Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   propunere (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5951)

catalinabalhui 27.03.2009 10:59:09

propunere
 
Romania trece printr-o periada critica economic vorbind dar mai ales moral...multi dintre noi cedeaza psihic la presiunea actuala, cabinetele de psihiatrie sunt pline, depresiile sunt in crestere...in aceasta situatie vin cu propunerea SA NE RUGAM UNII PENTRU ALTII.Ce parere aveti daca la ora 22.00 in fiecare seara (sau cand considerati ca ati fi mai linistiti)am inalata cu totii, in acelasi timp o rugaciune catre Dumnezeu.Eu va propun rugaciunea Imparate ceresc, cred ca o cunoatem cu totii.Astept parerile voastre.
Doamne ajuta!

emanuel2007 27.03.2009 12:38:19

io as face o propunere si mai indrazneata , dar nu stiu daca va fi primita : sa facem la ora 22 sau alta ora , o juma de ora de rugaciunea lui Iisus in comun si sa vedem atunci ce efect va avea aceasta rugaciune ...

dar , sunt de acord si cu alte rugaciuni ...

antoniap 27.03.2009 13:19:05

Subscriu si eu.

emanuel2007 28.03.2009 02:04:48

ca sa te rogi cu inima nu trebuie decat un lucru : sa ai mereu tensiunea pocaintei ... ce inseamna a tine mintea in iad fara sa deznadajduiesti ? inseamna a fi la marginea deznadejdii , fricii , spaimei , groazei , intristarii si durerii adanci , dar a nu te lasa stapanit sau depasit de aceste stari ...

cei care se roaga cu rugaciunea lui Iisus sau alte rugaciuni , dar nu au aceasta stare de tensiune adanca si permanenta , vorba lui par Proclu : " se gainateaza dracii pe mintea lor !!! " :21: :31:

deci cei care propovaduiesc o liniste exterioara sunt cei mai mari mincinosi ai lumii , si nu invata spre mantuire ... vai de lumea aceasta din pricina smintelilor ! si vai si de cei care se fac sminteala !

coralina 28.03.2009 02:14:21

Mi se pare o idee foarte buna si doresc sa ma alatur voua. Astept deciziile asupra orei si a rugaciunii.
Doamne ajuta!

patinina34 28.03.2009 02:17:38

Eu as opta pentru Rugaciunea Inimii.
Ma alatur voua, la mine ar fii ora 2 dupamasa.
Deci eu trebuie sa stiu cu o zi inainte din cauza fusului orar.

Anca-Miha 28.03.2009 02:59:32

Grup de rugaciune in cadrul Parlamentului
 
Ma alatur si eu.
Si iata o stire mai veche dar imbucuratoare:
http://www.crestinortodox.ro/mitropo...oliei-olteniei
Grupul de rugaciune din Parlamentul Romaniei, oaspetele Mitropoliei Olteniei

In zilele de 12 si 13 aprilie, Grupul de rugaciune al Parlamentului Romaniei va fi oaspetele Mitropoliei Olteniei. Pe agenda vizitei figureaza primirea la Palatul Mitropolitan din Craiova de catre IPS Parinte Mitropolit Teofan, vizitarea Catedralei Mitropolitane „Sfantul Dumitru”, a Seminarul Teologic, a Facultatii de Teologie si Universitatii din Craiova. În cea de-a doua zi a vizitei, demnitarii romni vor fi oaspetii Mnastirii Tismana.
Grupul de rugaciune al Parlamentului Romniei, este un grup informal format din 12 parlamentari care se intrunesc periodic pentru a discuta diferite teme cu specific religios.

cristiboss56 28.03.2009 06:39:44

Citat:

În prealabil postat de catalinabalhui (Post 125096)
Romania trece printr-o periada critica economic vorbind dar mai ales moral...multi dintre noi cedeaza psihic la presiunea actuala, cabinetele de psihiatrie sunt pline, depresiile sunt in crestere...in aceasta situatie vin cu propunerea SA NE RUGAM UNII PENTRU ALTII.Ce parere aveti daca la ora 22.00 in fiecare seara (sau cand considerati ca ati fi mai linistiti)am inalata cu totii, in acelasi timp o rugaciune catre Dumnezeu.Eu va propun rugaciunea Imparate ceresc, cred ca o cunoatem cu totii.Astept parerile voastre.
Doamne ajuta!

Sunt alături de voi in rugăciune și cred că ora 22 , ora României este bine aleasă. Rugăciunea lui Iisus să o spunem la această oră cați mai mulți. Doamne ajută ! +

patinina34 28.03.2009 07:37:03

Ce frumos.
Hai sa ne unim in rugaciune, sa rostim Rugaciunea Inimii.
La 22 PM, ora Romaniei, insa repet, eu sint in urma cu 8 ore, deci va rog sa anuntati in timp util.

carmina 28.03.2009 07:48:49

Doamne,ajuta!
as indrazni a propune Acatistul Sfantului Duh.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:29:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.