Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cipuri in tatuaje si pastile - ce parere aveti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16531)

MKomm 02.06.2013 00:38:48

Cipuri in tatuaje si pastile - ce parere aveti?
 
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)

laurastifter 04.06.2013 21:12:15

Citat:

În prealabil postat de MKomm (Post 521044)
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)

Și dvs chiar credeți că aceia vor pune cipuri în pastile?... Dvs nu vă dați seama că cei care au inventat astfel de idei au făcut-o... în cel mai fericit caz, din pură plictiseală?...
Am inițiat, acum câteva săptămâni un topic, la care am primit răspunsuri deosebit de interesante (doar că, din păcate, n-am mai putut continua discuția în acele zile, din lipsă de timp...): "Autoevaluare duhovnicească: ai încredere în aproapele tău?" (la rubrica de "Morală creștină").
Toate aceste teorii naive și ilogice despre conspirații, cipuri în pastile etc arată, între altele, cât de neîncrezători suntem în relația cu aproapele nostru... Oameni buni, semenii noștri NU ne sunt adversari, nu complotează împotriva noastră, ci sunt fii ai Aceluiași Tată ceresc și conlocuitori ai... aceleiași planete. :)
NU mai credeți în toate aberațiile postate pe internet!...

antoniap 04.06.2013 21:48:01

Citat:

În prealabil postat de MKomm (Post 521044)
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)

Asemenea povesti nu cred ca sunt SF. Exista tehnologie suficienta si pentru tatuaje si pentru pilule.

Lucian008 04.06.2013 22:02:51

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 521340)
Asemenea povesti nu cred ca sunt SF. Exista tehnologie suficienta si pentru tatuaje si pentru pilule.

Da, da. Exista. Exista si omuleti verzi pe Marte.
Exista multi oameni naivi pe care diavolul i-a prins altfel. Cum nu ii putea prinde cu pacatele lumii actuale i-a intors impotriva celorlalti. Si au inceput cu masoneria, cu ecumenismul, cu atacuri parapsihologice, cu cipuri, etc. Nimeni nu spune ca ele nu exista. Doar ca sunt la o alta scara. Dar adeptii teoriilor conspirationiste ce fac? Ajung sa isi urasca semenii, sa vada peste tot dusmani, sa caute semne si simboluri ascunse... Asa ajung sa piarda iubirea fata de aproape si isi pierd vremea cu lucruri inutile in loc sa caute cele folositoare.

antoniap 04.06.2013 22:23:20

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 521330)
Și dvs chiar credeți că aceia vor pune cipuri în pastile?... Dvs nu vă dați seama că cei care au inventat astfel de idei au făcut-o... în cel mai fericit caz, din pură plictiseală?...
Am inițiat, acum câteva săptămâni un topic, la care am primit răspunsuri deosebit de interesante (doar că, din păcate, n-am mai putut continua discuția în acele zile, din lipsă de timp...): "Autoevaluare duhovnicească: ai încredere în aproapele tău?" (la rubrica de "Morală creștină").
Toate aceste teorii naive și ilogice despre conspirații, cipuri în pastile etc arată, între altele, cât de neîncrezători suntem în relația cu aproapele nostru... Oameni buni, semenii noștri NU ne sunt adversari, nu complotează împotriva noastră, ci sunt fii ai Aceluiași Tată ceresc și conlocuitori ai... aceleiași planete. :)
NU mai credeți în toate aberațiile postate pe internet!...

Parintele meu duhovnicesc de asemenea accentua in predica bunatatea mielului. Crestinul trebuie sa se asemene cu mielul atunci cand vede lupul, nu sa devina si el lup. Dar ar fi neintelept sa spuna ca lupul e miel.

Mielul biruieste chiar si atunci cand este jertfit. Daca Hristos a inviat, avem un model, viata si moartea noastra au un sens.

Da, putem avea dragoste fata de cei care gresesc, dar pacatul se cuvine sa-l uram. Cel mai mare adversar al meu sunt eu insami, din cauza pacatelor care-mi pun in pericol viata vesnica. Nimeni nu-mi poate face atata rau cat imi fac eu insami.

Din pacate, pentru vremurile din urma a fost prorocita o racire a dragostei.

Cine e lupul? Pacatul care salasluieste in om. Pacatul care tinde sa domneasca, sa subjuge si sa acapareze. E nevoie de sfintenie pentru a iubi crestineste in asemenea conditii. Adica de o stradanie puternica de a ierta, de a face un sir de alegeri placute lui Dumnezeu, de jertfa chiar.

Suntem raspunzatori de pacatele straine atunci cand il ifluentam pe aproapele nostru intr-o directie gresita.

Un parinte spunea ca multi sfinti ar fi vrut sa se nevoiasca in aceste vremuri. Exista provocari mari pentru crestini, pe care sfintii din vechime le-ar fi valorificat.

antoniap 04.06.2013 22:34:22

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 521342)
Da, da. Exista. Exista si omuleti verzi pe Marte.
Exista multi oameni naivi pe care diavolul i-a prins altfel. Cum nu ii putea prinde cu pacatele lumii actuale i-a intors impotriva celorlalti. Si au inceput cu masoneria, cu ecumenismul, cu atacuri parapsihologice, cu cipuri, etc. Nimeni nu spune ca ele nu exista. Doar ca sunt la o alta scara. Dar adeptii teoriilor conspirationiste ce fac? Ajung sa isi urasca semenii, sa vada peste tot dusmani, sa caute semne si simboluri ascunse... Asa ajung sa piarda iubirea fata de aproape si isi pierd vremea cu lucruri inutile in loc sa caute cele folositoare.

Iubirea aproapelui nu se poate predica de pe tun!

Lucian008 04.06.2013 23:29:45

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 521345)
Iubirea aproapelui nu se poate predica de pe tun!

Iubirea aproapelui se traieste si se experimenteaza, se ofera ca model. Asta este predica iubirii. Hristos a predicat-o in templu cu biciul.

Florinvs 05.06.2013 01:32:11

Cipuri in tatuaje si pastile
 
Trebuie sa fii complet idiot ori tampit la cap sa-ti implantezi cipuri in corp ori in piele! Nu vad nici un motiv sau argument pentru care un om intreg la minte sa faca asa ceva!
Iar cu forta nu cred ca ar incerca sa faca cineva asa ceva- l-ar lua cu paru'!

Ekaterina 05.06.2013 03:53:47

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 521363)
Trebuie sa fii complet idiot ori tampit la cap sa-ti implantezi cipuri in corp ori in piele! Nu vad nici un motiv sau argument pentru care un om intreg la minte sa faca asa ceva!
Iar cu forta nu cred ca ar incerca sa faca cineva asa ceva- l-ar lua cu paru'!

Si totusi exista astfel de oameni. Motivatia tine de tipul omului, faptul ca este ceva nou si prin asta te crezi mai special, dorinta de a iesi in evidenta, faptul ca ti se promit anumite avantaje, etc. Aceasta etapa este doar o desensibilizare, o incercare de a ne obisnui cu aceste lucruri.

adrian7 05.06.2013 07:19:01

Cred ca ar fi bine sa ne si rugam sa ne pazeasca Dumnezeu de aceasta amenintare.

andrei_elena 05.06.2013 10:54:41

Citat:

În prealabil postat de MKomm (Post 521044)
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)

Multumim pentru site. Bine de stiut...

AlinB 05.06.2013 13:36:57

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 521343)
Suntem raspunzatori de pacatele straine atunci cand il ifluentam pe aproapele nostru intr-o directie gresita.

Chiar si cineva cu busola defecta poate afirma chestia asta in timp ce arata in directia gresita.

Mihailc 05.06.2013 14:13:00

Citat:

În prealabil postat de MKomm (Post 521044)
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)

Metoda acesta de marketing este poreclită de către specialiști "bait advertising". Pe scurt, vorbim de promovarea indirectă a unui brand, Motorola, care se pregătește să intre pe piața foarte dură a telefoanelor mobile sofisticate. Cu ani în urmă, constructorul de automobile GM, aflat în criză de imagine și scăderi serioase de vânzări, prefeța lansarea unui model nou, banal, cu știrea că în 2006 va construi în serie "automobilul zburător". Suntem în 2013 și încă n-am văzut un GM zburând prin aer.

antoniap 05.06.2013 21:15:54

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 521412)
Chiar si cineva cu busola defecta poate afirma chestia asta in timp ce arata in directia gresita.

Totusi... Asa se comunica?

Alin.D.Zaharia 05.06.2013 22:04:52

Nu înțeleg de ce aveți voi fixația asta cu cipurile. Dacă aveți fobie la cipuri de ce folosiți telefoane, calculatoare, televizoare, radiouri etc. Toate obiectele astea conțin cipuri.
Sunteți niște ipocriți.

AlinB 06.06.2013 00:53:42

Pai..crestinismul "clasic" e plictisitor, a fost nevoie de un agiornamento "ortodox" si cat mai modern, inamici noi, ceva palpitant si tot o data o lupta meritorie dar foarte usoara, ceva de domeniul imaginarului pana la urma, ca si masina zburatoare a GM care nu doar ca n-a construit nici una, dar a dat si faliment acum 4 ani, la fel cum falimentar este si crestinismul bazat pe cipofobie.

AlinB 06.06.2013 00:56:34

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 521467)
Totusi... Asa se comunica?

Da, ai dreptate, scuze pentru cuvantul "busola".

antoniap 07.06.2013 12:38:04

Coroborand profetia parinteluil Elpidie din revista Atitudini nr. 28/ aprilie 2013 cu articolul citat la inceputul acestui topic, observam ceva interesant. Parintele Elpidie atrage atentia asupra faptului ca, daca omului i se implanteaza fara stirea lui astfel de dispozitive, poate sa se apere tinand post: ,,Si va trai acel om cu putina hrana si va supravietui, iar cei cei vor avea de toate... vor muri.''

Omul bogat care va manca din belsug va avea un surplus de acid in stomac care va asigura functionarea la parametri inalti a unor astfel de dispozitive, spre pieirea sa. Caci aceste dispozitive ingerabile vor functiona pe baza acidului din stomac! In timp ce omul sarac sau postitor poate sa faca fata si unei astfel de situatii.

Un alt remediu este Sfanta Impartasanie care este in masura sa blocheze controlul mintii umane de catre cei care isi doresc acest lucru. Iata de ce se depune atata efort pentru nimicirea credintei ortodoxe. Fara credinta ortodoxa suntem o masa de oameni la dispozitia elitelor!

Asadar Sfanta Impartasanie, postul si rugaciunea ne vor apara mult in aceste vremuri.

http://atitudini.com/profetia-parint...ului-fragment/

Ekaterina 07.06.2013 15:18:17

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 521661)
Coroborand profetia parinteluil Elpidie din revista Atitudini nr. 28/ aprilie 2013 cu articolul citat la inceputul acestui topic, observam ceva interesant. Parintele Elpidie atrage atentia asupra faptului ca, daca omului i se implanteaza fara stirea lui astfel de dispozitive, poate sa se apere tinand post: ,,Si va trai acel om cu putina hrana si va supravietui, iar cei cei vor avea de toate... vor muri.''

Omul bogat care va manca din belsug va avea un surplus de acid in stomac care va asigura functionarea la parametri inalti a unor astfel de dispozitive, spre pieirea sa. Caci aceste dispozitive ingerabile vor functiona pe baza acidului din stomac! In timp ce omul sarac sau postitor poate sa faca fata si unei astfel de situatii.

Un alt remediu este Sfanta Impartasanie care este in masura sa blocheze controlul mintii umane de catre cei care isi doresc acest lucru. Iata de ce se depune atata efort pentru nimicirea credintei ortodoxe. Fara credinta ortodoxa suntem o masa de oameni la dispozitia elitelor!

Asadar Sfanta Impartasanie, postul si rugaciunea ne vor apara mult in aceste vremuri.

http://atitudini.com/profetia-parint...ului-fragment/

Antonia, ce stii despre Parintele Elpidie? Eu am citit un articol in care vorbea despre actualul Papa si nu prea m-a convins, am perceput totul ca o exagerare. Din profetiile pe care le-am citit despre venirea lui Antihrist si pecete, nu am inteles ca ne vom lepada fara sa stim ca facem acest lucru. Este de dorit sa se evite confuziile, altfel nu vom sti ce sa mai credem. Mesajul Parintelui este presarat atat cu lucruri folositoare dar si cu lucruri neclare si diferite de profetiile altor Parinti.

Parascheva16 07.06.2013 16:25:21

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 521677)
Antonia, ce stii despre Parintele Elpidie? Eu am citit un articol in care vorbea despre actualul Papa si nu prea m-a convins, am perceput totul ca o exagerare. Din profetiile pe care le-am citit despre venirea lui Antihrist si pecete, nu am inteles ca ne vom lepada fara sa stim ca facem acest lucru. Este de dorit sa se evite confuziile, altfel nu vom sti ce sa mai credem. Mesajul Parintelui este presarat atat cu lucruri folositoare dar si cu lucruri neclare si diferite de profetiile altor Parinti.

Acest articol?
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...etul-mincinos/
***
Mai sunt aceste articole:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...urcia-foamete/

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...dere-dumnezeu/

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-copii-orfani/

Ekaterina 07.06.2013 16:56:34

Da, acestea sunt articolele. Nu vreau sa judec, nu il cunosc pe Parintele Elpidie, nu sunt in masura sa ma pronunt in legatura cu ceea ce afirma, dar pe mine aceste predici ale Parintelui nu m-au odihnit, mesajul lor a semanat in sufletul meu neliniste si neincredere.

Parascheva16 07.06.2013 17:52:43

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 521661)
Coroborand profetia parinteluil Elpidie din revista Atitudini nr. 28/ aprilie 2013 cu articolul citat la inceputul acestui topic, observam ceva interesant. Parintele Elpidie atrage atentia asupra faptului ca, daca omului i se implanteaza fara stirea lui astfel de dispozitive, poate sa se apere tinand post: ,,Si va trai acel om cu putina hrana si va supravietui, iar cei cei vor avea de toate... vor muri.''

Omul bogat care va manca din belsug va avea un surplus de acid in stomac care va asigura functionarea la parametri inalti a unor astfel de dispozitive, spre pieirea sa. Caci aceste dispozitive ingerabile vor functiona pe baza acidului din stomac! In timp ce omul sarac sau postitor poate sa faca fata si unei astfel de situatii.

Un alt remediu este Sfanta Impartasanie care este in masura sa blocheze controlul mintii umane de catre cei care isi doresc acest lucru. Iata de ce se depune atata efort pentru nimicirea credintei ortodoxe. Fara credinta ortodoxa suntem o masa de oameni la dispozitia elitelor!

Asadar Sfanta Impartasanie, postul si rugaciunea ne vor apara mult in aceste vremuri.

http://atitudini.com/profetia-parint...ului-fragment/

Pe razboi scrie asa:

"[...]Acest semn cum va fi? Aceasta pecete va fi o inventie satanica extrem de complexa, dar pe de alta parte si foarte subtila, care va functiona pe doua nivele.

Primul nivel va fi similar cu antena de satelit prin care putem sa receptionam programe la televizor. Prima oara vor incerca sa ne dea aceasta antena, pe cai ocolite, in special prin asa zise “vaccinuri” vor incerca sa ne implanteze nano-echipamente in corp, invizibile cu ochiul liber si care vor juca rolul unui spion. Aceste echipament va putea citi si interpreta semnalele corpului uman. Acesta va fi o parte din pecete.

“………Nu vor putea exista in noi ceea ce satanistii vor incerca sa ne introduca prin inselaciune, acele nano- dispozitive(n.t. primul nivel de care vorbeste parintele). Sfanta Impartasanie va avea o asemenea putere incat va anihila puterea a ceea ce vor sa implanteze (n.t. nano-dispozitivele pe care vor sa le implanteze fara stirea noastra, nu pecetea).

Al doilea nivel va fi un cip extrem de subtil pe care il vor implanta pe mana sau pe frunte, un nano-cip (nu ca cele pe care le stim acum) care va comunica cu echipamentele pe care le vom avea deja in corpul nostru si care vor functiona ca un tot unitar, ca un computer si vor transmite informatii. Acest dispozitiv va putea sa interactioneze strans cu materialul genetic al omului, cu creierul si cu sistemul nervos, astfel incat nimeni nu va putea sa-l mai scoata. De aceea, cei care vor primi acest semn vor fi robiti de Antihrist. Si cine va intelege ca ceva nu e in regula nu-l va mai putea scoate. Cine va incerca sa il scoata va muri. Aceia care vor primi semnul vor suferi mai mult decat crestinii.[...]"

Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...dere-dumnezeu/ )

Deci, adevarata pecete va fi cu aprobarea omului constient, nu cu siretlicuri.

Parascheva16 07.06.2013 18:00:32

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 521689)
Da, acestea sunt articolele. Nu vreau sa judec, nu il cunosc pe Parintele Elpidie, nu sunt in masura sa ma pronunt in legatura cu ceea ce afirma, dar pe mine aceste predici ale Parintelui nu m-au odihnit, mesajul lor a semanat in sufletul meu neliniste si neincredere.

Nu stiu daca avea scopul de a odihni, ci mai decraba sa ne puna in garda. Nici eu nu il cunosc pe Parintele, dar nici nu cred ca vorbeste aiurea in tramvai. Chiar daca nu tot ce spune dansul se va adeveri, nu inseamna ca nu a intuit corect anumite chestiuni. Unele chestiuni se pot observa de orice om, altele poate sunt insuflate de Dumnezeu, prin Duhul Sfant. Sa stii ca nu singurul Parinte grec care a spus ca Grecia va trece prin mari necazuri (foamete,boli), ca Turcia va incerca sa atace Grecia, ca Grecia va lua inapoi Constantinopolul etc. Cand mai multi parinti si Sfinti, mai noi si mai vechi, zic cam acelasi lucru iti da de gandit. :)

(de ex. preotii care vorbesc impotriva unirii intr-o religie sunt prigoniti; Sinod care nu reactioneaza la anumite chestiuni; se vorbeste sa se scoata Crucea de pe steagul Greciei; musulmanii sunt peste tot in Europa de Vest si fac ce vor, iar crestinii sunt pusi la zid; Vaticanul e implicat in ecumenism si il cam dirijeaza; criza economica produsa de o mana de oameni etc.)
***
edit: si Parintele Nectarie (grec) a spus ceva similar despre noul papa:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...rie-traducere/

antoniap 07.06.2013 19:17:49

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 521677)
Antonia, ce stii despre Parintele Elpidie? Eu am citit un articol in care vorbea despre actualul Papa si nu prea m-a convins, am perceput totul ca o exagerare. Din profetiile pe care le-am citit despre venirea lui Antihrist si pecete, nu am inteles ca ne vom lepada fara sa stim ca facem acest lucru. Este de dorit sa se evite confuziile, altfel nu vom sti ce sa mai credem. Mesajul Parintelui este presarat atat cu lucruri folositoare dar si cu lucruri neclare si diferite de profetiile altor Parinti.

Sa recitim materialul postat la inceputul acestui topic:

http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html

In mod clar, nu ne putem lepada de Hristos fara sa stim acest lucru. Parintele Elpidie cred ca se refera si la situatia descrisa in acest material Motorola de a fabrica un fel de pastile ingerabile ca mijloc de autentificare dar si cu efecte daunatoare asupra celui care le accepta sau caruia i se dau prin viclesug.

Si parintele Paisie Aghioritul a spus ca e posibil ca unor crestini sa li se implanteze fara sa stie astfel de dispozitive. Aceasta, insa, va fi o forma de mucenicie, nu lepadare. Lepadarea este atunci cand omul accepta el insusi semnul pe mana dreapta sau pe frunte.

Deja se vorbeste despre un un fel de plasture, adica despre ceva vizibil, care poate fi aplicat pe mana dreapta.

Pentru orice eventualitate, e bine sa fim mai atenti ce pastile inghitim si sa preferam alimentele bazice:
http://www.sportaholic.ro/alimente-acide-vs-alcaline/

Actualul papa! Deja incep sa se vada roadele. Homosexualitatea ia amploare in conditiile in care papa beneficiaza de o reclama favorabila. Dupa faptele lui il vom cunoaste.

Parascheva16 07.06.2013 19:35:18

Pe link-ul postat de Antoniap scrie asa:
"Să știți că în acele zile, Satana, deoarece știe că doar Sfintele Taine vor da oamenilor această putere, va interzice prin lege jertfa Sfintei Împărtășanii. Vor avea loc Sinoade bisericești care vor hotărî modificarea tuturor Sfintelor Taine. Prin urmare Tainele nu vor exista. Acest lucru a și început. Vedem ce se întâmplă acum cu taina cununiei…"

Ce s-a intamplat cu Taina Cunnuniei? Sau ce se intampla in prezent cu ea?

antoniap 07.06.2013 20:44:07

Programele de control al minții și alienarea socială actuală
http://blogosfera.piatza.net/program...ciala-actuala/

antoniap 07.06.2013 21:02:25

http://www.fara-secrete.ro/institutu...ii-psihiatrii/

Mihailc 07.06.2013 23:05:23

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 521708)
Ce s-a intamplat cu Taina Cunnuniei? Sau ce se intampla in prezent cu ea?

Taina Cununiei a fost ruptă de Sfânta Liturghie și de Euharistie, devenind un ritual autonom, un ceremonial aparținând mai repede de tradiția folclorică decât de viața eclezială. De asemenea etapele premergătoare ale cununiei s-au formalizat până la estompare, regulile devenind excepții și viceversa. Situația asta nu-i de ieri, de azi ci durează de câteva secole bune în majoritatea autocefaliilor ortodoxe.

Parascheva16 07.06.2013 23:23:00

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 521744)
Taina Cununiei a fost ruptă de Sfânta Liturghie și de Euharistie, devenind un ritual autonom, un ceremonial aparținând mai repede de tradiția folclorică decât de viața eclezială. De asemenea etapele premergătoare ale cununiei s-au formalizat până la estompare, regulile devenind excepții și viceversa. Situația asta nu-i de ieri, de azi ci durează de câteva secole bune în majoritatea autocefaliilor ortodoxe.

Multumesc ptr. lamurire.
Stiam ca a fost scoasa Taina Cununiei de sub Sf.Liturghie, asa cum si Taina Botezului a fost scoasa din cadrul Sf.Liturghii. Credeam ca se refera la ceva si mai grav, intamplat recent. Gen modificari in ritual sau rugaciuni, asa cum s-a intamplat la Botez.

Mihailc 08.06.2013 15:52:45

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 521748)
Multumesc ptr. lamurire.
Stiam ca a fost scoasa Taina Cununiei de sub Sf.Liturghie, asa cum si Taina Botezului a fost scoasa din cadrul Sf.Liturghii. Credeam ca se refera la ceva si mai grav, intamplat recent. Gen modificari in ritual sau rugaciuni, asa cum s-a intamplat la Botez.

Ritualul Cununiei a suferit, de-a lungul timpului, modificări substanțiale, și nimeni n-a făcut o tragedie din asta. Puterea unui ritual nu ține de strutura lui fixă, bătută în cuie, nici de eficacitatea magică a rugăciunilor conținute, ci de așezarea lui pe temelii ecleziologice ferme. Or tocmai acest lucru s-a distrus după considerarea Cununiei ca taină autonomă, una din cele șapte inventate de catolici și preluate în ortodoxie pe temeiuri dogmatice încă insuficient clarificate. Nu poate exista o abatere mai gravă de la adevărul Bisericii (sau, altfel spus, de la ortodoxia Bisericii) decât despărțirea de Euharistie, Taina centrală și armătura mistagogică a tuturor celorlalte slujbe ale Bisericii. Desăvârșirea unirii dintre doi soți este împărtășirea din același potir, împreună cu părinții, rudele, prietenii și întreaga sinaxă/familie duhovnicească în solul căreia cei doi au răsărit, cresc și rodesc întru Hristos. Faptul că nu se mai întâmplă așa astăzi, sau se întâmplă foarte rar, ar fi încă un motiv să punem surdină pretențiilor noastre, ale răsăritenilor ortodocși, de mari moștenitori unici ai Bisericii Nedespărțite, fiindcă degeaba ne hrănim mușchii duhovnicești cu steroizi de pe internet sau din cărți dacă în comunitățile noastre domnește haosul sacramental și fragmentarea liturgică, ca să nu mai pomenim și alte carențe care, împreună cu celelelalte, țin Trupul lui Hristos într-o stare de paralizie și nelucrare strigătoare la cer.

lore86 12.06.2013 14:40:26

intamplator, am gasit un articol in romana.
http://www.cotidianul.ro/motorola-pr...itabil-215453/

Cate mai scornesc si oamenii!
ce ieri pare o nebunie, azi pare realizabil iar maine o realitate indispensabila.

AlinB 12.06.2013 17:02:42

Mda, ca si masina zburatoare a falitului G.M.

lore86 12.06.2013 17:25:18

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 522332)
Mda, ca si masina zburatoare a falitului G.M.

sa fie asa cum zici tu, si atunci nimeni nu are nimic de pierdut.
Personal cred ca aceasta propaganda cipista si-a atins scopul- aceea de alua in deradere pericolul cipurilor, nu la nivelul care e acum si care nu straneste decat ironia multora, ci la un model mai delicat si totodata mai grav. Asta e abureala tocmai ca sa priveasca oamenii superficial o problema care poate devine un atentat la libertatea omului.
Deja libertatea tinde sa devina un subiect utopic, dar in asertiunea unora ea insa chiar exista.

LA fel ca in cazul pocaitilor....

AlinB 12.06.2013 18:15:03

Sunt niste probleme evidente, dar au fost atat de bine inconjurate de paranoia si aberatie incat cine mai poate vedea sub ele..

Daca va fi o problema reala la un moment dat, opozitia va fi imediat asociata cu ridicolul religiei cipofobe, deci moarta din start.

De fapt, chiar si acolo unde problema nu sunt de fapt cipurile (cum e cu cardul de sanatate) s-a trezit cate unul care sa urle sus si tare ca este "666" si ca ortodoxia lui de buzunar nu-i da voie asa si pe dincolo, determiand ca orice om cu scaun la cap si argumente solide sa se indeparteze cu sila de intreaga chestiune..

antiecumenism 28.02.2014 01:58:07

A ÎNCEPUT ? Coada mare in S.U.A. pentru implantarea microcipurilor

http://www.pelerinortodox.com/a-ince...purilor-video/


In acest mic filmuleț, care de fapt este un reportaj cât se poate de adevărat prezentat de o televiziune din Rusia, vedem de fapt la ce grad de imbecilizare a ajuns populația din “Măreața Americă”.

http://www.youtube.com/watch?v=h1KUFw-guE8

Miha-anca 28.02.2014 13:24:08

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 552592)
A ÎNCEPUT ? Coada mare in S.U.A. pentru implantarea microcipurilor

http://www.pelerinortodox.com/a-ince...purilor-video/

In acest mic filmuleț, care de fapt este un reportaj cât se poate de adevărat prezentat de o televiziune din Rusia, vedem de fapt la ce grad de imbecilizare a ajuns populația din “Măreața Americă”.

http://www.youtube.com/watch?v=h1KUFw-guE8

Nice!!!
Ce inseamna, ca americanii sa nu aiba un parinte ca Pr. Iustin, care sa ii avertizeze cu toata seriozitatea; sau cate un user, care a acceptat sa se expuna sarcasmului unor "sceptici" de pe forum, insistand sa ne trezeasca la realitate in ceeea ce priveste chipurile implantate. Multumim, Antonia, pentru tot efortul depus de tine! Dumnezeu sa te rasplateasca pentru dragostea ta!
Sper ca si unii useri din SUA sa fi beneficiat de informatiile de pe forumul nostru, cu privire la chipurile implantate si ca nu le vor accepta doar pentru "multele" avantaje...

ovidiu b. 28.02.2014 13:53:26

Se pare că ai grave probleme în a înțelege obiectiv și corect ideile. Eu nu am cunoscut useri care sunt pro cip, ci doar ortodocși care nu prismesc orice idee sectară cipofobă străină de învățătura de credință ortodoxă.

Înainte de a mai lansa acuzații nefondate, ascultă conferința părintelui Mihoc. Explică foarte clar ce e cu numărul 666, care e numărul numelui unui om și nu orice interpretare sectară, cum că 666 este în orice ține de tehnologie (cipuri, cod de bare). Părintele amintește de gematrie (trasformarea numelui în număr) care era foarte utilizată în antichitate, chiar și copiii o foloseau. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d. Găseai, de exemplu, pe perete scris "o iubesc pe 548" (care ar putea fi Mihaela) sau "pe 666" (care ar putea fi Hitler) - am dat un exemplu abstract. Explică foarte clar în coferință, numai să vrei și să te străduiești să și pricepi. Încă de pe vremea Sf Apostoli, evreii puteau cumpăra sau vinde doar dacă făceau parte dintr-o anumită "organizație".

Părintele Mihoc - despre Apocalipsă (de la minutul 17:20 despre 666, cipuri): http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

ps: cine vrea să asculte toată conferința pr. Mihoc ordinea înregistrărilor este 3, 2, 1.

ovidiu b. 28.02.2014 14:30:30

Ca să înțelegi mai bine uite, aici un link cu alfabetul ebraic: http://www.vopus.org/ro/gnoza-gnosti...ui-ebraic.html

Cuvântul în ebraică pentru tată este .āb fiind format din literele ALEF si BET: ב א: alef=1, bet=2 => 1+2=3.

Cuvântul în ebraică pentru mamă este .ēm este compus din literele ALEF și MEM:מ א: alef=1, mem=40 => 1+40=41

Miha-anca 28.02.2014 14:57:37

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552621)
Se pare că ai grave probleme în a înțelege obiectiv și corect ideile. Eu nu am cunoscut useri care sunt pro cip, ci doar ortodocși care nu prismesc orice idee sectară cipofobă străină de învățătura de credință ortodoxă.

Înainte de a mai lansa acuzații nefondate, ascultă conferința părintelui Mihoc. Explică foarte clar ce e cu numărul 666, care e numărul numelui unui om și nu orice interpretare sectară, cum că 666 este în orice ține de tehnologie (cipuri, cod de bare). Părintele amintește de gematrie (trasformarea numelui în număr) care era foarte utilizată în antichitate, chiar și copiii o foloseau. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d. Găseai, de exemplu, pe perete scris "o iubesc pe 548" (care ar putea fi Mihaela) sau "pe 666" (care ar putea fi Hitler) - am dat un exemplu abstract. Explică foarte clar în coferință, numai să vrei și să te străduiești să și pricepi. Încă de pe vremea Sf Apostoli, evreii puteau cumpăra sau vinde doar dacă făceau parte dintr-o anumită "organizație".

Părintele Mihoc - despre Apocalipsă (de la minutul 17:20 despre 666, cipuri): http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

ps: cine vrea să asculte toată conferința pr. Mihoc ordinea înregistrărilor este 3, 2, 1.

Fii amabil si nu te mai lega de parerile mele, la care am si eu dreptul, fara ca tu sa incuviintezi. Nu esti o autoritate in materie si nici aici pe forum nu esti o autoritate. esti un user ca toti ceilalti, iar faptul ca te tot legi de parerile mele, e incalcare a libertatii mele de exprimare.
Crezi ce vrei, si lasa-ma si pe mine sa cred ce vreau. Mantuirea este individuala, nu depinde mantuirea mea de tine. Ai inteles?

Miha-anca 28.02.2014 15:01:38

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 552623)
Ca să înțelegi mai bine uite, aici un link cu alfabetul ebraic: http://www.vopus.org/ro/gnoza-gnosti...ui-ebraic.html

Cuvântul în ebraică pentru tată este .āb fiind format din literele ALEF si BET: ב א: alef=1, bet=2 => 1+2=3.

Cuvântul în ebraică pentru mamă este .ēm este compus din literele ALEF și MEM:מ א: alef=1, mem=40 => 1+40=41

Fii amabil si adreseaza-te tuturor, nu mie in mod special. In felul acesta iti pastrezi obiectivitatea. Nu cred ca pe mine ma intereseaza in mod special ceea ce scrii tu aici.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:00:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.