Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   Rezultatele unui sondaj pe aceasta tema. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10913)

Raphael 13.10.2010 15:29:14

Rezultatele unui sondaj pe aceasta tema.
 
Ce parere aveti ca in urma unui sondaj facut de mass-media in tara noastra, peste 60% din romani ar dori reintroducerea pedepsei capitale?
Eu pesonal nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea. Doar Dumnezeu este singurul care are dreptul sa ia viata cuiva.

Off:
Scuze, dar nu am mai avut idei mai strlucite pentru titlu. Rog un moderator cu idei sa schimbe titlul topicului.

IonelS 13.10.2010 15:46:33

Ce zici de : "Pedeapsa capitala! Da sau nu ?"

Nu-i buna, cum nu-s bune nici alte leaglizari: homosexualitate, prostitutie, droguri usoare, etc...Legalizam, ne facem partasi la pacat si nu facem decat sa asteptam pedeapsa impreuna...Cand netrebnicii puterii reusesc sa legalizeze asa ceva si noi ne facem partasi, chiar daca cu gura spunem nu..SE intampla pt ca acel NU din gura nu a fost suficient de tare si-n spirit !

Rodica50 13.10.2010 16:26:55

Nu, hotarat,pedepsei capitale!

Radu32 13.10.2010 16:48:52

nu !
 
desigur,ca pozitia crestina respinge pedeapsa capitala !
insa daca nu moartea, pentru ca fiind crestini suntem foarte milosi cu violatorii si criminalii cu sange rece, atunci macar inchisoare pe viata, sau si aia e prea mult pt sarmanii,recidivisti ?!

la noi in romania,desigur nu e in vigoare pedeapsa capitala,nu mai stiu daca e in vigoare inchisoarea pe viata !

un omor calificat are 25 de ani, care se reduc la cca 10 ani efectuati,si apoi eliberare...

ar fi bine daca ar fi si un jurist pe aicea sa ma corecteze !

Carmen FUNIERU 15.10.2010 22:51:39

Un recidivist nu se va putea schimba, dacă nu ajunge să-l cunoască pe Dumnezeu. Pedeapsa îl va înrăi și mai mult.
Mult bine fac acei creștini care vizitează deținuții din temnițe (chiar dacă nu le sunt rude sau prieteni).

Radu32 16.10.2010 18:41:01

Citat:

În prealabil postat de Carmen FUNIERU (Post 297564)
Un recidivist nu se va putea schimba, dacă nu ajunge să-l cunoască pe Dumnezeu. Pedeapsa îl va înrăi și mai mult.
Mult bine fac acei creștini care vizitează deținuții din temnițe (chiar dacă nu le sunt rude sau prieteni).

nu stiu daca oamenii care s-au facut unelte ale Satanei,mai sunt recuperabili !
sa nu uitam,ca in Templu, chiar Cristos a pus mana pe bici, pentru a pedepsi fradelegea talharilor si bisnitarilor care misnunau pe acolo !
Eu nu cred ca D-zeu are mila pana in panzele albe, in fond, pt cine...pt o reeditare a diavolului sub chip uman ?! Hai sa fim seriosi, atunci, pedeapsa, si vina, nu ar mai face nici doua parale !

Jamaica 16.10.2010 19:28:53

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 296791)
desigur,ca pozitia crestina respinge pedeapsa capitala !
insa daca nu moartea, pentru ca fiind crestini suntem foarte milosi cu violatorii si criminalii cu sange rece, atunci macar inchisoare pe viata, sau si aia e prea mult pt sarmanii,recidivisti ?!

la noi in romania,desigur nu e in vigoare pedeapsa capitala,nu mai stiu daca e in vigoare inchisoarea pe viata !

un omor calificat are 25 de ani, care se reduc la cca 10 ani efectuati,si apoi eliberare...

ar fi bine daca ar fi si un jurist pe aicea sa ma corecteze !


omorul calificat se pedepseste cu inchisoara intre 15-25 de ani + interzicerea unor drepturi , dar cu posibilitatea liberararii conditionate , omorul deosebit de grav prevede detentiunea pe viata alternativ cu inchisoarea intre 15-25 de ani ...

Carmen FUNIERU 16.10.2010 23:42:24

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 297763)
nu stiu daca oamenii care s-au facut unelte ale Satanei,mai sunt recuperabili !

Chiar dacă mulți nu se mai pot schimba , dar măcar unii dintre ei, cred că da.
Există și în Viețile sfinților exemple reale de tâlhari și chiar criminali, care s-au întors la credință și la o viață normală.
Este și tâlharul de pe cruce, care s-a pocăit în ultimele clipe ale vieții sale.
"Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu mine în rai." (Luca, 23).

Mihnea Dragomir 17.10.2010 00:27:11

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 296791)
desigur,ca pozitia crestina respinge pedeapsa capitala !

De curiozitate: pe ce vă bazați ? Cercetând, veți vedea cât de șubredă este aserțiunea aceasta. În realitate, pedeapsa capitală nu este contrară poziției creștine, ci este o problemă deschisă reflecției teologice.

Rodica50 17.10.2010 14:19:53

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 297881)
De curiozitate: pe ce vă bazați ? Cercetând, veți vedea cât de șubredă este aserțiunea aceasta. În realitate, pedeapsa capitală nu este contrară poziției creștine, ci este o problemă deschisă reflecției teologice.

De ce nu sunt pentru pedeapsa capitala? De unde stim ca timpul nu-l transforma pe cel condamnat intr-un prieten al lui Hristos? Nu sunt de acord sa-i rapim sansa de mantuire.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:44:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.