Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   parintele iustin si parintele proclu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7021)

cosmin95 28.08.2009 12:55:29

parintele iustin si parintele proclu
 
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.:2:

cosmin95 07.09.2009 14:00:20

vedeti pe blogul lui laudiu devreme

cosmin95 07.09.2009 14:00:56

claudiu devreme

iuly21 23.12.2009 16:14:24

o lamurire
 
la PR.IUSTN merg in fiecare joi seara la sf maslu[desi sunt la distanta cam mare ],iar r PROCLU e rugator si ne primeste cu drag cand trecem pe la el.

iuly21 23.12.2009 16:15:04

o lamurire
 
la PR.IUSTN merg in fiecare joi seara la sf maslu[desi sunt la distanta cam mare ],iar r PROCLU e rugator si ne primeste cu drag cand trecem pe la el.La m-tirea PETRU-VODA se fac sf masluri cu 15 preoti

dorinastoica14 23.12.2009 16:17:50

Citat:

În prealabil postat de cosmin95 (Post 162712)
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.:2:

Prostii! Și chiar dacă un catolic l-ar fi vizitat părintele Iustin tot același râmâne.Dumnealui primește pe oricine îi calcă pragul și îi dă cuvânt de învățătură.
Din păcate este bolnav.Decât să ponegrim mai bine ne rugăm pentru sfinția sa câci marii noștri duhovnici se duc unul câte unul și vom fi din ce în ce mai săraci.

andrei_im 23.12.2009 16:19:08

Citat:

În prealabil postat de cosmin95 (Post 162712)
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.:2:

unde ai auzit asta? una e sa fie vizitat de un catolic si alta sa cada in erezia ecumenista. Doamne fereste! Cam prea multa graba pentru o afirmatie asa serioasa. Mi-am dat seama ca ai spus'o din ingrijorare si nu pentru a judeca. Dar sa fim prudenti! :) Eu am o vecina catolica, care sta la doua etaje deasupra, si imi mai aduce din cand in cand prajituri. Ecumenism la nivel inalt! :)) Doamne fereste!

andrei_im 23.12.2009 16:21:35

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 193850)
Prostii! Și chiar dacă un catolic l-ar fi vizitat părintele Iustin tot același râmâne.Dumnealui primește pe oricine îi calcă pragul și îi dă cuvânt de învățătură.
Din păcate este bolnav.Decât să ponegrim mai bine ne rugăm pentru sfinția sa câci marii noștri duhovnici se duc unul câte unul și vom fi din ce în ce mai săraci.

este adevarat, parintele Justin este grav bolnav. Din cate am auzit, monahii si monahiile de la Petru Voda ne roaga sa citim, cand putem, al doilea Paraclis al Maicii Domnului. Nu stiu de ce exact au ales acest paraclis, probabil ii placea parintelui foarte mult. Sa ii dea Dumnezeu si Sfintii Mucenici ai inchisorilor sanatate multa, caci se imputineaza adevaratii pastori din pacate :(

Hartford 23.12.2009 16:28:44

Citat:

În prealabil postat de iuly21 (Post 193847)
la PR.IUSTN merg in fiecare joi seara la sf maslu[desi sunt la distanta cam mare ],iar r PROCLU e rugator si ne primeste cu drag cand trecem pe la el.La m-tirea PETRU-VODA se fac sf masluri cu 15 preoti

15 preoti??Wow ce frumos trebuie sa fieeeeeeeee!

andrei_im 23.12.2009 16:35:46

este superb, iar slujba tine pana seara tarziu de tot. Spre final, slujba se muta afara, in curtea manastirii (daca vremea permite). Sa te ajute Dumnezeu, sa-ti indrepte pasii acolo :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:16:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.