Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   Sfantul Nectarie – Minuni in Romania (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11108)

Daniel777 05.11.2010 15:12:48

Sfantul Nectarie – Minuni in Romania
 
Cine doreste cartea in format electronic,nou aparuta la editura Egumenita,sa ma contacteze pe privat.

Daniel777 05.11.2010 15:17:13

Una din minuni ,prezentate in carte
 
Salvarea lui Nectarie
de către Sfântul Nectarie
Era o imagine de coșmar. Băiețelul meu de cinci ani, slăbuț, firav, străveziu și, în plus, și cu sindrom Down nu mai respira. Nemernica de mine, mama lui, îi dădusem o măslină, ce e drept, destul de mare, cu convingerea că nu se va îneca cu sâmburele ei, bazându-mă, de altfel, pe faptul că ani de zile mâncase măsline și nu se întâmplase nimic. Dar acum totul avea să ia proporții de nebănuit. Putea să moară din cauza propriei sale mame? Simțeam că îmi pierd mințile. Nu-mi venea să cred. Devenea tot mai palid și respira din ce în ce mai greu. Până în momentul când…
Dar să reiau firul evenimentelor…
Mă căsătorisem acum unsprezece ani, la o vârstă nu tocmai tânără și nemaiavând răbdare cu viața mea, cu sufletul meu și nici cu trupul meu, și eu și soțul ne rugam la Dumnezeu să ne dăruiască și nouă un copilaș. Spre uimirea noastră, Dumnezeu avea să ne îndeplinească dorința mai repede decât ne așteptam. La treizeci și cinci de ani aveam să rămân gravidă și această minune avea să se întâmple nu o dată, ci de cinci ori și astfel aveam să nasc cinci copii în șase ani și jumătate, situație care avea să uimească lumea medicală și nu numai.
Nu născusem nici gemeni, nici tânără și nici ușor, fiecare naștere, de altfel, situându-mă undeva, la granița dintre viață și moarte.
Cele cinci minuni aveau să poarte și câte un nume: Maria, Antonie, Nectarie, Macrina și Iustina. Copii superbi, sănătoși și inocenți. Ne simțeam copleșiți de atâta fericire, fericire care avea să fie umbrită de nașterea lui Nectarie. Ni s-a spus la naștere că avea un orificiu în inimă, de șase milimetri (D.S.A.) și sindrom Down.
Începusem și eu și soțul meu să intrăm pe un tărâm al suferinței, nebănuit până atunci, suferință pe care privind-o acum, oarecum cu detașare, ni se părea copleșitoare.
Cert este că și eu și soțul meu sufeream și plângeam ca niște proști, fără să ne dăm seama atunci ce bucurie avea să ne aducă acest copilaș, ce experiență a iubirii lui Dumnezeu avea să ne ofere și, mai ales, ce lecție de viață avea să ne dea.
Atunci aveam să-l cunoaștem cu toții pe sfântul care avea să ne influențeze toată viața. Este vorba de Sfântul Nectarie, pe care avea să-l aducă în viața noastră nașa lui Nectarie, Elena, o ucenică a Părintelui X de la Biserica Rusă. O fată tânără, frumoasă, cu trei copilași superbi și mai ales cu o mare tărie duhovnicească în viața de zi cu zi. Ni l-a dat în dar pe Sfântul Nectarie.
După botez, Nectarie nu avea să adoarmă decât dacă îi cântam: „Bucură-te, Părinte Nectarie, mare făcătorule de minuni!”. Iar când îi rosteam numele sfântului, băiețelul meu zâmbea cu toată fața; se lumina deodată. La patru luni a făcut o pneumonie atât de gravă încât doctorii nu-i mai dădeau șanse de scăpare și eu și soțul meu invocam tot timpul faptul că eram obosiți, că nu aveam timp suficient să-i citim Acatistul. Dar, în schimb, zilnic ziceam de câteva zeci de ori: „Bucură-te, Părinte Nectarie, și ai milă de băiețelul meu”.
Minunea n-a întârziat să apară. Gaura din inimă s-a închis și Nectarie a fost salvat de către Sfânt. Nașa lui, Elena, se ruga tot timpul, cei doi copilași, Maria și Antonie, Părintele duhovnic Arsenie – cu ale cărui rugăciuni practic am fost toți salvați și, nu în ultimul rând, însuși Nectarie, care zâmbea tot când îi rosteam numele sfântului.
O altă minune a sfântului e că am născut două fetițe superbe după Nectarie, ceea ce era puțin probabil după spusele doctorilor. După cinci ani eram o familie fericită fiindcă acum aveam deja patru copii la rugăciune și Sfântul Nectarie era chemat tot mai des și tot cu mai multă dragoste. Ce vreau să menționez e faptul că legătura noastră cu Sfântul Nectarie s-a consolidat în timp și că noi nu i-am dăruit nimic. Sfântul ne-a dat ceva de neprețuit: dragostea lui.
Acum un an de zile, în timp ce o alăptam pe cea mică, Iustina, au început sporadic, niște dureri în sân. După investigații îndelungi, diagnosticul a picat brusc, copleșitor: cancer de sân, stadiul III B. Au urmat nouă luni de citostatice, extirparea sânului, radioterapie. Nici să mă rog nu mai puteam. Dar toți cei cinci copilași îl strigau cu disperare pe Sfântul Nectarie. În fiecare seară băiețelul cu sindrom Down, neputând să vorbească bine, îl striga: „Neta, Neta ajută!”
Șanse prea mari de viață nu prea mi s-au dat. Dar la un an și jumătate de la operație faptul că trăiesc o consider o mare minune în viața mea și n-am să încetez niciodată să mulțumesc Mântuitorului, Măicuței Domnului și, nu în ultimul rând, Sfântului Nectarie, care de atâtea ori s-a milostivit de toți cei cinci copilași ai mei și a mai lăsat-o pe mămica lângă ei.
Dar să revin la episodul cu măslina. Acum două luni eram cu toți copiii într-un supermarket din Târgoviște. O vânzătoare de la brânzeturi ne-a dăruit niște măsline pe care să le guste copilașii mei. Toți am luat câte una și atunci s-a produs inevitabilul. Lui Nectarie i-a rămas sâmburele undeva în gât sau pe trahee și s-a învinețit dintr-odată. Nu mai respira și începuse să facă ochii mari la mine, arătându-mi cu mânuța în zona gâtului.
În acel moment am ieșit cu toți copiii afară din magazin, alergând toți spre mașină, lăsându-mi în magazin coșul cu alimente, inclusiv geanta cu bani. Nu mai îmi păsa de nimic. Soțul meu a trecut la toate semafoarele pe roșu, disperat fiind, iar când am ajuns la spitalul din Târgoviște, practic medicii de gardă se uitau neputincioși la el, neputând să facă nimic. Eu, copleșită fiind de un mare și real sentiment de vinovăție, m-am așezat jos lângă mașină, în genunchi, și nu puteam decât să plâng în hohote și să îmi cer iertare de la băiețelul meu. Soțul era cu el în camera de gardă, iar eu cu cei patru copii eram afară la mașină. Încercam să mă rog, dar nu reușeam decât să fiu foarte agitată și să plâng în hohote.
Atunci fetița mea, Maria, de șapte ani și jumătate și-a luat frățiorii de mână și au îngenuncheat cu toții în fața ușii spitalului și într-un glas au început să țipe practic la Sfântul Nectarie: „Sfinte, Sfinte Nectarie, dă-ne înapoi frățiorul, te rugăm din suflet!” Plângeau în hohote, dar se și rugau cu toată puterea suflețelului lor. Eu doar îi ascultam prinsă fiind într-o neputință totală, singurul lucru de care îmi aduc aminte e că se strânseseră multe asistente în jur și se uitau nedumerite cum patru copilași stau în genunchi în fața spitalului.
După examinarea medicului de gardă și a medicului ORL-ist sâmburele din trahee dispăruse ca prin minune (între timp, copilașul putea să moară de o sută de ori). Medicii se tot întrebau unde e sâmburele și, la insistența soțului, copilului i s-a făcut o radiografie, unde nu s-a depistat niciun corp străin. Sfântul Nectarie topise sâmburele cu iubirea lui.
După umila mea părere, a fost cea mai mare minune pe care Sfântul Nectarie a făcut-o cu noi, cu copilașul meu și, implicit, cu noi toți. Niciodată nu-i voi mulțumi îndeajuns. Ni l-a salvat pe Nectarie la patru luni și acum, la cinci ani, am născut doi copii sănătoși, după ce l-am născut pe Nectarie, am trăit încă un an și jumătate după ce m-au operat de cancer la sân. Nu știu dacă voi mai apuca încă un an de viață lângă copilașii mei, dar indiferent dacă trăiesc sau mor, dacă mai apuc un an de viață sau nu, cert este că Îi mulțumesc din suflet lui Dumnezeu că a rânduit în așa fel încât să am această posibilitate să îi mulțumesc din suflet Sfântului Nectarie pentru toate minunile pe care ni le-a dăruit.
Anul trecut i-am cerut să îmi mai dea un an de viață, să fiu lângă cei mici pentru a-i îngriji și iubi așa cum numai o mamă o poate face. Acum a trecut un an și practic îmi e rușine să mai cer încă unul. Dar sper din suflet ca Sfântul Nectarie să îmi înțeleagă neputința și lașitatea și să se mai milostivească încă o dată, pentru copilașii mei.
Te iubim Sfinte Nectarie, iar cuvintele noastre nu exprimă îndeajuns prețuirea și recunoștința noastră. Ai milă în continuare de noi!
(Mioara Grigore, comuna Tărtășești)

Daniel777 05.11.2010 15:56:59

alta minune
 
„Și de cancer poți muri sau nu,
totul depinde de tine…”
Mă numesc Elena Vascan, am vârsta de 51de ani. Scriu aceste rânduri pentru a-I mulțumi bunului Dumnezeu că exist și câtorva persoane care au fost alături de mine atunci când am trecut prin cea mai grea perioadă din viața mea.
Acești oameni, cărora le mulțumesc tot restul vieții mele, sunt:
- cei din familia mea,
- câteva rude care m-au susținut material și moral,
- prof. dr. Irinel Popescu, Dr. Teoharie Marinescu,
- ieromonahul Sava de la mănăstirea Radu Vodă din București.
Pe scurt, pot spune că, în vara anului 2006, am fost nevoită să mă internez datorită faptului că pierdeam în greutate, astfel, a trebuit să caut cauza.
După câteva investigații am fost sfătuită să fiu operată la stomac, lucru care s-a și întâmplat pe 6 septembrie 2006. Operația a fost făcută la București, la spitalul Fundeni. După operație, familia a fost anunțată de către profesor că am neoplasm (cancer) gradul 3, fază destul de avansată a bolii, fără ca eu să știu, aflând apoi pe parcursul tratamentului.
Pot spune că eu, până atunci, nu am rostit cuvântul cancer. Am refuzat să cred că am așa ceva. Tot timpul mi-am zis: „Dintr-o simplă răceală poți muri sau nu, așa și de cancer poți muri sau nu, totul depinde de tine”. Am convingerea că trebuie să ai, mai ales în astfel de momente, o gândire optimistă, să ai răbdare. În sine, răbdarea este o virtute pentru că ea are ca rod nădejdea în Dumnezeu.
Acum e momentul să spun că am primit o educație spirituală de la fiica mea, Nicoleta. La îndemnul ei am ajuns la părintele S., căruia îi mulțumesc tot timpul.
Pot spune că am ascultat în totalitate îndrumările medicului. Am făcut chimioterapie (citostatice), radioterapie – tratament foarte greu de suportat, dar tot timpul mi-am zis: „Trebuie să fie bine”.
Aproape de fiecare dată când începeam tratamentul, timp de 10 luni, treceam pe la părintele S. pentru spovedanie. Foarte uimită eram când primeam telefon de la părintele S. Mă întreba ce fac și dacă mă țin de rugăciune, căci dumnealui se roagă în continuare pentru mine. Ce spuneți?! Mai rar așa preot, să se intereseze de sănătatea oamenilor, lucru pe care medicii îl fac foarte rar, cu mici excepții.
La 6 luni după operație, supărare mare!!! La examenul tomografic au apărut la stomac câțiva ganglioni. Am venit plângând la părintele S. Și ce credeți că mi-a zis??? „Așa cum au apărut ganglionii, pot să și dispară”, lucru care s-a și întâmplat.
În luna mai 2007, la îndemnul fiicei mele, Nicoleta, am mers în Grecia, pe insula Eghina. Acolo se află moaștele Sfântului Nectarie. Pot spune că a fost destul de greu să ajungem acolo (atât fizic, cât și material), dar am reușit. Când am ajuns, surpriză mare!!! „Raiul pe pământ”. Vă doresc să ajungeți acolo. Așa cum poate bine știți, Sfântul Nectarie Taumaturgul este unul dintre cei mai iubiți și mai căutați sfinți de către toți credincioșii. Foarte mulți oameni care au venit de-a lungul vremii să se închine la sfintele moaște aflate la Mănăstirea Sfânta Treime din insula Eghina au plecat vindecați sufletește și trupește. Același lucru s-a întâmplat și cu mine.
Ajungând în țară, la București, am mers direct la clinică pentru a-mi continua tratamentul. Surpriză însă, doctorul care mă supraveghea din punct de vedere medical a spus să oprim tratamentul deoarece sunt „clinic sănătoasă”.
Așadar, Îi mulțumesc încă o dată bunului Dumnezeu că exist, îi mulțumesc fiicei mele Nicoleta că m-a îndrumat să merg la mănăstirea Radu Vodă, unde, datorită părintelui S. am învățat că trebuie să accept situația așa cum este, căci prin rugăciune totul poate reveni la normal, lucru care s-a întâmplat și în cazul meu.
(Elena Vascan)

tigerAvalo9 06.11.2010 19:59:18

Sunt superbe si foarte de folos cartile cu minunile Sf.Nectarie.Prin ele se arata maretia lui Dumnezeu si a Sfintilor.

Daniel,eu vreau sa stiu doar cum arata cartea si informatiile ei principale,pe privat daca vrei.Doresc sa o iau si eu.Multumesc mult.

MarinaAlca 07.11.2010 13:24:17

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 302860)
„Și de cancer poți muri sau nu,
totul depinde de tine…”
Mă numesc Elena Vascan, am vârsta de 51de ani. Scriu aceste rânduri pentru a-I mulțumi bunului Dumnezeu că exist și câtorva persoane care au fost alături de mine atunci când am trecut prin cea mai grea perioadă din viața mea.
Acești oameni, cărora le mulțumesc tot restul vieții mele, sunt:
- cei din familia mea,
- câteva rude care m-au susținut material și moral,
- prof. dr. Irinel Popescu, Dr. Teoharie Marinescu,
- ieromonahul Sava de la mănăstirea Radu Vodă din București.
Pe scurt, pot spune că, în vara anului 2006, am fost nevoită să mă internez datorită faptului că pierdeam în greutate, astfel, a trebuit să caut cauza.
După câteva investigații am fost sfătuită să fiu operată la stomac, lucru care s-a și întâmplat pe 6 septembrie 2006. Operația a fost făcută la București, la spitalul Fundeni. După operație, familia a fost anunțată de către profesor că am neoplasm (cancer) gradul 3, fază destul de avansată a bolii, fără ca eu să știu, aflând apoi pe parcursul tratamentului.
Pot spune că eu, până atunci, nu am rostit cuvântul cancer. Am refuzat să cred că am așa ceva. Tot timpul mi-am zis: „Dintr-o simplă răceală poți muri sau nu, așa și de cancer poți muri sau nu, totul depinde de tine”. Am convingerea că trebuie să ai, mai ales în astfel de momente, o gândire optimistă, să ai răbdare. În sine, răbdarea este o virtute pentru că ea are ca rod nădejdea în Dumnezeu.
Acum e momentul să spun că am primit o educație spirituală de la fiica mea, Nicoleta. La îndemnul ei am ajuns la părintele S., căruia îi mulțumesc tot timpul.
Pot spune că am ascultat în totalitate îndrumările medicului. Am făcut chimioterapie (citostatice), radioterapie – tratament foarte greu de suportat, dar tot timpul mi-am zis: „Trebuie să fie bine”.
Aproape de fiecare dată când începeam tratamentul, timp de 10 luni, treceam pe la părintele S. pentru spovedanie. Foarte uimită eram când primeam telefon de la părintele S. Mă întreba ce fac și dacă mă țin de rugăciune, căci dumnealui se roagă în continuare pentru mine. Ce spuneți?! Mai rar așa preot, să se intereseze de sănătatea oamenilor, lucru pe care medicii îl fac foarte rar, cu mici excepții.
La 6 luni după operație, supărare mare!!! La examenul tomografic au apărut la stomac câțiva ganglioni. Am venit plângând la părintele S. Și ce credeți că mi-a zis??? „Așa cum au apărut ganglionii, pot să și dispară”, lucru care s-a și întâmplat.
În luna mai 2007, la îndemnul fiicei mele, Nicoleta, am mers în Grecia, pe insula Eghina. Acolo se află moaștele Sfântului Nectarie. Pot spune că a fost destul de greu să ajungem acolo (atât fizic, cât și material), dar am reușit. Când am ajuns, surpriză mare!!! „Raiul pe pământ”. Vă doresc să ajungeți acolo. Așa cum poate bine știți, Sfântul Nectarie Taumaturgul este unul dintre cei mai iubiți și mai căutați sfinți de către toți credincioșii. Foarte mulți oameni care au venit de-a lungul vremii să se închine la sfintele moaște aflate la Mănăstirea Sfânta Treime din insula Eghina au plecat vindecați sufletește și trupește. Același lucru s-a întâmplat și cu mine.
Ajungând în țară, la București, am mers direct la clinică pentru a-mi continua tratamentul. Surpriză însă, doctorul care mă supraveghea din punct de vedere medical a spus să oprim tratamentul deoarece sunt „clinic sănătoasă”.
Așadar, Îi mulțumesc încă o dată bunului Dumnezeu că exist, îi mulțumesc fiicei mele Nicoleta că m-a îndrumat să merg la mănăstirea Radu Vodă, unde, datorită părintelui S. am învățat că trebuie să accept situația așa cum este, căci prin rugăciune totul poate reveni la normal, lucru care s-a întâmplat și în cazul meu.
(Elena Vascan)

Intr-adevar, ieromonahul Sava este un om deosebit.. il cunosc de pe vremea cand era pe bancile liceului....un model de smerenie si simplitate... cinste mamei lui,de care imi este tare dor

Daniel777 08.11.2010 20:49:03

Acum douăzeci de ani foarte puțini români știau despre viața și minunile Sfântului Nectarie. Acum zece ani, datorită pelerinajelor în Grecia, unii români au început să îl cunoască pe sfânt. Datorită tipăririi primelor cărți despre sfânt, faima sa a început să se răspândească în toată țara. Astăzi, Sfântul Nectarie este recunoscut ca unul dintre sfinții grabnic ajutători.
„Cine este Sfântul Nectarie?”
La această întrebare, unii dintre cititorii acestei cărți ar fi gata să spună: „Este sfântul care m-a ajutat la greu”, sau „Este sfântul care mi-a ajutat mama”, sau alte rude, sau „Este sfântul care m-a ajutat să mă apropii de Biserică…”
Pentru astfel de cititori, o prefață la această carte nu își are rostul. Ei abia așteaptă să se bucure duhovnicește, citind noi minuni ale sfântului.
Această prefață se adresează, însă, mai ales celor care au auzit de la alții că Sfântul Nectarie este un mare făcător de minuni și vor să știe mai multe despre acestea…
Există mari sfinți, canonizați de Biserică de sute de ani, dar despre care nu se știe decât că au dus o viață de nevoință sau că au primit moarte mucenicească. Nu sunt cunoscute minunile lor.
În cazul Sfântului Nectarie, lucrurile stau altfel. Trecut la Domnul în anul 1920 - și canonizat în anul 1961 -, sfântul și-a arătat ajutorul în toate colțurile lumii.
Faima Sfântului Nectarie crește și în România. Lucrul aceste se vede și din grija acordată prăznuirii sale, pe 9 noiembrie. În București, la Mănăstirea Radu Vodă, din an în an vin din ce în ce mai mulți credincioși din întreaga țară.
În același timp, și la alte biserici sau mănăstiri în care se află părticele din moaștele sfântului crește numărul pelerinilor. La Iași, la Șinca, la Ghimicești, la Brădetu sau în alte biserici, Sfântul Nectarie a vrut să ajungă o parte – mai mică sau mai mare – din sfintele sale moaște. Dar ceea ce contează este mai ales credința cu care oamenii vin să i se închine.
Din ce în ce mai mulți părinți dau copiilor lor numele de Nectarie sau Nectaria, pentru că au fost ajutați de sfânt sau pentru că cer ajutorul sfântului pentru copiii lor.
Părintele Constantin Karaisaridis din Atena îi mărturisea odată unui teolog român că, în fiecare familie credincioasă din Grecia, Sfântul Nectarie a făcut cel puțin o minune. Cum a făcut și în familia acestui părinte…
Din păcate, mulți dintre cei ajutați de sfinți se rușinează să dea mărturie despre ajutorul primit. „Ce vor zice ceilalți?” „Ce vor zice colegii de serviciu dacă află?” „Ce vor zice rudele?”
Unii îndrăznesc totuși și scriu mărturii pe care le semnează cu pseudonime sau cu inițiale. Dacă nu pot mai mult, e bine și atât. Dar e greu de înțeles cum, după ce au citit că Sfântul Nectarie le-a cerut în mod expres unor oameni cărora li s-a arătat să scrie sau să vorbească despre minunile sale, unii preferă tăcerea. Ascund lumina sub obroc. (E adevărat că există și minuni care nu pot fi înțelese decât de cei care le-au trăit. De aceea este bine ca cei ajutați de sfinți să își întrebe duhovnicii dacă e bine sau nu să facă publice anumite minuni sau anumite detalii legate de unele minuni.)
Cât privește mărturiile făcute publice, mulți s-au întărit în credință datorită lor. Poate că cea mai cunoscută mărturie legată de minunile Sfântului Nectarie în România este cea a preotesei Maria Oprea din Sibiu. Aceasta a avut o sarcină extrauterină; doctorii i-au cerut să avorteze, dar ea nu a acceptat așa ceva. Și, prin rugăciuni către Sfântul Nectarie, sarcina a devenit normală. Și copilul s-a născut cu bine…

roman2010 08.11.2010 20:49:47

Poze
 
Cateva poze Sfantul Nectarie http://www.mediafire.com/?mvanyk5tw6z4aej

Daniel777 08.11.2010 20:57:36

Se poate descarca si de aici cartea:

http://sfappetrupavelandrei.wordpres...ni-in-romania/

Daniel777 08.11.2010 20:58:42

„El e protectorul tău...”

Doamne, ajută! Auzisem de Sfântul Nectarie de la o prietenă de-a mea, învățătoare, dar fără să fiu curioasă să citesc viața si minunile sale. Nu mă gândeam că într-o zi voi putea eu însămi să-l mărturisesc.
Aș vrea să menționez două întâmplări premergătoare minunii săvârșite de Dumnezeu și sfinții lui. Anul acesta soțul meu avea de făcut o inspecție de grad și, în zona respectivă, era localizată Mănăstirea Berința. Am insistat să ne ducă și, împreună cu fetele mele – Elisa și Anastasia – și o doamnă de la bisericuța la care mergem, am urcat dealul spre mănăstire. Era frig, zăpadă, așa că ne-am dus în biserică. Văzându-ne, o maică a insistat să mergem la casa monahală, gândindu-se probabil la fete. Noi am rămas și am citit acatiste, am cântat cântări bisericești, iar apoi am răspuns invitației. La un moment dat, Elisa a venit la mine cu o icoană. Mirată, am întrebat-o de unde o are. Mi-a zis, arătând spre un bărbat, că i-a dăruit-o. Era un frate ce ajuta pe la sfânta mănăstire. Discuția a decurs astfel, din ce-și mai amintește fata:
– Când te-ai născut?
– Pe 9 noiembrie.
– De Sfântul Nectarie. El e protectorul tău, să-ți aduc o icoană să-l vezi. Ți-o dăruiesc.
Fetița a venit la mine încântată. M-am bucurat și eu și m-am simțit rușinată că n-am fost curioasă să aflu ce sfinți s-au născut pe 9 noiembrie. Aș face o paranteză. La nașterea fetiței, care a fost foarte grea, doctorul m-a abandonat spunându-mi că mor alături de pruncul ce-l voi naște. În acel moment m-am rugat și Maicii Domnului, gândindu-mă că mor. Doctorul a plecat, am rămas cu moașele și, dintr-odată, am văzut o femeie cu un acoperământ mov-albastru care era deasupra mea, învăluindu-mă. După un timp, parcă m-am trezit auzind: Este fetiță. Atunci am realizat că a fost o minune. L-am întrebat pe doctor ce s-a întâmplat cu mine, mi-am pierdut cunoștința... Am văzut că nu reacționează și mi-am zis că este o minune. M-a ajutat Maica Domnului, văzând în ce situație eram.
Am mai povestit și altora minunea, dar cred că... ei considerau că fabulez. Revenind, sigur Maica Domnului a vrut ca Elisa să-și cunoască și sfântul protector, pe Sfântul Nectarie, la Mănăstirea Berința. A doua întâmplare a făcut să ajungem chiar la moaștele sale. Auzisem de la un monah că merge la Mănăstirea Ruoaia, Lăpușu Românesc, și mă gândeam că eu n-am fost pe acolo. Așa că i-am spus soțului că aș vrea să facem un pelerinaj. Într-o duminică, soțul și-a manifestat disponibilitatea de a mă duce la această mănăstire, dar era cam ora nouă și am zis că după Liturghie, căci e de mers cam două ore din Baia Mare și nu e bine să circulăm în timpul Sfintei Liturghii. După terminarea slujbei la biserică am spus și credincioasei care m-a însoțit la Mănăstirea Berința și, după puțină vreme, am plecat. Pe drum, soțul meu a zărit mașina episcopului și s-a gândit că vine de la Mănăstirea Rohia. Ajunși pe drumul spre mănăstire, doamna a simțit ceva deosebit. Eu i-am zis că normal... e o mănăstire. Doamna îmi mărturisea că totuși e ceva mai mult, e o sărbătoare. După ce am ajuns, am vorbit cu o maică, care ne-a spus că a fost acolo Preasfințitul, fiind hramul mănăstirii. Am mers la închinat și... la moaștele Sfântului Nectarie. Eram bucuroasă că fetița mea poate să se închine la protectorul ei.
Ei, și acum vine minunea cea mai mare, vindecarea mea. Prin luna iunie-iulie (nu mai știu exact, fiindcă nu credeam că o să am ocazia să mărturisesc acest lucru), am simțit o sensibilitate sub braț. La o palpare mai atentă am simțit chiar o durere, părerea mea era că e un nodul, fapt confirmat ulterior de medicul de familie. Acesta mi-a făcut un bilet de trimitere către un medic, fără însă să-mi spună specializarea acestuia. Aveam să aflu, după o zi, spre disperarea mea, vorbind cu o doamnă bolnavă de cancer, că doctorul la care mă trimisese era oncolog. Am mers la bisericuța Sfântul Iosif Mărturisitorul, la Taina Sfântului Maslu și pe drumul spre casă mi-am spus: Dumnezeu m-a creat, El poate să mă vindece. M-am hotărât să merg la mănăstiri înainte și în special la moaștele Sfântului Nectarie, la Mănăstirea Ruoaia, și apoi pe la medici.
Ziua următoare, într-o sâmbătă am plecat împreună cu familia mea. M-am închinat, am zis rugăciuni cu cuvintele mele simple, atât la moaștele sfântului cât și la ceilalți sfinți ale căror moaște se mai aflau aici. Apoi am plecat spre Mănăstirea Rohiița, unde am participat la miezonoptică și la rugăciuni de dezlegare. Un părinte mi-a dat o sticluță cu ulei de la mai multe sfinte masluri, cu care să mă ung în zona nodulului. Am dormit acolo, palpându-mă tot timpul, tristă mai ales că pe Anastasia o mai alăptam și mă gândeam ce ar însemna pentru ea să nu mai aibă mamă. Cancerul era deasupra mea... nu puteam scăpa de acest gând. A doua zi, în timpul Liturghiei, cum invocam eu ajutorul Sfintei Treimi la icoana căreia m-am dus la începutul Liturghiei, împinsă parcă de cineva de la spate, am simțit o tăietură puternică, dezechilibrându-mă puțin. Mă temusem să nu fie de la inimă, din cauza supărării. După câteva secunde iarăși mă atinsesem de acel loc și... nodulul dispăruse. A fost o operație pe viu. Îmi venea să strig în gura mare. La predică, Părintele făcea pomenire de vindecarea slugii sutașului și mă gândisem, ce coincidență... Dumnezeu a făcut o mare minune cu mine.
Nu aș vrea să neglijez și ajutorul celorlalți sfinți, al căror aport a fost semnificativ și ale căror icoane le am în colțișorul de rugăciune; de asemenea, ajutorul monahilor adormiți sau în viață, al căror nume l-am invocat. De atunci, acești sfinți, monahi, sunt prietenii mei de nădejde. În semn de mulțumire am mers din nou la vreo două săptămâni pe același itinerar. În pelerinajul făcut acum, la început de august, prin Moldova am simțit, de asemenea, ajutorul sfinților în întâmplări deosebite, ceea ce m-a făcut să nu mă îndoiesc de grabnica apropiere de sufletul nostru. Nu m-am mai dus la medici, am fost scutită de investigații costisitoare, de stresul aferent și de deznădejde. Mare ești, Doamne, și minunate sunt lucrurile Tale!

cristiboss56 08.11.2010 21:00:15

Marele facator de minuni al ORTODOXIEI
 
http://www.sfantulnectarie.ro/

MarinaAlca 09.11.2010 05:07:44

Sfinte iubite parinte Nectarie, in aceasta zi cu totul speciala, de adormire a ta intru Domnul, venim mai mult ca oricand, plecand genunchii inimii noastre, implorand ajutorul tau, cel care niciodata nu se lasa asteptat... Te rugam sfinte, ajuta-ne in toate incercarile prin care trecem, trupesti si sufletesti, inlatura de la noi toata frica, neputinta, necredinta...
Puternice mijlocitor in fatza tronului Celui Ceresc, nu cerem sa ni se inlature greutatea crucii, ci doar PUTERE si CURAJ de a o purta pana la destinatia finala, acolo unde vom afla adevarata rasplata.
Asadar, Sfinte Nectarie, ma rog pentru cei pe care ii port in suflet :
Brigitte -Vanda, Camelia, Ruxandra, Viorel Eugen, Iulian Vasile, Dorina,Nina, Cristian Stefan, Mirela, Georgiana, Alin, Iuliana Marina, Elena-Violeta, Paula,Catalin, Nicu cu toata familia lor si pentru toti cei nestiuti, ce sunt macinati de neputinte fizice si mentale.

Imi vine mereu in minte, minunea savarsita de tine, Sfinte Nectarie, cu acel sarman paralizat, vecin de pat si suferinta in spital... Doctorii nu ii mai dadeau nici o speranta de recuperare, deoarece maduva spinarii ii fusese fractionata.
Insa maicile care te insoteau in momentul plecarii tale la Domnul, au scos vesta cea neagra de lana pe care o purtai in spital si au pus-o peste picioarele paralizatului.
Bolnavul, a simtit un curent electric care ii trece prin tot corpul, si parca niste legaturi nevazute, care il tinusera pana atunci, nemiscat, se rupsesera.
Da, picioarele lui se miscau din nou!!!!!!
S-a ridicat atent de pe pat, a facut cativa pasi, neputand sa-si creda ochilor si apoi a inceput sa planga.
Omul sfant, pe care mai mult de o luna de zile, l-a avut langa el, care ii daduse curaj si speranta, acum ii daruise si cel din urma si mai nepretuit dar, VINDECAREA.
Neputintele noastre de tot felul, ma fac sa simt, ca intr-un fel, fiecare dintre noi ne asemanam paralizatului care ti-a fost "coleg" de suferinta, pe acel pat trist de spital.
Asadar, dupa 80 de ani de la savarsirea acestei minuni, cred intr-o noua minune, pentru fiecare dintre cei sus pomeniti
...AMIN



" O, Preabunule Parinte, luminatorul ortodocsilor, ierarhule al lui Hristos, Nectarie!
Stand in fatza Tronului lui Dumnezeu, roaga-te neincetat pentru iertarea pacatelor noastre si pentru intoarcerea noastra spre infierea harului, caci neincetat catre Mantuitorul strigam: Aliluia!"

Acatistul Sfantului Nectarie (condacul al 13-lea):

CarareaImparatiei 09.11.2010 07:50:00

multumire
 
Multumim frate Daniel pentru aceasta carte minunata despre marele Sfant Nectarie ...

antoneta 09.11.2010 10:34:29

Minuni ale Sf. Nectarie
 
Dragii mei, mare bucurie este pentru mine Sfantul Nectarie!!!
Il cunosc de ceva vreme, dar de putin timp s-a milostivit de mine pacatoasa si m-a ajutat sa ma intorc la credinta pe care am parasit-o si in plus, m-a ajutat sa las un pacat de care nu puteam scapa. De aceea, ii port o vie si puternica recunostinta si ma voi ruga lui de cate ori voi putea. Nu numai pentru a cere ceva, si pentru a multumi pentru ceea ce am. Credeti in minunile sale si in puterea rugaciunilor sale in fata lui Dumnezeu si veti vedea puterea lui.
Ma bucur si pentru tine Marina Alca, prietena mea de pe alt forum pentru ca ti-ai adus aminte de el astazi. Si iti mai sunt recunoscatoare pentru ca m-ai sfatuit sa postez pe forum minunea pe care a infaptuit-o pentru mine acest drag Sfant pentru a intari credinta oamenilor in puterea lui.

Daniel777 09.11.2010 11:15:54

Cine e din Bucuresti, la ora 18 ,la libraria sophia,este lansraea cartii despre Sf. Nectarie

talida 09.11.2010 11:41:44

Multumesc
 
Multumim pentru carte si Sfantul Nectarie sa-ti asculte rugaciunile.Doamne ajuta.

Daniel777 09.11.2010 14:04:35

“Pre cel nascut in Silivria si ocrotitorul Eghinei, pre cela ce s-a aratat in vremurile din urma prieten adevarat al vartutii, pre Sfantul Ierarh Nectarie sa-l cinstim cei credinciosi ca pre un dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, ca izvoraste bogate tamaduiri celor ce striga cu evlavie: Slava lui Hristos, Celui care te-a slavit! Slava Celui care minunat te-a aratat! Slava Celui care lucreaza printru tine tuturor tamaduiri!”

Hartford 10.11.2010 00:01:32

Dragul meu prieten
 
Sf Nectarie ma ajutat si pe mine aseara sa merg la greci la procesiune sa sarut moastele si sa vin acasa cu ulei sfintit.Bucura-te sfinte Nectarie.

OmuBun 10.11.2010 00:07:25

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 304141)
Sf Nectarie ma ajutat si pe mine aseara sa merg la greci la procesiune sa sarut moastele si sa vin acasa cu ulei sfintit.Bucura-te sfinte Nectarie.

Saru'mana si bine ai revenit! Multa grija aveti voi de sufletul vostru... Doamne, cata bucurie trebuie sa cuprinda inima ta!... Felicitari pentru tot si pentru faptul ca ne impartasesti si noua cate o frantura din experientele tale...
Doamne-ajuta!

Hartford 10.11.2010 03:31:33

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 304143)
Saru'mana si bine ai revenit! Multa grija aveti voi de sufletul vostru... Doamne, cata bucurie trebuie sa cuprinda inima ta!... Felicitari pentru tot si pentru faptul ca ne impartasesti si noua cate o frantura din experientele tale...
Doamne-ajuta!

Mare bucurie am simtit intradevar Slavit sa fie Domnul cu toti Sfintii lui.

tigerAvalo9 11.11.2010 00:01:47

Multumim Daniel.Am sa citesc si eu aceasta carte mai ales ca Sf.Nectarie imi este Sfant ocrotitor.

Bucura-te parinte Nectarie mare facatorule de minuni si iarta-ne,nu inceta a te ruga pentru noi.Bucura-te,bucura-te,bucura-te!!!!!!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ioana1706 21.11.2010 17:24:53

Si eu pot spune ca Sfantul Nectarie m-a ajutat atunci cand aveam mare nevoie de un ajutor.
Bunica mea de 73 de ani a avut o periodata in care nu mai putea manca nimic si simtea o durere foarte mare la stomac.Asa cum sunt batranii greu de urnit,cu greu am dus-o la doctor si asta la insistentele noastre.Aici i s-a descoperit dupa cercetari ca are o tumoare la colon cat capul unui bebelus.Ajunsese de la 50 de kilograme la 30 de kilograme ,iar doctorul ne-a cerut sa facem rost de sange pentru ca este anemica ,iar operatia o va face dar pe raspunderea noastra deoarece la 30 de kilograme ,la73 de ani si cu insuficienta la plamani este foarte greu ca cineva sa reziste unei anestezi totale.Auzind astea si stiind ca pentru mine mamaia este a doua mama deja eram dezamagita si mi-am spus mea ca nu o pot pierde ,sau daca o pierd nu in acest mod.Asa ca am inceput sa ma documentez despre boala si cautand pe internet am dat de un forum in care cineva povestea despre minunile Sfantului Nectarie si despre faptul ca moastele Sfantului se afla la Manastirea Radu Voda.
Fiind studenta la Bucuresti mi-a fost foarte usor sa merg la Manastire,asa ca indata am mers ,mi-am luat Acatistul si am luat si ulei sfintit de la candela Sfantului.Citeam Acatistul de cate ori puteam dar minim dimineata si seara ,in autobuz ,oriunde prindeam putin timp,si toata nadejdea mi-am pus-o in Sfantul Nectarie si imi doream sa se intample o minune.
Cu putin timp inainte de operatie doctorul ne-a spus ca pe radiografii vede si anumite urme si banuia ca ar putea fi un fel de metastaza.Ne-am speriat foaret tare dar le-am spus alor mei sa aibe incredere in Dumnezeu si in Sfantul Nectarie ca totul o sa fie bine.Erau persoane care deja se uitau ciudat la mine pentru ca o spuneam cu o convingere iesita din comun.Cu o seara inainte de operatie am fost la bunica la spital am uns-o pe stomac cu uleiul sfintit s i-am citit si ei Acatistul si i-am spus sa aibe in credere in ceea ce ii spun ca ea o sa treaca cu bine peste asta.Operatia a decurs bine,iar dupa operatie doctorul ne-a chemat in cabinet fara sa ne dea vreo expilatie.In acele momente de asteptare am crezut ca o sa pic efectiv ...emotiile ma coplesisera si minutele asteptate mi se pareau ore.Intrand in cabinet medicul destul de serios ne spune:"Mamaia a trecut de operatie si si-a revenit din anestezie uimitor de bine,sa-i multumiti lui Dumnezeu ca a rezistat .Duceti-va ca va asteapta mai ales pe nepoata".Am bufnit in plans ,si acum cand scriu si imi aduc aminte plang dar sunt lacrimi de bucurie.Efectiv am sarit in sus de bucurie si spuneam la toata lumea ...Vedeti rugaciunile mele au fost folositoare,v-am spus ca Sfantul Nectarie ne va ajuta!Mamaia a fost de mirat in tot spitalul pentru ca desi ce-a mai batrana de acolo si-a revenit cel mai repede iar asistentele ne spuneau ca nu au mai vazut asa ceva o batrana cu atat viata in ea si care sa vrea asa mult sa traiasca.
Si pe final va spun ca dupa biopsie tumoarea nu a fost maligna ,iar mamaia s-a vindecat foarte repede iar acum are 50 de kilograme si se descurca singura ca inainte.
Multumim Sfantului Nectarie si lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa trecem cu bine ,iar acum nu ratez nici o ocazie sa merg si sa dau multumire Sfantului si sa il rog ca acum sa ii ajute si pe cei care vin si se roaga la racla lui la Manastirea Radu Voda si in toata lumea.

MarinaAlca 05.01.2011 23:17:15

Aduc inca o marturie cat de MINUNAT , cat de VIU este Dumnezeu intru sfintii Lui.
In urma cu 2 zile sotul meu a cazut de la o inaltime de peste 3 m.. a cazut pe ciment , si s-a lovit la cap... l-am dus imediat la spital, intrucat nu putea misca gatul, deci o fractura sau o hemoragie craniana era mai mult decat asteptata... M-am rugat cu disperare la Sfantul nostru iubit, Sfantul Nectarie, Bunului Dumnezeu si scumpei Sale Maici sa ne ocroteasca si sa ne scoata cu bine din aceasta incercare... cu atat mai mult cu cat, in scurt timp eu trebuie sa revin in tara, ptr a fi alaturi de mamicuta mea in aceste grele momente ... Asteptam rezultatul tomografiei , plangeam si citeam printre sughituri si lacrimi, din acatistul Sfantului Nectarie...inutil sa spun ca gandurile dadeau navala, nu ma puteam concentra la rugaciunea citita, insa chiar si asa, m-am straduit sa o duc pana la capat. rezultatul a sosit dupa 2 ore de asteptare in cea mai mare tensiune si ce credeti dragii mei: NICI O FRACTURA NU S-A OBSERVAT, NICI O HEMORAGIE CRANIANA!!! Gatul inca este putin intepenit dar asta este o chestiune minora, musculara, care va ceda in timp. MULTUMESC SFANTULUI NECTARIE SI BUNULUI DUMNEZEU SI MAICII DOMNULUI ptr tot ajutorul dat!!!

icamilin 06.01.2011 02:29:08

Slava lui Dumnezeu!
 
Ce mare evlavie ai la Sfantul Nectarie si vezi ce mult te ajuta cand ai mai multa nevoie! Plangi, roaga-te dar nu deznadajdui! Multa sanatate sotului tau si sa aveti numai ganduri bune!

Loly_me 05.05.2011 15:14:21

Multumim Sfantului Nectarie
 
As dori sa multumesc si eu din tot sufletul Sfantului Nectarie,ca a fost alaturi de noi in toata aceasta perioada,de cand am aflat de boala mamei:cancer.Ne-am rugat la El,am citit in fiecare seara acatistul,si multumita Lui,si Domnului nostru IIsus Hristos,mama e bine,tomografia a iesit bine,chimioterapia a suportat-o foarte bine.Rugati-va neincetat,nu va pierdeti niciodata increderea,caci Sf Nectarie ne aude rugaciunile.

Slava tie,Sfinte Nectarie,si Domnului Iisus Hristos,Fecioarei Maria si tuturor sfintilor care s-au rugat pentru noi !
Doamne ajuta !

roman larisa 13.05.2011 23:44:07

Multumesc Sfantului Nectarie!
 
Doresc sa impartasesc si altora minunile pe care le-a facut cu mine Sf Nectarie pentru care ii multumesc atat de mult Lui si Sf Fanurie si Macutei Domnului,,,L-am cunoscut pe acest tare bun Sfant de curand,desi mai auzisem de El si acum cativa ani cand sora mea paralizata de la mijloc in jos a primit de la un preot drag sufletului nostru ulei de la sf Nectarie...un timp s-a uns in zonele care o dureau cu acest ulei sfintit iar dupa un timp s-a terminat si l-a pus sub perna,,,dupa o vreme s-a uitat sora mea(Dumnezeu s'o odihneasca)la sticluta iar uleiul era asa cum l-a primit!!!mare a fost minunea!!!!desi nu a primit vindecarea trupeasca a primit vindecarea sufleteasca si dupa 7 ani a plecat de langa noi impacata cu Dumnezeu.....Dupa cum am spus de curand l-am cunoscut eu pe acest Sfant prin mama mea o femeie foarte credincioasa care mi-a dat o carte cu minunile Sfantului Necatrie,am citit-o si am inceput si eu sa ma rog lui..aveam foarte multe datorii acumulate la intretinere,,,caldura si apa calda ajunsese la 19 milioane si pot spune ca eram disperata...deoarece urma sa fiu data in judecata,,,plus alte datorii,,doar sotul meu munceste si ce ne ajuta socrii care sunt in italia si parintii mei.Minunea cu Sf Nectarie s-a produs astfel;inainte de pasti trebuia sa plecam,eu si sotul meu,la socrii mei in italia pentru a ne face revizia la masina,,,am plecat intr-o duminica si inainte sa plecam l.am chemat la mine pe un om foarte necajit pe care eu il mai ajut cu ceea ce pot...am incercat sa ii fac o bucurie lui si familiei si i-am cumparat cele necesare pentru o masa de pasti,modesta dar cu putin din fiecare,aceste lucruri i le-am dat in numele Sf Nectarie,a Sf Fanurie(un SF foarte drag mie) si a Maicutei Domnului,,,,vreau sa va spun ca atat de mult mi-a multumit acest om si plangand mi-a spus ca o sa se roage neincetat pentru mine sa ajung cu bine in italia si sa ma intorc cu bine,Am ajuns in italia cu bine,iar a doua zi cand am pornit masina nu a mai mers...masina nu mai mergea decat pana intr-o anumita turatie...eram suparati dar am multumit Sfantului ca nu ne-a lasat masina pe drum...pe drum ma rugam Sf Necarie sa ne poarte pe brate pana in italia si asa a fost,Am dus masina la service si mecanicul a zis ca este mai mult ca sigur turbina care costa undeva la 3000 de euro,m-am dus disperata si am citit acatistul Sfantului Necarie si a Maicii Domnului Grabnic Ascultatoere rugandu'i sa fie Ei mecanicii masinii mele si a sunat mecanicul spunand ca este un tub infundat,SLavit fie Domnul!!!In prima zi de Pasti il suna pe socrul meu un frate cu care nu a mai vb de foarte multa vreme(nefiind in relatii foarte bune)ca este in zona si vine la noi...Dumnezeu a vrut sa se impace in ziua de pasti iar cand acesta a plecat i-a bagat sotului meu in buzunar niste bani spunandu-i sa nu stie nimeni.AM RAMAS MUTI CAND AM VAZUT CA ERAU 500 DE EURO...PRECIZEZ CA ACEST UNCHI A SOTULUI MEU NU I-A DAT NICIODATA BANI!IN ACEL MOMENT AM STIUT;ACESTI BANI MI I-A TRIMIS SF NECATRIE!!!!i-AM PRIMIT CHIAR IN PRIMA ZI DE PASTI CAND EU I-AM DAT ACELUI OM SARAC O MASA MODESTA DE PASTI!!
STIU CA POATE M-AM LUNGIT DAR AM VRUT SA RELEATEZ ACESTE LUCRURI PE CARE SF NECARIE SI MAICUTA DOMNULUI LE-A FACUT CU NOI,,,CU ACEI BANI MI-AM PLATIT DATORIA LA CALDURA IAR ACUM NU M-AI AM DE CE SA-MI FAC GRIJI CA VOI FI DATA IN JUDECATA,,,,
mULTUMESC DIN TOATA INIMA BUNULUI DUMNEZEU SI TUTUROR SFINTILOR CA NU MA LASA PE MINE PACATOASA!!! DOAMNE AJUTA,,,SI CREDETI CU TARIE SI VETI FI AJUTATI!!

romanbun 24.05.2011 14:20:08

La Manastirea Sfintei Cruci din Oradea au ajuns spre inchinare moaste de-ale Sfantului Ierarh Nectarie!
Doamne-ajuta!

Daniel_7 24.05.2011 14:30:06

Cine doreste cartea
 
Cine doreste cartea Minunile Sfantului Nectarie in Romania,sa-mi trimita un mesaj privat cu adresa lui de email.

elenabroscoi 11.06.2011 13:25:03

Minuni sunt la tot pasul...
 
Minuni sunt la tot pasul, insa noi nu prea realizam asta de fiecare data.
Am 18 ani si sunt din Bacau, eleva in cls. aXII-a.Nu de mult timp am aflat de Sfantul Nectarie de la sora mea-maicuta la manastirea "Dintr-un lemn". Mi-a povestit multe cate s-au intamplat cu ea si cum Sf.Nectarie a intervenit in viata ei.Totul a inceput cand mi-a zis de o carte si anume" Sfantul Nectarie.Minuni in Romania". Mi-a zis ca este ft. frumoasa si ca am ce sa invat din ea. Prima data cand am auzit am vrut sa fac rost de carte cat mai repede. Asa ca intr-o zi mama mi-o luase. De cum imi luase cartea nu am mai lasat-o jos din mana si am inceput sa citesc tot. Simteam prezenta sfantului in timp ce citeam si eram uimita de tot ce se vorbea acolo insa credeam totul cu adevarat. Asa am inceput eu sa prind dragoste fata de acest Sfant. M-a ajutat ft. mult la scoala, la teze, lucrari etc.Am impartasit mai multor persoane despre mare facator de minuni.
Sa va povestesc o mica minune care s-a intamplat cu mine.
Eram intr-o duminica la biserica la Sfanta Liturghie si ascultam slujba. Eram cu mama alaturi. Dintr-o data am simtit un miros foarte placut, era miors de mir sii m-am intrebat de unde vine.Alaturi era magazinul cu lucruri bisericesti... Spre final , cand s-a terminat slujba, eram afara si o asteptam pe mama si am vazut ca s-a intors cu 2 sticlute cu mir.Am zis ok:D foarte bine .Si mi le-a dat mie si ma tot jucam cu ele.Intre timp s-a dus sa plateasca ceva pt.biserica. eu ma tot plimbam si ma jucam cu ele in mana. si la un momet dat ma asez jos pe o banca.Ma opresc si ma uit mai bine sa vad si eu de unde si ce este cu mirul acela.btw mirosea ft . fruumos.Si cand ma uit...ce sa vad? scria pe el mir sfintit de la Sf.Nectarie din Eghina.Am ramas fara cuvinte...impietrisem cand am vazut. pt k eu vroiam de ft.mult timp mir de la Sfantul.Mama nu stia. scrisul era ft mic. si nu vedea decat daca isi punea ochelarii.Cand s-a intors am intrebat-o:"Dar tu stii de unde este mirul asta?";"Nu, da de unde-i?" ;"Pai uite ce scrie pe sticluta asta:Mir sfintit de la Sfantul Nectarie din Eghina".Avusese acelasi sentiment ca si mine.Mie imi dadusera lacrimile de bucurie.De atunci am simtit cu adevarat ca Sfantul Nectarie este alaturi de mine ori de cate ori ii cer ajutorul!

elenabroscoi 11.06.2011 14:58:53

Am uitat sa precizez faptul ca erau ultimele 2 sticlute cu mir!

andreea01 11.06.2011 20:36:31

Vreau sa ii multumesc SF.Nectarie ca m-a ajutata sa obtin locul de munca pe care l-am vrut.Andreea

LittleSparrow 20.06.2011 21:52:39

"Slăvit fiind de lucrarea Duhului, izvorăști tămăduiri și har bogat; pentru aceea îi strigăm: Bucură-te, Părinte Nectarie!"

Nu am crezut până acum că puterea Sfinților e LUCRĂTOARE.
Dar când m-am închinat și am sărutat moaștele Sfântului Nectarie mi s-a umplut inima de bucurie.

Andrei Balas 29.06.2011 00:02:50

Doamne ajuta!

As vrea sa va povestesc si eu pe scurt despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie, ocrotitorul familiei mele.
Tatalui meu i-au iesit cateva analize nu prea bune printre care si un marker tumoral cu o valoare foarte mare. Dupa mai multe investigatii la tiroida, doctorul i-a spus ca in proportie de 75% are cancer si ca trebuie sa se opereze. Imi era foarte frica, mai ales penrtu ca stiam ca tatal meu nu este un om credincios. M-am rugat impreuna cu familia mea Sfantului Nectarie si Maicii Domnului sa il ierte si sa aiba mila de el si de noi.A urmat operatia care a decurs bine si apoi 2 saptamani de asteptare a rezultatelor biopsiei.Slava Domnului, totul a fost bine! In plus, la urmatorul set de analize markerul tumoral a avut valori normale.
Nu am cuvinte ca sa-i multumesc bunului Dumnezeu pentru ajutorul primit prin Sfantul Nectarie si Maica Domnului si prin ceilalti sfinti carora m-am rugat.
Nu este singura data cand Sfantul Nectarie si Maica Domului ne-au ajutat, pe mine si pe familia mea.

Slava Tie Hristoase, Dumnezeul nostru, slava Tie !

CircusPark 11.07.2011 14:19:51

Cartea scrisa/audio cu Viata Sfantului Nectarie din Eghina
 
Cine vrea sa citeasca viata completa a Sfantului Nectarie din Eghina o poate face accesand documentul de aici http://www.scribd.com/doc/59291837/V...orul-de-minuni

iar pentru descarcarea lui, aici http://www.archive.org/details/Viata...atorulDeMinuni

De asemenea, pentru cei cu probleme vizuale, pot accesa varianta audio a vieții, minunilor si invataturilor Sfantului aici http://youtu.be/1RVpKP2pPQw


http://www.archive.org/search.php?qu...Circus+Park%22

anita 15.07.2011 11:47:23

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 302830)
Cine doreste cartea in format electronic,nou aparuta la editura Egumenita,sa ma contacteze pe privat.

Ma intereseaza sa o pot lista ,se poate trimite?

Andreea12 23.07.2011 18:13:23

Ajutor de la Sfantul Nectarie
 
In acest moment in care scriu prietenul meu trece prin probleme grele de sanatate, dar mi-am pus toata nadejdea in Sfantul Nectarie la care ma rog zilnic impreuna cu mama lui si care stiu ca o sa il ajute sa se insanatoseasca.
De altfel, despre Sfantul Nectarie am aflat nu cu mult timp in urma prin mama prietenului meu care a primit cartea despre minunile Sfantului de la o prietena care a aflat in ce impas ne aflam din cauza problemelor de sanatate ale prietenului meu. Ajutor am mai primit din partea Sfintilor. Eu ma rugam mai ales Fecioare Maria, la casa careia am si fost in Turcia. De acolo, mi-am cumparat o icoana a Fecioarei de care sunt nedespartita de atunci si care m-a ajutat de multe ori. Icoana Fecioarei Maria am purtat-o cu mine si la un examen in timpul facultatii la o materie care nu era punctul meu forte si la care se obtinea f gru nota de trecere. Examenul a avut 2 probe:scris si oral. La proba scrisa am obtinut nota minima cat sa intru la proba urmatoare, iar la oaral am tras un bilet cu singurul subiect pe care nu il stiam deloc. Din fericire insa la final profesorul mi-a spus ca nu stie ce s-a intamplat, ca el crede ca citez "am aprins lumanari pe la ceva biserici" pt ca el simte ca trebuie sa ma treaca acel examen, dar nu intelege de ce. Si asa am trecut cu bine examenul.
In ceea ce il priveste pe Sfantul Nectarie, am simtit prima data ajutorul din partea lui pe cand eram cu prietenul meu in spital si alergam pe la usile doctorilor cu sora lui ca sa ne aprobe niste acte pt a putea fi tratat in strainatate pt ca in Romania boala de care sufera nu poate fi tratata. Pt a obtine un astfel de dosar ai nevoie de semnatura a trei medici din Romania care sa ateste ca nu pot trata boala respectiva in Romania. Obtinusem semnatura unui singur medic, iar unul din ei au refuzat categoric sa semneze. Motivatia nu ne-a dat-o, pur si simplu a zis ca nu semneaza. Alt medic ne-a sfatuit sa ne intoarcem a doua zi sa discutam cu doctorul care nu a vrut sa semneze poate il gasim intr-o alta dispozitie. Atunci eu m-am rugat Sfantului Nectarie sa ne ajute si a doua zi cand sora prietenului meu s-a dus sa vorbeasca cu medicul care nu a vrut sa semneze, acesta a acceptat in cele din urma sa ne dea semnatura si am reusit sa intocmim dosarul pt a pleca la tratament.
Tratamentul a decurs bine, doar ca au fost si efecte secundare. Si in clipa de fata dupa o luna de zile de la tratament inca ne aflam in spital pt recuperarea (in acest timp a facut fizioterapie si a primit tot felul de medicamente), dar am depasit pana acum totul cu bine tot prin rugaciuni catre Sfantul si catre Maicuta Domnului. Tot cu ajutorul lui Dumnezeu, aici, pe meleaguri straine am intalnit o doamna care este plecata din Romania de aproximativ 30 de ani si care ne-a avut din toate punctele de vedere. Ma rog la Sfantul Nectarie si la Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului sa trecem si de ultimul hop pt ca medicii ne-au spus ca s-ar putea sa mai aiba nevoie de inca o operatie dupa perioada aceasta de recuperare si nu ne dorim sa mai fie nevoie si de aceasta.


Doamne ajuta !

MariaV 30.07.2011 00:39:48

Buna tuturor!

Pentru ca minunile sa se produca, trebuie doar sa crezi. Voi spune pe scurt povestea mea. Acum 4 luni, tata a fost diagnosticat cu o boala cardiovasculara ce impunea operatia. Am incercat la Fundeni, dar ne tot plimbau fara niciun raspuns concret. Disperata, dupa ce am cautat pe forumuri, am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului, impreuna cu Acatistul, rugandu-ma totodata la Icoana Facatoare de Minuni de la Biserica Mihai Voda. Un prim semn, a aparut. Am schimba spitalul, am gasit un doctor si mai bun si sperantele apareau din nou la orizont. Sa nu mai punem ca niste negi pe care ii aveam pe deget s-au vindecat ca prin minune.
O discutie cu noul doctor urma sa ne puna din nou la grea incercare. Se preconiza ca riscurile operatiei erau de 50%. Cuprinsa din nou de disperare, am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie si sa ma rog si moastelor sale de la biserica Radu-Voda. Tata se ungea si el cu mir de la moaste si citea asemenea.
Intr-o zi, la sfarsitul slujbei, o doamna ingrijitoare in biserica a venit, mi-a luat pumnul, mi-a pus in mana un crin si mi-a zis: "Ia-o. E de la Maica Domnului!".Nu pot descrie ce am simtit. Plus ca atunci cand citeam Paraclisul in biserica incepea sa miroase a busuioc, desi nu era pe nicaieri in apropiere.
In fine, in acelasi timp, regaseam icoana cu Sfantul Nectarie prin bisericile prin care mergeam, semn ca e cu noi. Asta pana cand l-am internat pe tata si in rezerva lui, am ramas socata vazand pe perete 3 iconite: una cu Maica Domnului, una cu Sfantul Nectarie si una cu Iisus Hristos. Deci care era probabilitatea ca tata sa fie internat tocmai acolo? Atunci mi-am zis ca am primit cu prisosinta semnele de care aveam atata nevoie.
Tata a fost operat de Sfantul Pantelimon (m-am rugat sa pice operatia de sarbatoarea Mucenicului Doctor Fara de arginti), iar doctorii au spus ca nu se asteptau sa fie asa usor. Sa nu mai punem, ca ceea ce ei au vazut foarte grav la ecografii, nu corespundea cu cea ce au vazut cand l-au taiat.Nu ma indoiesc nicio clipa ca a fost puterea Sfantului Mir si a rugaciunilor Sfantului Nectarie, Sfintei Fecioare, a Sfantului Pantelimon si a Sfintei Paracheva de la Iasi. Acum tata e bine, se recupereaza si ii multumeste lui Dumnezeu si Sfintilor sai mijlocitori.
Tin sa subliniez ca tata era disperat, plangea tot timpul si se gandea numai la moarte. Dupa ce am inceput sa citim minim 40 de zile Paraclisul si Acatistul Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Nectarie, a facut masluri, s-a intarit intru credinta si s-a linistit vizibil.
Am spus povestea asta ca sa exemplific cat de mare este puterea Domnului si a Sfintilor sai mijlocitori pentru noi. Le-am promis Maicii Domnului si Sfantului Nectarie ca voi impartasi experienta mea tuturor oamenilor aflati in nevoi ca sa gaseasca mangaiere, alinare si tamaduire.Multumesc Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Pantelimon si Cuvioasei Parascheva pentru rugaciunile lor tamaduitoare si va rog si pe voi sa aveti credinta ca Dumnezeu nu te va lasa!

Doamne ajuta!

cristina mioara 30.07.2011 08:52:47

minunile facute pt mine.
 
buna gasind acest topic m-am gandit sa va spun si eu cateva dintre minunile Sf Nectarie care le-a facut pentru mine.eram la spital asteptam sa intru in cea de a 2 operatie dupa 6 luni de chimioterapie...mi se descoperise ca desi am fost operata si am facut chimioterapie analizele nu erau bune iar la rmn sa vazut o noua tumora..asteptam sa se faca ora sa vina sa ma ia asistenta,cand a venit la mine o femeie care la randul dumneaei astepta sa se opereze la san.mi-a dat acatistul sf nectarie si mi-a spus sa citesc atunci pana intru in oparatie..atunci l-am cunoscut prima data...am citit acatistul cu emotii pt ca imi era frica de ce se va gasila oparatie.....sincer nu stiam ca sf Nectarie e facator de minuni chiar asa ....am terminat de citit acatistul iar dupa o perioada a venit timpul sa intru in operatie...m-am pregatit si am intrat cu gandul ca sf nectarie va face cum vrea....m-am oparat si dupa aceea m-am trezit cu sotul meu langa mine...asa ametita cum eram l-am intrebat ce a gasit doctorii la operatie....mare mi-a fost uimirea si sufletul cand doc a venit chiar in momentul acela si a spus ca sa-u dat probe din tesuturi in momentul acela la anatomie patologica si nu a fost nici urma de cancer...totul a fost foarte normal..mi sa umplut sufletul de bucurie si am inceput sa plang...sf a continuat cu minunile...a doua zi am stat la reanimare iar a 3 zi ma dus in salon...imi trebuia cartela pt tel,,,si m-am hotarat sa merg in incinta spitalului sa imi iau una..pt ca imi e frica cu liftul am coborat pe scari de la etajul 4 jos la parter...vreau sa va spun ca in maxim 10 minute am ajuns sus la etajul 4...ma vedeau femeile care stasteau alaturi cand ma opereaza ..iar eu l-eam spus ca sunt oparata si au ramas mute de uimire ce zburdalnica eram mai ales ca am coborat si am urcat 4 etaje..pe cand alte fem cu eceeas operatie ca mine zaceau la pat de dureri si se miscau f greu......abia dupa o foarte lunga perioada mi-am dat seama ca Sf Nectarie a facut aceste minuni pt mine....dupa 3 sapt rezultatul la patologie a fost acelasi,,totul era ok...mentionez ca operatia mea a fost pentru cancer ovarian si am fost operata clasic,,taiata pe burta de la buric in jos....Bucura-te,Sfinte Ierarhe Nectarie,Mare Facatorule de minuni!

nico.dia 30.07.2011 11:24:23

Sfantul nectarie
 
Sambata trecuta am fost la manastirea radu-voda ,unde sunt moastele sfantului nectarie.cuvintele sunt prea sarace pentru a descrie frumusetea locului.nu stiu sa va explic,dar ochii icoanei sfantului erau ,vii zambitori si frumosi.am plins .chiar daca ma repet ,va rog sa imi da-ti clementa ,nu am cuvinte.stand asa in genuchi ,parintele si-a pus mana pe capul meu ,ca o mangaiere,.o ce frumusete! Nu am cuvinte.

cristina mioara 30.07.2011 15:45:58

o alta minune
 
alta minune care a facut sf nectarie pt mine....traiam in concubinaj de 5 ani...imi doream din suflet sa fac si eu macar cununia civila...am citit acatistul Sf Nectarie si am tinut o zi de post negru.....vreau sa va spun ca dupa maxim 2 luni de zile sotul meu a spus ca in 2 sapt facem cununia civila,,,lucru de care el nu voia sa auda...si ia luminat SF Nectarie mintea si sufletul si am facut cununia civila.....slava Tie Sfine Parinte Nectarie...e cu adevarat facator de MINUNI...

misteria 30.07.2011 17:16:28

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 383931)
alta minune care a facut sf nectarie pt mine....traiam in concubinaj de 5 ani...imi doream din suflet sa fac si eu macar cununia civila...am citit acatistul Sf Nectarie si am tinut o zi de post negru.....vreau sa va spun ca dupa maxim 2 luni de zile sotul meu a spus ca in 2 sapt facem cununia civila,,,lucru de care el nu voia sa auda...si ia luminat SF Nectarie mintea si sufletul si am facut cununia civila.....slava Tie Sfine Parinte Nectarie...e cu adevarat facator de MINUNI...

Sa inteleg ca copiii i-ai nascut in concubinaj?


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:46:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.