Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   se poate gatit (coace) prajituri vinerea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14281)

ciuciu mariana 21.12.2011 13:31:15

se poate gatit (coace) prajituri vinerea
 
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!

DragosP 21.12.2011 15:37:49

Da, se poate.
Doar dacă nu e vreo sărbătoare cu cruce roșie.

mirabela 21.12.2011 22:47:42

Din bunici stiu, miercuri, vineri si duminica, nu se coace! Acum fiecare face cum vrea si cum poate.

Theodor_de_Mopsuestia 22.12.2011 01:22:43

Citat:

În prealabil postat de mirabela (Post 417416)
Din bunici stiu, miercuri, vineri si duminica, nu se coace! Acum fiecare face cum vrea si cum poate.

Sunt uimit. Si de ce nu, daca nu?! Deseori traditia nu are logica, si nu are legatura cu Traditia cea sfanta, sau mai degraba sfintita...
Prea mult folclor in trista noastra tara...

solentina 22.12.2011 02:17:17

Eu in ziua de Ajun muncesc ,iar ziua cind am mai mult timp pentru gatit este vineri.Atunci nu mai gatesc nimic pentru ca nu este bine?Deci ar trebuii sa ne punem pofta in cui si sa gatim dupa sarbatori,chiar este de ris.Doamne Lumineza-ne ca am luat-o razna cu totii si suntem plini de bariere.Ajuta-ne Doamne sa ne gasim echilibru.Fiecare va face pregatirile pentru ziua de Craciun in limita timpului disponibil si bunul Dumnezeu va accepata straduinta fiecaruia.Important este ce avem fiecare in suflet si nu ziua cind gatim sau facem cele necesare casei.Fratii mei haideti sa ne rugam mai bine pentru pace si zile senine ca avem nevoie toti.Sarbatori cu bine la toti.Doamne Ajuta.

Mihnea Dragomir 22.12.2011 07:32:29

Citat:

În prealabil postat de ciuciu mariana (Post 417217)
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?

Desigur.
Avem de respectat porunca repausului duminical, nu a repausului de vineri. Aceasta înseamnă că, afară de situația în care este absolut necesar (spre exemplu: cei față de care avem o datorie riscă să rămână nemâncați) trebuie să ne aranjăm lucrurile astfel încât să nu gătim Duminica ori în celelalte zile de poruncă ce nu cad Duminica. Dimpotrivă, vinerea este zi lucrătoare și zi de post: putem face curat, deretica, găti, face alte activități servile. Excepție ar fi Vinerea Mare sau Vinerea Patimilor, cea care cade imediat înainte de Paști, care are un caracter penitențial deosebit. Parcă nu merge să faci bezele tocmai în ziua când Domnul urcă pe Calvar, nu ?

Deci, enunțul poruncii ar fi: "să nu faci munci servile Duminicile și în celelalte zile oprite". Munci servile înseamnă muncile care, odinioară, erau apanajul sclavilor. De exemplu: curățenia, spălatul (manual) al rufelor, spartul lemnelor. Sau gătitul. Pe de altă parte, dacă din neglijență ori ca urmare a unei situații neprevăzute s-ar putea ca, nespărgând lemne, familia să dârdâie de frig, a nu sparge lemne fiindcă e Duminică nu mai înseamnă respectare a poruncii, ci fariseism.
În contextul orânduirii de azi, care formal nu mai este sclavagistă, respectarea Poruncii a Treia mai înseamnă să evităm, pe cât posibil, munca în acele domenii din care ne câștigăm pâinea. Astfel cizmarul ar fi bine să nu își țină atelierul deschis în zi de Duminică, băcanul să își închidă băcănia, arhitectul să își țină biroul închis, medicul să nu stea la cabinet, afară de cazurile de urgență, etc. Prin contrast, putem face munci nobile Duminica. Putem desena, împodobi casa, chiar broda, elevii pot face compunerea la română, fiindcă toate acestea nu erau apanajul sclavilor.

Ce înseamnă zile oprite ? Sunt zile oprite pentru Domnul. Acestea sunt toate Duminicile de peste an și celelate sărbători majore (care în calendar sunt marcate cu roșu aldin și cruce). "Oprite pentru Domnul", adică trebuie să mergem la biserică și să ne rugăm. Acum înțelegem mai bine de ce preoții și ceilalți care lucrează în biserică (clopotari, etc) respectă Porunca a Treia în felul lor: ei sunt servii Domnului. Servi ai Domnului suntem toți, dar, în timp ce noi, ceilalți avem ogorul nostru pe care trebuie să îl lucrăm, leviții au chiar ogorul Domnului pe care trebuie să îl lucre, astfel încât ziua oprită este chiar ziua în care trebuie să lucreze mai mult.

maria40 22.12.2011 08:32:53

Citat:

În prealabil postat de ciuciu mariana (Post 417217)
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!

N-ai nici o opreliste! Nu confunda vinerea din Postul Craciunului cu Vinerea Mare din Postul Pastelui!
Bine....mai sunt unele pupeze care n-au nici un chef sa faca nimic in bucatarie sau le-a inzestrat Dumnezeu cu doua maini stangi si atunci baga textul "E vineri si nu avem voie sa gatim sau sa coacem!". La tine nu cred ca e cazul!
Spor la treaba si Craciun fericit!

ciuciu mariana 22.12.2011 08:39:42

Va multumesc pentru raspuns
 
Dragi mei va multumesc mult pentru timpul acordat, nu am vrut sa supar pe nimeni cu intrebarea mea, am auzit si eu lucrul acesta si am vrut sa ma informez mai temeinic. Spor in toate. Doamne ajuta
Sarbatori Luminate va doresc!

Yasmina 22.12.2011 08:57:33

Dar ce se intampla cu angajatii din acele sectoare unde lucrul se desfasoara non-stop?
Spitale,inchisori,restaurante,supermaketuri,transp ort,uzine,laboratoare etc????

ioanna 22.12.2011 09:22:01

Citat:

În prealabil postat de ciuciu mariana (Post 417217)
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!

Puteti, doar ca in general femeile evita sa o faca, pentru ca vinerea fiind post, nu pot gusta din creme si ce mai fac ,deci e mai greu sa gatesti fara sa gusti :) De aceea "se zice" in popor ca nu e bine sa gatesti miercurea si vinerea prajituri, cum spunea doamna Mirabela, in acest sens, nu ca ar exista vreo interdictie ca atare. Asta e valabil pentru o femeie care tine post, pentru celelalte, aceasta masura preventiva de a nu fi tentate sa-si "strice" postul gustand, nu are sens.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:50:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.