Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Aghiasma (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11738)

gabriela8 07.01.2011 18:58:16

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 320438)
din cate imi aduc aminte, agheazma mare nu se ia decat in loc de impartasanie, daca esti oprit, bineintelez in afara zilelor de Boboteaza.
sau in cazuri cu totul speciale, doa la indicatia duhovnicului.

Pai cam asa stiu si eu, numai ca se poate lua si cu o zi inainte de impartasanie daca ai binecuvantarea duhovnicului, sau in situatii speciale pe care duhovnicul le stie si te poate indruma.

costel 07.01.2011 19:01:23

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 320438)
din cate imi aduc aminte, agheazma mare nu se ia decat in loc de impartasanie, daca esti oprit, bineintelez in afara zilelor de Boboteaza.
sau in cazuri cu totul speciale, doa la indicatia duhovnicului.

Aghiasma se ia si de cei care se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului. Si ea nu inlocuieste aceasta impartasire. Acest lucru trebuie subliniat mereu de preot. Daca celui ce nu s-au impartasit cu Trupul si Sangele Domnului, i se da dreptul de a se impartasi cu Aghiasma, i se da nu pentru a se opri la ea, ci pentru a primi putere sa ajunga si la Euharistie.

Dumitru73 07.01.2011 19:04:28

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 320440)
Pai cam asa stiu si eu, numai ca se poate lua si cu o zi inainte de impartasanie daca ai binecuvantarea duhovnicului, sau in situatii speciale pe care duhovnicul le stie si te poate indruma.

uraaaa!!! sunt si eu in acord cu cineva pe forumul asta :D

ca amuzament, imi aduc aminte de un parinte de la noi, nu mai stiu cine era, care vorbind de un "ucenic" de-al lui, i-a zis ceva de genul: o sa bei aghiasma pana o seca fantana (era oprit de la impartasanie) :)

Dumitru73 07.01.2011 19:06:32

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 320442)
Aghiasma se ia si de cei care se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului. Si ea nu inlocuieste aceasta impartasire. Acest lucru trebuie subliniat mereu de preot. Daca celui ce nu s-au impartasit cu Trupul si Sangele Domnului, i se da dreptul de a se impartasi cu Aghiasma, i se da nu pentru a se opri la ea, ci pentru a primi putere sa ajunga si la Euharistie.

nu te contrazic, dar ce rost mai are agheazma, fie ea si mare, daca urmeaza sa te impartasesti?

tigerAvalo9 07.01.2011 23:46:37

De obicei Aghiazma mare se bea o saptamana de la Boboteaza (mai exact pana la Odovania Praznicului Botezului Domnului, cand se incheie) si apoi numai la zile mari (anumiti duhovnici recomanda mai ales in vreme de incercare, insa cu ajunare-cel putin o zi), iar celor care dupa spovedanie n-au voie sa se impartaseasca li se ingaduie ca o mangiiere sa bea Aghiazma mare.

Florin-Ionut 08.01.2011 00:25:20

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 320427)
Sa tii post si sa iei din cand in cand. Mie nu-mi place ideea ca se poate lua pana pe data de .... ca si cand dupa data respectiva nu se mai poate bea din ea. Pe de alta parte, se spune ca e de ajuns sa postesti in ziua de 5 ianuarie, ca sa poti lua aghiasma pana pe 14 ianuarie.

In trecut accentul cadea pe plangerea pacatelor, acum omul se opreste doar de la anumite mancaruri, fara a-si mai plange pacatele, se spovedeste si considera ca e vrednic de impartasire. Uitam ca in trecut oamenii se impartaseau si fara post si faceau acest lucru nu din nestiinta, ci din buna stiinta - accentul cadea pe lepadarea de pacate prin plangerea lor.

Cred ca asa ar trebui sa se intample si cu impartasirea cu Aghiasma - omul sa-si planga pacatele, sa simta ca s-a indepartat de Dumnezeu prin ele, sa-si doreasca unirea cu El si apoi sa ia Aghiasma. Poate asa nu am mai avea marturii de genul "am luat 7,5 litri de Aghiasma Mare, dar nu-mi ajung".

Eu de un an incoace consum zilnic aghiazma mare, o folosesc pentru a gati, este apa pe care o beau cand mi-e sete. Cu aprobare de la parintele.

De ce fac asta? Pentru ca absolut toata mancarea si apa sunt otravite in infinite feluri, dupa cum stim. Oricat as incera sa minimizez consumul de otravuri, niciodata nu voi reusi sa mananc sanatos, precum odinioara se hraneau si beau autorii molitfelnicului spre exemplu.

Cateodata trebuie sa ne adaptam situatiilor si sa folosim resursele pe care ni le ofera Biserica pentru a anula efectele raului care se manifesta atat de pronuntat la nivel modial, mai ales in ultima perioada. Voi faceti cum vreti, dupa litera legii, insa eu imi asum constient raspunderea pentru aceasta derogare cand va fi sa apar in fata Judecatorului.

costel 08.01.2011 10:13:41

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 320449)
nu te contrazic, dar ce rost mai are agheazma, fie ea si mare, daca urmeaza sa te impartasesti?

Dumitru, cand ajungi sa simti ca prin anumite lucruri te poti impartasi de puterea dumnezeiasca, nu le refuzi, chiar daca peste cateva zile te vei impartasi cu izvorul lor - Hristos. Eu nu as refuza cuvintele dragi despre persoana iubita, pe motiv ca peste un scurt timp m-as intalni cu ea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:23:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.