Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

aubergine 16.11.2014 00:16:23

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 572726)
Da. Inclusiv prietenului tău. Doar dacă nu e din singura clasă unde nu am predat, anume la F.
Cât privește ora de religie, îți spun doar două lucruri:
a) adeseori făceam unele incursiuni, cât permitea tematica la psihologie, în domeniul teologiei; de pildă, când am dezbătut lecția Imaginația, am ridicat problema de nu cumva imaginația poate fi o piedică în unele activități, cum ar fi rugăciunea. Ei bine, au fost dezbateri excelente iar elevii nu erau nici pe departe neinteresați, ignoranți, neatenți sau batjocoritori. Întreabă-l pe prietenul tău, doar de n-o fi unul din cei săriți de pe fix, cum se găsesc în orice clasă din orice școală.
b) profesoara de Religie de la Madgearu e un om deosebit, de o rară gingășie sufletească și foarte bine pregătită la materia pe care o predă; am discutat de multe ori cu dânsa și, deși este mult mai tânără decât mine, am avut multe lucruri bune de învățat; are tact pedagogic, este atentă cu elevii și respectuoasă, este deosebit de blândă, are umor, este veselă și deschisă, cunoaște Scriptura parcă pe de rost și dă cu ușurință și pertinent/adecvat mulțime de citate din Sfinții Părinți. Dacă prietenul tău și colegii nu beneficiază de întâlnirea cu un astfel de dascăl, e doar autosabotarea lor la lecții.
La alte clase, așa cum am văzut de câteva ori când am fost invitat la oră (facem parte din aceeași catedră, socio-umane), dialogul mergea excelent, era o atmosferă cu adevărat stimulatoare pentru minte și suflet, elevii erau interesați și participau din plin.

Nu știu pe ce lume e prietenul tău sau de pe ce lume vii tu cu povestea asta aici. Poate mai cercetezi, dacă vrei.
Oricum, ce spui e un caz izolat și bazaconia cu icoane doar prin școli sătești încă nu ți-ai retras-o.
Mi-am retras eu însă interesul pe care ți l-am arătat întrucât ușurătatea cu care înșiri palavre mă indispune și îmi irosesc vremea citind noianul de nimicuri pe care le azvârli pe forum. Superficialitatea și obrăznicia isteață de două parale nu sunt vestitori ai unei vieți consistente, tinere. Asta s-o ții minte de la mine, dacă voiești.

L-ati prins cu minciuna! atat i-a fost!

Ioan_Cezar 16.11.2014 00:39:49

.....:) Ei aș! Nici nu-i pasă. E modul specific al tinerilor care vor să se afirme cu un preț ieftin și pe o cale facil-dubioasă, să fie băgați în seamă prin teribilisme, prin discuții cu ăi mai mari etc. În rest nimic consistent și, de la un punct, devine sâcâitor dialogul cu ei. Știu bine din experiență că din astfel de oameni (care de obicei au fost cocoloșiți acasă, în special de mame, - adeseori singure, la care s-a adăugat cortegiul de mătuși ori alte rude "iubitoare" - și cărora li s-a cam permis totul, cu răsfăț și lipsă de responsabilitate, mai ales dacă au fost copil unic) ies viitorii adulți slabi, fără caracter, egoiști și dominatori, adică viitorii parlamentari ai viitoarelor gulaguri de pretutindeni.
Când miros unul din ăsta de obicei devin brusc aspru și sever și nu mai fac vreo concesie. Nu mă laud cu asta dar așa îmi e poziția și deocamdată nu voiesc să mi-o schimb.

Amicului, în schimb, i-am arătat oarecare apropiere și camaraderie, mai ales pentru că m-a cucerit când, inspirat, și-a schimbat semnătura aberantă cu una cu adevărat foarte agreabilă și originală. E singurul gest care mi-a părut de frumusețe autentică pe care a făcut-o pe aici. În rest blabla, bazaconii și judecată ușuratică. Deh, tinerețe fără griji...

Și totuși, un gest frumos poate fi un mugure care aduce primăvara. De ce i-o plăcea să amâne dezghețul?.......

Ioan_Cezar 16.11.2014 01:09:37

În completarea celor de la școală, iată ce mângâiere și bucurie avem aici:
http://www.crestinortodox.ro/credint...pii/pagina-39/

oaie_cugetatoare 16.11.2014 01:13:14

Eu consider aceasta...intamplare(sa zicem) ca un test de la Dumnezeu, ca sa
vada cum se impart oamenii.Este o pre-triere.Iar cand de obicei se intampla
chestia asta inseamna ca a trecut o vreme a semanatului si vine o vreme
a secerisului.Vezi pilda Semanatorului.

abaaaabbbb63 16.11.2014 09:56:04

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 572731)
L-ati prins cu minciuna! atat i-a fost!

Care minciuna? Imi pare rau ca prietenul meu din clasa a 12-a A a ales sa-mi spuna ca nu prea da pe la orele de religie, si ca atunci cand a dat, a fost chiar amuzant pentru el. N-am mintit cu absolut nimic.

Inainte sa catalogati asa usor pe cineva, cititi mesajele cu atentie.

Draga Ioan, n-am vrut sa te dezamagesc cu parerile mele personale despre ora de religie in scoli. Nu am fost in sistemul de stat de invatamant, deci ce stiu este din ce mi-a zis acest prieten din Madgearu. Tocmai acum cateva zile vorbeam despre acest fapt, ca nu mai este ora de religie obligatorie, la care el mi-a zis ca oricum isi ceruse anul acesta aprobarea sa nu mai participe la ele.

oaie_cugetatoare 16.11.2014 10:24:49

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 572761)
Draga Ioan, n-am vrut sa te dezamagesc cu parerile mele personale despre ora de religie in scoli. Nu am fost in sistemul de stat de invatamant, deci ce stiu este din ce mi-a zis acest prieten din Madgearu. Tocmai acum cateva zile vorbeam despre acest fapt, ca nu mai este ora de religie obligatorie, la care el mi-a zis ca oricum isi ceruse anul acesta aprobarea sa nu mai participe la ele.

Pai stai putin.Chestia cu "stiu eu de la cineva, ca mi-a zis cineva care nici el
nu stia prea bine..."
se numeste barfa.

fallen 16.11.2014 10:40:31

Eu observasem ca cel putin in Buc exista atat liceu catolic ( care are si 1-8), cat si adventist. Deci copiii acestor confesiuni nu sunt obligati neaparat sa inghita religie ortodoxa. Am auzit ca exista si scoala evreieasca. Acum poate ca nu pot merge chiar toti acolo, insa am auzit de la parintele nostru care e ( era) si profesor, ca copiii ( putini) care sunt de alta religie ( neoprotestanta) sunt mult mai cuminti si educati si au cunostinte de religie si de acasa, spre deosebire de ai nostri :(...

Cu educatia religioasa insa am aflat ceva acum aici care m-a pus pe ganduri. Si anume ca unii si-au pierdut credinta de frica ...
Mie niciodata nu mi-a fosr frica de Dumnezeu, nici cand am facut chestii nasoale. Nici acum nu mi-ar fi, doar ca as avea remuscari, regrete, mi-ar fi sila de mine, etc. In schimb mi-a fost si imi este in continuare foarte frica de oameni. Iar Dumnezeu nu poate sa nu vada si sa nu inteleaga ca daca nu fac ceea ce trebuie, sau fac ce nu trebuie, e de frica celorlalti si nu ca asa as vrea eu.
Insa cand vine vorba de copil...mi-e frica rau de tot ca de credinta si educatia lui religioasa sunt direct responsabila. Pana acum am crezut ca daca il botez si il duc la biserica si il mpartasesc apoi face religie la scoala ( presupunand ca toti profii ar fi fost ca parintele nostru pe care-l iubesc toti copiii), va fi ok.
Dar acum mi-a intrat un morcov: daca are dreptate al meu, si pateste si el la fel ca Inorogul, din cauza educatiei religioase ( si a fricii excesive de Dumnezeu, pentru orice slabiciune trupeasca sau lumeasca)? Mai ales daca mosteneste de la mine inclinatia, predispozitia de a se teme excesiv? Ar fi mai bine daca ar mosteni-o pe a sotului, de a nu-i pasa?

abaaaabbbb63 16.11.2014 11:12:56

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 572762)
Pai stai putin.Chestia cu "stiu eu de la cineva, ca mi-a zis cineva care nici el
nu stia prea bine..."
se numeste barfa.

Nu neg ca barfesc. Multe din discutiile de pe forumuri sunt barfe, pana la urma.

crinrin 16.11.2014 13:35:14

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 572763)
In schimb mi-a fost si imi este in continuare foarte frica de oameni. Iar Dumnezeu nu poate sa nu vada si sa nu inteleaga ca daca nu fac ceea ce trebuie, sau fac ce nu trebuie, e de frica celorlalti si nu ca asa as vrea eu.

“Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.
Domnul este ajutorul meu și eu voi privi cu bucurie pe vrăjmașii mei.
Mai bine este a Te încrede în Domnul, decât a Te încrede în om.
Mai bine este a nădăjdui în Domnul, decât a nădăjdui în căpetenii.” (Ps. 117,6-9)

“Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua.” (Apocalipsa 21,8)

Citat:

Insa cand vine vorba de copil...mi-e frica rau de tot ca de credinta si educatia lui religioasa sunt direct responsabila. Pana acum am crezut ca daca il botez si il duc la biserica si il mpartasesc apoi face religie la scoala ( presupunand ca toti profii ar fi fost ca parintele nostru pe care-l iubesc toti copiii), va fi ok.
Cuviosul Paisie Aghioritul "Cea mai mare răspundere o au părinții pentru că, potrivit cu educația ce o vor da copiilor lor, aceștia vor deveni clerici buni, dascăli buni, etc. și vor ajuta și ei la rândul lor atât pe copiii lor, cât și pe ceilalți. Iar dintre părinți mama are răspundere mai mare pentru educația copiilor. Copiii trebuie să se sature de afecțiune și dragoste în sânul familiei.

Dacă părinții, în perioada în care copilul este încă în pântecele mamei lui, se roagă, trăiesc duhovnicește, copilul se va naște sfințit. Iar în continuare, dacă îl vor ajuta duhovnicește, va deveni un om sfințit și va ajuta societatea, fie că va sluji în biserică, fie că va ajunge într-un post de răspundere, etc." http://www.cuvantul-ortodox.ro/2009/...atia-copiilor/

Citat:

Cu educatia religioasa insa am aflat ceva acum aici care m-a pus pe ganduri. Si anume ca unii si-au pierdut credinta de frica ...
Nimeni nu-si pierde credinta de frica. Daca am avea credinta cea adevarata si frica cea buna, frica de Dumnezeu, am lasa pacatul si am cadea la picioarele Lui. Dar noi ne indulcim cu pacatul, nu vrem sa renuntam la el si asa ajungem sa preferam minciuna in locul Adevarului, alegem intunericul in locul Luminii, moartea in locul Vietii.

“Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.” (Ioan 3, 19-21)

Pacatul este cel care aduce moartea sufletului si atrage pedeapsa iar nu frica de Dumnezeu. Frica despre care s-a vorbit aici este glasul constiintei. Ce este constiinta? Este glasul lui Dumnezeu in om. http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80576.html

Vorbind despre constiinta ca despre un judecator drept, Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "Nu ti-a pus tie Dumnezeu judecator dinafara, sa-l poti momi cu parale, sa-i dai atata, ca sa te faca pe tine drept. Acest judecator este pus inauntru, nu-l putem momi cu nimic!"

Toti avem aceasta constiinta care ne avertizeaza cand gresim. Ea striga cu putere iar daca nu renuntam la pacatul pentru care aceasta ne someaza insistent, glasul constiintei devine cu timpul tot mai slab.
Constiinta nu dispare niciodata insa daca ne incapatanam sa nu o ascultam si staruim in pacat, glasul ei razbate mai rar si mai greu. Mai rabufneste din cand in cand, semn ca Dumnezeu inca doreste si asteapta intoarcerea noastra.
O constiinta patata ne va mustra negresit iar singura care aduce in suflet odihna si pace este spovedania. Marturisindu-ne, ne usuram si obtinem pace atat cu “parasul nostru”, asa cum o numea Parintele Cleopa, cat si cu Dumnezeu.

P.S. Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti ...

fallen 16.11.2014 15:28:59

Pai si atunci de ce au ajuns unii sa se imbolnaveasca cu nervii de teama ca daca, de ex, se masturbeaza, o sa li se intample ceva foarte nasol? Incat au preferat sa renunte la crinta in Dumnzeu? Aia era tot constiinta, care ii facea sa tremure de frica? Sau era lucrarea diavolului?

horatiu.miron 16.11.2014 15:43:28

Cinci minute. Atat vă ia să completat››i o cerere. Nu văd nicio problemă.
Statul român e unul secular, e foarte bine ca trebile ce t›in de religie să fie optionale.

fallen 16.11.2014 15:44:13

On topic ( relativ): am fost la noi ( in cartier) la liceu, sa vad daca ma lasa sa votez. Nu am buletin aici. Initial au zis ca da, apoi ca doar daca sunt din alt oras, dc sunt tot din Buc, nu, sa merg unde apartin. Mai bine ca oricum nu eram convinsa. Cand sa ies insa, vad pe un intreg perete plin de icoane pe sticla, facute de copii ( e si 1-8 in acest liceu)...si e o situatie mai aparte: a fost candva un director ( dupa 2000), atat de iubitor, ca a facut o capela in curtea liceului. Acum din cate am nteles numai e, dar capela inca functioneaza. Preotul e si profesor in scoala ( era dinainte). Mai mult vin si profesoarele cu copiii de la o scoala particulara din vecinatate, la sarbator, sa- impartaseasca ( banuiesc ca cu acordul parintilor).
Ma intreb ce se intampla daca vine un director ateu, darama capela sau doar o inchide si nterzice slujbele ( si alunga preotul, implicit)? Mai " grav" e ca nu mai e alta biserica foarte aproape ( cam 1 km) si vin foarte multi oameni din vecinatate...ceea ce al meu sot, de ex, nu e de acord, zixe ca nu ar tb sa tina slujbe decat pt elevi, si nu sa primeasca pe toti din cartier, nici sa tina toate slujbele, toate sarbatorile, pomenirea mortilor, etc ( cu toate ca trebuie s-o faca pt ca o parte din ctitori sunt deja acolo), si ca ar face toate astea...stiti voi de ce :)...dar bine, el se oftica din motive personale, presupun, ca m-a primit si pe mine si mi-a bgat prostii in cap. Daca ar fi avut copilul acolo nu cred ca avea ce sa-l invete de rau si sa nu-i convina. Desi mie imi spune ca copilul trebuie sa mearga la karate, sa invete sa se bata, nu la biserica sa se roage si sa intoarca celalalt obraz, si sa astepte mila si dreptatea divina, in loc sa si-o faca singur...

Nu stiu cum vom proceda, in concluzie. Daca era religia obligatorie, asta era, daca voia sa o invete o invata, daca nu, nu ( nu cred ca a ramas vreunul repetent din cauza asta). Asa daca trebuie sa hotarasca parintii, si unul vrea, altul nu, ce facem, dam cu banul? Si daca sunt divortati, trebuie acordul ambilor?

DragosP 16.11.2014 15:58:45

Statul român NU e secular.

Ioan_Cezar 16.11.2014 16:13:52

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 572776)
Pai si atunci de ce au ajuns unii sa se imbolnaveasca cu nervii de teama ca daca, de ex, se masturbeaza, o sa li se intample ceva foarte nasol? Incat au preferat sa renunte la crinta in Dumnzeu? Aia era tot constiinta, care ii facea sa tremure de frica? Sau era lucrarea diavolului?

Era neînțelegere, educație precară, pastorație neatentă sau neascultarea de preot, lupta dintre o atitudine intelectualistă și superficială față de credință, pe de o parte, respectiv forța impulsurilor biologice pe de altă parte, conflict nevrotic etc.
Problema masturbației e de obicei expediată și taxată/etichetată superficial și agresiv, iar nu înțeleasă și rezolvată. Ca multe altele, din păcate...

Ioan_Cezar 16.11.2014 16:15:26

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 572779)
Statul român NU e secular.

Chiar așa, că nici mie nu mi-e clar - ce zice Constituția noastră (sau altă sursă), cum e de fapt? Dacă vrei să mă lămurești și pe mine, te rog, că nu știu care-i treaba....

DragosP 16.11.2014 16:26:16

Constituția nu zice, în nici un caz, așa ceva.
Franța e stat secular.

abaaaabbbb63 16.11.2014 16:40:33

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 572779)
Statul român NU e secular.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Romania

Prima propozitie.

Si in articolul in romana:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Religia...n_Rom%C3%A2nia

Art. 29, alin. 5 din constitutia Romaniei:
(5) Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.

bluester 16.11.2014 18:42:41

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 572784)

Pe wikipedia , oricine poate crea/modifica articole.

Ioan_Cezar 16.11.2014 18:49:41

Statul român e secular (Horațiu) - Statul român nu e secular (Dragoș).

Lămurește cineva dilema? Cum e de fapt statul român?

P.S. Statul român e totuna cu țara? Totuna cu patria? Totuna cu poporul? Totuna cu neamul?
Iar școala atârnă exclusiv de stat? E o componentă exclusivă a statului?

DragosP 16.11.2014 18:59:10

Cine scrie pe uichipedia n-are habar ce e aia stat secular.
L.E. Tocmai art. respectiv din Constituție arată că România NU e stat secular, conform definiției.

abaaaabbbb63 16.11.2014 19:11:16

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 572788)
Pe wikipedia , oricine poate crea/modifica articole.

Moderatorii verifica sursele, si apoi se aplica modificarile. Daca n-ai surse, n-ai modificari.

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 572789)
Statul român e secular (Horațiu) - Statul român nu e secular (Dragoș).

Lămurește cineva dilema? Cum e de fapt statul român?

P.S. Statul român e totuna cu țara? Totuna cu patria? Totuna cu poporul? Totuna cu neamul?
Iar școala atârnă exclusiv de stat? E o componentă exclusivă a statului?

E vorba de institutia statului, nu de popor.

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 572790)
Cine scrie pe uichipedia n-are habar ce e aia stat secular.
L.E. Tocmai art. respectiv din Constituție arată că România NU e stat secular, conform definiției.

Hai sa-ti dau definitia unui stat secular:
A secular state is a concept of secularism, whereby a state or country purports to be officially neutral in matters of religion, supporting neither religion nor irreligion.

Ti se pare ca acel articol nu este despre neutralitatea statului fata de religie? Statul ajuta toate religiile in mod egal (in teorie).

oaie_cugetatoare 16.11.2014 20:09:00

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 572789)
P.S. Statul român e totuna cu țara? Totuna cu patria? Totuna cu poporul? Totuna cu neamul?

Tara este locul in care te-ai nascut,
patria este pamantul /locul pe care-l iubesti si te simti ca apartinand unu intreg,
poporul reprezinta totalitatea celor care s-au nascut in aceiasi tara, au
traditii comune, si vorbesc aceiasi limba.

neamul (dupa unii) ar fi sinonim cu poporul.Insa in realitate, neamul se diferentiaza de popor , prin faptul ca neamul reprezinta leaganul de nastere al poporului si izvor nesecat al fiintei nationale liturgice.
In neam sta fiinta liturgica nationala a celor din popor.Rezumand, putem spune ca neamul reprezinta totalitatea celor din popor care vorbesc aceiasi limba, impartasesc aceiasi cultura, au acelasi traditii si au aceiasi credinta.

Astfel cei care apara valorile neamului sunt numiti patrioti/nationalisti.
Din aceasta cauza cei care si-au jertfit viata pentru continuitatea neamului
sunt denumiti eroi/martiri al acelui neam.

Idenititatea si continuitatea unui neam este indepedenta de forma administrativa a unei tari.

Neamul Romanesc este unul dintre putine neamuri
care s-a format din credinta crestin-ortodoxa.Suntem unici sub acest aspect.
Suntem singurul neam a carui fiinta nationala este de esenta spirituala.
Suntem singurul neam care avem ca baza de formare credinta crestin-ortodoxa.
Adica Ortodoxia(Biserica Ortodoxa Romana Apostolica) este parte componenta a neamului romanesc si mai mult reprezinta pilonul fundamental de existenta al neamului romanesc.
Stapanul acestui neam este Hristos Pantocrator http://www.tezaurulortodox.com/uploa...58_4_32482.jpg

Neamul romanesc reprezinta o traire continua si vesnica a Crezului Ortodox, o liturghie a fiintei nationale.
La nevoie, neamul a fost aparat de Stefan Cel Mare si Sfant, Mihai Viteazu,
Mircea cel Batran, Constantin Brancoveanu si multi altii.

Care este diferenta dintre un cetatean si un roman ? Pai simplu.
Primul are doar CNP iar romanul are nume de botez (Taina Sfantului Botez)
In momentul in care pruncul primeste botezul el devine roman si
face parte din fiinta nationala romaneasca ,adica din neamul romanesc.

De aceea, draga Cezare, atunci cand pastorul(Hristos) isi cheama oile, cele care fac parte din fiinta nationala vor raspunde la chemarea
pastorului, oridunde ar fi in lume.

De aceea in societatea noastra avem oameni care urmeaza lui Hristos, si
sa regasesc in Biserica Ortodoxa(se simt ca acasa, simt ca in Ortodoxie
sunt acasa, oriunde ar fi in lume) iar acestia reprezinta neamul romanesc,
si oameni pe care nu-i interseaza Hristos sau sunt impotriva Ortodoxiei, desi vorbesc aceiasi limba.Acestia sunt...restul.

Acel "rest" care vorbesc aceiasi limba a dat tradatori de neam si tara.
Ca raspuns, neamul romanesc a dat eroi/martiri si sfinti ai neamului.

Ioan_Cezar 16.11.2014 20:13:19

Păreri multiple
 
http://ro.wikipedia.org/wiki/Discu%C...n_Rom%C3%A2nia

Romania nu se defineste ca stat laic, sau secular. Nu stiu de ce insistati sa tot puneti asta in text. Romania asigura egalitatea cultelor, nediscriminarea, dar laicitatea nu e o valoare constitutionala. 128.93.62.28 8 februarie 2006 14:41 (EET)

În Constituție nu scrie nici că pământul este rotund. Mi se pare ridicol să susții că un stat modern ar putea fi altceva decât un stat laic. Sau este cineva de părere că România ar fi o țară teocratică?! --Mihai Andrei 8 februarie 2006 14:44 (EET) PS. Nici funamentaliștii arabi nu par să înțeleagă faptul că jurnalistul caricaturist și guvernul danez sunt două categorii distincte și că statul danez nu are nici un fel de monopol asupra conștiinței sau convingerilor religioase și nereligioase ale cetățenilor săi și de aceea nu este responsabil de promovarea unei religii sau opinii de orice natură. De altfel nici funcționarii români nu sunt responsabili cu favorizarea Bisericii Ortodoxe, deși de 60 de ani încoace s-au specializat în acest domeniu. Cred că a sosit timpul ca aceste practici să înceteze. Sau nu? --Mihai Andrei 8 februarie 2006 14:48 (EET)

Nu mai trai intr-o realitate inventata. Romania nu e un concept, e o realitate. Si nicaieri nu e scris "laic". In alte constitutii e scris. De exemplu, in Franta, in scoli, fetele nu au voie sa intre cu valuri islamice. In Romania asa o restrictie nu exista. Las-o moarta cu critica BOR, uita-te unde traiesti. Dpotop 8 februarie 2006 15:02 (EET)

Ioan_Cezar 16.11.2014 20:16:35

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 572794)
Tara este locul in care te-ai nascut,
patria este pamantul /locul pe care-l iubesti si te simti ca apartinand unu intreg,
poporul reprezinta totalitatea celor care s-au nascut in aceiasi tara, au
traditii comune, si vorbesc aceiasi limba.

neamul (dupa unii) ar fi sinonim cu poporul.Insa in realitate, neamul se diferentiaza de popor , prin faptul ca neamul reprezinta leaganul de nastere al poporului si izvor nesecat al fiintei nationale liturgice.
In neam sta fiinta liturgica nationala a celor din popor.Rezumand, putem spune ca neamul reprezinta totalitatea celor din popor care vorbesc aceiasi limba, impartasesc aceiasi cultura, au acelasi traditii si au aceiasi credinta.

Astfel cei care apara valorile neamului sunt numiti patrioti/nationalisti.
Din aceasta cauza cei care si-au jertfit viata pentru continuitatea neamului
sunt denumiti eroi/martiri al acelui neam.

Idenititatea si continuitatea unui neam este indepedenta de forma administrativa a unei tari.

Poporul roman(neamul romanesc) este unul dintre putine neamuri
care s-a format din credinta crestin-ortodoxa.Suntem unici sub acest aspect.
Suntem singurul neam a carui fiinta nationala este de esenta spirituala.
Suntem singurul neam care avem ca baza de formare credinta crestin-ortodoxa.
Adica Ortodoxia(Biserica Ortodoxa Romana Apostolica) este parte componenta a neamului romanescsi mai mult reprezinta pilonul fundamental de existenta al neamului romanesc.Stapanul acestui neam
este Hristos Pantocrator:
http://www.tezaurulortodox.com/uploa...58_4_32482.jpg
Neamul romanesc reprezinta o traire continua si vesnica a Crezului Ortodox, o liturghie a fiintei nationale.
La nevoie, neamul a fost aparat de Stefan Cel Mare si Sfant, Mihai Viteazu,
Mircea cel Batran, Constantin Brancoveanu si multi altii.

Care este diferenta dintre un cetatean si un roman ? Pai simplu.
Primul are CNP iar romanul are nume de botez (Taina Sfantului Botez)
In momentul in care pruncul primeste botezul el devine roman si
face parte din fiinta nationala romaneasca ,adica din neamul romanesc.

De aceea, draga Cezare, atunci cand pastorul(Hristos) isi cheama oile, cele care fac parte din fiinta nationala vor raspunde la chemarea
pastorului, oridunde ar fi in lume.

De aceea in societatea noastra avem oameni care urmeaza lui Hristos, si
sa regasesc in Biserica Ortodoxa(se simt ca acasa, simt ca in Ortodoxie
sunt acasa, oriunde ar fi in lume) iar acestia reprezinta neamul romanesc,
si oameni pe care nu-i interseaza Hristos sau sunt impotriva Ortodoxiei, desi vorbesc aceiasi limba.Acestia sunt...restul.

Acel "rest" care vorbesc aceiasi limba a dat tradatori de neam si tara.
Ca raspuns, neamul romanesc a dat eroi/martiri si sfinti ai neamului.

Mulțumesc frumos, Oiță...:) Aici ai cugetat foarte frumos, felicitări și mulțam fain!

abaaaabbbb63 16.11.2014 20:40:22

Este destul de urat sa spui ca un roman este mai putin roman ca altul pe motiv religios...

Ioan_Cezar 16.11.2014 21:24:25

Criteriul care primează dă tonul.
Pentru cineva care e setat cu prioritatea român, sună urât să spui că un creștin român e "mai român" decât un musulman român.
Pentru cineva care deține ca valoare mai înaltă adevărul credinței constitutive și cogerminative a poporului român, sună urât să spui că a fi român e mai important decât a fi creștin.

Prioritatea oamenilor credincioși de pretutindeni (Slovacia, Ghana, Portugalia, Arabia Saudită, China, SUA, Finlanda) este patria cerească nemuritoare, nu naționalitatea trecătoare. De aceasta din urmă te poți dispensa, la nevoie. De cetățenia spirituală te desparți doar dacă nu mai știi cine ești și ți s-a urât cu viața.

Însă, ca să nu te mai necăjești cu urâtul pricinuit scării tale de valori de către creștinii ortodocși, o să-ți scriu spre mângâiere (mai pe seară, după ce aflu rezultatul alegerilor ăstora trucate și furate) o poveste interactivă, foarte frumoasă, cu o stea care s-a arătat unor arabi, cândva... Sigur o să-ți placă, e pentru băieți deștepți, isteți-foc, cu adevărat.
Dar nu aici, ca să nu (mai) fiu off-topic.

aubergine 16.11.2014 22:24:05

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 572802)
Criteriul care primează dă tonul.
Pentru cineva care e setat cu prioritatea român, sună urât să spui că un creștin român e "mai român" decât un musulman român.
Pentru cineva care deține ca valoare mai înaltă adevărul credinței constitutive și cogerminative a poporului român, sună urât să spui că a fi român e mai important decât a fi creștin.

Prioritatea oamenilor credincioși de pretutindeni (Slovacia, Ghana, Portugalia, Arabia Saudită, China, SUA, Finlanda) este patria cerească nemuritoare, nu naționalitatea trecătoare. De aceasta din urmă te poți dispensa, la nevoie. De cetățenia spirituală te desparți doar dacă nu mai știi cine ești și ți s-a urât cu viața.

Însă, ca să nu te mai necăjești cu urâtul pricinuit scării tale de valori de către creștinii ortodocși, o să-ți scriu spre mângâiere (mai pe seară, după ce aflu rezultatul alegerilor ăstora trucate și furate) o poveste interactivă, foarte frumoasă, cu o stea care s-a arătat unor arabi, cândva... Sigur o să-ți placă, e pentru băieți deștepți, isteți-foc, cu adevărat.
Dar nu aici, ca să nu (mai) fiu off-topic.

Credeti ca vor fi furate?

Ioan_Cezar 17.11.2014 01:59:45

În București deja oamenii și-au împărtășit multe nereguli... Vorbește lumea, grupuri-grupuri, spontan, despre lucruri ca: în căminul de bătrâni de lângă biserică au venit cu urna și au condus mâna bătrânilor să pună ștampila... Ceva oribil, cu unele detalii pe care le găsesc scabroase.
În acest sens, al unor nereguli de acest tip, am spus că sunt furate. Desigur că sunt alte pârghii mult mai consistente în alt plan, eu însă am auzit mai multe împărtășiri de genul întâmplării de mai sus. Abuzuri. Vom mai afla din presă o mulțime de detalii zilele acestea.

Dharma 17.11.2014 04:34:27

....
 
Pana la urma toata discutia asta se rezolva cu un formular. Il completezi si bifezi ca vrei sa participe copilul la ore de religie si gata... ai rezolvat problema. Tara majoritara ortodoxa, prin urmare, majoritatea parintilor o sa isi "inscrie" si ei copiii la ora de religie deci nu ai de ce sa te ingrijorezi ca ora nu va avea loc din lipsa de cvorum. Nu inteleg de unde atat agitatie si suparare.
Ateii militanti oricum isi retrageau copiii de frica "indoctrinarii", cei de alte religii ii retrageau fiindca nu vroiau sa le fie expusi copiii la "ereziile ortodoxe" si cea mai mare parte de oameni nu prea dadeau importanta subiectului. Deci situatia ramane cam la fel doar ca trebuie sa dai o semnatura in plus.

By the way, in Romania sunt recunoscute 18 culte religioase si nici unul nu are -teoretic vorbind- statut privilegiat. Deci... nu e stat ortodox, e stat cu populatie majoritat ortodoxa. Si Constituita zice asa "(2) România este patria comună și indivizibilă a tuturor cetățenilor săi, fără deosebire de rasă, de naționalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenență politică, de avere sau de origine socială." iarasi -teoretic vorbind- faptul ca esti ortodox nu te face mai roman decat un musulman roman, un evreu roman etc.

Ioan_Cezar 17.11.2014 04:47:53

Eu sunt de acord cu ce spui, totuși mă împiedic de un gând: să contrabalanseze câteva decenii de anomie și învârteală-n cerc o istorie de 2 milenii a unui popor creștin?
Faptul că azi avem înlăuntrul țării 1875 de culte are vreo relevanță în raport cu ființa creștină a poporului român?
Sau, altfel spus, dacă dorm câteva ore și am un coșmar că sunt de mai multe feluri - fluture, cal, buburuză, melc - să cred că după ce mă trezesc mă voi îndoi de identitatea mea de om?

Vezi, gândul ăsta mă împiedică!
În rest, sunt de acord cu tine - nu-i mare bai că niște domni au căzut de acord cu alți domni, care au căzut și ei cu alți domni, așa cum cad de obicei domnii, când le e lumea mai dragă!
Și uneori nici nu bagă de seamă, mama ei de beție nălucitoare...

preamultadezbinare 17.11.2014 12:48:25

Intrebare:de ce nu se face in scoli un curs de citire a Bibliei(cap-coada)si de discutii pe marginea ei?Sau/si de citire a altor scrieri religioase(Coran,Budism,etc)?
Pana la urma,fiecare religie sustine ca ea detine adevarul...

Dharma 17.11.2014 13:51:46

O carte sfanta (fie ca e Biblia, Coranul, Torah, Purana sau altele) nu poate fi citita fara un indrumator, cineva care sa te ajute sa intelegi contextul istoric, sa desluseasca anumiti termeni, sa raspunda la intrebari etc. Cum alegi un astfel de indrumator incat sa se priceapa la fiecare dintre ele si sa poate sa nu se lase influentat de propriile convingeri? Unde mai pui ca unii - mambri ai acestui forum- sunt de parere ca nici nu ar trebui sa le spui copiilor despre alte religii, d-apoi sa ii indemni sa citeasca cartea sfanta care ii sta la temelie.
Locul cartilor sfinte e in biserica/ sinagaoga/ templu si in sufletul oamenilor, nu la catedra.

Ioan_Cezar 17.11.2014 14:05:19

Argumente pentru a vota:

http://www.petitieonline.com/votati_...igiei_in_scoli

Ca prioritate națională, învățământul este orientat pe valori, iar valoarea religioasă depășește consensul axiologic social prin fundamentarea divină a moralității. Pentru adolescentul actual, scârbit de formalisme tradiționale și imperative sociale relativiste, fundamentul divin al Legii este o perspectivă salvatoare într-o societate dezorientată aflată în plină criză morală și economică.

Așadar este o datorie morală a Statului român de a păstra educația religioasă în școală.

Susținem menținerea disciplinei „Religie” în trunchiul comun al planului-cadru de învățământ în școlile publice, din următoarele motive:

1. Experiența religioasă nu se rezumă exclusiv la adeziunea internă la o formă de religiozitate a unor indivizi luați separat, ci se concretizează prin adoptarea unei conduite specifice, caracterizată nu doar de cunoașterea unor elemente de doctrină. Studierea acestei discipline, pentru toate clasele sale, aduce o contribuție însemnată la dezvoltarea personalității și a cunoștințelor elevilor pentru următoarele finalități educaționale:

- civică,

- socială,

- culturală,

- științifică

- morală

2. Religia se adresează în primul rând umanității omului, indiferent de doctrină sau cult, atât timp cât promovează pacea și înțelegerea între semeni și delimitându-se clar de orice formă de violență inter-religioasă sau de prozelitism religios. Cunoașterea nuanțată a elementelor specifice educației religioase contribuie în mod evident la crearea unei mentalități de înțelegere, egalitate și toleranță între semeni, în calitatea lor esențială de exponenți ai vieții în cel mai desăvârșit grad posibil.

3. Ea contribuie la educația morală a societății încă din momentul în care omul își începe anevoiosul drum al dezvoltării personalității. În aceste circumstanțe, educația religioasă nu mai este doar apanajul Bisericii. Ea trebuie să se desfășoare, deci, în școală, pe tot parcursul studiilor liceale, în acord și cu stadiile dezvoltării psiho-genetice, care demonstrează că fiecare grupă de vârstă corespunde unui tip de dezvoltare mai profund și mai complex al personalității. Religia ca disciplină de studiu ar deveni, astfel, răspunsul multor întrebări existențiale care apar la vârstele tinerilor de liceu. În același timp, profesorul de religie ar deveni, alături de psihologul școlar, o resursă umană extrem de importantă în realizarea unei dezvoltări armonioase a personalității elevului. Religia contribuie la toate finalitățile educative enunțate în articolul 4 din Legea educației naționale.

4. Menținerea și promovarea predării religiei în școală ar demonstra un act de maturitate din partea instituțiilor responsabile, deoarece religia este interconectată cu viața individului și a societății în general, determinând, prin mesajul ei pozitiv, un comportament dezirabil social și moral. Includerea educației religioase între prioritățile învățământului românesc ar putea servi, deci, la formarea unor generații ale căror competențe profesionale vor reflecta dezideratele Declarației de la Lisabona, dar și păstrarea vie a valorilor, a conștiinței și a identității naționale și europene, care nu pot fi schimbate sau negate prin omisiune de politici strict socio-economice sau de interese de moment.

Elevii nu refuză predarea religiei în școli, ci o prezintă ca pe o necesitate. În perioada adolescenței (anii de liceu), tinerii trec prin unele crize spirituale și existențiale, care pot avea repercusiuni grave atât asupra individului, cât și a societății. Ei trăiesc o dramă și în acest moment ei au nevoie de răspunsurile religiei care îi încurajează și îi motivează în viață. Nu trebuie lăsați în brațele anti-culturii, pornografiei, violenței, drogurilor, alcoolismului etc. Ei devin pe zi ce trece mai greu de stăpânit, iar unii adolescenți realizează că nu se mai pot controla. Educația are o nevoie imperioasă de credință, ca de un element de bază al oricărei acțiuni didactice.
Ȋn consecință, este de neadmis ca elevii să facă o cerere prin care să participe la o oră care li se cuvine.

Religia nu trebuie scoasă din trunchiul comun, deoarece face parte din trunchiul existenței umane.

Și este aberant să revenim la condițiile comunismului despre care credeam că tocmai am scăpat!

anita 17.11.2014 14:27:31

O profesoara de religie mi-a spus ca in anii '90 religia era facultativa si din acest motiv copiii chiuleau masiv.Acesta mi se pare cel mai mare pericol,indiferenta.

abaaaabbbb63 17.11.2014 14:35:16

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 572854)
O profesoara de religie mi-a spus ca in anii '90 religia era facultativa si din acest motiv copiii chiuleau masiv.Acesta mi se pare cel mai mare pericol,indiferenta.

Se chiuleste si de la alte ore, nu-i problema.

Uite cum vine, pana la urma. Elevii care vor sa invete, o sa o faca si cu acel formular, si fara. Iar elevii chiulangii care nu vor sa invete nu o sa o faca nici daca il obligi sa stea la ora, legandu-l de scaun.

Tine de fiecare daca invata sau nu. Pana la urma, cu aceasta hotatare, o sa se trieze de la ora de religie cei care oricum nu erau atenti si nu voiau sa fie la aceasta ora. Elevii care invatau, erau atenti, si stateau la ora, o sa stea si in continuare.

Alin.D.Zaharia 17.11.2014 15:08:05

Nu înțeleg de ce încercați să vă victimizați în halul acesta.
Dacă vrei ca odrasla ta să participe la ora de religie completezi respectiva cerere și gata.

Voi vreți să obligați și pe restul să participe la ora de ortodoxie (că religie nu poate fi numită în nici un caz) care poate nu au aceleași opinii sau nu aderă la aceleași credințe ca și voi.
E de ajuns câți ani de proletarizare a-ți făcut în școlile publice.

Apoi ai argumente de la uni că nu te obligă nimeni, ba te obligă.
În momentul în care tu trebuie să faci demersuri ca să îți exerciți dreptul de a nu participa la ora de religie înseamnă că ești obligat din start să participi la ele.

Aplaud decizia luată de Curtea Constituțională, încă un pas către o țară civilizată.

bluester 17.11.2014 15:08:09

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 572857)
Se chiuleste si de la alte ore, nu-i problema.

Uite cum vine, pana la urma. Elevii care vor sa invete, o sa o faca si cu acel formular, si fara. Iar elevii chiulangii care nu vor sa invete nu o sa o faca nici daca il obligi sa stea la ora, legandu-l de scaun.
.

Pai atunci sa aplicam regula asta si la materii ca : filosofie , istorie, fizica, romana, matematica etc. Nu toti sunt interesati de fizica dar poate ca sunt interesati de chimia organica... sau poate ca unora nu le place lb romana ( "semintele acelasi gust are" fie ca stii romana , fie ca nu).

Lasand ironia la o parte , toate materiile sunt importante (inclusiv religia)... indiferent ca elevului ii plac sau nu. Matematica , fizica , chimia iti dezvolta gandirea analitica , romana te ajuta la dezvoltarea limbajului... religia , pe langa beneficiile spirituale , il ajuta pe elev sa-si largeasca orizontul cultural (mi se pare inadmisibil ca la varsta de 20 de ani sa nu stii ce este Evanghelia , Vechiul Testament , care sunt Sfintele Taine).

Vrem invatamant modern ?... foarte bine ! atunci sa ne uitam la ce se intampla in Finlanda ( tara cu cel mai bun sistem de invatamant la nivel international) unde orele de religie sunt OBLIGATORII (iar ateii sunt poftiti sa urmeze orele de etica).

catalin2 17.11.2014 15:37:15

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 572860)
Voi vreți să obligați și pe restul să participe la ora de ortodoxie (că religie nu poate fi numită în nici un caz) care poate nu au aceleași opinii sau nu aderă la aceleași credințe ca și voi.
E de ajuns câți ani de proletarizare a-ți făcut în școlile publice.

Daca te uitai la mesaje vedeai ca nu era obigatoriu sa participe cineva la ora de religie, daca avea parinti spalati pe creier de comunism putea aduce o adeverinta.
Tu spui ca ce e asa greu sa aduca o adeverinta, dar ce era greu sa aduca unul o adeverinta in clasa. O prostie mai mare n-am auzit, in loc sa aduca 1-2 o adeverinta, trebuie sa aduca toata clasa o adeverinta numai ala singur cu parintii atei nu.
Vad ca tu spui ca pana acum, adica si in timpul comunistilor, ortodocsii ar fi fost de vina pentru proletarizare, nu ateii comunisti.
Nu e initiativa curtii, ci a aceluiasi Moise din Buzau, prietenul lui Cernea. Pe atei nu-i intereseaza aceste lucruri, singurul scop al lor e ura impotriva religiei, pentur asta fac orice. Propun sa se face o cerere si pentru facilizarea liberei circulatii catre Coreea de Nord a ateilor. Decat sa transforme ei Romania in Coreea de Nord, cum au mai incercat sa o faca.

catalin2 17.11.2014 15:46:21

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 572776)
Pai si atunci de ce au ajuns unii sa se imbolnaveasca cu nervii de teama ca daca, de ex, se masturbeaza, o sa li se intample ceva foarte nasol? Incat au preferat sa renunte la crinta in Dumnzeu? Aia era tot constiinta, care ii facea sa tremure de frica? Sau era lucrarea diavolului?

A scris si el o ironie si tu ai luat-o de buna. N-ai vazut ca nu vorbea serios? Cauta pe net despre dreapta socoteaza si citeste cateva articole.

Corinusha 17.11.2014 16:03:06

^^ Sunt de acord cu tine. Era mult mai simplu sa aduca o adeverinta 1-2 elevi, decat sa aduca o adeverinta 20+. Ce se putea face, sa se baga pt cei cu adeverinta ca nu fac religie, o ora de etica, de exemplu (ca in finlanda). Si cu asta era rezolvata treaba.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:20:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.