Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Biserica anului 2012= industrie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14446)

mihaitzaneicu 23.01.2012 10:07:28

Biserica anului 2012= industrie
 
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte

Doriti exemple ?

Priviti aceste imagini:

http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4

http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related

Lucian008 23.01.2012 10:22:58

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424231)
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte

Doriti exemple ?

Priviti aceste imagini:

http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4

http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related

Asa si? Daca va considerati mai bun decat restul nu credeti ca trebuia sa deveniti preot si sa schimbati lucrururile? Nu credeti ca trebuie sa existe oameni care sa schimbe lucrurile intr-un astefel de sistem corupt? Nu credeti ca asta era oportunitatea ca oamenii sa gaseasca pe cineva sa le restabileasca incerderea in Biserica?

mihaitzaneicu 23.01.2012 10:57:58

Nu stiu daca eu sunt in masura sa stopez aceasta industrie

mihai07 23.01.2012 11:11:09

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424250)
Nu stiu daca eu sunt in masura sa stopez aceasta industrie

Si crezi ca daca barfesti schimbi ceva?
Ce te opreste sa fii un preot bun in afara de faptul ca te crezi mai bun decat ceilalti?
Smereste-te un pic, urmeaza teologia si dupa aceea arata tu ce inseamna sa fii preot adevarat. Altfel nu faci nimic constructiv ci doar barfesti.

Lucian008 23.01.2012 11:12:25

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424250)
Nu stiu daca eu sunt in masura sa stopez aceasta industrie

Nu e vorba de a schimba tot sistemul, dar macar de a le oferi unora o speranta. De a crea o "oaza in desert". Schimbarea nu se face deodata si in totalitate. Dar daca nimeni nu incearca de la sine nu se va schimba.

ovidiu b. 23.01.2012 11:29:42

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424231)
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte
Doriti exemple ?
Priviti aceste imagini:
http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4
http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related

Si ma rog cine esti tu sa judeci Biserica? Inainte de a judeca mai bine pune umarul pentru bunul mers al Bisericii. De ce nu te-ai facut tu preot ca sa fii tu un model si exemplu pentru ceilalti preoti "materiali"? Cat de usor ne spalam pe maini si aruncam cu pietre. Pai daca esti nemultumit de preoti "Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni".
Eemplul pe care l-ai ales este un caz izolat - ma refer la preotul ortodox - deci nu este concludent materialul tau. E foarte usor sa gasesti un politai corupt si sa spui toata politia este corupta - insa sunt convins ca si in politie sunt oameni corecti si cu frica de Dumnezeu.

Iata un punct de vedere cat se poate obiectiv al Parintelui Arsenie Boca cu scuzele ca acest subiect l-am mai postat pe mai multe topicuri:
• “Orice DUHOVNIC – indiferent de bogăția, sărăcia, cultura mai puțină sau sărăcia morală – este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu și credincioșii n-au nici un motiv de a-l ocoli. Darul acesta, al preoției, e darul lui Dumnezeu și e în funcție de Dumnezeu (atârnă de Dumnezeu), el nu e în atărnare de omul pe care-L reprezintă pe Dumnezeu. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".

Marius22 23.01.2012 11:33:11

Indraznesc sa spun ca in Biserica zilelor noastre intalnim aceeasi "industrie" ca si in vremea Mantuitorului. Ce este Biserica, daca nu o "fabricuta" unde Dumnezeu si omul conlucreaza intru asemanarea noastra cu El?

Numai ca aceasta "afacere", nu a fost pusa la cale de Dumnezeu pentru ca El sa Se imbogateasca, ci pentru ca noi toti sa ne "imbogatim" cu adevarat, dobandind sfintenia si mostenind Imparatia.

Daca toata aceasta "afacere" pare ca este astazi in pragul falimentului, nu se intampla din cauza Domnului, ci din vina noastra, a libertatii noastre manifestate gresit. Nu mai dorim sa fim partenerii Sai. Ne deschidem "afaceri", pe cont propriu, sortite insa esecului si mortii.

laurastifter 23.01.2012 11:49:18

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424231)
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte

Doriti exemple ?

Priviti aceste imagini:

http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4

http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related

Doamne ajută!
Ați scris așa: "Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie ..."
Ce înțelegeți prin termenul "Biserică"?
Nu cumva Biserica (Ecclesia) este alcătuită din noi, toți cei care credem în Hristos?
Nu suntem noi, alături de clerici, mădularele Bisericii lui Dumnezeu?
Și dacă-i așa, oare nu suntem responsabili pentru aspectele negative din viața celor de o credință cu noi?
Părintele Sofronie Saharov, ucenicul Sfântului Siluan Athonitul și părintele duhovnicesc al Pr. Rafail Noica, avea un cuvânt deosebit de interesant și ziditor: "Dacă nu aveți părinți duhovnicești buni, nașteți-i". :)
În altă ordine de idei, există o mulțime de părinți duhovnicești vrednici de harul ce li s-a dat, iubitori de Hristos și plini de smerenie autentică. Gândiți-vă, de exemplu, la faptele extraordinare de milostenie ale părintelui Nicolae Tănase, cel care are în grijă aprox. 400 de copilași orfani.

Ați mai spus: "de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia...".
Desigur, puteți fi un bun creștin și fără studii teologice, Îi puteți sluji lui Hristos și având o carieră laică. Totuși, m-a întristat faptul că aveți o opinie nefavorabilă față de o instituție despre care știți doar din auzite. La Facultatea de Teologie puteți întâlni persoane deosebite: părinți profesori cu o viață creștină autentică, studenți râvnitori și dornici de a deveni preoți ai lui Hristos. Sunt oameni minunați la Teologie - vă spun cunoscându-i foarte bine pe mulți dintre ei. Dacă simțiți că aveți o vocație teologică, dacă simțiți că Dumnezeu v-a dăruit acest talant deosebit, ar fi minunat să vă înscrieți la Teologie... După primele câteva săptămâni de școală, veți începe să vă schimbați părerea despre preoți și să nutriți un sentiment de profund respect față de cei care vă vor învăța despre adevărurile noastre de credință.

După aceea, scrieți: "...nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual".
Puteți fi preot și puteți pune accentul pe spiritual mai mult decât pe material. :) Mulți preoți au reușit. De ce credeți că dvs n-ați fi capabil de a-I sluji lui Dumnezeu cu inima curată?

Dumnezeu să vă ajute!

windorin 25.01.2012 17:18:31

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424231)
Eu cred ca, de la o vreme, biserica a devenit o industrie.

Biserica nu a fost, nu este si nu va fi niciodata industrie sau cariera pentru oportunisti.
Ea este sfanta si sfintitoare, indiferent daca unii ajung sa urmareasca mai mult castigul material decat despatimirea.

Nu exista padure fara uscaciuni.
Cum ar fi sa privim spre lemnele uscate dintre copacii padurii si sa spunem ca padurea este in intregime uscata?!

lore86 25.01.2012 17:28:27

Citat:

În prealabil postat de mihaitzaneicu (Post 424250)
Nu stiu daca eu sunt in masura sa stopez aceasta industrie

Nu te pune nimeni sa stopezi aceasta industrie. Mergand pe acelasi considerent, pe ce motiv sa te mai stradui sa fi un bun crestin de vreme ce crestinii zilelor noastre sunt curvari, betivi, fumatori...etc?
Raspunsul il gasesti in cuvintele Mantuitorului"Fiti sfinti, precum Tatal vostru cel din ceruri sfant este."
Nu vei raspunde tu ptr preotii cazuti, care fac cate si mai cate. In schimb vei raspunde ptr viata ta, pentru faptele tale, ptr ravna ta de a ajunge la sfintenie.
Nu iti cere nimeni sa schimbi sistemul. In schimb, Domnul iti cere sa iti schimbi viata.
Atunci, si abia atunci vei incepe sa vezi si pomii falnici din padure.
Si sti care-i culmea? de frumusetea lor, nu vei mai vedea uscaturile


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:25:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.