Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Asemanari esentiale intre ortodoxie si adventism (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16202)

roboam 03.03.2013 11:26:28

Asemanari esentiale intre ortodoxie si adventism
 
Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 507103)
Roboam: Apreciez ca ati facut un sondaj printre ortodocsi si ati stabilit ca implinesc mai putin decat adventistii, sau impartasesc mai putin decat adventistii Crezul. Puteti oricand sa deschideti un subiect nou pe aceasta tema,

O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.

Observatie: o diferenta, exista totusi; ortodocsii au rezerve in ceea ce priveste credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica, pe cand la adventisti acestea reprezinta esenta credintei.

MihaiG 03.03.2013 11:35:39

Citat:

În prealabil postat de roboam (Post 507117)
O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.

Observatie: o diferenta, exista totusi; ortodocsii au rezerve in ceea ce priveste credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica, pe cand la adventisti acestea reprezinta esenta credintei.

Aratati-ne si noua un text din Scriptura, Traditie sau emis de o Biserica Ortodoxa, din care sa rezulte ceea ce am subliniat mai sus.

roboam 03.03.2013 11:46:55

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 507119)
Aratati-ne si noua un text din Scriptura, Traditie sau emis de o Biserica Ortodoxa, din care sa rezulte ceea ce am subliniat mai sus.

Nu este vorba de texte ci despre ceea ce cred, cu adevarat, ortodocsii. As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.

Mihnea Dragomir 03.03.2013 12:04:58

Citat:

În prealabil postat de roboam (Post 507122)
Nu este vorba de texte ci despre ceea ce cred, cu adevarat, ortodocsii. As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.

Catolicii, ca si ortodocsii si ceilalti care isi spun "crestini" si iau Biblia in serios cred ca dupa moarte vine Judecata. Adventistii sunt, dupa stiinta mea, singurii care, contestand dogma nemuririi sufletului, cred ca sufletele ar fi delebile.

ioanna 03.03.2013 12:05:54

Consider afirmatia userului Roboam defaimatoare la adresa ortodocsilor si constat ca are mari lacune in ceea ce priveste Ortodoxia. Este o minciuna strigatoare la cer sa spui ca ortodocsii nu cred in a doua venire a lui Hristos. L-as ruga sa posteze doctrina care spune asa ceva, in caz contrar, ramane o speculatie malitioasa. Daca are lacune, ii recomand o reticenta in a posta si o atentie sporita la ceea ce afirma despre credintele altora.

Cornel Urs 03.03.2013 12:11:59

Citat:

În prealabil postat de roboam (Post 507117)
O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.


nimic mai fals!

adventistii cred intr-o forma a doctrinei Trinitatii, gresita, care subordoneaza pe Fiul Tatalui.

iuliu46 03.03.2013 12:13:52

Citat:

În prealabil postat de roboam (Post 507122)
Nu este vorba de texte ci despre ceea ce cred, cu adevarat, ortodocsii. As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.

Ortodocsii cred ceva si mai tare, cred in "Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort." .Deci nu numai nemurirea "mortului" dar si moartea "viului" .

MihaiG 03.03.2013 12:20:28

Citat:

În prealabil postat de roboam (Post 507122)
As face o demonstratie la cele afirmate, lundu-va chiar pe dvs. ca exemplu (desi sunteti catolic).

Dvs. in ce credeti? In nemurirea celui mort sau in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica (asa cum spune Crezul)? Caci nu se pot impaca amandoua.

Eu cred, impreuna cu Biserica lui Iisus Hristos, ca sufletul omului este nemuritor, iar la Judecata de obste acest suflet va fi reunit cu trupul inviat. Pentru aceasta spunem in Crez: "Cred in invierea mortilor si viata vesnica", si nu spunem "cred în dispariția sufletului".

DragosP 03.03.2013 12:26:56

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 507124)
Consider afirmatia userului Roboam defaimatoare la adresa ortodocsilor si constat ca are mari lacune in ceea ce priveste Ortodoxia.

Păi, cu toată dragostea, altfel ce ar căuta la adventiști?

roboam 03.03.2013 12:27:47

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 507123)
Catolicii, ca si ortodocsii si ceilalti care isi spun "crestini" si iau Biblia in serios cred ca dupa moarte vine Judecata.

Adventistii cred ca dupa moarte vine invierea (pentru a primi rasplata, dupa judecata facuta de Dumnezeu).

La dvs. cand este plasata invierea si ce rost are?


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:11:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.