Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Vorbele care ucid! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17734)

Jonnyw2013 02.06.2016 00:27:46

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 622866)
Nu exista antivirus pentru prostia omeneasca si taman ala e cel mai slab punct al unui sistem de calcul.

Da' in mare, de multe lucruri esti ferit din start daca renunti la windows :)

Da stiu ca la Linux si nu mai stiu la ce sistem de operare nu sunt virusi.
Aline eu zic ca discutia e nitel mai mare.
Cursuri nu se fac.Toata dimineata pe un anumit post TV apare unul cu ultimele noutati in materie de IT.Dar noi ca sa tinem ritm cu toata nebunia asta,ce facem???
A plecat un om care lucra la reteau noastra.A venit altul .Asta nu stie sa configureze reteaua in Linux.Merge cum da Dumnezeu.
Vrei sa tragi ceva la imprimanta .Intre timp ti-a luat cineva un IP care trece cu telefonul prin zona.
Incepi si stii,, ca trebuie sa scoti cateva pagini:Si zici Aliluia! Doamne ajuta!Aliluia!O iei de la capat.
Si cineva va zice :"Stai domne ca e treaba buna :Uita ce te mai rogi!???..." :24:
Prostia e ca totul evolueaza prea iute.Astia care configureaza reteaua, daca a plecat ala care se stia ,astia sunt varza.
Prostia ca nu se pune pret pe instruirea oamenilor.Ce prind oamenii din zbor.
Cursuri IOC,ca costa!?

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 622866)
In varianta "mobile" din pacate, nu prea exista optiuni.

In general insa, depinde mai degraba de determinarea celui care ataca decat a cunostintelor celui atacat.

Nu-i adevarat.Tocmai am spus mai sus.Le tii datele pe un hard extern mobil la care ii dai drumul cand Netul este inchis si expertul "se linge pe bot".

Yasmina 02.06.2016 06:00:42

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 622865)
Da naivitatea ii pune pe multi in situatii penibile pe Net.
Nu cred ca parea parvenita, mai curand naiva.Dar naivitatea uneori este foate dura.



Eu nu am acest fel de probleme ,omul de langa mine e echilibrul meu ,niciodata nu ar accepta asa ceva.
Dar cand vad diverse "mizerii" , empatizez cu persoana respectiva!
Ca unul care am avut tangenta cu diverse pe Net (ceva am discutat noi Yasmina parca pe PM)as vrea ,desi uneori par paranoic, cred, cand vad diverse situatii penibile, sa va spun si voua colegii de Forum.
De-a lungul timpului am observat ca e util ca sa spui si la cei din jur, sa se fereasca de anumite lucrruri.Chiar daca nu ptr ei insisi ci ptr cei din jur.
Numai bine!

Da normal,iti inteleg punctul de vedere.
Discursul meu era generalizat si oarecum lateral;eu una chiar ma bucur ca deschizi astfel de subiecte ,sunt multi adolescenti si tineri pe forum poate le-or fi de folos.

PS- astazi,miercuri avem 2 episoade de Web of lies pe canalul ID :)
Toate cazurile sunt trase la indigo,aceleasi conturi false de FB,cu poze false in spatele carora se ascund persoane cu intentii criminale;ceea ce te irita cel mai mult este instrainarea care se interpune intre victime si parintii lor; parintii nu au habar ce fac copiii pe internet,cu cine se converseaza,ce planuri au etc.
Pur si simplu dispar de acasa si nu au niciun indiciu; eu mi-as da 2 palme daca as ajunge in situatia sa fiu atat de departe incat sa traiesc paralel de viata copiiilor mei.

PS2- parentingul de tip occidental,este dezgustator,egoist si revoltator.

Copacel 02.06.2016 08:38:56

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 622861)
Nu mi se pare o idee buna daca sa zic am o firma si eu sa pun undeva datele ei pe Net.Cred ca e mai buna ideea cu un Hard disk extern unde pun date de firma sau ce vreau, si il accesez numai in anumite momente.

Problema cu hardurile externe este ca se pot strica in orice moment.
Producatorul iti ofera garantie la produs insa nu-ti ofera garantie la securitatea informatiei.

In Cloud aceiasi informatiei stocheaza pe N hardiskuri.Deci ai din start ai o minima redundanta.

Tie frica ca datele firmei (legate de tranzacti, etc) sa nu-ti fie interceptate ?
Pai sa nu-ti fie, pentru ca una din metodele prin care fiscul va dori sa sporeasca veniturile este ca toate tranzactiile financiare online sa fie trecute
prin portalul ANAF.In acest scop, exista deja in derulare un update de infrastructura hardware.Cel mai probabil softul va fi produs de Siveco iar
hardware-ul vor fi clustere de servere Oracle, cu baze de date de tip R.A.C
https://docs.oracle.com/cd/B28359_01...g/haovw002.gif
Citat:

De asta nu am inteles, era acum vreo doua saptamani, si spuneau ca nu stiu unde la o centrala nucleara au avut probleme cu virusi.Nu inteleg, de ce a nu ai acces la o centrala nucleara, doar cu ceva fizic gen stick.daca e asa!
Pai in trecut asa era.Centralele nucleare nu erau conectate la internet.
Cand faceam la faculta cursuri de securitate a informatiilor centrale nucleare
erau exemplu clasic unde aceasta disicplina nu se poate aplica, de aceea erau
deconectate de la internet.
Insa in ziua de azi, cum mai totul se vinde si se cumpara, serviciul de mentenanta al centralelor nucleare a fost externalizat.Adica sunt corporatii care ofera numai servicii de mententanta pentru centralele nucleare.Si atunci ei cand fac update-ul de soft pt reactor il trimit prin VPN direct
la AP-uri, tu nestiind nimic despre continutul acelui update.

Practic in mana lor este siguratana reactorului tau. Daca vrei sa nu se intample accidente sau "accidente" trebuie sa scoti atati bani cat doresc ei
fara comentarii.

Citat:

Cloudul asta e cumva ,in cazul expus de tine,ca si cand ai zipui cu parola si ai face doua fisiere,care nu pot fi desfacute decat impreuna?.
Nope, cloudul este matca internetului.Inainte de a exista internet a existat cloudul.Ceea ce stii tu acum sub denumirea de "Cloud" este efectul de "branding" pentru a se vinde echipamente hardware rapide si performante dar si serviciile software specializate.

Copacel 02.06.2016 09:02:57

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 622870)
Da stiu ca la Linux si nu mai stiu la ce sistem de operare nu sunt virusi.

Nu sunt virusi pt ca nu este asa de raspandit ca Windows-ul. Dar stai linistit
ca sunt si virusuri pt Linux.
Citat:

Cursuri nu se fac.Toata dimineata pe un anumit post TV apare unul cu ultimele noutati in materie de IT.Dar noi ca sa tinem ritm cu toata nebunia asta,ce facem???
Ba se fac.Dar de obicei astfel de cursuri le gasesti in corporatii.
Se fac in corporatii deoarece costa foarte mult si doar o corporatie isi permite
sa plateasca pt ele.De obicei cei care se hotaresc sa intre in anterprenoriat, pleaca din corporatie isi deschid o firma de audit de securitate, si apoi tu il angajezi pe el ca sa-ti rezolve problemele.

Am colegi care au ales sa invete cursuri de hacking.Si apoi cel mai probabil
isi vor deschide firme in domeniul securitatii software.

De ce nu gasesti cursuri ? Pai nu gasesti pt ca daca vrei sa-ti rezolvi o problema va trebui sa apelezi la una din aceste firme .
Asta-i mersul lucrurilor.

Citat:

A plecat un om care lucra la reteau noastra.A venit altul .Asta nu stie sa configureze reteaua in Linux.Merge cum da Dumnezeu.
Vrei sa tragi ceva la imprimanta .Intre timp ti-a luat cineva un IP care trece cu telefonul prin zona.
Incepi si stii,, ca trebuie sa scoti cateva pagini:Si zici Aliluia! Doamne ajuta!Aliluia!O iei de la capat.
Voi sunteti firma cu management romanesc ? :71:

Citat:

Cursuri IOC,ca costa!?
Cursuri exista, preturi mari pt buzunarul unei persoane fizice.

Romowe 08.06.2016 13:24:17

Mi-am luat o bunăciune de căpșunică: raspberry pi 3, 1 gb ram. Mulțumesc din nou fratelui Dragoș că m-a ajutat să aleg. Mai încolo îmi iau eu și banana pi, și pi duino.
Pe aiesta îmi voi pune raspbian, arch sau netbsd. Win 10, doar în caz de mare nevoie, și clar îi dezactivez telemetria, uandraivul, și ăilalți ochi cu care se holbează la ce ingerez și evacuez de-a lungul unei zile. Serios, dragi frați și surori, cînd mai instalați freș zecele lui bill gates pe un divais, alegeți custom settings, NU default. NSA, pardon, Microsfpt ar fi fericit să afle și ce culori ne plac, și cîte vînturi tragem, și în ce puncte cardinale avem ferestrele.
Chiar, Dragoș, Aline, ceilalți: ați auzit de vreun amărăștean romîn care să fi pus un besedeu pe un raspberry sau alt gen de mini pc? Merci.

Romowe 08.06.2016 13:26:39

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 622891)
Nu sunt virusi pt ca nu este asa de raspandit ca Windows-ul. Dar stai linistit
ca sunt si virusuri pt Linux.

Ba se fac.Dar de obicei astfel de cursuri le gasesti in corporatii.
Se fac in corporatii deoarece costa foarte mult si doar o corporatie isi permite
sa plateasca pt ele.De obicei cei care se hotaresc sa intre in anterprenoriat, pleaca din corporatie isi deschid o firma de audit de securitate, si apoi tu il angajezi pe el ca sa-ti rezolve problemele.

Am colegi care au ales sa invete cursuri de hacking.Si apoi cel mai probabil
isi vor deschide firme in domeniul securitatii software.

De ce nu gasesti cursuri ? Pai nu gasesti pt ca daca vrei sa-ti rezolvi o problema va trebui sa apelezi la una din aceste firme .
Asta-i mersul lucrurilor.


Voi sunteti firma cu management romanesc ? :71:


Cursuri exista, preturi mari pt buzunarul unei persoane fizice.

Copăcel, te asigur că sunt căcălău cursuri și "cursuri" pe youtube.

DragosP 08.06.2016 14:19:42

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 623545)
Chiar, Dragoș, Aline, ceilalți: ați auzit de vreun amărăștean romîn care să fi pus un besedeu pe un raspberry sau alt gen de mini pc? Merci.

Offtopic la greu...

Ţie chiar nu-ţi merge google dom'le? :39:
http://raspbsd.org/

Romowe 08.06.2016 14:38:31

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623549)
Offtopic la greu...

Ţie chiar nu-ţi merge google dom'le? :39:
http://raspbsd.org/

Merci mult. Nu fi supi, nu mai fac offtopic.

Copacel 08.06.2016 16:07:22

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 623547)
Copăcel, te asigur că sunt căcălău cursuri și "cursuri" pe youtube.

Probabil nu ai inteles la ce ma refeream.Ce spui tu acolo pe youtube este
nivel "de gradi".

Peter1 24.06.2016 17:27:01

Caut un duhovnic bun, pentru antoniap sau altcineva..
 
Ma confrunt cu o problema,careia par sa nu-i gasesc rezolvare.
Caut un duhovnic bun ca să mă lumineze in aceasta problema.

adelina02 24.06.2016 18:17:08

Parintele Dumitru-biserica Sf. Ilie din Dr. Taberei
Parintele Vasile Gavrila- biserica Rusa (Universitate)



Uita-te la mesajele private, te rog.

Jonnyw2013 24.06.2016 22:38:48

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 623545)
Mi-am luat o bunăciune de căpČ™unică: raspberry pi 3, 1 gb ram. MulČ›umesc din nou fratelui DragoČ™ că m-a ajutat să aleg. Mai încolo îmi iau eu Č™i banana pi, Č™i pi duino.
Pe aiesta îmi voi pune raspbian, arch sau netbsd. Win 10, doar în caz de mare nevoie, Č™i clar îi dezactivez telemetria, uandraivul, Č™i ăilalČ›i ochi cu care se holbează la ce ingerez Č™i evacuez de-a lungul unei zile. Serios, dragi fraČ›i Č™i surori, cînd mai instalaČ›i freČ™ zecele lui bill gates pe un divais, alegeČ›i custom settings, NU default. NSA, pardon, Microsfpt ar fi fericit să afle Č™i ce culori ne plac, Č™i cîte vînturi tragem, Č™i în ce puncte cardinale avem ferestrele.
Chiar, DragoČ™, Aline, ceilalČ›i: aČ›i auzit de vreun amărăČ™tean romîn care să fi pus un besedeu pe un raspberry sau alt gen de mini pc? Merci.

Nu inteleg ,de ce nu ne respectam un pic? Romowe te-ai trezit din somn cum nu trebuie ? Oarre nu esti de loc atent la ce se discuta aici pe topicul asta!
Am inteles un lucru trebuie sa devin mai agrresiv. Unii nu inteleg ca eu totdeauna sunt atent la tot ce spun sau fac.Iar tu "adormire" scrii cum te taie capul.Mult ca sa faci impresie. Daca scrii mult si prost e degeaba omule.
Aici(pe topicul asta), cred ca am spus niste lucruri, care niste forte dubioase poate nu le plac, si atunci i-a sa mai diluam noi topicul asta cu "nimic".Hai sa scriem nimic.Sa incurcam, sa nu caute cineva, ceva, impotriva facebook sau impotriva Spiralei tacerii.Sa renunte omul.
Rog moderatori ca mesajul 125(cel la care am dat Quote mai sus) si cele care au raspuns legat de el sa fie sterse.
Peter1 cum a postat prima oara nu a stiut unde trebuie sa posteze,cum sa deschida un topic,dar asta e altceva.

Peter1 24.06.2016 23:51:40

Uita-te la mesajele private, te rog
 
pentru adelina02:

Multumesc si va-m trimis un mesaj.

Yasmina 28.06.2016 22:13:10

Citat:

În prealabil postat de Peter1 (Post 624559)
Ma confrunt cu o problema,careia par sa nu-i gasesc rezolvare.
Caut un duhovnic bun ca să mă lumineze in aceasta problema.

Ce inseamna "duhovnic bun"?
Sunt si rai si ne-buni?
Aveti multe experiente neplacute de genul duhovnicilor rai sau nepriceputi?

concluzie:toti sunt buni,mergeti si discutati cu primul iesit in cale!

AlinB 29.06.2016 00:04:51

Din pacate nu e atat de simplu.

Dar e drept, daca astepti sa-l gasesti pe ala "bun" pana sa te spovedesti...

Jonnyw2013 15.08.2016 19:49:15

Why privacy matters
 
https://www.ted.com/talks/glenn_gree...pt?language=ro
Un interviu TED foate interesant din care am rezumat mai jos o mare parte:
... În primul rând, oamenii care spun asta, care spun că intimitatea nu e importantă, nu cred cu adevărat ce afirmă. Știi că ei nu cred ce spun pentru că susțin doar verbal că intimitatea nu contează, dar prin acțiunile lor iau tot felul de măsuri pentru a-și proteja propria intimitate. ... Același standard dublu e observat la Mark Zuckerberg, CEO la Facebook, care, într-un interviu scandalos din 2010, a susținut că intimitatea nu mai este o „normă socială”. Anul trecut, Mark Zuckerberg și noua lui soție au cumpărat nu doar propria lor casă, ci și cele patru case adiacente din Palo Alto, pentru un total de 30 milioane dolari, ca să-și asigure o zonă de intimitate care să-i împiedice pe alții să monitorizeze ceea ce fac ei în viețile lor private.
4:50
În ultimele 16 luni, de când discut acest subiect peste tot, de căte ori cineva mi-a spus: „Nu mă tem de invadarea intimității întrucât n-am nimic de ascuns”, le spun mereu același lucru. Scot stiloul, notez adresa de e-mail, și spun: „Iată adresa mea de e-mail. Când ajungi acasă vreau să-mi trimiți parolele de la toate conturile tale de e-mail, nu doar de la cele oficiale, respectabile pe numele tău, ci de la absolut toate, pentru că vreau să văd tot ce faci online, să citesc ce vreau, să public ce mi se pare interesant. La urma urmei, dacă nu ești o persoană rea, dacă nu faci nimic rău, n-ar trebui să ai nimic de ascuns.”
5:26
Nici măcar o persoană nu a acceptat oferta mea.
Am verificat... (Aplauze) Îmi verific conștiincios acel cont de e-mail mereu. E un loc foarte pustiu. Există un motiv pentru asta, acela că noi, ca ființe umane, chiar și aceeia care, în cuvinte, neagă importanța propriei intimități, înțeleg instinctiv profunda ei importanță. E adevărat că noi, ca oameni, suntem animale sociale, înseamnând că avem nevoie ca allții să știe ce facem, ce spunem și ce gândim, de aceea publicăm voluntar informații despre noi înșine online. Dar la fel de esențial pentru ceea ce înseamnă a fi o ființă umană liberă și deplină, este să existe un loc în care să scăpăm de ochiul care ne judecă. Există un motiv de a dori un asemenea loc. Motivul este că noi toți, nu doar teroriștii și criminalii - toți - avem câte ceva de ascuns. Există tot felul de lucruri pe care le facem și le gândim pe care suntem dispuși să le spunem doctorului, avocatului, psihologului sau partenerului nostru sau celui mai bun prieten, dar ne-am îngrozi dacă le-ar afla restul lumii. Constant cântărim ce spunem, gândim sau facem, ce am vrea să le afle toată lumea, și ce spunem, gândim sau facem, despre care n-am vrea ca cineva să afle. Oamenii susțin foarte ușor, în cuvinte, că nu consideră important dreptul la intimitate, dar acțiunile lor neagă autenticitatea acestei afirmații.
7:01
Există un motiv pentru care intimitatea este atât de dorită universal și instinctiv. Nu e doar un reflex, ca a respira sau a bea apă. Motivul este că atunci când putem fi monitorizați, supravegheați, comportamentul nostru se modifică dramatic. Gama de opțiuni comportamentale pe care le considerăm când credem că suntem observați se reduce substanțial. Aceasta este o constatare specifică naturii umane recunoscută în științele sociale, în literatură și în religie și de fapt în orice domeniu. Există zeci de experimente psihologice care demonstrează că atunci când cineva știe că ar putea fi supravegheat, comportamentul devine mult mai conformist și supus. Rușinea umană este un factor motivator foarte puternic, la fel ca dorința de a o evita. Acesta e motivul pentru care oamenii, când se știu observați, iau decizii care nu sunt rezultatul propriului lor mod de acțiune, ci bazate pe așteptările pe care le au alții de la ei sau preceptele conformismului social.
8:08
Această constatare a fost folosită mai puternic în scopuri pragmatice de filosoful Jeremy Bentham, în sec. XVIII, pentru a rezolva o problemă importantă creată de revoluția industrială, care, pentru prima oară, a făcut ca instituțiile să devină atât de mari și de centralizate încât nu mai erau capabile să monitorizeze și deci să controleze fiecare membru individual al său, iar soluția pe care a găsit-o a fost o schiță arhitectonică care inițial fusese gândită pentru a fi aplicată în închisori pe care el a numit-o panopticon, principalul element fiind construcția unui turn enorm în centrul instituției de unde cel care trebuia să controleze instituția putea la orice moment să-i supravegheze pe deținuți, chiar dacă nu-i putea vedea pe toți în fiecare moment. Aspectul crucial pentru această amplasare era că deținuții nu puteau de fapt vedea în panopticon, în interiorul turnului, așa că nu știau niciodată când și dacă erau observați. Ceea ce l-a făcut atât de entuziasmat de soluția sa a fost că în acest mod deținuții se considerau supravegheați în orice moment, ceea ce ar fi trebuit să fie elementul fundamental pentru supunere și conformism. Filosoful francez Michel Foucault, în secolul XX, și-a dat seama că acest model poate fi utilizat nu doar în închisori, ci în orice instituție care urmărește să controleze comportamentul uman: școli, spitale, fabrici, locuri de muncă. Și a spus că acest mod de gândire acest cadru descoperit de Bentham, era mijlocul esențial pentru controlul societății în societățile moderne, occidentale, care nu mai au nevoie de armele fățișe ale tiraniei, pedepsirea, detenția sau uciderea dizidenților, sau obligarea legală la loialitate față de un partid deoarece supravegherea în masă creează o închisoare pentru minte, o metodă mult mai subtilă deși mult mai eficace de a promova respectarea normelor sociale, a conformismului social, mult mai eficace decât ar putea fi vreodată forța brută.
10:07
Cea mai iconică operă literară despre supraveghere și viața privată este romanul "1984" ...
Avertismentul lui se referea la o supraveghere
10:41
care nu necesită urmărirea tuturor în fiecare moment, ci în care oamenii sunt conștienți că pot fi monitorizați la orice moment. Iată cum Winston Smith, povestitorul lui Orwell, descrie sistemul de supraveghere cu care se confruntau: „Nu exista, desigur, niciun mod de a ști dacă erai observat într-un anume moment.” A continuat spunând: „De fapt, puteau activa conexiunea oricând voiau. Trebuia să trăim, am trăit, obiceiul devenind instinct, cu presupunerea că fiecare zgomot erau auzit și de altcineva, iar, cu excepția întunericului, fiecare mișcare era urmărită.”
11:16
Religiile semitice au ipoteze similare că există o autoritate invizibilă și atotcunoscătoare care, din cauza ominiscenței, vede întotdeauna ce faci înseamnând că nu ai niciodată un moment privat, factorul motivator suprem de obediență față de dictatele sale.
11:33
Ceea ce constată aceste opere disparate, concluzia la care ajung toate, este că o societate în care oamenii pot fi monitorizați în orice moment[/b] este o societate care favorizează conformismul, obediența și supunerea, ceea ce orice tiran, de la cel mai fățiș la cel mai subtil, râvnește un astfel de sistem.[/b] În mod invers, chiar mai important, este un ținut al intimității, abilitatea de a ajunge undeva unde putem gândi, raționa, interacționa și vorbi fără a avea ochii altora ațintiți asupra noastră pentru a ne judeca, unde creativitatea și cercetarea și disidența trăiesc exclusiv, iar acesta este motivul pentru care, atunci când îi permitem unei societăți să existe în care suntem subiectul unei monitorizări constante, acceptăm ca esența libertății umane să fie drastic mutilată.
12:29
Ultimul punct pe care aș vrea să-l ating despre acest mod de gândire, ideea că doar oamenii care fac ceva rău au ceva de ascuns și deci sunt preocupați de intimitatea lor, este că transmite două mesaje foarte distructive, două lecții distructive, prima fiind aceea că singurii oameni preocupați de viața lor privată, singurii oameni care vor să-și protejeze intimitatea, sunt prin definiție oameni răi.
...
Dar cel mai important motiv este acela că un sistem de supraveghere în masă ne suprimă propria libertate, în tot felul de moduri. Ne limitează tot felul de libertăți comportamentale fără să ne dăm seama de fapt de acest lucru. Renumita activistă socialistă Rosa Luxemburg spunea odată: „Cel care nu se mișcă nu-și observă lanțurile.” Putem încerca să facem ca lanțurile supravegherii în masă să fie invizibile sau nedetectabile, dar constrângerile pe care ni se impun nu devin astfel mai slabe.
Mulțumesc foarte mult.
(Aplauze)

Jonnyw2013 04.10.2016 20:10:58

Au rasplatit-o cu vorbe urate, cat ptr un plans zdravan
 
Then Douglas stood in a corner, facing a wall, and had a good, long cry." (Apoi Douglas a stat intr-un colt,privind la un zid,si a trras un plans lung si zdravan .)http://www.espn.com/olympics/summer/...olympic-career
https://lonews.ro/educatie-cultura/2...acata-dur.html

Nu ne inchipuiam in urma cu ceva ani ca lumea se va schimba atat de mult, incat niste sportivi de inalta tinuta profesionala si cu rezultate de exceptie sa fie injositi pe retele de socializare de niste secaturi, prrobabil oameni care nu au facut nimic in viata,,poate conturi false care nici macarr nu pot raspunde ptr ceea ce fac.Oamenii de nimic de aiurea din lumea asta ridiculizeaza niste oameni in plin concurs olimpic.Rezultatele lui Gabby Douglas la paralele extrem de slab vine ca o urmare fireasca a "gurilor rele" a unor nenorociti de pe margine.

Gimnasta crestina Gabby Douglas a fost dubla medaliata cu aur la Olimpiada de la Londra de acum 4 ani.Ea spune ca criticile la adresa ei au fost cu adevarat jignitoarre.A fost acuzata de lipsa de patriotism pe retelele sociale, dupa ce in urma premierii avute cu echipa amerricana nu si-a pus mana in dreptul inimii cum au facut celelalte colege de echipa si ca nu luat parte la ovatiile in picioare adresate colegelor ei care au luat aurul si argintul la individul compus.Retelele sociale au concluzionat imediat ca este invidioasa pe ele si de aceea nu a facut-o.

Mama gimnastei a declarat ca i-au frant inima fiicei ei aceste declaratii."Numele ei si ea au fost călcate în picioare. A facut, vredoata, cuiva, ceva?".
"Mi-au provocat multe lacrimi, pentru că nu s™tiu ce a făcut pentru a fi justificat un astfel de atac. Mie mi se pare ca este terorizata", a adaugat mama sa .

Douglas a spus că a evitat sa mai intre pe Internet, in ultimele zile, "pentru că există doar negativism, atat de mult".
"Fie că e vorba despre parul meu, sau despre mana mea care nu a fost dusa la inima, sau ca mă uitam deprimata. A fost jignitor. A fost jignitor. A fost... A fost prea mult pentru a-i face fată", a spus ea.
"Am fost sprijinita de Aly [Raisman] si eu mereu le sust›in în tot ceea ce fac, asa că nu as vrea ca cineva să creada ca nu am vrut sa le acord atent›ie, vreodată. Le sustin, s™i îmi pare rău că nu s-a vazut asta".
Ea a adaugat: "Mi-am cerut scuze, dacă am jignit pe cineva. Întotdeauna am spus că a fost o onoare să reprezint SUA. Faci asta, mereu, pentru tara ta, si apoi, cum spun si oamenii, pentru tine si alte persoane".
Douglas a spus, totusi, că perioada in care s-a aflat la Rio a fost o "experient›ă uimitoare".
"Când te afli intr-o asa multime si ai atât de mult›i oameni împotriva ta, uneori asta iti formeaza caracterul", a spus ea.
"Ai de gând să ramai, sau vrei sa te prăbus™esti?
A fost o experient›ă uimitoare, o uimitoare călătorie si am invatat foarte mult".
Douglas declarase, anterior, pentru Christianity Today, că "Ii multumeste lui Dumnezeu, chiar s™i atunci când cade". Ea a scris un volum de memorii din viata sa, intitulat: "Cinste, aur si slava: salt in credinta mea", care explorează modul în care a fost aproape sa renunČ›e la gimnastică, înainte de a-si găsi puterea în credinta in Dumnezeu.
Catalina Ponor de asemenea murdarita de aceste retele.
http://semneletimpului.ro/social/soc...cializare.html
Retelele socile uita prea iute ce au facut oamenii astia ptr tarile lor.Cate ore pe zi muncesc pana la epuizare ptr tara lor.

Copacel 04.10.2016 22:11:36

Eu nush ce ai vrut sa spui cu gimansta lui peste prajit insa dpdv crestin-ortodox
gimnastica inseamna o fortare a trupului peste masura pentru actitvati care
nu au de-a face nimic cu credinta.Este un concurs unde fiecare se straduie
sa execute cat "mai la carte" diferite miscari, unele chiar mai lascive , din
manualul ala al lor de gimnastica(ca miscarile alea sunt standard).

De ce se intrec ? Pai in primul rand pt bani si al doilea rand pt orgoliu personal.
(cica al tzarii, pfa yeah right), ca apoi sa-si faca imagine pe care s-o vanda pe bani grei.

N-are absolut nici o treaba cu Hristos si ortodoxia.Unde ai vazut tu monah care sa se comporte ca un gimanst.
Ca sa nu vorbim de simbolistica celor 5 cercuri.Ce legatura au toata astea cu ortodoxia ? Care este rolul postarii tale, ca nu inteleg

abaaaabbbb63 04.10.2016 22:26:42

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 631735)
Ca sa nu vorbim de simbolistica celor 5 cercuri

Adica... continentele?

AlinB 04.10.2016 22:27:10

Iar perle de Copacel :)

Jonnyw2013 04.10.2016 23:00:26

Lipsesc mentorii ptr unele probleme ale lumi de azi!
 
Copacel@
Care e rolul postarii?
Apar tot felul de lucruri noi la care nu avem feedback sau avem un feedback slab.Si omul se loveste de ele cum poate si efectul e uneori foarte dureros.Vor fi peste ani oameni "tamponati" pe retele dinastea si nu vor stii cum sa-si echilibreze viata, ca nu va fi cine sa le spuna ce sa faca ca sa nu fie "tamponati" pe retelele astea.Si sa fim realisti sa te tii departe de ele in zi de azi e cam grreu.
O dai cu credinta in sus si in jos,si poate vor fi si oameni care credinta lor a inceput cu un rateu, cum am fost eu.Taicameu radea de multe ori de mine, ca sunt mai fraier ca nu stiu ce sofer, desii am studii superioare, ca ala nu crede in Dumnezeu si eu da, si ma rog imi dadea nu stiu ce exemplu ce spunea aala si eu cu studii superioare cred in "baliverne" dinastea.De nenumarate ori imi spunea de "Biblia Hazlie".Poate nu stiai ca exista asa o grozavie. Si mi-a pus-o uneori in mana.Deasta spun, poate sunt oameni care pornesc asa ca mine, din spate, si credinta lor e mai mica.Trec printr-o incercare din asta care nu au idee cum sa o managerieze si se pierd.
Nu il judec pe taicameu(Dumnezeu sa-l ierte) ca el bietu a trait intre comunisti aia i-au zis niste lucruri de bune si el bietu le-a crezut.
Sa stie unii tineri ca pot pati orice pe retelele astea, si mai ales pot primi ca anonime orice grozavii.Pocaitii care ii privim de sus, si-au luat rolul de mentori si indrumatori si au spus de retelele astea(sunt predici),si nu li s-a parut ca fac un lucru rau ca sunt parinti spirituali adevarati la problemele de azi.
Era o tanara (am dat la un moment dt link) care atunci cand a vazut un filmulet batjocoritor la adresa ei, in prim faza a crezut ca lumea se sfarsise ptr ea.Apoi o perioada ii era groza sa vorbeasca cu cineva.Apoi a realizat ca batjocoritorul era un las care nu indraznea sa isi scoata capul afara.Ea a primit sprijin emotional din parte celor din jur.
Si nu in ultimul rand Gabby Douglas este crestina :
"Douglas declarase, anterior, pentru Christianity Today, că "Ii multumeste lui Dumnezeu, chiar si atunci când cade". Ea a scris un volum de memorii din viata sa, intitulat: "Cinste, aur si slava: salt in credinta mea", care explorează modul în care a fost aproape sa renunte la gimnastică, înainte de a-si găsi puterea în credinta in Dumnezeu."

Jonnyw2013 05.10.2016 22:54:29

" La ultimul concurs individual compus, la paralele, Gabby Douglas a ezitat și a
ocupat penultimul loc. După eșec, jurnaliștii au luat-o repede la întrebări, nu
despre concurs, ci despre comentariile negative de pe internet. Tânăra de 20 de ani
s-a retras într-un colț și a început să plângă. ...


Iar sportivii care duc cu ei povara unei țări întregi au capacitatea de a trece
peste dezamăgirea colosală de a pierde un loc pe podium." Nu sunt însă nicidecum
pregătiți să facă față criticilor care curg pe rețelele de socializare. Ce s-a
întâmplat în cazul lui Douglas a fost atât de rapid, violent și rasist, încât
întreaga familie a fost luată prin surprindere
și mama ei a încercat să
gestioneze cumva situația, lansând o scrisoare deschisă în presă, pentru că fiica ei
încă avea probe olimpice de trecut. Însă efectul s-a văzut la paralele. Când a
terminat, și ea era perplexă de cât de prost făcuse. Dar mama ei recunoscuse deja că
are inima frântă.

... Dar faptul că mass-media merge pe valul pornit de o mână de oameni pe internet
și aruncă bulgărele la vale arată cât de mult s-a schimbat mersul lucrurilor.
Gabby Douglas a stat departe de rețelele de socializare tocmai din cauza
negativității, după care a venit mass-media preluând și aprofundând subiectul.

Prin astfel de acțiuni iresponsabile, mass-media își predă rolul istoric de
„păzitor” al agendei publice, pe care îl preia bucuroasă social-media."
http://semneletimpului.ro/social/soc...cializare.html

Multi dintre jurnalisti sunt niste haimanale.Spunea bine Gyuri Pascu,Dumnezeu sa il
ierte, ca pe unii ar vrea sa nu ii mai vada in postura de jurnalisti.
Aici Societate nu este pregatita, nu stie cu cine ar fi bine sa tina.Jurnalistii din
oficiu, in situatia asta, nu trebuiau sa mai deschida discutia despre parerea
mizerabila a social media cu atat mai mult cat concursul nu se incheiase.

Cui ar trebuisa ii tii partea? Unora care muncesc nenumarate ore pe zi,poate au fost
ranite de nenumarate ori la antrenamente,sau unora care comenteaza aiureli de pe
margine si nu au alta caracteristica vizibila, decat incisivitate si coate foarte
ascutite.Fata asta chiar mai mult, trebuia incurajata.

Copacel 05.10.2016 23:14:59

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 631744)
"Douglas declarase, anterior, pentru Christianity Today, că "Ii multumeste lui Dumnezeu, chiar si atunci când cade"

Moa dar ce miscari cu adevarat pioase si smerite le face pt Dumnezeu:
https://www.google.ro/search?q=gymna...YBB94Q_AUIBigB

Chestia asta e ce de genul: Ma rog la Dumnezeu ca sa castig la bursa bani foarte multi.Si de cate ori cad ii multumesc lui Dumnezeu.

Noaptea minti....

Iorest 06.10.2016 10:29:23

.................................................. ..............

sophia 06.10.2016 12:30:12

Cateva observatii
 
1. Apropos de "vorbele care ucid" si aici pe forum...
Cand vad ca sunt oameni care nu inteleg niste lucruri dupa ce li s-a explicat in repetate randuri si continua sa dea sfaturi rautacioase, ma intreb si eu de ce...In fine.

Cineva spunea ca are nevoie de un duhovnic bun si altcineva se intreba daca sunt buni si ne-buni si etc.
Da, exista duhovnici priceputi si mai putin priceputi cu omul de rand, disperat si cu probleme. Unii stiu sa umble cu el si sa-l asculte in primul rand, iar apoi sa-l sfatuiasca bine. Altii pur si simplu nu pot/stiu asta.
E vorba si de o anumita compatibilitate, de har si de anumite cunostinte.
Trebuie sa ai o anumita incredere in omul caruia vrei sa te destainuiesti, nu te duci chiar la oricine.
Ma opresc aici. E trist ca unii oameni nu stiu sau nu inteleg aceste lucruri.
Dar daca ei pot sa se deschida in fata oricui, poate e mai bine asa pentru ei...

2. Internetul este foarte periculos si ma intreb de ce. De ce vor unii sa afle totul despre ceilalti? La ce le foloseste? Nu ma refer aici la rau-facatori sau mari interese mondiale, ci la omul de rand care se simte asa despuiat si manipulat. Nici nu mai sti cum sa procedezi.
Pentru ca tot internetul este si necesar comunicarii, informarii etc.
Si este adevarat ceea ce se scria mai sus. Omul are nevoie de sfera lui privata pentru ca acolo se simte mai linistit, mai in siguranta, mai...el insusi. Peste tot trebuie sa te transformi, sa nu fii tu, sa dai socoteala si asta este pana la urma distructiv pentru suflet si trup mai apoi. Tot timpul este in pericol.
Daca face lucruri rele si trebuie sa se ascunda? Poate ca da, dar depinde si de cum este considerat de cei din jur. Uneori ceea ce este bine pentru tine, este vazut rau de altul si condamnat. Mai exista si invidia...si altele.

Nu mai vorbesc de mass-media si cat mai dauneaza si ea...

3. Si pe mine m-a surprins foarte neplacut gimnastica de la olimpiada anul asta si in general toata olimpiada. Cu mici exceptii sportivii nu au fost in forma, sau ceva nu a fost in regula. Si tot mai multe sporturi care nu stiu ce cauta acolo. Prea mult.
N-am inteles nici acum de ce gimnastele romance nu au putut concura.
Ma mai surprinde si dernajeaza cumva un lucru - de ce s-a ajuns sa participe fete la varste avansate?
Nu stiu, poate ca eu sunt obisnuita de pe vremuri cu fete intre 14 si 16 ani, cu corpuri intr-adevar potrivite, suple.
Dar acum vad aproape numai fete foarte dezvoltate, cu forme. Nu stiu daca sunt muschi formati, sau alte rotunjimi, cu sani mari etc.
Se stie ca femeile isi schimba trupul de la o anumita varsta.
Ele devin mai greoaie totusi.
Exista o exceptie pe care o stiu eu - Svetlana Horkina. Foarte supla si usoara si modbila si dupa 25 de ani.

Si mi s-a parut ca gimnastica feminina a ajuns prea acrobatica si a pierdut gratia, partea artistica. Campioana americana (si colege ale ei) sunt foarte puternice, atletice, tehnice, dar nu au partea artistica (deloc).
Asiaticele sunt mai gratioase si mai artistice, dar acolo mi-a fost greu sa inteleg varsta lor reala. Erau tare copile si firave.

M-a socat gimnastul francez cu fractura aceea oribila. Eu cred ca la el a fost ceva anormal, osteoporoza sau ceva de genul, pentru ca altfel nu-mi explic.

Si eu ma intreb ce-i indeamna pe sportivi. Sigur, este talentul, dar oare merita tot efortul si mai ales suferinta si distrugerea sanatatii?
Si stachetele sunt tot mai ridicate, cerintele tot mai mari. De ce? Pentru cine? Si se mai mira lumea atunci de doping?
Si numai pentru cativa ani?
Ei nu sunt nici pregatiti pentru infrangeri, pentru renuntari in anumite cazuri (mult orgoliu personal si national) si mai ales nu sunt pregatiti pentru viata de dupa sport. Nu mai sunt in glorie pica psihic si nu mai stiu ce sa faca, le lipseste celalalt taler al balantei.
Am vazut in vara un film foarte bun si interesant despre atletul Pietro Mennea. El a studiat dreptul, putea sa-l practice (chiar planuia sa-si faca un cabinet de avocatura), dar si el greu a renuntat la competitii.

Eu nu stiu cum este cu banii in sport. Stiu ca in fotbal se intorc cu lopata. Si ma intreb si aici pentru ce?
Inteleg ca si in tenis e cam la fel.
In rest nu stiu cat castiga si cum sunt finantati.
Multi sportivi traiesc doar din asta, din sport. Unii sunt afiliati la armata sau la unele firme (pe statul lor de plata). De ce armata?
Medaliile sunt premiate si in bani, dar cati sunt medaliati?
Am vazut ca unii sportivi sunt preluati in televiziune apoi, cu sau fara succes. Putini sunt cei care devin (buni)
antrenori. Unii ajung la circ (gimnasti), altii prin spectacole (patinatorii). Dar le lipseste la toti
partea intelectuala (scoala, cultura generala), profesia, pregatirea pentru viata prorpiu-zisa.

Si nu in ultimul rand sportul a devenit si foarte periculos si nesanatos. Accidente grave, decese. Pentru ce?

In fine. E o discutie mai ampla.
Daca si alte talente ar fi asa spijinite precum sportul...
In multe tari sportul este de baza atat la facultate, cat si la alegerea partnerului de viata.
Conteaza sa fii sportiv si nu ce ai in cap, scoala, cultura, maniere etc.
Una este sa faci un sport de timp liber, ca sa te simti bine si alta sa-ti ocupi tot timpul numai cu el si sa nu mai stii altceva.

Iorest 06.10.2016 18:19:00

.................................................. ..............

Jonnyw2013 06.10.2016 22:49:45

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 631839)
Moa dar ce miscari cu adevarat pioase si smerite le face pt Dumnezeu:
https://www.google.ro/search?q=gymna...YBB94Q_AUIBigB
Chestia asta e ce de genul: Ma rog la Dumnezeu ca sa castig la bursa bani foarte multi.Si de cate ori cad ii multumesc lui Dumnezeu.
Noaptea minti....

Cu fiecare zi imi intaresti ca esti un om superficial.Fata asta a multumit lui Dumnezeu(ceea ce multi uita cand ajung acolo sus) cand a castigat titlul olimpic acum 4 ani la individual compus.

http://www.christianpost.com/news/ga...X6JUXgbw8rS.99
"It is everything I thought it would be; being the Olympic champion, it definitely is an amazing feeling.
And I give all the glory to God. It's kind of a win-win situation. The glory goes up to Him and the blessings fall down on me,"
„Este totul cum ma gandeam ca va fi,sa fii campion Olimpic este un simtamnt teribil. Îi dau toată slava lui Dumnezeu. Este un fel situaţie de tip win-win. Slava se îndreaptă în sus, către El, iar binecuvântările Lui coboară către mine," a spus sportiva într-un interviu acordat NBC imediat după victoria sa. Tânăra a transmis acelaşi mesaj, mai târziu, şi pe contul ei Twitter. „Fie ca tot ce sunt să Îl laude pe Dumnezeu; să nu uit lucrurile bune pe care El le face pentru mine," a scris Douglas.AA spus ea dupa Olimpiada de acum patru ani.
Legat de :"miscarile pioase si smerite" ,ai un unghi foarte mic de vizibilitate.Parca Ioan punea un material pe aici, cu un duhovnic care ii punea sa asculte si Mozart si sa citeasca te miri ce carti? Oare Dumnezeu vrea sa fim inchistati asa pe un orrizont supraingust???...

Jonnyw2013 06.10.2016 23:15:08

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 631861)
Biofizicianul Virgiliu Gheorghe explica in cateva din conferintele lui de ce nu isi face cont de facebook, cei de pe siteul Cuvantul-Ortodox au fost foarte reticenti la facebook si au publicat articole critice despre platforma, cred ca si in Familia Ortodoxa se mai gasesc articole.

Da si eu il stimez pe domnul Virgiliu Gheorghe si m-as bucura sa imi pui aici una din conferintele sale mai exemplificate despre "Retelele de socializare"(pun in paranteza ca merita).Articolele nu ajung tot atat de bine la inima omului ca un film sau conferinta.Am sa pun una dupa weekendul asta foarte interesanta.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 631861)
Cat priveste gimnastica si sportul de performanta mereu si mereu vor fi cercuri de interese si realitatea e ca atunci cand nu apar rezultatele cine e mai aproape de foc se incalzeste.
Asa a fost intodeauna din pacate, mai ales in Romania, numai cine nu a facut sport de performanta nu stie, pai sunt oameni care investesc destul si nu vad niciodata podiumul sau mai sus de un concurs de amatori si altii pentru ca sunt impinsi din spate de rude sau pile din sistemul sportiv la varsta junioratului cand diferentele sunt sensibil egale intre toti, ajung sa explodeze dupa..

Adevarul dupa mine, este ca principala problema pe rretelele astea, este frustrarea.Fata asta amintita de mine gimnasta asta afro-americana este castigatoarea la individual compus de acum 4 ani de la Londra deci nu este oricine. Singura gimnasta de culoare care castiga la individual compus la o Olimpiada.
Parerrea mea poate dura vei zice.Sunt oameni care stiu sa "sape" sub alti oameni, asta au stiut totdeauna cel mai bine, si rretelele astea ii ajuta .Fac ei ce fac, si ei cred ca ii ajuta pe altii, cum zici probabil alti gimnasti care au ramas acasa, si care le sunt prieteni si ei cred ca fac o treaba buna.
Prroblema este ca pe langa stresul competitiei apare un stres ce zic niste rai de pe marrgine!

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 631861)
Catalina Ponor ramane campioana noastra de la Athena, dar realitatea e ca ea are o varsta si daca a tinut sa fie in prim plan in fata altei sportive, este logic ca au venit si contestarile.

Dar nu ea a hotarat, a fost un Comitet Olimpic care a hotarrat asta ,antrenori.Mie nu mi se pare firesc ca odata ce s-a hotarat:" omul cutare merge la Olimpiada",noi sa comentam pana s-a terminat Competitia.Il ajutam pe om sa capoteze cu comentariile de pe margine.Unii se bucura din inima de fapt de asta.
Dupa competitie se poate trage linie si vedem e bine sau nu ce s-a facut?

Jonnyw2013 06.10.2016 23:30:15

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 631862)
1. Apropos de "vorbele care ucid" si aici pe forum...
Cand vad ca sunt oameni care nu inteleg niste lucruri dupa ce li s-a explicat in repetate randuri si continua sa dea sfaturi rautacioase, ma intreb si eu de ce...In fine.

Sophia nu stiu daca ai avut sau nu Facebook, dar uitandu-te cum uneori ne certam si aici, unde propriuzis nu am avea nici un motiv sa ne certam, si cel care ne leaga ar trebui sa fie Insusi Hristos,si noi totusi de nenumarate ori ne certam.Cu cat mai mult, inchipuie-ti cum arata retelele astea, unde sunt oameni care nu au aproape nimic in comun,sau ce au in comun sunt interese contrari .Ce poate iesi bun?...Cu atat mai mult, cu cat am discutat cu oameni ,care nu stiau multe setari, si unele le foloseau in defavoarrea lor fara sa stie.

Mihnea Dragomir 07.10.2016 00:00:12

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 631895)
gimnasta asta afro-americana

Citat:

gimnasta de culoare
"Afro-americana". "De culoare". Sa le zicem, nenica, pe romaneste: negrese. Chiar asa, importam orice idiotie americana ca pe Coca-Cola ? Dupa ce ne-au invatat sa bem corect, ne lasam invatati sa vorbim corect ?
Cum adica "afro-americana" ? E americana sau nu e. Stramosul ei, Kunta Kinte, o fi venit din Africa. Si asta inseamna ca e "afro" ? Antrenorul Bella Karoly era ungur. Sa insemne asta ca era "asiatico-european" fiindca vreun stramos de-al lui o fi venit din Asia in Campia Panonica ?
Si "de culoare", ce sa fie ? Albii nu sunt de culoare ? Eu nu am o culoare a fetei ? Daca albul, care e culmea culorii, nu e culoare, atunci negrul, absenta culorii, e cu atat mai putin. Rasele omenesti sunt urmatoarele patru: rasa alba, rasa neagra, rasa galbena (cu subvarianta aramie a pieilor-rosii) si rasa australoida. Eu, unul, asa le-am invatat la scoala si nu am nici cea mai mica intentie sa schimb denumirile lor din cauza unor ideologii pe cat de la moda, pe atat de cretine.

Da, vorbele pot ucide. Cel putin, pot ucide ideile si gandirea libera.

Iorest 07.10.2016 02:27:32

.................................................. ..............

sophia 07.10.2016 13:03:52

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 631900)
"Afro-americana". "De culoare". Sa le zicem, nenica, pe romaneste: negrese. Chiar asa, importam orice idiotie americana ca pe Coca-Cola ? Dupa ce ne-au invatat sa bem corect, ne lasam invatati sa vorbim corect ?
Cum adica "afro-americana" ? E americana sau nu e. Stramosul ei, Kunta Kinte, o fi venit din Africa. Si asta inseamna ca e "afro" ? Antrenorul Bella Karoly era ungur. Sa insemne asta ca era "asiatico-european" fiindca vreun stramos de-al lui o fi venit din Asia in Campia Panonica ?
Si "de culoare", ce sa fie ? Albii nu sunt de culoare ? Eu nu am o culoare a fetei ? Daca albul, care e culmea culorii, nu e culoare, atunci negrul, absenta culorii, e cu atat mai putin. Rasele omenesti sunt urmatoarele patru: rasa alba, rasa neagra, rasa galbena (cu subvarianta aramie a pieilor-rosii) si rasa australoida. Eu, unul, asa le-am invatat la scoala si nu am nici cea mai mica intentie sa schimb denumirile lor din cauza unor ideologii pe cat de la moda, pe atat de cretine.

Da, vorbele pot ucide. Cel putin, pot ucide ideile si gandirea libera.


Nu inteleg pozitia ta. Ai scris serios sau in ironie?
Limbajul folosit de Johnny este cel political correct si indicat in lume.
De ce asa? Nu stiu.
N-am inteles exact ce nu-ti convine tie.
Sportiva este de americana cu radacini africane.
American denota tara in care s-a nascut si traieste sau cetatenia.
Poti sa fii american si sa apartii totusi unei alte nationalitati.
Romani americani, chinezi americani etc.
Uneori, ca in cazul lui Bella Karoly, este mai complicat, fiind vorba de o trecere prin mai multe trepte, sau nu stiu cum sa le denumesc.
El apartine unei minoritati maghiare din Romania si este emigrat in USA. Tu cum il numesti?
Pregnante la el sunt radacinile, ca si la gimnasta.
La altii nici nu se observa ca vin din alte zone.

Faptul ca unii traiesc sau se nasc in alta tara decat originile lor le confera la un moment dat poate cetatenia, dar nu nationalitatea de adoptie.
Tu si ai tai sunteti si veti fi romani si nu francezi, chiar daca primiti cetatenia.
Eu asa vad lucrurile, inclusiv la mine.
Rasa nu are nici o treaba in discutia sau nominalizarea unui om de fapt, dar intr-o vreme asa se faceau denominalizarile. Acum se spune ca este lezant la adresa persoanei si trebuie evitati anumiti termeni.
Pentru mine nu era o conotatie negativa in a spune "negru" sau "mulatru" sau "metis". Nu se respecta mai putin persoana in cauza.

O discutie similara si delicata este legata de anumite minoritati care doresc sa-si pastreze denumirea chiar daca traiesc de generatii in alte tari.
Am participat odata la o discutie legata de origini, de patrie, de "acasa" si s-a ajuns la concluzia ca este o chestiune legata de sentimente, de anumite experiente etc.
Se tinde de multe ori sa se stearga pur si simplu radacini, origini.
Generatiile de copii, nepoti, stranepoti ai imigrantilor nici nu stiu de unde vin, nu stiu limba parintilor sau a bunicilor. Se punea intrebarea in discutie daca ei trebuie denumiti corect nemti.
La fel se punea intrebarea unde este acasa pentru un imigrant, aici, sau acolo de s-a nascut si de unde vine. Pentru unii nu mai exista locul de unde vin. Acasa este aici. Punct. Am fost foarte uimita sa aud asta.
Pentru fiecare "acasa" inseamna altceva, e legat de ceva anume.
Pentru unii este foarte greu de definit, avand un drum sau o existenta mai complicata, prin mai multe locuri.

Daca vrei sa stii, aici nu se mai spune strain sau migrant. Se numeste tradus mot-a-mot "persoana cu fundal/caracter de imigratie".

@Iorest - totusi Catalina Ponor a avut dreptul sa participe. Ea, sau celalalta (imi scapa numele). De ce ele si nu altele? Asta nu am inteles eu.
Si n-am inteles niste chestii tehnico-organizatorice: undeva nu a avut voie sa participe, altundeva nu s-a calificat si a ramas doar cu doua aparate din care a participat in final numai la unul. O proba.
Nu am urmarit pe FB, dar am citit totusi pe net ca au fost comentarii rautacioase, ca au fost tot felul de chestii.
La Catalina eu banuiesc altceva care a destabilizat-o sufleteste: felul in care a ajuns acolo, faptul ca era singura (eu n-am vazut nici un antrenor cu ea), presiunea reprezentarii unei tari (ea singura), nivelul foarte ridicat al competitiei.

Si mai am o nelamurire - un gimnast are voie sa aleaga sa se pregateasca si sa participe numai la anumite aparate? Are voie sa spuna eu la paralele sau la sol nu ma bag? Cum este?
Pentru ca nu inteleg de ce la fetele noastre este o problema cu paralelele si chiar si sariturile in ultima vreme.

In lume este o mare concurenta in toate domeniile. Si o goana dupa perfectiune. Si totul in detrimentul omeniei si a omului. De aici porneste totul.
Inclusiv aici pe forum. Perfectiunea in credinta, in ortodoxie.
Nu avem voie sa avem slabiciuni, neputinte.

CristianR 07.10.2016 13:48:36

Dacă ar fi să mergem până la capăt cu limbajul corect politic mă întreb cum ar trebui să numim prăjitura „negresă” (de post sau nu) sau mușchiul țigănesc?

Copacel 07.10.2016 13:49:43

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 631953)
Nu inteleg pozitia ta. Ai scris serios sau in ironie?
Limbajul folosit de Johnny este cel political correct si indicat in lume.
.

Politically correct vs Reality correct
rrom VS tigan
femeie de moravuri usoare VS curva
globalizare VS furt
afro-american VS negru/negresa
roman VS sclav in propria tara
LGBT vs Sodoma & Gomora
Lucifer marele arhitect vs Satan dezbinatorul
eutanasie vs sinucidere asistata
avort vs omorul bebelushului in numele lui Belzebut (hula impotrica Duhului Sfant)
manager vs gospodar
mare filosof/invatat vs Hristos
Budha vs demon arhicon
Dalai Lama vs demon arhicon
Uniunea Europeana vs comunismul european
URSS vs comunism sovietic
Ceausescu vs socialsm-nationalist
televizor vs instrument pt generarea si intreatinerea de psihoze

abaaaabbbb63 07.10.2016 15:36:36

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 631958)
Politically correct vs Reality correct
rrom VS tigan
femeie de moravuri usoare VS curva
globalizare VS furt
afro-american VS negru/negresa
roman VS sclav in propria tara
LGBT vs Sodoma & Gomora
Lucifer marele arhitect vs Satan dezbinatorul
eutanasie vs sinucidere asistata
avort vs omorul bebelushului in numele lui Belzebut (hula impotrica Duhului Sfant)
manager vs gospodar
mare filosof/invatat vs Hristos
Budha vs demon arhicon
Dalai Lama vs demon arhicon
Uniunea Europeana vs comunismul european
URSS vs comunism sovietic
Ceausescu vs socialsm-nationalist
televizor vs instrument pt generarea si intreatinerea de psihoze

Pai daca vreu sa fii complet corect:
afro-american VS maroniu (mai putin inchis, mai inchis)

Jonnyw2013 07.10.2016 21:39:01

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 631900)
"Afro-americana". "De culoare". Sa le zicem, nenica, pe romaneste: negrese. Chiar asa, importam orice idiotie americana ca pe Coca-Cola ? Dupa ce ne-au invatat sa bem corect, ne lasam invatati sa vorbim corect ?
Cum adica "afro-americana" ? E americana sau nu e. Stramosul ei, Kunta Kinte, o fi venit din Africa. Si asta inseamna ca e "afro" ? Antrenorul Bella Karoly era ungur. Sa insemne asta ca era "asiatico-european" fiindca vreun stramos de-al lui o fi venit din Asia in Campia Panonica ?
Si "de culoare", ce sa fie ? Albii nu sunt de culoare ? Eu nu am o culoare a fetei ? Daca albul, care e culmea culorii, nu e culoare, atunci negrul, absenta culorii, e cu atat mai putin. Rasele omenesti sunt urmatoarele patru: rasa alba, rasa neagra, rasa galbena (cu subvarianta aramie a pieilor-rosii) si rasa australoida. Eu, unul, asa le-am invatat la scoala si nu am nici cea mai mica intentie sa schimb denumirile lor din cauza unor ideologii pe cat de la moda, pe atat de cretine.

Da, vorbele pot ucide. Cel putin, pot ucide ideile si gandirea libera.

Am avut tangenta cu diversi americani de-a lungul timpului, ei le spuneau afro-americani, si cred ca este o forma de respect decat sa le spui negrii.
Ma lupt cu perfectionismul de multi ani.Ai mei erau de un perfectionism teribil si mi l-au trannsmis, si sincer ma stradui sa scap de el,desi a devenit un mod de a fii.Asa ca eu nu mai dau atentie la nuante dinastea, care mai curand ar jignii, daca intr-un anumit context le-as zice negrii.DEci prefer sa spun afro-americani daca in SUA e incetatenit asa.

Jonnyw2013 07.10.2016 22:06:52

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 631930)
Nu a realizat o conferinta detaliata strict pe tema, a mentionat cateva minute despre facebook, ma pun sa-l reascult incepand cu conferintele cele mai noi, nu am salvat exact minutele, nici nu mai stiu din ce an era, am audiat si eu conferinta lui Nicu Geanta parca il chema si a altora despre facebook.

Da cea a lui Nicu Geanta cred ca este prima predica despre Facebook in romana.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 631930)
Tine de disciplina sportivului sa elimine tot ce-l distrage de la concentrare, la ea poate a fost o chestiune de psihic la 19 ani, dar si presiunea publica face parte din competitie si pana la lotul olimpic a tot avut competitii.

Cati nu ar vrea ca Serena Williams sa dea chix si comenteaza ba ca e barbatoasa, ba ca e vulgara ?, si nu prea o vad sa dea rateuri, ok ea Simone Billes avea 19 ani, dar ce mai poate spune Catalina Ponor la 29 de ani ea nu mai e copil, nu are psihic de sticla, ba a avut si contre inainte in chestiunea cu portdrapelul din care au iesit intr-o lumina proasta Cristina Neagu si Simona Halep.

Scuza asta cu presa si demoralizarea, fiind persoana publica mi se pare similar cu scuza nationalei de fotbal la euro 2008, ni s-au taiat picioarele in a 2-a repriza cu Olanda si nu am dat gol pentru ca am vazut pe un televizor la pauza ca a dat gol Italia .

Asta in conditiile in care erau sportivi care evoluau in campionate tari prin Serie A, altii aveau experienta internationala sau se bateau in cupele europene.

Si Bute a fost criticat de Doroftei inainte de meciul cu Carl Froch dar nu a facut un caz din asta, depinde acuma cat este omul de fragil, dar la banii pe care-i castiga nu pot fi asa sensibili.

Da ce e mai trist e ca ne indreptam spre o lume lipsita de sensibilitate,BADARANA,in care incet incet nu ne mai respectam unul pe altul si ni se va parea normal.
Dam ca exemplu boxul si ptr alte sporturi.E grav! Acolo totul e pe muschi si intimidare, e permis. Imi aduc aminte cand boxeri la categoria grea,ptrr titlul mondial faceau un mic filmulet sa il demoralizeze pe celalalt.Un boxer de exemplu cu o secure in mana dobora un copac gigantic, si el spunea uite asa X va cadea secerat de mine.Ca sa intimideze si sa infricoseze ,si oamenii sa vie curiosi la meci.
Si efectul in social media,daca se va perpetua si la alte sporturi, daca nimeni nu ia nici o masura, este in progresie geometrica.Ei dau un exemplu societatii!Nimeni nu ia nici o pozitie! Si treaba se va perpetua.
Oameni vor deveni tot mai agresivi.
Dar sunt sporrturi unde nu e totul agresivitatea!


Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 631930)
Tipele care au cazut in depresie sau s-au sinucis din cauza hartuielilor pe retele de socializare nu erau persoane publice, nu castigau bani din imagine, gradul lor de expunere instrumentata abject de rauvoitori era disproportionat fata de cat doreau ele sa transmita publicului cu privire la viata privata.

E bine ca noi crestinii sa iesim mai des la "rampa" si sa ne expunem parerea.Caci daca noi nu spunem nimic reclama ticaloasa"Cine nu e pe Facebook nu exista!" nu are nici o voce impotriva.

Yasmina 07.10.2016 23:31:58

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 631985)
Am avut tangenta cu diversi americani de-a lungul timpului, ei le spuneau afro-americani, si cred ca este o forma de respect decat sa le spui negrii.
Ma lupt cu perfectionismul de multi ani.Ai mei erau de un perfectionism teribil si mi l-au trannsmis, si sincer ma stradui sa scap de el,desi a devenit un mod de a fii.Asa ca eu nu mai dau atentie la nuante dinastea, care mai curand ar jignii, daca intr-un anumit context le-as zice negrii.DEci prefer sa spun afro-americani daca in SUA e incetatenit asa.

Eu inteleg perfect de ce ai folosit termenul(pt ca asa se obisnuieste)..
Ceea ce nu inteleg este de ce noi albii nu putem sa vorbim despre rasa neagra ca despre"negri" in schimb ei,au tot dreptul sa refere la culoare si ne numesc "albi","rasa alba".
Nu imi pare o insulta sa se faca referinta la rasa,desi toti oamenii au aceleasi drepturi(sau ar trebui sa aibe) totusi nu putem fi falsi sa inchidem ochii ca nu ne deosebim,ca nu suntem la fel.

Eu am copilarit in Romania;aveam pe Calea Mosilor cateva blocuri desemnate lucratorilor veniti pe la ambasadele Yemen, Algeria,Nigeria -toti negri. Li se spuneau"blocurile de negri" fara nici o conotatie negativa.

Termenul de afro-american imi pare o porcarie! Daca este asa de ce nu exista si Euro-american? Sau New-zeeland-indian ????

Iorest 08.10.2016 02:29:50

.................................................. ..............

sophia 08.10.2016 13:05:21

1. Mie mi se pare foarte corect atat afro-americani, cat si negri.
Mai intai ca nu inteleg de ce ar fi deranjat cineva ca i se numeste culoarea pielii. Este o realitate.
Numai ca trebuie facuta o diferentiere. Afro-american contine denumirea completa a originei persoanei. Este americana de origine sau cu radacini africana/(e).
Exista in SUA multe minoritati stabilite acolo de mult timp. Poate sa spuna cineva de acolo (Yasmina in special) cum sunt denumiti chinezii, sau romanii, sau mexicanii din USA?
Pe urma mai este problema ca oameni cu piele neagra au si alte radacini.
Exista negri africani, amerindieni (bastinasi din statele sud-americane), sau indieni.
De aici probabil termenul "de culoare", mai general.
Asiaticii nu au pregnanta culoarea (eu una nu-i vad galbeni de ex.), in schimb au alte trasaturi ale fetei mai pregnante.
Si eu sunt curioasa cum suntem vazuti si numiti noi de negri.

Se spune adesea despre asiatici. Dar nu este suficient, fiindca sunt mai multe categorii dupa zona geografica. Spui "vecinul meu asiatic" - pai poate sa fie dintr-o tara araba, sau din Asia orientala (chinez, japonez etc.), sau din India, Bangladesh, Pakistan.

Eu am probleme mari in a denumi loucitorii din Israel cu respect. Nu stiu cum este corect si cum se considera ei: evrei, iudei, israelieni?

Cred ca in toata discutia este important cu ce fel de ton si scop denumesti o persoana intr-un fel sau altul.
Exista pentru evrei o denumire care este folosita exclusiv in sens umilitor, jignitor. Nu o numesc aici.
Exista un alt termen care deranjeaza anumite minoritati. Dar nu am inteles de ce si daca asta a fost scopul initial al cuvantului.
Acum toti vor sa fie denumiti rrom, sinti etc. Nu stiu sigur daca astea sunt denumirile lor initiale. Nu stiu cum se numeau ei in India.
Aici de exemplu ei nu se considera nemti, desi traiesc de sute de ani aici. Ei sunt sinti, sau alte minoritati.

Ca sa revin la idee - acelasi termen spus intr-un fel si cu un scop poate fi pasnic sau poate fi jignitor, umilitor. Exceptia o consider termenul jignitor cu care mai sunt numiti evreii. Ala are pentru mine numai un sens.

In general se folosesc peste tot denumiri care denota originea corecta a omului. In Romania esti roman, dar se adauga si nationalitatea: sas, ceangau, secui, grec, lipovean etc.

De ce ar fi asta, ca si afro-american, incorect?

Aici (in tara unde ma aflu) mai exista o discutie care ma deranjeaza. Vai, se simt jigniti oamenii daca ii intrebi de unde vin (provin). De ce, nu am inteles. O considera jignire, discriminare.
Adica il vezi ca este de ex. negru la piele si esti curios daca vine din Uganda, Eritreea, sau Africa de Sud. Poate esti curios sa afli mai multe despre el. Care este problema?
Sau are o anume forma a ochilor si vrei sa stii din ce tara vine ca poate te intereseaza sa discuti despre ea. Nu. El este om si e neamt.
Dar nimeni nu contesta asta si nu vrea sa jigneasca. Este doar o discutie.

Mai este o chestie interesanta - spunem "creol". Acest cuvant are doua sensuri. O persoana creola este pentru noi una cu pielea mai inchisa la culoare. Dar creolii sunt si locuitori ai unor insule.

Ia uite la ce discutii profunde am ajuns pana la urma. Dar da, e vorba si aici de vorbe care pot "ucide" sau nu.

2. Multumesc, Iorest. Acum m-am lamurit in fine cu participarea gimnastelor romance.
Acum problema nu mi se pare de un nume sau altul, ci, fara suparare, de a alege persoana /persoanele potrivite. In fond puteau fi luate amandoua fetele.
La gimnastica, la fel ca si la balet, sau la artistul de circ, conteaza totusi varsta. O balerina trebuie sa aibe un anumit corp, o anumita mobilitate.
Am citit despre o balerina rusoaica, Maia Plisetkaia, care a dansat si la batranete. Este o exceptie.
La fel ca si gimnasta din nu stiu care tara ex-sovietica, Oksana... care a participat si la 40 si ceva de ani anul asta la Rio.
Dar corpul ei nu arata modificat.
Poate ca gresesc eu, si e parerea mea. Vad ca a devenit regula. Participa acum gimnaste mari si ca varsta si ca fizic.
Se vede si la aparate diferenta totusi.
La barbati in schimb n-am fazut niciodata pusti. Acolo este invers. Trebuie sa ai multa forta.

Cu paralele - nu stiu daca este vorba de forta. Si stiu ca toate gimnastele dinainte (romance) au participat si multe au fost campioane la individual si chiar la paralele au luat medalii.
In ultima vreme s-a intamplat ceva.
Totusi gimnastica pentru mine este un sport complex, la care este obligatorie concurenta la toate aparatele. Sau asa era.
Caci exista probele - echipe si individual compus.
Nu poti sa spui ca te pregatesti numai pentru un aparat sau doua. Nu stiu daca este voie. Dar am vazut ca jongleaza antrenorii totusi.

In final - presa de orice fel, internetul si opinia publica au o mare importanta si din pacate efectul este de multe ori dezastruos.
Nu le scapa dom'le, nimic. S-a scarpinat unul la nas, sau i-a stat rochia nu stiu cum, da-i critica.
Si oamenii se simt rau si presiuni din astea se aduna si darama omul.
Unii sunt foarte sensibili si traumele de genul asta ii afecteaza, altii dimpotriva...

Uneori sesizezi niste lucruri pregnante si daca spui ceva, o realitate, se supara unul si altul. Dar nu o spui cu rautate, ci ca un adevar.
Unuia care n-are un picior, sau poarta ochelari nu i se pare asa ciudat cand ii spui.
Dar de ex. s-a vorbit de curand despre o atleta africana care avea o forta ciudata pentru o femeie in competitii, ca este ceva cu hormonii ei poate.
Au sarit unii in sus.
Este un subiect tabu sa fii altfel de la natura in anumite privinte.
Se discuta mult si despre surorile tenismene. Au o forta neobisnuita si un fizic neobisnuit.
Sunt si niste lucruri subiective.

Am participat de curand la un seminar foarte interesant despre discriminare si mi-a placut mult.
Au fost si niste exercitii practice.
De ex. ni s-au aratat niste zone si ni s-a cerut sa ne pozitionam dupa gradul in care ni se pare fiecaruia ca suntem: o data handicapati, o data discriminati.
N-o sa credeti ce rezultate au fost. Fiecare se simte altfel.
Oameni cu handicap vadit - in carucior, sau mai stiu eu, nu se considera asa. Altul fara nimic, se considera handicapat (unii din alte puncte de vedere, altcineva din solidaritate cu cineva drag care este sau a fost handicapat).
La fel si cu discriminarea.

Pentru mine este de ex. un mare semn de intrebare de ce persoane care devin accidental handicapate se duc automat si tintit sa faca sport (de performanta), sau dans, desi in inainte nu practicau.
De ce? Ce vor sa arate?
Se concentreaza numai pe latura asta.
Ca un nevazator studiaza si devine jurist, profesor, cantaret, pictor e una si e normal pana la urma.

Si lumea aici este dezorientata. Nu stii cum sa te porti cu ei si adeseori acestia critica lumea care doreste sa-i ajute, sau ii considera altfel.
Adica ei nu recunosc si nu se considera (cel putin in public, fata de altii) ca au un handicap. Multi duc o viata normala chiar, de necrezut.

Si notiunea de handicap este totusi subiectiva si cu multe fatete.

Deci cand "ucid" vorbele si gesturile totusi?


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:37:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.