Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Sa mancam sanatos! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11894)

anna21 19.03.2011 03:15:16

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 348644)
Draga Melissa,leurda este chiar o delicatesa primavara,are o aroma anume in salatele de laptuca sau spanac si crescand salbatic,prin fanete si paduri poti sa-ti inchipui ca este 100% organica!
Mama(care este ardeleanca)are o reteta proprie de placinta-rulada cu urda,marar,ceapa verde si leurda - o nebunie...
Din pacate,eu nu gasesc leurda aici :(

Poate merge sa folosesti chives..
Nu are chiar aceleasi proprietati, dar in usa nu se gaseste nici macar usturoi verde.. doar chives (e tot din familia usturoiului).

Yasmina 19.03.2011 03:15:19

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 348882)
Draga Yasmina, m-ai facut si pe mine curioasa daca asa ii spune plantei din care fac salata primavara. Si asa ii spune: grausor sau untisor, si detoxifiaza organismul.
Salata se face simplu, ca si salata verde, cu vinegreta.
Iata si un link:
http://foto.cere.ro/album-Peisaje-Fl...orul-2538.html
Aici am citit de salata din grausor, leurda si marar. Ce poate fi mai bun?!?

Multumesc f mult pt precizari,de untisor stiam dar nu stiam ca se mai numeste si grausor,de aici confuzia :)
Initial m-am gandit ca se refera la salata de grau verde,asa cum chinezii pun in salate sau sandwichuri alfa-alfa(seminte incoltite,mici rasaduri)
Oricum eu nu gasesc verdeturi din acestea pe continentul american dar sunt altele...

cristiboss56 19.03.2011 23:49:24

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 348759)

Nici piete nu aveti in Titan?

Cel mai tare cartier , cel mai dotat ! Dozator de lapte era ultima data chiar la granita sectorului 3 cu sectorul 2 unde incepe Morarilor , e o piata mai mica acolo , dar are si dozator de lapte ! Titan , e cat Timisoara ta . . . !:3:

Florin-Ionut 20.03.2011 01:02:46

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 348989)
Cel mai tare cartier , cel mai dotat ! Dozator de lapte era ultima data chiar la granita sectorului 3 cu sectorul 2 unde incepe Morarilor , e o piata mai mica acolo , dar are si dozator de lapte ! Titan , e cat Timisoara ta . . . !:3:

Cartierul Titan face parte din Sectorul 3, care sector are 34 kmp conform Wikipedia. N-am gasit cat are Titanul...
Municipiul Timisoara are ~ 130 kmp, adica mai mult de jumatate din capitala. :67:

Yasmina 20.03.2011 01:05:34

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 348883)
Poate merge sa folosesti chives..
Nu are chiar aceleasi proprietati, dar in usa nu se gaseste nici macar usturoi verde.. doar chives (e tot din familia usturoiului).

Da draga Anna,am sa incerc in salata si chives,desi cand am mancat cu cartofi copti seamana mai mult cu ceapa verde,adica cum zici tu si cu o aroma de usturoi cumva...
Azi sunt fericita ca am gasit untisor\grausor,sub numele de upland cress(daca stii water cress,seamana cu untisorul,tot din familia lor)
Am fost pt prima data la un magazin Whole Food,si tare m-am bucurat,am gasit o gramada e chestii care imi lipseau chiar zeama de varza :))
Uita-te pe net dupa locatii,poate ai unul chiar langa casa!

Yasmina 20.03.2011 08:47:31

Trebuie sa aduc rectificari la mesajul anterior,asadar water cress(eng.)=macris(de balta),nasturel(rom.)
Ceea ce am cumparat azi nu este grausor,este acest macris de care nu stiam nici in romania,nu-i de mirare ca l-am confundat cu altceva...

Melissa 20.03.2011 10:03:47

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 349012)
Trebuie sa aduc rectificari la mesajul anterior,asadar water cress(eng.)=macris(de balta),nasturel(rom.)
Ceea ce am cumparat azi nu este grausor,este acest macris de care nu stiam nici in romania,nu-i de mirare ca l-am confundat cu altceva...

Macrisul este acrisor..Mancam cand eram copila,la bunica la tara...:53:

Yasmina 20.03.2011 10:27:15

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 349019)
Macrisul este acrisor..Mancam cand eram copila,la bunica la tara...:53:

genul asta de macris american este...IUTE!!!
nici nu stiu cum sa-l gatesc?!?! poate amestecat cu salata verde, ceapa,lamaie,ulei de masline

Melissa 20.03.2011 10:35:56

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 349021)
genul asta de macris american este...IUTE!!!
nici nu stiu cum sa-l gatesc?!?! poate amestecat cu salata verde, ceapa,lamaie,ulei de masline

Eu cand pun iute in salate(ardei iute), nu mai pun acru..Acum depinde si de gusturi..Eu as combina macrisul tau (iute)cu rosii,castraveti,ardei gras,ceapa si ulei de masline..

Yasmina 20.03.2011 10:46:21

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 349022)
Eu cand pun iute in salate(ardei iute), nu mai pun acru..Acum depinde si de gusturi..Eu as combina macrisul tau (iute)cu rosii,castraveti,ardei gras,ceapa si ulei de masline..

Da,sa stii buna idee ai avut :)
multumesc draga mea:53:


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:42:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.