Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Intrebare ,despre Biblie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4817)

tigerAvalo9 28.10.2008 11:10:36

Intrebare ,despre Biblie
 
Buna ziua! As dori si eu sa stiu care sunt cele mai importante versete sau capitole din Biblie,incep sa citesc Biblia si sunt curios de ,,frumusetile ei''.Si inca ceva ,am observat ca la inceput oamenii ,Abel,Cain etc.traiau 800 -900 de ani apoi mureau, traiau mult dar totusi mureau,la inceput Dumnezeu a facut oamenii nemuritori? Si inca ceva ,Mantuitorul Iisus Hristos S-a rastignit si a patimit pentru mantuirea noastra,si am inteles ca inainte de venirea Lui oamenii cand mureau nu le inviau sufletele ,iar Iisus a patimit pentru mantuirea noastra,adica pentru viata vesnica? Sunt incepator cititor de Biblie ,cel mai mult ma intereseaza Geneza fiindca e foarte interesanta .

Askeladd 28.10.2008 19:10:31

As zice sa o iei de la inceput (oricum Geneza ti se pare interesanta, nu?) si sa citesti toata Biblia. E, in fond, toata importanta. Nu te grabi, fiindca nu vei intelege totul de la inceput. Ia-o usor si gandeste-te despre fiecare verset.

... Cand am facut Religie la scoala am avut o Biblie pentru copii, unde erau repovestite parti importante din Biblie, dar pentru un adult as recomanda direct sursa originala.

As stii unele site-uri pe enleza care ajuta la interpretarea Bibliei si au o lista cu evenimentele importante, catalogate, etc, dar nu stiu daca stii engleza...

BogdanF2 28.10.2008 19:48:51

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98090)
Buna ziua! As dori si eu sa stiu care sunt cele mai importante versete sau capitole din Biblie,incep sa citesc Biblia si sunt curios de ,,frumusetile ei''.Si inca ceva ,am observat ca la inceput oamenii ,Abel,Cain etc.traiau 800 -900 de ani apoi mureau, traiau mult dar totusi mureau,la inceput Dumnezeu a facut oamenii nemuritori? Si inca ceva ,Mantuitorul Iisus Hristos S-a rastignit si a patimit pentru mantuirea noastra,si am inteles ca inainte de venirea Lui oamenii cand mureau nu le inviau sufletele ,iar Iisus a patimit pentru mantuirea noastra,adica pentru viata vesnica? Sunt incepator cititor de Biblie ,cel mai mult ma intereseaza Geneza fiindca e foarte interesanta .

Cuviosul Paisie Aghioritul recomanda ca citirea Bibliei sa inceapa cu Noul Testament, iar nu cu cel Vechi. Si eu as zice la fel.

Orice nelamuriri ai avea, poti oricand intreba un duhovnic.

adrian010155 28.10.2008 19:51:57

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98090)
Buna ziua! As dori si eu sa stiu care sunt cele mai importante versete sau capitole din Biblie,incep sa citesc Biblia si sunt curios de ,,frumusetile ei''.Si inca ceva ,am observat ca la inceput oamenii ,Abel,Cain etc.traiau 800 -900 de ani apoi mureau, traiau mult dar totusi mureau,la inceput Dumnezeu a facut oamenii nemuritori? Si inca ceva ,Mantuitorul Iisus Hristos S-a rastignit si a patimit pentru mantuirea noastra,si am inteles ca inainte de venirea Lui oamenii cand mureau nu le inviau sufletele ,iar Iisus a patimit pentru mantuirea noastra,adica pentru viata vesnica? Sunt incepator cititor de Biblie ,cel mai mult ma intereseaza Geneza fiindca e foarte interesanta .

Biblia trebuie citita cuvant cu cuvant, pagina cu pagina, in ordine, de la inceput pana la sfarsit, nu in salturi, pentru ca textul este "monolitic". Citita altfel, nu va ajuta cu nimic la o intelegere cat de cat multumitoare. Ai grija, Biblia se citeste cu inima, nu cu mintea. Daca o citesti cu mintea risti sa te ratacesti pentru ca nu vei intelege nimic si, evident, vei trage concluzii gresite. Cat despre graba cititului, stai linistit, diavolul va face orice cu putinta sa te impiedice sa citesti. Vei constata ca ti se face somn, ca te gandesti in alta parte si nu stii ce ai citit, ca suna telefonul, ca te striga sotia sau copiii, daca ii ai, s.a.m.d. Mie cel putin mi-au trebuit cativa ani sa o citesc.

tigerAvalo9 28.10.2008 20:15:09

Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.

adrian010155 28.10.2008 20:24:29

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98183)
Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.

Cu tot respectul, te rog sa nu te lasi napadit de intrebari. Asa este la inceput. Ai rabdare si vei intelege cu cat citesti mai mult. Cred ca o discutie intradavar folositoare putem avea dupa ce termini de citit desi s-ar putea ca atunci sa ai deja multe raspunsuri.

Askeladd 28.10.2008 20:44:46

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98183)
Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.

Biblia nu a fost scrisa initial in versuri si capitole. Aceasta structura a fost facuta in Evul Mediu de catre mai multe persoane.
Initial scrierile Biblice erau mult mai multe si contineau mai multe evanghelii, din care s-au ales doar cele mai importante, sau cele care se considerau adevarate, la consiliul din Nicea din 325 e.n.... in principal s-a votat ce intra in Biblia de azi.

danyel 28.10.2008 20:56:40

Si eu am auzit acest sfat sa se inceapa citirea Bibliei cu Noul Testament, oricum daca ai inceput cu vechiul nicio problema, s-ar putea sa te inpotmolesti in Levitic si Deuteronom din cauza multimii indicatiilor referitoare la legea data evreilor cu privire la mancaruri la modul de inchinare etc. dar daca iti doresti cu adevarat sa citesti o sa reusesti, da o sa ti se para multe lucruri ciudate in Vechiul Testament si foarte multi incepatori in lectura Bibliei s-au intrebat "de ce ?" nu-i rau sa te intrebi dar ai grija unde cauti raspuns la intrebari, mult succes

marmat 28.10.2008 22:11:05

daca nu incepi cu VT nu poti intelege invataturile Mintuitorului si nici ce s-a prorocit despre El .Toata forma inchinarii din VT prevesteste jertfa de pe cruce. Fiecare lucru de la templu inchipuie rugaciunile,recunoasterea starii de pacat ,nevoia imperioasa de a aduce jertfa pentru plata pacatului,ispasirea , infringerea Satanei.

tigerAvalo9 28.10.2008 22:57:44

Mai am inca o intrebare.Ateii,oamenii de stiinta,toti cei care incearca sa demonstreze ca omul a evoluat,sau ca universul a aparut prin explozie,geografii si multi altii de ce se cred in anul 2008? pare cam stupida intrebarea dar stiti si voi ca 2008 adica 2008 de ani de la Rastignirea Mantuitorului Iisus Hristos,este oficial anul 2008 ,multi poate nu stiu 2008 de la ce? Dar daca sunt atatia atei,oameni de stiinta care incearca sa dovedeasca nu stiu ce de ce se mai pastreaza anul 2008?


O sa incep cu Vechiul Testament bineinteles.

Anca-Miha 28.10.2008 23:06:09

In locul tau as incepe cu NT ; apoi as continua cu VT. Dar cel mai bine intreaba-ti duhovnicul, daca ai. Daca nu ai, incearca sa-ti gasesti unul. Fii pregatit si cu un caiet, in care sa iti notezi ceea ce iti atrage atentia in mod deosebit, sau intrebarile care se nasc in urma lecturii. De fapt biblia nu se citeste, ci se studiaza.
Totusi nu inteleg la ce versuri va referiti ca ati gasit in biblie. Despre ce biblie vorbiti? In biblia ortodoxa nu am gasit versuri, in schimb am gasit o traducere f inspirata.

Askeladd 28.10.2008 23:46:38

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98223)
Mai am inca o intrebare.Ateii,oamenii de stiinta,toti cei care incearca sa demonstreze ca omul a evoluat,sau ca universul a aparut prin explozie,geografii si multi altii de ce se cred in anul 2008? pare cam stupida intrebarea dar stiti si voi ca 2008 adica 2008 de ani de la Rastignirea Mantuitorului Iisus Hristos,este oficial anul 2008 ,multi poate nu stiu 2008 de la ce? Dar daca sunt atatia atei,oameni de stiinta care incearca sa dovedeasca nu stiu ce de ce se mai pastreaza anul 2008?

Uhm, nu cred ca intrebarea se potriveste topicului, dar... e o conventie sociala. Ateii sunt putini, foarte putini, in comparatie cu restul lumii. De aceea credinciosii au mai multe de zis in aceasta treaba.

In plus, aceasta masuratoare a timpului nu este asa in toata lumea. In multe alte parti ale lumii este alt an. In timpul lui Cezar existau alternativ 13 sau 11 luni.

Anca-Miha 29.10.2008 00:18:58

De ce nu citesti concomitent cate un capitol din ambele?

Florin-Ionut 29.10.2008 10:10:29

Eu ti-as recomanda sa incepi cu Evangheia dupa Matei si dupa Ioan, Faptele apostolilor si toate scrisorile, fara Apocalipsa. Apoi celelalte doua Evanghelii si inca o data Noul Testament, fara Apocalipsa (las-o la sfarsit).

Daca incepi cu Vechiul Testament, s-ar putea sa te plictisesti la inceput. Cei care se pricep mai bine pot sa-ti recomande ce sa selectezi din VT (de exemplu Facerea, Iesirea, Psalmii, Iov). Intr-un sfarsit vei citi toata Scriptura.

Bafta!

seminaristul 29.10.2008 11:43:26

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98183)
Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.

impartirea pe versete a facut-o robertus stephanus in sec 16 iar pe capitole a impartit-o cardinalul Hugo Caro in sec 13

seminaristul 29.10.2008 11:52:54

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98223)
Mai am inca o intrebare.Ateii,oamenii de stiinta,toti cei care incearca sa demonstreze ca omul a evoluat,sau ca universul a aparut prin explozie,geografii si multi altii de ce se cred in anul 2008? pare cam stupida intrebarea dar stiti si voi ca 2008 adica 2008 de ani de la Rastignirea Mantuitorului Iisus Hristos,este oficial anul 2008 ,multi poate nu stiu 2008 de la ce? Dar daca sunt atatia atei,oameni de stiinta care incearca sa dovedeasca nu stiu ce de ce se mai pastreaza anul 2008?


O sa incep cu Vechiul Testament bineinteles.

s-ar putea putea sa fie un pic mai multi ani deoarece Dionisie Exiguul se stie ca avut o eroare de 3-4 ani cand a facut numararea anilor incepand de la Hristos:74:

tigerAvalo9 29.10.2008 20:56:00

Inseamna ca suntem aproximativ prin anii 2011 -2012?

tigerAvalo9 29.10.2008 20:56:43

Si de ce a transformat-o in versuri ? Nu era mai usoara fara versuri? Vorbele lui Dumnezeu erau in versuri?Sigur ca nu!

Askeladd 29.10.2008 23:48:39

Nu sunt versuri, ci versete. Nu rimau. Versetele sunt pur si simplu oimpartire care usura citirea si discutia despre biblie.

adrian010155 30.10.2008 16:15:55

Citat:

Īn prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 98347)
Si de ce a transformat-o in versuri ? Nu era mai usoara fara versuri? Vorbele lui Dumnezeu erau in versuri?Sigur ca nu!

Cand copiii mei erau mici, imi puneau o sumendenie de intrebari referitoare la lumea despre care abia incepeau sa ia cunostinta si din care nu intelegeau mai nimic pentru ca nu aveau inca un minimum de cunostinte. Intrebarile erau de genul: de ce ploua de sus in jos? cate frunze are un stajar de 300 de ani? de ce iarba se numeste iarba? s.a.m.d. Cand nu stiam sa le raspund prefeream sa le spun ca nu stiu decat sa o fac pe desteptul si sa le dau raspunsuri gresite pentru ca stiam ca raspunsurile mele vor fi luate ca litera de lege si le vor ramane intiparite in memorie toata viata. Acum discutiile se poarta sub forma unor schimburi de opinii pentru ca deja au inteles multe despre lumea aceasta si au deja reperele privitoare la lumea cealalta. Este cu totul altceva.

tigerAvalo9 31.10.2008 18:57:49

Am si eu o intrebare asa suplimentara,Cat timp v-a luat sa cititi Biblia?


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:16:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.