Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Userul MihailC (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19079)

Anastasia2017 29.11.2017 17:45:42

Userul MihailC
 
Salutare!


Știe cineva ce s-a întâmplat cu userul Mihailc? De ce nu mai postează?

simpllu 29.11.2017 18:55:59

Bună întrebare! Și eu duc lipsa acestui user.

AlinB 29.11.2017 19:07:41

I-am trimis un email privat acum cateva luni..nu a raspuns.
Ultima data ne-am auzit acum vreo 2 ani.
Probleme personale, probabil.

tabitha 16.11.2020 08:11:01

Mihai - MihailC
 
Am văzut acum 2 postări ale lui mai recente, să zic așa, din luna Martie 2020. Una pe topicul "Poezii preferate" și cealaltă o Rugăciune. Sper că este bine Mihai! :57::53:

Iorest 16.11.2020 16:50:53

Am editat o parte din mesaj, am văzut că unii nu sunt de acord, câteva motive simple pt care oamenii nu mai vor să scrie, la modul general.

1. teama de răspândire pe discuții în care se pierde timpul sau nefolositoare pentru suflet și psihic.

2. nevoia de confort psihic, nevoia de liniștire, de acumulare a unei experiențe de viață în care să discerni mai așezat subiectele, fără patimă, într-un fel comentezi la 20 și ceva de ani, într-un fel la 50, poate cu mintea de la 50 te judeci că ai fost prea pripit și impulsiv, în multe situații.

3.precauția având în vedere că nu știm vremurile care vin.

4. alte proiecte media mai atractive gen doxologia, trinitas, apariția subiectelor religioase pe rețeaua facebook și mutarea acolo, unele canale de youtube mai dinamice și interactive care țin publicul captat etc

Am încercat să fac o schiță, fără să mă refer la domnul MihailC, ci la scăderea în general a comunicării, sper să nu se supere că am comentat aici.

tabitha 24.01.2021 06:37:16

@ Iorest
 
Cred că #2 este principala cauză :) și ritmul de viață tot mai accelerat, prea puțin timp personal.

eusingur 24.01.2021 10:49:17

ai inviat mestere?
 
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 655194)
I-am trimis un email privat acum cateva luni..nu a raspuns.
Ultima data ne-am auzit acum vreo 2 ani.
Probleme personale, probabil.

hai sa traiesti, sunrt eodor nastasa, vesnicul tau GICA contra

catalin2 05.03.2021 20:42:29

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 666088)
Observ că s-au retras vreo 50% dacă nu mai mult dintre oamenii vechi pe forum care au fost în perioada când forumul duduia între 2007 și 2012, care credeți că e motivul sau motivele ?

1. teama de răspândire pe discuții în care se pierde timpul sau nefolositoare pentru suflet și psihic.

2. nevoia de confort psihic, nevoia de liniștire, de acumulare a unei experiențe de viață în care să discerni mai așezat subiectele, fără patimă, într-un fel comentezi la 20 și ceva de ani, într-un fel la 50, poate cu mintea de la 50 te judeci că ai fost prea pripit și impulsiv, în multe situații.

3.precauția pt ca nu cumva discuții de aici să aibă repercusiune în viața reală sau la judecata lui Hristos, poți să și uiți ce ai scris și să fie ceva nefolositor.

4. redundanța, anumite subiecte care se repetă, slujbe care se repetă, o stare de apatie față de viața Bisericească în general și subiectele bisericești, o uscăciune care poate afecta viața oricărui credincios.

5. anumite răni provocate din discuții cu alți oameni de pe forum

6. frica de vremuri apocaliptice care bat la ușă, un posibil război mondial și nevoia rugăciune mai multă, de liniștire, de retragere la sat sau undeva

7. schimbări bulversante în viață, divorț, pierderea unui copil sau sarcini, nereușite în carieră, procese pe moșteniri, pierderea unui statut social, a casei, datorii, îmbolnăviri și necazuri care și așa te supără peste măsură încât nu mai ai putere nici să schimbi o vorbă cu cineva pe net și ești într-o deznădejde apăsătoare.

8. alte proiecte media mai atractive gen doxologia, trinitas, apariția subiectelor religioase pe rețeaua facebook și mutarea acolo, unele canale de youtube mai dinamice și interactive care țin publicul captat etc

Mai completați și voi dacă vreți, aș vrea să știu părerea voastră, am încercat să fac o schiță, fără să mă refer la domnul MihailC, ci la declinul forumului sper să nu se supere că am comentat aici.

Eu am dat raspunsul detaliat aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/...5&postcount=49

Penticostalul Traditional 06.03.2021 12:21:59

Problema e ca nu ti s-a cerut.
Nici acolo si nici aici... :106:


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:57:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.