Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Mihnea Dragomir 15.02.2012 11:22:16

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429684)
Nu m-ati inteles: daca aceea este lucrarea Duhului sfant, este de dorit sau ar trebui sa existe in toata Biserica Catolica, nu doar intr-o factiune minoritara. Ori e de la Domnul si atunci practicati-o si dvs., ori nu e de la Domnul si atunci rejectati-o.

Mai întâi, noi nu știm dacă aceea este lucrarea Duhului Sfânt. Împrejurarea că Biserica a aprobat statutele unor comunități charismatice nu trebuie interpretată ca răspuns afirmativ la întrebarea "reprezintă căderile pe jos și convulsiile lucrări ale Duhului Sfânt ?"

Mai apoi, presupunând (de dragul ipotezei) că acestea ar fi expresii ale lucrării Duhului Sfânt, nu ar însemna "să existe în toată Biserica Catolică". Aceasta este esența mesajului dnei nutucutu: charismele sunt diferite. Dacă nu o credeți pe dumneaei, atunci poate îl credeți pe Sf Apostol Paul, care ne spune că darurile Lui sunt felurite: unii au darul proorociei, alții al învățării, etc.

Profetul de carton 15.02.2012 11:25:14

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429701)
Mai apoi, presupunând (de dragul ipotezei) că acestea ar fi expresii ale lucrării Duhului Sfânt, nu ar însemna "să existe în toată Biserica Catolică". Aceasta este esența mesajului dnei nutucutu: charismele sunt diferite. Dacă nu o credeți pe dumneaei, atunci poate îl credeți pe Sf Apostol Paul, care ne spune că darurile Lui sunt felurite: unii au darul proorociei, alții al învățării, etc.

bine, dar sunt sute de ani in spate, in care nu a existat in Biserica catolica niciun fel de dar al Duhului Sfant, iar manifestarile acestea proprii carismaticilor, cu caderile pe spate, nu au existat niciodata!
-----------------------------------------
aceste aspecte nu va indeamna la meditatie?

iuliu46 15.02.2012 11:59:33

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429702)
bine, dar sunt sute de ani in spate, in care nu a existat in Biserica catolica niciun fel de dar al Duhului Sfant,

De unde stii tu asta ? Adica te astepti ca un credincios catolic sa-ti spuna "da asa e sute de ani nu a existat nici un fel de dar al Duhului Sfant " ? :1:

stefan florin 15.02.2012 12:28:01

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429701)
Mai întâi, noi nu știm dacă aceea este lucrarea Duhului Sfânt. Împrejurarea că Biserica a aprobat statutele unor comunități charismatice nu trebuie interpretată ca răspuns afirmativ la întrebarea "reprezintă căderile pe jos și convulsiile lucrări ale Duhului Sfânt ?"

Mai apoi, presupunând (de dragul ipotezei) că acestea ar fi expresii ale lucrării Duhului Sfânt, nu ar însemna "să existe în toată Biserica Catolică". Aceasta este esența mesajului dnei nutucutu: charismele sunt diferite. Dacă nu o credeți pe dumneaei, atunci poate îl credeți pe Sf Apostol Paul, care ne spune că darurile Lui sunt felurite: unii au darul proorociei, alții al învățării, etc.

prietene, la tine aveam pretentii! Cum poti sa crezi ca acele caderi pe spate, acele convulsii sunt manifestari ale Duhului Sfant. Ce, Dumnezeu se manifesta atat de ciudat? Scrie undeva in Biblie de astfel de manifestari ciudate? Moise inainte de a desparti Marea Rosie a cazut mai intai pe spate, a tremurat, a zbierat, a ras nebuneste si apoi a despartit apele Marii Rosii? La fel a facut si Iosif inainte de a talcui visul lui Faraon? Pavel, Petru sau Toma au cazut cumva pe spate si au tremurat? Eu cred ca nu. Asa ca acele manifestari nu sunt ale Duhului Sfant ci ale altui duh. Doamne ajuta!

ucenic 15.02.2012 12:34:41

Subscriu. Sunt penticostal dar nu as mai sta in acest cult crestin daca in adunarea noastra, intre fratii mei ar fi asemenea manifestari.

Profetul de carton 15.02.2012 12:35:57

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 429711)
De unde stii tu asta ? Adica te astepti ca un credincios catolic sa-ti spuna "da asa e sute de ani nu a existat nici un fel de dar al Duhului Sfant " ? :1:

majoritatea darurilor enumerate de Pavel la 1 Corinteni cap.12 sunt supranaturale, si daca ar fi fost, s-ar fi consemnat.

Profetul de carton 15.02.2012 12:38:30

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 429719)
Subscriu. Sunt penticostal dar nu as mai sta in acest cult crestin daca in adunarea noastra, intre fratii mei ar fi asemenea manifestari.

Poate incercati o consiliere online pentru colegul dumneavoastra de religie, "penticostalul", deoarece acesta este fan declarat al miscarii carismatice cu tot ce contine ea, are mare nevoie de ajutor. Eu unul am incercat timp de cateva luni, insa m-am lasat pagubas, poate dumneavoastra veti avea mai mult succes avand in vedere ca apartineti aceluiasi cult religios.

Mihnea Dragomir 15.02.2012 12:39:34

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429702)
bine, dar sunt sute de ani in spate, in care nu a existat in Biserica catolica niciun fel de dar al Duhului Sfant, iar manifestarile acestea proprii carismaticilor, cu caderile pe spate, nu au existat niciodata!
-----------------------------------------
aceste aspecte nu va indeamna la meditatie?

Biserica este vie. Pelerină pe pământ, Duhul Sfânt o asistă în forme adaptate fiecărui timp. Astfel, de exemplu, nici Sf Rozariu nu a existat timp de mai bine de 1000 de ani de la înființarea Bisericii, până la Sf Dominic. Dar atunci, această devoțiune a fost revelată în mod supranatural, iar de atunci această revelație a fost confirmată, la fel de supranatural, de sute de ori. Dar nu numai cultul Rozariului Sf Fecioare nu a existat, în general cultul Sfintei Fecioare nu avea amploarea de acum. Găsiți-mi sintagma "Sfânta Fecioară Maria" sau "Maica Domnului" în Pateric, și mănânc cartea, că eu n-am găsit.

Nici cultul Sfintei Cruci nu a existat de la început. În perioada apostolică și în aceea pre-niceniană, nu a existat ceva echivalent adorației la Sf. Cruce, iar primii catolici se recunoșteau după un alt simbol: acela al peștelui. Dar, în mod la fel de supranatural, Dumnezeu a inițiat Biserica în cultul Crucii Sale.

Prin urmare, împrejurarea că o formă de manifestare a credinței este nouă și "manifestările acestea nu au existat niciodată" nu infirmă posibilitatea ca ele să vină de la Dumnezeu. A existat un timp în care cultul Rozariului Sfintei Fecioare "nu existase niciodată", așa cum a fost un timp în care cultul Sfintei Cruci a Domnului nostru nu existase niciodată: și totuși, nu avem nici cea mai mică îndoială că acestea vin de la Dumnezeu și nu de la diavol sau de la oameni.

florin1966 15.02.2012 12:45:36

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428492)
Sigur ca da, 1 Ioan 4:1 ! eu de aceea mi-am facut cont pe acest forum, spre a pune intr-o lumina crestina activitatea duhurilor de la penticostali si carismatici, spre a argumenta ca provenienta lor este una demonica.
Adica pana acum, "penticostalul" a incercat sa va faca sa credeti ca acele manifestari sunt dumnezeiesti insa este randul meu sa fac dezvaluiri incendiare si sa anulez cu desavarsire toate minciunile propagate de "penticostal". Dumnealui doreste ca sa-si mareasca biserica pe care o pastoreste, spre a incasa zeciuieli si alte venituri ilicite! Am scris cate ceva despre modul cum neofitii penticostali incearca sa ajunga la o bolborosire, si sper daca timpul imi permite, sa conturez o argumentatie solida contra acestor "pretentii".

la sfarsitul veacurilor multi hristosi mincinosi se vor ridica si pe multi vor duce la pierzare...nu putem sa-i oprim doar sa ne pazim

florin1966 15.02.2012 13:05:30

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429724)
Biserica este vie. Pelerină pe pământ, Duhul Sfânt o asistă în forme adaptate fiecărui timp. Astfel, de exemplu, nici Sf Rozariu nu a existat timp de mai bine de 1000 de ani de la înființarea Bisericii, până la Sf Dominic. Dar atunci, această devoțiune a fost revelată în mod supranatural, iar de atunci această revelație a fost confirmată, la fel de supranatural, de sute de ori. Dar nu numai cultul Rozariului Sf Fecioare nu a existat, în general cultul Sfintei Fecioare nu avea amploarea de acum. Găsiți-mi sintagma "Sfânta Fecioară Maria" sau "Maica Domnului" în Pateric, și mănânc cartea, că eu n-am găsit.

Nici cultul Sfintei Cruci nu a existat de la început. În perioada apostolică și în aceea pre-niceniană, nu a existat ceva echivalent adorației la Sf. Cruce, iar primii catolici se recunoșteau după un alt simbol: acela al peștelui. Dar, în mod la fel de supranatural, Dumnezeu a inițiat Biserica în cultul Crucii Sale.

Prin urmare, împrejurarea că o formă de manifestare a credinței este nouă și "manifestările acestea nu au existat niciodată" nu infirmă posibilitatea ca ele să vină de la Dumnezeu. A existat un timp în care cultul Rozariului Sfintei Fecioare "nu existase niciodată", așa cum a fost un timp în care cultul Sfintei Cruci a Domnului nostru nu existase niciodată: și totuși, nu avem nici cea mai mică îndoială că acestea vin de la Dumnezeu și nu de la diavol sau de la oameni.

nu va suparati dar sunteti in ceata .acum am inteles de ce nu a-ti ajuns preot.patericul este doar o adunare de istorisiri din experinte traite de cei ce voiau sa se mantuiasca experimentand scripturile...cultul fecioarei maria si sfintei cruci are radacini inca din perioada apostolilor pavel apostol nu se lauda cu crucea?????


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:51:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.