Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 22.08.2012 19:26:16

Hirotonia noului Episcop de Patara (Buenos Aires)
 
Duminică, 19 august, la Catedrala ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” din Buenos Aires (Argentina) a fost hirotonit întru episcop Preasfințitul Iosif Bosch, Vicar al Mitropolitului Tarasie de Buenos Aires și America de Sud, din cadrul Patriarhiei Ecumenice.
Mitropolitul Tarasie a fost asistat de către Mitropolitul Amfilohie de Muntenegru (Patriarhia Serbiei), Mitropolitul Siluan (Patriarhie Antiohiei), de Mitropolitul Elpidifor de Prussa, dar și de Episcopul Athenagora de Sinope (Belgia) și Chiril de Abydos (Grecia).
Hirotonia s-a desfășurat în prezența unui mare număr de credincioși ortodocși și de autorități locale. Noul episcop s-a născut în 7 septembrie 1976 la Cordoba (Argentina) și are două doctorate, unul la Roma și unul la Tesalonic. El vorbește mai multe limbi străine: spaniola, italiana, araba, engleza, greaca și franceza.
Episcopul Iosif a primit titul de Episcop de Patara (Episcopia Mirei și Lichiei).


Sursa: www.orthodoxie.com

cristiboss56 23.08.2012 21:33:40

Bulgaria: incendiile din jurul Mănăstirii Sfântul Ioan de Rila sunt sub control
 
În jurul Mănăstirii Sfântului Ioan de Rila, cel mai mare sfânt al bulgarilor, au izbucnit mai multe incendii de pădure foarte puternice, favorizate de canicula extremă și de seceta prelungită care transformă vegetația în material incandescent și combustibil.
22 august 2012
Ministrul de Interne al Bulgariei a anunțat însă că, datorită eforturilor prelungite ale pompierilor, acestea au fost localizate și izolate. Sute de pompieri și de voluntari au venit să ajute la săparea șanțurilor și stingerea acestor incendii care amenințau cea mai faimoasă mănăstire a Bulgariei.
Pompierii sunt însă în alertă maximă, după ce s-a anunțat că un nou val de căldură tropicală va trece peste Bulgaria.
Cel mai recent incendiu a început pe 20 august lângă satul Pastra, care a fost cel mai periculos, amenințând parcul dendrologic din zonă, a anunțat Guvernatorul regiunii Kyustendil,Vladislav Stoikov.


Sursa: http://sofiaglobe.com

cristiboss56 23.08.2012 21:37:16

Biserica Ciprului reduce salariile
 
Biserica Ortodoxă a Ciprului a luat hotărârea să reducă salariile preoților care primesc mai mult de 2000 de euro, datorită crizei financiare care a lovit din nou din greu economia cipriotă.
Arhiepiscopul Hrisostom al II-lea al Ciprului a declarat că această măsură care va fi discutată în Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Ciprului nu va afecta salariile preoților debutanți, care„câștigă un venit de supraviețuire”.
Ciprul a fost cea de-a 5-a țară europeană care a solicitat un sprijin financiar internațional după Grecia, Irlanda, Portugalia și Spania.


Sursa: http://www.challenges.fr

cristiboss56 23.08.2012 21:42:33

Fiul Primului Ministru din Kenya trece la Ortodoxie
 
Mitropolitul Makarios de Kenya a primit recent în sânul Bisericii Ortodoxe primul născut al Primului Ministru al Kenyiei Raila Odinga, Fidel Castro Odinga (numit după conducătorul cubanez Fidel Castro), însoțit de viitoarea sa soție Lwam Getachew Bekele, care este jumătate eritreană și jumătate etiopiană, relatează http://theorthodoxchurch.info.
Apoi, în 28 iulie, ierarhul ortodox a celebrat Sfânta Taină a Cununiei pentru Makarios și Lwamla Catedrala ortodoxă din Nairobi.
Creștinătatea ortodoxă în Kenya a ajuns la începutul secolului 20. Ortodocșii au fost persecutați de guvenul colonial din prima jumătate a secolului trecut.
În 1958, Patriarhul Alexandriei și al Africii a numit un Mitropolit în Kenya căruia i-a fost dat numele de Arhiepiscop de Irinoupolis (orașul păcii).
Arhiepiscopul Ciprului, Makarios al III-lea, care a fost și președintele țării a fost prieten cu președintele kenyan, Mzee Jomo Kenyatta. El a ajutat pe creștinii din Kenya și a fost declarat erou național al țării. Există numeroase școli, spitale și forumuri de cultură create aici de greci și de ciprioți.
Există aproximativ 300,000 de creștini ortodocși în Kenya.

cristiboss56 23.08.2012 21:46:33

Faimosul actor Jonathan Jackson vine la Ortodoxie - interviu
 
Cu ocazia primirii premiului EMY, actorul a spus: „În primul rând doresc să mulțumesc Tatălui, Fiului și Duhului Sfânt” și a făcut semnul Sfintei Cruci.
Cunoscutul actor american Jonathan Jackson vorbește despre intrarea sa în Ortodoxie.
Jackson este Lucky Spencer în lung-metrajul "General Hospital", un serial cu o foarte mare audiență în America și a primit rolul de cel mai bun rol secundar la recenta decernare a Premiilor Emy.
Cu ocazia primirii premiului EMY, actorul a spus: „În primul rând doresc să mulțumesc Tatălui, Fiului și Duhului Sfânt” și a făcut semnul Sfintei Cruci. Apoi a zis: „Mulțumesc tuturor călugărilor de la Sfântul Munte Athos care se roagă constant pentru viața lumii”.
Jonathan Jackson s-a convertitla ortodoxie în 2012. Într-un interviu acordat radio-ului Ancient Faith, acesta vorbește despre venirea sa la credința cea adevărată, despre perioada de catehumenat etc.
În interviul accesibil pe porlatul www.orthodoxie.com, Jackson spune printre altele:
„Cei doi părinți ai mei au fost crescuți în confesiunea adventisă de ziua a 7-a, probabil cea de-a patra generație de adventiști. Așa că am crescut în această tradiție, până la 9 sau 10 ani. Părinții mei au început să se îndepărteze de această denominațiune. De la 11 ani am început să lucrez ca actor la serialul Spitalul General. Eram Lucky, copilul celor doi actori principali Lic și Laura, cuplul din serial. Ascultam eu și fratele meu, tot actor,
Richard Lee Jackson, ascultam casete cu predici diferite, aproape în fiecare seară. Asta era viața noastră spirituală”.
Actorul vorbește despre angajamentul său într-o mișcare protestantă carismatică non-confesională și despre drumul său spre credința cea adevărată a istoriei, ortodoxia.
Jackson povestește despre întâlnirea sa cu ortodoxia în România:
„Am fost trimis în România pentru a lucra la un film. Am stat trei luni și jumătate în București. Era un film amuzant. S-a numit: Căutătorul: Întunericul crește. Aveam rolul principal, foarte important. Filmul se baza pe o carte, așa că totul a fost filmat trei luni și jumătate, iar la montaj, studio-ul a vrut să taie tot personajul meu din film. Așa că n-am mai fost în film deloc. Însă cred că am fost trimis pentru un alt motiv la București. Era providența. Și curios , nu aici am învățat să cunosc ortodoxia. Acolo sunt biserici la fiecare colț de stradă. Pe atunci credeam că tot ce e vechi trebuie să fie opresiv și religios. Am intrat o dată într-o biserică foarte mică, dar de o splendoare de aur și m-am simțit ciudat. Pe atunci credeam că ortodocșii sunt un fel de veri bizari ai catolicismului roman. Primul lucru pe care l-am făcut când am ajuns a fost să vizităm o biserică ortodoxă. Și primul lucru pe care l-am pățit când am iești a fost că am fost agresați de țigani. Fără glumă. Și n-a fost chiar un Bun venit în România.
... Apoi am petrecut trei ani citind sute de cărți despre istoria creștinismului. Am citit toate cărțile Papei Benedict al XVI-lea, ale Papei Ioan Paul. Însă ceva nu mergea acolo, infailibilitatea papală romană, adoptată târziu, pe la 1870 cred... Era ceva în catolicism care nu rezona cu ființa mea. Așa că am început să caut Biserica dinainte de schismă. Am citit cartea lui McGuckin, Biserica Ortodoxă, apoi pe Schmemann, Kalistos Ware etc. Așa am ajuns să cunosc frumusețea ortodoxiei...”.


Sursa: www.orthodoxie.com

glykys 23.08.2012 22:19:26

Foarte frumos. Minunat lucreaza Domnul cu oamenii sai!

cristiboss56 24.08.2012 21:21:08

Comunicat de Presa !
 
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:


După interpretarea tendențioasă a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române nr. 943 din 17 februarie 2012 privind necesitatea aprobării unor modificări și completări la Regulamentul pentru organizarea și funcționarea cimitirelor parohiale și mănăstirești din cuprinsul eparhiilor Bisericii Ortodoxe Române, postul de televiziune Pro Tv încearcă în aceiași manieră să răstălmăcească Legea nr. 103/1992 privind dreptul exclusiv al cultelor religioase pentru producerea obiectelor de cult.

În orice Stat democratic, autoritățile sprijină activ cultele religioase pentru rolul lor important în societate. În România, principiul cooperării dintre Stat și culte a fost dezvoltat în Legea cultelor nr. 489/2006, unde se menționează: Statul român recunoaște cultelor rolul spiritual, educațional, social-caritabil, cultural și de parteneriat social, precum și statutul lor de factori ai păcii sociale (art. 7 alin. 1); Autoritățile publice cooperează cu cultele în domeniile de interes comun și sprijină activitatea acestora. (art. 9 alin. 3).

Potrivit Legii nr. 103/1992 privind dreptul exclusiv al cultelor religioase pentru producerea obiectelor de cult Biserica Ortodoxă Română și celelalte culte religioase au, în exclusivitate, dreptul de producere și valorificare a obiectelor și vesmintelor de cult, precum și de tipărire a cărților de cult, a celor teologice sau cu conținut bisericesc, necesare practicării cultului. Prin obiecte de cult, în sensul prezentei legi, se înțeleg vasele liturgice, icoanele metalice sau litografiate, crucile, crucifixele, mobilierul bisericesc, cruciulițele și medalioanele cu imagini religioase specifice cultului, obiectele de colportaj religios și altele asemenea. Se asimilează obiectelor de cult și calendarele religioase, precum și produsele necesare exercitării activității de cult, cum ar fi tămâia și lumânările, cu excepția celor decorative și a celor pentru nunți și botezuri.

Prin veșminte de cult, în sensul prezentei legi se înțeleg și stofele și broderiile specifice, necesare realizării veșmintelor respective. De asemenea, se asimilează obiectelor de cult tipăriturile de cult, manualele și cursurile teologice necesare desfășurării activității din instituțiile de învățământ religios ale cultului respectiv. Producerea sau valorificarea bunurilor prevăzute la art. 1 de către alte persoane, fizice sau juridice, decât cultele religioase se poate face numai cu autorizarea lor prealabilă, dată în condițiile stabilite de către fiecare cult în considerarea propriei sale exclusivități
. (art. 1-2)

Prin încălcarea Legii nr. 103/1992 privind dreptul exclusiv al cultelor religioase pentru producerea obiectelor de cult, bani care ar putea fi folosiți pentru opera social-misionară sau activități educaționale și culturale ale Bisericii, intră în buzunarele unor persoane particulare care profită de încălcarea acestei legi. În acest context, este regretabil că reporterul Pro Tv omite cu bună știință faptul că veniturile obținute de parohii și mănăstiri din vânzarea lumânărilor, calendarelor și celorlalte obiecte bisericești sunt folosite integral pentru plata salariilor și impozitelor personalului deservent, a facturilor la utilități, întreținerea și repararea lăcașurilor de cult și susținerea activităților sociale, misionare și educative.

În ultimii douăzeci de ani, Patriarhia Română a sesizat de mai multe ori organismele abilitate ale Statului despre încălcarea flagrantă a Legii obiectelor de cult prin care unitățile bisericești sunt păgubite de obținerea unor venituri necesare întreținerii lor. Un exemplu intens mediatizat în acest sens îl reprezintă constatarea faptului că la numeroase chioșcuri de difuzare a presei și în unele piețe agro-alimentare din București și din țară se vând prin încălcarea Legii obiectelor de cult an de an în perioada sărbătorii Nașterii Domnului mii de calendare ortodoxe în marea lor majoritate contrafăcute fapt care prejudiciază atât cultele, cât și bugetul de Stat.

Referitor la hotărârea Sfântului Sinod invocată de reporterul Pro Tv, menționăm că Garda Financiară a solicitat sprijinul unităților bisericești pentru identificarea celor care încalcă legea și practică pe scară largă evaziunea fiscală.

În concluzie, demersul Patriarhiei Române este unul legal, moral și necesar care vizează respectarea Legii nr. 103/1992 privind dreptul exclusiv al cultelor religioase pentru producerea obiectelor de cult în România. Din păcate, prin materialele prezentate în ultima perioadă, postul de televiziune Pro Tv are o atitudine ostilă Bisericii și încurajează pe cei care nu respectă legile în România, inclusiv pe mulți producători particulari de obiecte de cult care nu solicită acord sau autorizație din partea Bisericii pentru a coopera legal cu Biserica. Acest acord i-a fost cerut și Monetăriei Statului care nu este cult religios, ci are monopolul imprimării monedelor, pe care Biserica nu-l subminează, ci îl respectă.

cristiboss56 24.08.2012 21:33:00

Pelerin la icoana făcătoare de minuni de la Mănăstirea Sihăstria
 
În nordul ținutului Neamț, într-un loc străjuit de culmi semețe, se pitește domoală o așezare monahală ce a împrumutat din pioșenia și blândețea ctitorilor de suflete care au găsit aici pe Dumnezeu: părintele Paisie Olaru și părintele Cleopa Ilie. La hramul Mănăstirii Sihăstria, de Nașterea Maicii Domnului, pe 8 septembrie, mii de pelerini își găsesc pacea, pășind cu smerenie în fața icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului și a mormântului unuia dintre marii duhovnici ai Ortodoxiei românești.
Între marile mănăstiri din zona Moldovei se remarcă așezarea monahală ce a cunoscut de-a lungul vremii smerenia unor mari duhovnici, precum părintele Paisie Olaru și părintele Ilie Cleopa, „ctitori de suflete ai mănăstirii“.
Mănăstirea Sihastria a fost întemeiată în anul 1655, fiind cunoscută până în anul 1734 drept „Sihăstria lui Atanasie“, după numele celui care a pus bazele acelei mici așezări pustnicești. După o perioadă de înnoire a vieții duhovnicești, așezământul monahal este tot mai căutat atât de călugări, cât și de credincioși. În acest moment nu există pelerinaj organizat care să nu cuprindă în itinerariu un popas binemeritat la Sihăstria, un loc binecuvântat, unde domnește liniștea, sfințenia și dragostea lui Hristos Domnul.
Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, adusă la Mănăstirea Sihastria la începutul sec. al XX-lea, precum și mormântul celui care-i întâmpina pe credincioși cu binecunoscuta urare „Mânca-v-ar raiul“, pr. Ilie Cleopa, constituie doar două dintre motivele pentru care, anual, mii de pelerini iau calea drumului de nord al Neamțului, pentru a primi curată binecuvântare. Cu atât mai mult de hramul mănăstirii („Nașterea Maicii Domnului“), serbat la 8 septembrie, mulțime de credincioși îi calcă pragul.
În acest an, și Centrul de Pelerinaj „Sf. Parascheva“ al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei (MMB) organizează un pelerinaj de o zi pentru un număr cât mai mare de pelerini. „Pelerinii vor participa la hramul mănăstirii, iar în după-amiaza zilei vor merge spre închinare și la mănăstirile Secu și Neamț. Pe toată durata pelerinajului vor avea la dispoziție transport și însoțitor de grup“, anunță reprezentanții Centrului de Pelerinaj „Sf. Parascheva“.
Tariful este de 57 lei de persoană (pentru un grup de minimum 45 pelerini), iar pentru înscriere sunt necesare copia după cartea de identitate și plata în avans a cel puțin 30% din costul pelerinajului.
Mănăstirea Sihăstria, lăcaș plin de lumină și har
Mai multe biserici alcătuiesc acest așezământ monahal nemțean, biserica centrală cu hramul Nașterea Maicii Domnului împreună cu biserica mare închinată Sfintei Teodora de la Sihla prezentând un interes deosebit pentru credincioși. Prima, ridicată în stilul clasic al bisericilor moldovenești, ce se impune prin sobrietate și simplitatea decorației exterioare, adăpostește icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului.
Biserica „Sf. Teodora de la Sihla“, construită recent, atrage numeroși pelerini ce caută tămăduitoarele părticele din numeroase sfinte moaște, care se găsesc la demisol, într-o raclă de lemn sculptat.
Paraclisul „Sfinții Părinți Ioachim și Ana“, deși redus ca dimensiuni, are o valoare deosebită din punct de vedere artistic: catapeteasma lucrată în anul 1947 este sculptată în stejar, iar „ușile împărătești sunt o adevărată broderie în lemn“.
Așezământul monahal este întregit de cimitirul mănăstirii, unde vom găsi mormintele părinților arhimandriți Ilie Cleopa și Paisie Olaru, vizitate de mulțime de pelerini. De asemenea, biserica cimitirului a fost ridicată din inițiativa părintelui stareț Victorin Oanele, păstrându-se planul unei vechi biserici de lemn strămutată din satul Hlăpești, comuna Dragomirești (Neamț). Catapeteasma este pictată de arhim. Vartolomeu Florea, iar icoanele care împodobesc biserica sunt cele ale bisericii vechi.
Mănăstirea deține și numeroase obiecte bisericești vechi și foarte valoroase: icoane, vase liturgice vechi, cădelnițe, cățui, dar și o Evanghelie ferecată în argint și cruci pe sfânta masă, datate din secolele XVII-XVIII. Mănăstirea Sihăstria are și o mică bibliotecă, cu peste o mie de volume, dintre care unele tipărite în secolele XVII-XVIII.
Pelerinaj la Mănăstirile din Bucovina
Până la sfârșitul verii vor fi organizate pelerinaje de o zi la mănăstirile din Iași, precum și la cele din împrejurimi.
De asemenea, în zilele de 25 și 26 august, este organizat un pelerinaj pe itinerariul Iași-Fălticeni-Suceava-Gura Humorului-Câmpulung Moldovenesc-Tihuța-Vatra Dornei-Valea Bistriței-Zugreni-Broșteni-Poiana Teiului-Târgu Neamț-Iași, cu următoarele obiective vizitate: M-rea „Sf. Ioan“, Cetatea de Scaun a Sucevei, M-rea Voroneț, M-rea Humor, M-rea Tihuța, Vatra Dornei, Piatra Teiului, Mănăstirile Secu, Neamț și Cetatea Neamț.
Pe 29 august, credincioșii pot merge în pelerinaj la Mănăstirea Putna, când vor mai fi vizitate și Mănăstirile Voroneț, Moldovița, Sucevița.
Informații suplimentare extrem de utile pot fi obținute de la sediul Centrului de Pelerinaj „Sf. Parascheva“ al MMB din B-dul Ștefan cel Mare și Sfânt nr. 14, Iași - 700064, România, sau la numerele de telefon 0040. 232. 276. 907 și fax: 0040. 232.276.867 și pe internet: email: centruldepelerinaj@yahoo.co.uk; office@provitur.ro Web: www.centruldepelerinaj.ro; www.provitur.ro.
Agenția PROVITUR, parte integrantă a Compartimentului „Pelerinaje și turism“ al MMB, oferă și posibilitatea petrecerii concediului de odihnă atât la munte, cât și pe litoral, venind în întâmpinarea clienților cu pachete turistice atractive.

* Material informativ furnizat de doxologia !

cristiboss56 25.08.2012 20:34:09

Deschiderea unei școli primare ortodoxe în Kansas
 
In orașul Wichita din Kansas, Statele Unite, s-a deschis o școală primară ortodoxă.
Școala poartă hramul „Mântuitorul Hristos”, iar clasa I cuprinde 18 elevi.
În fiecare an, pentru următorii 3 ani, se va deschide câte o clasă primară. Școala este deschisă pentru toți oamenii, ortodocși sau ne-ortodocși. În cadrul cursurilor, se va studia latina, greaca, artele, vioara, precum și alte discipline de cultură generală.

Sursa: www.kansas.com

cristiboss56 26.08.2012 00:09:46

Persecuția anti-creștină în Indonezia
 
Creșterea economică galopantă din regiunea asiatică va afecta economia mondială și politica externă a Statelor Unite. Strâmtoarea Malacca este una dintre cele mai importante linii maritime din lume, cu 40% din comerțul mondial trecând pe aici, legând Asia cu Orientul Mijlociu și cu Europa.
Alianța Evanghelică Mondială(WEA) a publicat un raport în care avertizează Statele Unite că nu trebuie să fie ignorante auspra amenințării crescânde din Indonezia, cea mai mare națiune predominant musulmană din lume.
În același timp, cel mai mare grup terrorist din Asia de Sud-Est , Jemaah Islamiyah (JI), pe care Națiunile Unite l-au legat de Al-Qaida și de talibani crește în putere acum. Detaliile raportului cuprind mai multe atacuri cu bombă din Asia pe care le-au organizat teroriștii.
„Problema terorismului este motivată de ideologie radicală” a spus șeful Agenției Indoneziene Anti-Terorism, Ansyaad Mbai.
Atacurile împotriva minoritățile religioase, în special împotriva creștinilor, sunt foarte numeroase. Astfel, Institutul Setara a raportat 129 de atacuri numai în acest an.
Indonezia este o țară predominant musulmană, 86% din cei 250 de milioane de locuitori fiind islamici, iar creștinii fiind sub 10%.


Sursa: www.christianpost.com


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:38:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.