Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Semnul crucii sa nu se puna oriunde (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7125)

georgeval 12.09.2009 13:28:35

Semnul crucii sa nu se puna oriunde
 
SEMNUL CRUCII SA NU SE PUNA ORIUNDE - 73 Trul.

De viata facatoarea cruce, aratandu-ne noua mantuirea, se cade ca noi sa punem toata staruinta spre a-i da toata cinstea cuvenita aceleia prin care am fost mantuiti de caderea cea veche. Drept aceea, dandu-i ei inchinaciune si cu gandul si cu cuvantul si cu simtirea, poruncim sa se stearga cu totul semnele crucii facute de oarecare pe pamant (pe jos, pe pardoseli), ca nu cumva, prin calcarea de catre cei care umbla, sa fie batjocorit acest semn al biruintei noastre. Oranduim, asadar, sa se afuriseasca cei ce de acum inainte ar face chipul crucii pe pamant (pe pardoseli).

georgeval 12.09.2009 17:08:02

Tinand conta de aceasta hotarare este firesc sa intalnim semnul Crucii pe pardoseala bisericilor sau a covoarelor?

Hartford 12.09.2009 17:31:02

tatuaje
 
Dar cei care au cruci tatuate pe corp bojocoresc crucea? am vazut multi cu cruce pe picior pe mina chiar si pe piept.

Simona-Marilena 12.09.2009 22:35:57

Citat:

Īn prealabil postat de Hartford (Post 165873)
Dar cei care au cruci tatuate pe corp bojocoresc crucea? am vazut multi cu cruce pe picior pe mina chiar si pe piept.

Da, pentru ca astfel diavolul scade insemnatatea crucii in ochii crestinului. Si in rock, toti cu cruci negre. La fel. Aceeasi chestie. Dar, poate omul are suflet bun si regreta ce a facut...nu ma simt indreptatita sa judec.

costel 14.09.2009 17:00:07

Citat:

Īn prealabil postat de georgeval (Post 165868)
Tinand conta de aceasta hotarare este firesc sa intalnim semnul Crucii pe pardoseala bisericilor sau a covoarelor?

Daca exista o astfel de hotarare, sigur nu. Dar am vazut o biserica in care este prezent semnul sfintei cruci pe pardoseala. Mi-a atras atentia o femeie care a ocolit acest semn. La inceput mi-a parut ca joaca sotronul, caci sarea, insa, prin acele mici salturi ea incerca sa ocoleasca laturile crucii. Sincer, mi-a parut ca este o exagerare de vreme ce aceasta cruce este pusa chiar pe mijloc, pe calea ce duce la catapeteasma, altar. Oare sa nu cunoasca aceasta hotarare preotii de acolo? Sa nu fi vazut episcopul locului, atunci cand a facut sfintirea ei, acest lucru? Pana una alta, imi pare ca aceea femeie este singura care vede.

observator 14.09.2009 18:28:07

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 166189)
Daca exista o astfel de hotarare, sigur nu. Dar am vazut o biserica in care este prezent semnul sfintei cruci pe pardoseala. Mi-a atras atentia o femeie care a ocolit acest semn. La inceput mi-a parut ca joaca sotronul, caci sarea, insa, prin acele mici salturi ea incerca sa ocoleasca laturile crucii. Sincer, mi-a parut ca este o exagerare de vreme ce aceasta cruce este pusa chiar pe mijloc, pe calea ce duce la catapeteasma, altar. Oare sa nu cunoasca aceasta hotarare preotii de acolo? Sa nu fi vazut episcopul locului, atunci cand a facut sfintirea ei, acest lucru? Pana una alta, imi pare ca aceea femeie este singura care vede.

Multe lucruri se fac din neatentie, ignoranta etc. Nu stim contextul in care a ajuns acea reprezentare a crucii pe pardoseala. Eu cred ca este regretabil.

georgeval 14.09.2009 19:09:27

Hotarea sinodului de la Trulan cred ca este clara "Drept aceea, dandu-i ei inchinaciune si cu gandul si cu cuvantul si cu simtirea, poruncim sa se stearga cu totul semnele crucii facute de oarecare pe pamant (pe jos, pe pardoseli), ca nu cumva, prin calcarea de catre cei care umbla, sa fie batjocorit acest semn al biruintei noastre"

Hector 14.09.2009 19:21:37

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 166189)
Daca exista o astfel de hotarare, sigur nu. Dar am vazut o biserica in care este prezent semnul sfintei cruci pe pardoseala. Mi-a atras atentia o femeie care a ocolit acest semn. La inceput mi-a parut ca joaca sotronul, caci sarea, insa, prin acele mici salturi ea incerca sa ocoleasca laturile crucii. Sincer, mi-a parut ca este o exagerare de vreme ce aceasta cruce este pusa chiar pe mijloc, pe calea ce duce la catapeteasma, altar. Oare sa nu cunoasca aceasta hotarare preotii de acolo? Sa nu fi vazut episcopul locului, atunci cand a facut sfintirea ei, acest lucru? Pana una alta, imi pare ca aceea femeie este singura care vede.

Cred ca stiu despre ce caz vorbesti tu.... S-a sesizat si ,,episcopul locului" si a fost indepartat semul crucii de pe pardoseala. A fost inlocuit cu placi de marmura. Nu era deloc bine


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:06:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.