Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

DragosP 18.11.2014 16:19:12

@fallen: în ultima vreme te cam plictisești, este?

Inorogul 18.11.2014 18:37:37

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573008)
De unde stii ca e bine sa iti respecti semenii?
Ce e bine ,unde scrie asta?

Stiu din acelasi loc din care am aflat ca pedofilia si sclavia sunt imorale.

Tu de unde stii ca pedofilia si sclavia sunt imorale? Unde scrie asta? Sau ca poluarea, mai nou, ar fi imorala. Unde scrie?

LE: Te asigur ca pot continua cu exemplele.

catalin2 18.11.2014 18:44:07

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572977)
De ce fac lucruri in care nu cred? Simplu: din respect!

Respect pentru ce? Daca spuneai ca din dragoste pentru sotie era mai plauzibil. Dar asa cred ca e mai degraba dorinta ta de a beneficia de respectul celorlalti, de a nu fi aratat cu degetul.

bluester 18.11.2014 18:52:45

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573031)
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Mai degraba superstitios.

catalin2 18.11.2014 18:52:51

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573075)
Stiu din acelasi loc din care am aflat ca pedofilia si sclavia sunt imorale.
Tu de unde stii ca pedofilia si sclavia sunt imorale? Unde scrie asta? Sau ca poluarea, mai nou, ar fi imorala. Unde scrie?
LE: Te asigur ca pot continua cu exemplele.

Stim din ceea ce considera societatea. De exemplu in comunitatile musulmane extremiste sunt alte valori.
Iar ceea ce considera societatea noastra se bazeaza in mare parte pe valorile crestine. Cand au fost date cele zece porunci nu era considerat ceva foarte gresit sa omori pe altcineva. Sclavia si pedofilia (se spune ca invatatorii aveau relatii cu foarte tinerii invatacei dati in grija) nu erau ceva gresit in democratia greaca (tot democratie).

catalin2 18.11.2014 18:54:37

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573031)
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P
Poate Stalin :))

Se pare ca Hitler era atras inca din tinerete de ocultism. Deci opusul a ceea ce ar fi pentru noi un credincios.

Inorogul 18.11.2014 20:24:02

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573079)
Respect pentru ce? Daca spuneai ca din dragoste pentru sotie era mai plauzibil. Dar asa cred ca e mai degraba dorinta ta de a beneficia de respectul celorlalti, de a nu fi aratat cu degetul.

Dap. Tocmai ce am vorbit cu doamna Geanina Stamate, vecina care nu se inseala niciodata, si mi-a spus ca ceea ce am spus eu este deja foarte paluzibil; nu trebuie sa existe ceva si mai plauzibil, doar pt. a te multumi pe tine.

DragosP 18.11.2014 22:41:26

Doamna Geanina Stamate n-are și o cană călduță de lăptic să-ți dea?

Corinusha 19.11.2014 09:47:08

As putea raspunde eu in locul Inorogului, cred, fara sa gresesc, la intrebarea "respect pentru ce?"
De fapt, e respect pentru cine, nu pentru ce. Pentru credinta si valorile familiei si/sau prietenilor care fac botezul, nunta etc.


Voi inca nu ati observat ca Inorogul NU e IMPOTRIVA credintei, ci pur si simplu nu o impartaseste? Voi nu ati observat inca faptul ca nu desconsidera pe cei care au credinta?


PS: Inorogule, corecteaza-ma te rog daca am gresit in primul paragraf.

Monnis 19.11.2014 09:49:00

[quote=abaaaabbbb63;572918]Ce zici de o ora de etica? Mai ales la clasele gimnaziale.[/QUOTE

Începând cu clasa a III-a, elevii din România au inclusă în programa școlară materia obligatorie numită "Educație civică". Detalii cu privire la elementele ce se studiază în cadrul acestei discipline găsești pe site-ul Ministerului Educației Naționale.
Uite link-ul corespunzător Programei școlare pentru Educație Civică, clasa a III-a : http://www.edu.ro/index.php/articles/6018


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:22:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.