Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9431)

costas01 13.05.2010 20:05:25

Eroare text/interpretare??-Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu
 
Va rog sa ma ajutati sa-mi indrept nelamurirea pe care o am vis-a-vis de o exprimare, consider eu gresita, din textul Paraclisului Maicii Domnului pe care am gasit-o publicata si pe site-ul Dvs, exprimare care de altfel apare si in unele carti de rugaciuni, cel putin in cea pe care o am si eu "Carte Rugaciuni" -Editura Agapis 2003.

Textul asa cum l-am preluat de pe site-ul Dvs - si care apare si in cartea mea este:

"Slava...


Pe tine, Fecioara, te-am dobandit ca un zid de scapare si sufletelor mantuire desavarsita si desfatare intru scarbe: de lumina ta pururea ne bucuram, o, stapana; si acum ne izbaveste din nevoi si din chinuri.


Si acum..."

Incerc sa gasesc sensul pentru "si desfatare intru scarbe" in cadrul textului de mai sus si care in intelegerea mea nu isi are locul sau este tiparit ceva gresit astfel ca Fecioara nu poate fi dobindita ca un zid de scapare... si desfatare intru scirbe.

Care este opinia voastra?

Va multumesc,
Doamne Ajuta

Noesisaa 13.05.2010 20:47:40

Citat:

Īn prealabil postat de costas01 (Post 247660)
Va rog sa ma ajutati sa-mi indrept nelamurirea pe care o am vis-a-vis de o exprimare, consider eu gresita, din textul Paraclisului Maicii Domnului pe care am gasit-o publicata si pe site-ul Dvs, exprimare care de altfel apare si in unele carti de rugaciuni, cel putin in cea pe care o am si eu "Carte Rugaciuni" -Editura Agapis 2003.

Textul asa cum l-am preluat de pe site-ul Dvs - si care apare si in cartea mea este:

"Slava...


Pe tine, Fecioara, te-am dobandit ca un zid de scapare si sufletelor mantuire desavarsita si desfatare intru scarbe: de lumina ta pururea ne bucuram, o, stapana; si acum ne izbaveste din nevoi si din chinuri.


Si acum..."

Incerc sa gasesc sensul pentru "si desfatare intru scarbe" in cadrul textului de mai sus si care in intelegerea mea nu isi are locul sau este tiparit ceva gresit astfel ca Fecioara nu poate fi dobindita ca un zid de scapare... si desfatare intru scirbe.

Care este opinia voastra?

Va multumesc,
Doamne Ajuta

Aici revenim la o intrebare pe care am avut-o pe forum acum ceva timp -- daca nu ar fi potrivit sa se mai indrepte si sa se mai curete de arhaisme textele rugaciunilor.

Cred "desfatare intre scarbe" se refera la ideea ca Maica Domnului iti da putere de a te bucura chiar si cand esti inconjurat de necazuri (scarbe in limbaj mai vechi).

Rodica50 13.05.2010 21:47:33

Eu inteleg ca trebuie sa primim cu bucurie scarbele- necazurile, de care tot Nascatoarea de Dumnezeu ne scapa, daca rugaciunea vine din inima curata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:05:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.