Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Stiinta nu este in opozitie cu religia. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12307)

Templier Knight 23.02.2011 21:29:35

Stiinta nu este in opozitie cu religia.
 
Vad pe forumul asta pe multi care cred ca stiinta e ceva rau , negativ ''nemantuitor'', pai nu trebuie sa devenim niste fanatici religiosi si nici niste mari savanti dar totusi .Stiinta ajuta omenirea , cati oameni sunt salvati de diferite boli cu ajutorul medicinei de azi , cate multe lucruri inventate care ne ajuta traiul de i cu zi ,inteligenta e un lucru minunat pe care Dumnezeu ni la dat , de ce sa nu profitam de el in scop bun.

Si pentru astia care se opun stiintei , v-a spun sa o lasati mai moale , noi trebuie sa evoluam , nu sa inevoluam ,poate va convine sa fi trait din nou ca in Evul Mediu deaorece oamenii pe atunci nu aveau atatea cunostinte si erau mai usor de manipulat .Cred ca stiti ce i-a facut Inchizitia lui Galileo Galilei pentru ''marea erezie'' pe care a spus o aceea a Pamantu e rotund si ca nu e centrul universului .Din pacate pt. voi nu mai suntem in Evul Mediu .

Rodica50 23.02.2011 22:04:09

Un articol din ziarul "Adevarul" din 23 februarie 2011 vorbeste despre "Inginerul" lui Dumnezeu- omul care a reusit sa mute pe sine 10 biserici.

Daniel777 23.02.2011 22:05:50

Era mai bine in Evul Mediu,mai multa spiritualitate...

Templier Knight 23.02.2011 22:10:14

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 341419)
Era mai bine in Evul Mediu,mai multa spiritualitate...

Cum poti spune asa ceva ?ce spiritualitate omule ?ca erai obligat sa devii crestin chiar si fara voia ta , nestiind macar sa citesti despre ce spiritualitate vorbesti , macarastii etimologia cuvantului , ma mir si eu ce a putut produce mintea ta prin afirmatia asta :)))

Daniel777 23.02.2011 22:11:46

Era mai bine atunci de o mie de ori,iti spun eu...

Templier Knight 23.02.2011 22:19:12

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 341426)
Era mai bine atunci de o mie de ori,iti spun eu...

Dar de ce nu incerci sa traiesti ca si in Evul Mediu daca tot iti place asa de mult , hai incearca :)))

Melissa 23.02.2011 22:20:52

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 341426)
Era mai bine atunci de o mie de ori,iti spun eu...

Singurul motiv plauzibil pentru afirmatia ta este ca atunci nu traia Basescu:-)))

xanixade 24.02.2011 00:11:01

Stiinta e buna atata timp cat omul o face cu gandul la Dumnezeu, cat nu se lasa robit de ea si nu i se inchina....

xanixade 24.02.2011 00:23:35

Tot asa, cea mai tehnica demonstratie a existentei lui Dumnezeu....
Ce e lumina? Ce caracter are aceasta?
De corpuscul si de unda, in acelasi timp...
Si in Biblie, se zice la inceput ca Dumnezeu, vrand sa faca lumea a zis: Sa se faca lumina!
Bine s-a zis ca Dumnezeu a zis si nu a luat material din alta parte, ci mai degraba totul s-a facut prin cuvintele Lui... ganditi-va logic, totul pe lumea aceasta depinde de frecvente... ce sunt aceste frecvente decat un oarecare semnal audio? Dar in asa fel incat atomii care constituiesc fiinta noastra fara de legaturile interatomice n-ar putea exista...
Sa luam de exemplu Tesla: a facut un mic oscilator care oscila pe oarecare frecventa, dar in asa fel incat cu un aparat nu foarte mare, cam ca o bormasina cu ciocan, a reusit sa darame efectiv blocurile de langa laboratorul lui, care se aflau in constructie... si de la cladirea in care statea a spart geamurile... Corpul nostru iarasi poate fi afectat de o anumita frecventa, creierul lucreaza pe o frecventa de 8 kHz, parca, viata noastra pe pamant depinde de semnale... care in fond nu sunt mai mult decat niste sunete...
Si atunci minte Biblia?
Daca nu intelegem ceva, tratam ca si vulpea... :((

xanixade 24.02.2011 00:28:33

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 341429)
Dar de ce nu incerci sa traiesti ca si in Evul Mediu daca tot iti place asa de mult , hai incearca :)))

Contraexemplu sunt dreptmaritorii crestini ortodocsi... care fac lucrurile in adevar si se departeaza de lume, traind in post si lipsindu-se de tehnica doar pentru mangaierea cu Hristos...adica Evul Mediu de care vorbesti acestia incearca sa-l traiasca, plus de calugari si de manastiri... oare calugarul care se nevoieste se uita la televizor in fiecare seara, si intra pe internet pe messenger asa cum fac mirenii?
La ce-ti va folosi tie sa descoperi toate minunile tehnice ale lumii, daca tu vei pierde sufletul tau?


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:24:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.