatori din Statele Unite, ai văzut de pildă cum a fost linșat Brett Kavenaugh judecător practicant catolic, pro life înainte de numirea pe viață la Supreme Court ?
Acum tabăra conservatoare are majoritate în Curtea Supremă.

Presa de stânga era fiartă că omul va întoarce anumite spețe care mergeau în sensul taberei libertariene și atacă ca hienele.

Din păcate în România ni s-a inoculat că americanii sunt doar de tipul taberei pro Hillary Clinton, ceea ce e fals și e o inducere în eroare.

Trebuie să fim mai flexibili, altfel aerul va deveni irespirabil peste puțin timp, aș vrea să discutăm pe viitor și despre Adrian Papahagi, Mihail Neamțu, Daniel Gheorghe.

Îți spun sincer văd niște mutații sociale cumplite care vor urma și va fi rău chiar și pentru ateii cu spirit conservator care vor să transmită copiilor măcar valorile care li s-au transmis.

Nu vreau să ne mai risipim în certuri cronofage, suntem și așa puțini care urmăresc atenți mersul societății, majoritatea dorm pe ei.
Îți spui părerea chiar și contrară fără patimă și țin cont de ea, nu vreau să inoculez nimic.

Au fost și atei conservatori care au votat DA la referendum, poate ei vor face o lucrare de tipul filosofilor greci, care sunt văzuți ca precursori ai creștinismului.

Florin-Ionut 23.10.2018 14:56:21

Alți utilizatori, același duh de ceartă. În public, să vadă oricine cît de ortodocși sîntem.

Iorest 23.10.2018 20:11:30

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 662466)
Alți utilizatori, același duh de ceartă. În public, să vadă oricine cît de ortodocși sîntem.

Încearcă să vezi imaginea de ansamblu, era destul să fi citit prima postare din thread, chiar nu mă gândeam că un topic despre cultură ajunge să fie atât de discutat, nu-mi place răspândirea pe lucruri neconstructive.

Știi că Lev Tolstoi a refuzat împăcarea cu Biserica chiar și la moartea sa ?
Dar cuvintele lui față de Biserică sunt apreciate ca niște dogme de necontrazis, ca niște adevăruri imuabile, chiar și de unii intelectuali de pe tot globul nu doar din spațiul rusesc.

Adică el nu era un om neutru, ci a fost influențat de un curent de idei care poate a circulat intens prin spațiul acela cultural înainte de instaurarea revoluției roșii.

Aici chiar nu contează ce naționalitate avea Biserica și dacă era născut în partea geografică românească a ortodoxiei probabil tot așa ar fi reacționat Lev, adică Sfânta Taină a Euharistiei pe care a ironizat-o e aceeași peste tot și grec să fi fost tot râdea de Împărtășanie.

El și cu Evanghelia avea o problemă și dacă ar fi fost un cult neoprotestant majoritar prin raportarea lui la Biblie ar fi intrat într-un conflict de interpretare pentru că refuza să vadă întreg Noul Testament ca pe un Adevăr revelat, în stil Thomas Jefferson care și-a confecționat un fel de biblie proprie din care a înlăturat miracolele.

catalin2 23.10.2018 21:57:06

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 662466)
Alți utilizatori, același duh de ceartă. În public, să vadă oricine cît de ortodocși sîntem.

Cateva obervatii.
1. Doar unul e ortodox, se pare ca nu l-ai cunoscut pe Ali.
2. Ali provoaca, de obicei, o cearta.
3. Iar aceasta e doar o mica cearta, tu esti de mult pe forum, de cand sunt eu pe forum au fost tot timpul certuri mult mai amri si nu doar din cauza userilor, ci din cauza administratorului, care a tolerat intotdeauna, in mod ciudat, aceasta atmosfera. Rusinea ar trebui sa fie a lui.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:53:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.