Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Relatii trupesti cu sotia insarcinata (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19246)

mihai88 24.08.2018 14:16:47

Relatii trupesti cu sotia insarcinata
 
Doamne ajuta!
Am deschis acest subiect in speranta ca cineva de pe forum, preferabil mama sau bunica, imi poate spune spune punctul ei de vedere in ceea ce privesc relatille intime in perioada in care au ramas insarcinate. Exista un disconfort psihic stiindu-se cu bebe, sau din contra, exista o dorinta mai mare in a avea relatii trupesti? Lipsa relatiilor in perioada respectiva poate creea o stare de neliniste?
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.

gpalama 24.08.2018 14:55:50

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 661522)
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.

Sexualitatea presupune si eliberare de hormoni in corpul femeii dar si al barbatului.

Descarcarile astea duc la fat inca din copilarie o sensibilitate si o reactivitate mult accentuata in viata spre sexualitate....

Eu presupun ca din cauza asta de multe ori gasesti directia asta de curatie trupeasca pentru a nu afecta si sensibiliza fatul.


Sa stii ca enorm de multe randuieli ortodoxe sunt puse nu pe motive mistice ci pe motive biologice, de pragmatisc si "bune-practici" pe care un corp uman moderat ar trebui sa le tina.

Postul nu trebuie tinut de bolnavi pentru ca se slabanogesc aiurea.
La fel, si aici trebuie vazut la fata locului ce este potrivit.

Si in decizii de tipul asta sa fiti 2, asa cum zice Apostolul (in multa intelepciune si inspiratie Dumnezeiasca) si nu de unul singur.

PS. Sper sa nu fii trol si tu

Ali Baba 24.08.2018 21:22:27

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661523)
PS. Sper sa nu fii trol si tu

si eu sper, dar subiectul e important.

sexul in timpul sarcinii este foarte important pentru femeie, daca-l doreste! trebuie sa procedezi cu tact si sa fii permanent la dispozitia ei. dorinta ei este fluctuanta, astazi doreste foarte mult, apoi o luna de zile simte chiar repulsie, deci trebuie sa fii atent si grijuliu, nu trebuie refuzata si nici fortata.

spre sfarsitul sarcinii sexul stimuleaza ovulatia si de multe ori este chiar indicat medical, dar mereu trebuie tact si grija pentru femeie.

Demetrius 25.08.2018 00:40:19

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661526)
si eu sper, dar subiectul e important.
..................
spre sfarsitul sarcinii sexul stimuleaza ovulatia....

Asta ai bagat-o ( "impotriva naturii" ) ca sa faci subiectul si mai important?

Ali Baba 25.08.2018 01:27:55

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661528)
Asta ai bagat-o ( "impotriva naturii" ) ca sa faci subiectul si mai important?

:)))

dilatatia, nu ovulatia, bre... :)) dar au inteles oamenii greseala...
da, ajuta. sunt multi obstetricieni care sfatuiesc viitorii parinti in sensul asta.

adelina02 15.09.2018 16:29:37

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 661522)
Doamne ajuta!
Am deschis acest subiect in speranta ca cineva de pe forum, preferabil mama sau bunica, imi poate spune spune punctul ei de vedere in ceea ce privesc relatille intime in perioada in care au ramas insarcinate. Exista un disconfort psihic stiindu-se cu bebe, sau din contra, exista o dorinta mai mare in a avea relatii trupesti? Lipsa relatiilor in perioada respectiva poate creea o stare de neliniste?
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.


Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.

bluester 15.09.2018 19:17:50

Mihai88....Parerea mea este sa asculti de duhovnicul tau! Atat timp cat sotia ta este de acord, nu trebuie sa ai vreo ezitare

suslik 15.09.2018 20:21:15

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661523)
Sexualitatea presupune si eliberare de hormoni in corpul femeii dar si al barbatului.

Descarcarile astea duc la fat inca din copilarie o sensibilitate si o reactivitate mult accentuata in viata spre sexualitate....

Eu presupun ca din cauza asta de multe ori gasesti directia asta de curatie trupeasca pentru a nu afecta si sensibiliza fatul.


Sa stii ca enorm de multe randuieli ortodoxe sunt puse nu pe motive mistice ci pe motive biologice, de pragmatisc si "bune-practici" pe care un corp uman moderat ar trebui sa le tina.

Postul nu trebuie tinut de bolnavi pentru ca se slabanogesc aiurea.
La fel, si aici trebuie vazut la fata locului ce este potrivit.

Si in decizii de tipul asta sa fiti 2, asa cum zice Apostolul (in multa intelepciune si inspiratie Dumnezeiasca) si nu de unul singur.

PS. Sper sa nu fii trol si tu


Chestiile astea sint efectiv dovedite stiintific, sau sint doar zelotisme pseudomonahale si neognostice?

oitza ratacita 15.09.2018 23:46:46

Citat:

În prealabil postat de adelina02 (Post 661721)
Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.

Cu un astfel de raspuns tu nu ai principii. Vorbesti fără să știi ce inseamna viata in căsătorie, devotament fața de soț și ascultare de duhovnic.

gpalama 16.09.2018 21:50:49

Citat:

În prealabil postat de adelina02 (Post 661721)
Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.

Tu deja esti pe drumul clar al spargerii casatoriei pentru ca se pare ca sotul tau este o anexa pentru tine si nu este un partener de dialog si de casatorie...

Sunteti 2 si nu doar unul singur.

Ali Baba 18.09.2018 12:02:49

vad ca faceti ce faceti si abateti atentia catre barbat... ;)
doar viitoarea mama si copilasul conteaza, noi ne putem abtine daca este nevoie (sau nu??? ;) ) , daca femeia doreste sex, trebuie sa fim la dispozitia ei, daca nu, cititi si voi o carte, faceti chiftele...

suslik 18.09.2018 12:54:18

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661745)
vad ca faceti ce faceti si abateti atentia catre barbat... ;)
doar viitoarea mama si copilasul conteaza, noi ne putem abtine daca este nevoie (sau nu??? ;) ) , daca femeia doreste sex, trebuie sa fim la dispozitia ei, daca nu, cititi si voi o carte, faceti chiftele...

Just, aveti dreptate ca e o pozitie asimetrica, deformata in probelam asta. Barbatul trebuie sa fie un fac-totum, in schimb femeii i se iarta orice, mai ales cind e pregnanta. Scirbos lucru, abordarea asimetrica si ipocrita asupra unei relatii umane date intre persoane egale si mature legal.



Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?

suslik 18.09.2018 13:12:04

La fel de scirboasa e si pozitia opusa: femeia e o anexa destinata exclusiv bucatariei si reproducerii, care nu are dreptul la opinii separate si proprii, sub sanctiunea violentei fizice si pedepselor emotionale.

suslik 18.09.2018 13:15:55

Pe de alta parte, un cuplu este o unitate dinamica. Nu poti sa iti refuzi sotul/sotia in exercitarea dragostei fizice in cadrul conjugal legiuit, mai ales nu cu motive stupide de genul "cutare persoana fara diploma medicala a scris niste prostii care sint acum la moda in massele de mireni si monahi, si e trendy sa tinem seama de ele".

Ali Baba 18.09.2018 13:37:44

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 661751)
Just, aveti dreptate ca e o pozitie asimetrica, deformata in probelam asta. Barbatul trebuie sa fie un fac-totum, in schimb femeii i se iarta orice, mai ales cind e pregnanta. Scirbos lucru, abordarea asimetrica si ipocrita asupra unei relatii umane date intre persoane egale si mature legal.

acum, principial sunt de acord cu egalitatea asta, dar nu si in timpul sarcinii. si nici in perioada de lauzie. aici despre asta vorbim, despre sex in timpul sarcinii.


Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 661751)
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?

am zis sa n-o fac eu.;) dar daca trebuie, asta e...:))
eu cred ca cu cat parintii se inteleg mai bine, cu cat dragostea lor este mai completa, cu atat posibilele transmisii catre fat sunt mai pozitive si cu atat mai mult dezvoltarea fatului este mai armonioasa. dar nu stiu sa existe vreo demonstratie stiintifica si daca ar fi sa pun degetul pentru asta nu l-as pune. :) cred ca fatul are viata lui acolo, in burtica mamei, si asta e... dar tyrebuie sa ne ocupam de sanatatea viitoarei mame, in corpul careia exista o explozie hormonala, asa ca daca vrea sex trebuie sa-i stam la dispozitie. nevasta-mea a avut o perioada de vreo doua luni cand nu si-a dorit decat castraveti murati si cartofi prajiti plus ciocolata amaruie. dar a existat si reversul...

gpalama 18.09.2018 13:46:31

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 661751)
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?

Exista ceea ce se numeste invataturi mistice folositoare si sunt ortodoxe si care vin dintr-o experienta destul de mare pe tipologii situationale de tipul "asta merge foarte bine, este o buna practica".

In cazul asta exista o practica ortodoxa in sensul asta care sunt sigur ca are si corespondent in logica stiintifica pentru diferite avantaje.

Cateodate unele le mai iei si pe motiv ca "asa sunt".

Demetrius 18.09.2018 18:26:40

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661754)
... nevasta-mea a avut o perioada de vreo doua luni cand nu si-a dorit decat castraveti murati si cartofi prajiti plus ciocolata amaruie. dar a existat si reversul...

Imi pare rau ca a avut greturi fata de ciocolata, castraveti si cartofi.

Demetrius 18.09.2018 18:43:25

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 661751)
...
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?

Cea mai simpla si serioasa dovada este insasi tipologia variata a predispozitiilor(nu neaparat necontrolate) noilor nascuti, care nu se deosebesc radical de parintii naturali, ci ii "copiaza" destul de fidel, preluand si conceptia lor de viata care, din pacate, nu e total diferita in cele 9 luni de sarcina.



P.S. Intreabarea din citare pare formulata in asa fel incat sa sugereze ca niciun raspuns nu e satisfacator si, deci, nici tema in discutie; hm!

Ali Baba 18.09.2018 19:07:34

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661765)
Imi pare rau ca a avut greturi fata de ciocolata, castraveti si cartofi.

presupun ori ca n-ai copii ori ca ma iei la misto... nu-s greturi, sunt pofte. de fapt nevasta-mea nu prea a avut greturi, am inteles ca greturile se intalnes cel mai adesea atunci cand fatul are par...;) fi-miu era chel la nastere.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661766)
Cea mai simpla si serioasa dovada este insasi tipologia variata a predispozitiilor(nu neaparat necontrolate) noilor nascuti, care nu se deosebesc radical de parintii naturali, ci ii "copiaza" destul de fidel, preluand si conceptia lor de viata care, din pacate, nu e total diferita in cele 9 luni de sarcina.

asta ai scos-o direct din putz... e o chestie mizerabila si nu-ti dai seama ce implicatii sunt. mai gandeste-te.

simpllu 18.09.2018 20:50:22

A avea alt punct de vedere nu este o ”chesie mizerabilă”. Și sunt mulți adepți ai acestui punct de vedere. Oricum aberații de genul dilația și alte asemenea sunt puerile.

Ali Baba 18.09.2018 21:05:12

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 661772)
A avea alt punct de vedere nu este o ”chesie mizerabilă”. Și sunt mulți adepți ai acestui punct de vedere. Oricum aberații de genul dilația și alte asemenea sunt puerile.

imagineaza-ti ca n-am scris eu ci altcineva, spune, pur si simplu, ca fatul este influentat decisiv in cele 9 luni intrauterine. si se refera la comportament, personalitate, etc. e o chestiune mizerabila, nu este punct de vedere. cu alte cuvinte un biet copil al unor oameni amorali nu mai poate fi salvat, va fi un amoral el insusi. mi-e frica de oameni care gandesc asa, acesti oameni i-au facut intotdeauna pe cei din jurul lor sa sufere.

Ali Baba 18.09.2018 21:25:13

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 661772)
Oricum aberații de genul dilația și alte asemenea sunt puerile.

am cautat adineauri si am gasit ca sunt obstetricieni care intarzie declansarea travaliului sfatuind parintii sa faca... sex! este demonstrat stiintific ca ajuta nasterea, sexul si acupunctura. actul sexual nu numai ca ajuta la declansarea travaliului, dar mareste dilatatia cu pana la 2 cm!

simpllu 18.09.2018 22:19:57

Cu demonstrații științifice de genul asta să te duci la altă masă. :)) De la 2 pană la 10 mai este cale lungă. Dilatația la naștere este un proces natural, nu are nevoie de nu știu ce stimulare, oricum nu de frecția la piciorul de lemn invocată de tine. În materninate pentru declașarea travaliului se recoamndă urcatul și coborâtul de scări...

simpllu 18.09.2018 22:54:32

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661775)
imagineaza-ti ca n-am scris eu ci altcineva, spune, pur si simplu, ca fatul este influentat decisiv in cele 9 luni intrauterine. si se refera la comportament, personalitate, etc. e o chestiune mizerabila, nu este punct de vedere. cu alte cuvinte un biet copil al unor oameni amorali nu mai poate fi salvat, va fi un amoral el insusi. mi-e frica de oameni care gandesc asa, acesti oameni i-au facut intotdeauna pe cei din jurul lor sa sufere.

Depinde din ce punct de vedere privim moralitatea/amoralitatea. Morala creștină încurajează abstinența, bineînțeles cu invoiala ambilor soți și după puterile fiecăruia. Poftele sunt invers proporționale cu starea de post și rugăciune. A fi creștin nu înseamnă a sta în Maybach, ci a sta mereu pe Cruce, de aici și contradicțiile între principiile laice și cele creștine.

Ali Baba 19.09.2018 02:22:14

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 661780)
Cu demonstrații științifice de genul asta să te duci la altă masă. :)) De la 2 pană la 10 mai este cale lungă. Dilatația la naștere este un proces natural, nu are nevoie de nu știu ce stimulare, oricum nu de frecția la piciorul de lemn invocată de tine. În materninate pentru declașarea travaliului se recoamndă urcatul și coborâtul de scări...

poate pe la pascani...:)) cu scarile... o fi un proces natural, dar intreaba-ti nevasta daca a taiat-o doctorul la nastere sau nu... dupa aia mai gandeste-te. chestia cu sexul se stie din batrani, nu este numai acceptata stiintific. iar cei 2 cm sunt foarte importanti, plus ca declanseaza travaliul. in fine, este mai putin important. important este altceva, nici macar biserica nu interzice sexul in timpul sarcinii, din simplul motiv ca stie ca este important pentru femeie si implicit pentru fat.

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 661781)
Depinde din ce punct de vedere privim moralitatea/amoralitatea. Morala creștină încurajează abstinența, bineînțeles cu invoiala ambilor soți și după puterile fiecăruia. Poftele sunt invers proporționale cu starea de post și rugăciune. A fi creștin nu înseamnă a sta în Maybach, ci a sta mereu pe Cruce, de aici și contradicțiile între principiile laice și cele creștine.

as zice ca astazi ortodoxia romana isi plimba crucea cu maybachul...
abstinenta, pofte... de ceea ce este natural nu vorbiti niciodata.

mai sus nu ma refeream la sex, demetrius nu se referea numai la sex, viata noastra nu inseamna numai sex, numai barbarii se gandesc la asta toata ziua, prin pesteri sau in vf muntelui, sau prin desert, bunaoara. sexul inseamna astazi mult mai putin pentru omenire decat cu ani in urma, numai biserica tine cu tot dinadinsul sa-l pastreze in prim plan.

Demetrius 19.09.2018 06:08:07

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661768)
presupun ori ca n-ai copii ori ca ma iei la misto... nu-s greturi, sunt pofte. de fapt nevasta-mea nu prea a avut greturi, am inteles ca greturile se intalnes cel mai adesea atunci cand fatul are par...;) fi-miu era chel la nastere.

Sa-ti traiasca "La multi ani!" cu sanatate!

Te rog sa ma ierti ca am vrut sa te iau la misto cand ai spus ca a avut pofte, insa ai adaugat ca a avut si reversul; la incheiere m-am referit cand am sugerat ca a avut "greturi", cand de fapt se intelegea concupiscenta fiindca despre asta se vorbea.
Te rog sa ma scuzi!



Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661768)
asta ai scos-o direct din putz... e o chestie mizerabila si nu-ti dai seama ce implicatii sunt. mai gandeste-te.

Daca mi se parea mizerabila si-mi dadeam seama de implicatii n-o scriam.
Te rog sa-mi explici implicatiile!

Ali Baba 19.09.2018 09:48:05

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661785)
Sa-ti traiasca "La multi ani!" cu sanatate!

Te rog sa ma ierti ca am vrut sa te iau la misto cand ai spus ca a avut pofte, insa ai adaugat ca a avut si reversul; la incheiere m-am referit cand am sugerat ca a avut "greturi", cand de fapt se intelegea concupiscenta fiindca despre asta se vorbea.
Te rog sa ma scuzi!

ms la fel!
nu e nevoie de scuze, chiar daca uneori pare altfel eu nu-s suparacios si nici nu tin dusmanie. femeile insarcinate au tot felul de stari, bine, nu vreau sa generalizez, dar asa cum nevasta-mea dorea castraveti murati si cartofi stiu pe cineva care era in stare sa manance numai inghetata. disponibilitatea pentru sex variaza, asa cum am mai scris, d'aia am spus ca si la nevasta-mea s-a intamplat la fel, o perioada lunga nici n-a vrut sa auda, mai apoi imi facea avansuri... eu cred ca trebuie sa ne purtam cu femeia insarcinata ca si cum ar fi un bibelou....:)) sa n-o suparam cu nimic si sa fim la dispozitia ei. dar asa sunt eu...



Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661785)
Daca mi se parea mizerabila si-mi dadeam seama de implicatii n-o scriam.
Te rog sa-mi explici implicatiile!

mi se intampla des de la un timp sa inteleg gresit anumite mesaje, m-oi ramoli... dar am inteles din mesajul tau ca, comportamentul parintilor in perioada de sarcina determina comportamentul si personalitatea copilasului. asta mi se pare cum ti-am scris... de aici au pornit prejudecati, judecati fara masura, discriminari, etc. evident, fiind vorba despre parinti cu un comportament mai putin adecvat, dupa consideratiile tale.

suslik 19.09.2018 11:49:25

gpalama, eu întrebai de dovezi științifice, nu de teorii de altă factură. Vreau lincuri către articole de descărcat, cărți de cumpărat, conferințe de audiat, etc.: lucruri serioase scrise de medici, nu superstiții colportate pe internet. Mulțumesc.

Ali Baba 19.09.2018 12:41:53

in urma cu multi ani am citit o lucrare a unui psihiatru american despre schizofrenie. autorul combatea concluziile altor studii care considerau afectiunea ca fiind ereditara si concluziona cu un punct de vedere diferit. nu despre asta vreau sa scriu ci despre un studiu urmarit de autor pe o perioada de 30 de ani. era vorba despre o familiein care ambii parinti erau diagnosticati cu schizofrenie. au avut 7 copii, primii 6 fiind dati catre adoptie, ultimul pastrat si crescut de ei. dintre cei 7 copii numai ultimul facuse boala, ceilalti 6 s-au dezvoltat normal, toti terminasera liceul, 3 sau 4 erau absolventi de colegiu. concluzia este evidenta, mediul in care au crescut copiii a fost determinant.

Demetrius 19.09.2018 17:59:02

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661786)
ms la fel!
nu e nevoie de scuze, chiar daca uneori pare altfel eu nu-s suparacios si nici nu tin dusmanie. femeile insarcinate au tot felul de stari, bine, nu vreau sa generalizez, dar asa cum nevasta-mea dorea castraveti murati si cartofi stiu pe cineva care era in stare sa manance numai inghetata. disponibilitatea pentru sex variaza, asa cum am mai scris, d'aia am spus ca si la nevasta-mea s-a intamplat la fel, o perioada lunga nici n-a vrut sa auda, mai apoi imi facea avansuri... eu cred ca trebuie sa ne purtam cu femeia insarcinata ca si cum ar fi un bibelou....:)) sa n-o suparam cu nimic si sa fim la dispozitia ei. dar asa sunt eu...

Da, ai dreptate(hm, nu credeam sa ajung sa-ti scriu tie asta).





Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661786)
mi se intampla des de la un timp sa inteleg gresit anumite mesaje, m-oi ramoli... dar am inteles din mesajul tau ca, comportamentul parintilor in perioada de sarcina determina comportamentul si personalitatea copilasului. asta mi se pare cum ti-am scris... de aici au pornit prejudecati, judecati fara masura, discriminari, etc. evident, fiind vorba despre parinti cu un comportament mai putin adecvat, dupa consideratiile tale.

Absolut, copiii sunt vii si invata din stadiul intrauterin, deoarece cuvantul este lucrator; la fel si gandul si fapta. El simte si inregistreaza (pune totul la inima) de la concepere.
Cred de asemenea, ca daca s-ar urma de catre toti credinciosii recomandarile Bisericii de administrare a sarcinii, toti copiii lor s-ar naste chemati la sfintenie.

suslik 20.09.2018 01:14:40

Demetrius, tocmai ai enuntat o utopie.

Demetrius 20.09.2018 01:55:55

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 661806)
Demetrius, tocmai ai enuntat o utopie.

???

Nu-ti fa probleme, eu "o" voi trai.



P.S. Poate si tu.

suslik 20.09.2018 23:57:46

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661808)
???

Nu-ti fa probleme, eu "o" voi trai.



P.S. Poate si tu.


Poate. Cine stie?

Jonnyw2013 21.09.2018 19:38:05

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661777)
am cautat adineauri si am gasit ca sunt obstetricieni care intarzie declansarea travaliului sfatuind parintii sa faca... sex! este demonstrat stiintific ca ajuta nasterea, sexul si acupunctura. actul sexual nu numai ca ajuta la declansarea travaliului, dar mareste dilatatia cu pana la 2 cm!

Alibaba tu cred ca ai temperatura?... Ma tu esti stresat rau la lucru, ai inceput sa halucinezi. Vorbesti iresponsabil. Te rog, controleaza-te!

Ali Baba 21.09.2018 19:59:49

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 661837)
Alibaba tu cred ca ai temperatura?... Ma tu esti stresat rau la lucru, ai inceput sa halucinezi. Vorbesti iresponsabil. Te rog, controleaza-te!

adica nu crezi? de ce as inventa asa ceva? dar este simplu, cauta domne surse pe net, eu cred ca nici macar una nu neaga, chestiunea e sigura, demonstrata stiintific.

Ali Baba 21.09.2018 21:10:38

si inca ceva, nu se poate sa nu ai si tu ocazia unei vizite la obstetrician, de oriunde o fi el, din vaslui in botosani, din baia mare pan'la slatina ;), pentru nevasta, nora sau nepoata, intreaba-l domne, pierzi ceva? fii atent ce-ti spun acum, TOTI, dar absolut TOTI, iti vor spune ca e asa cum zic eu, nici macar unul nu-ti va spune altceva. :))

Jonnyw2013 21.09.2018 22:56:06

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661839)
adica nu crezi? de ce as inventa asa ceva? dar este simplu, cauta domne surse pe net, eu cred ca nici macar una nu neaga, chestiunea e sigura, demonstrata stiintific.

Eu pe sursele de pe net, nu dau nici cat pe o ceapa degerata bine.Am mai spus de fapt asta de-a lungul timpului. Dar sunt asa niste chestii evidente,nu stiu de ce insisti in marlanie. Femeia sta sa nasca si tu zici ca o ajuta sexul?...:-(

Ali Baba 21.09.2018 23:12:33

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 661848)
Eu pe sursele de pe net, nu dau nici cat pe o ceapa degerata bine.Am mai spus de fapt asta de-a lungul timpului. Dar sunt asa niste chestii evidente,nu stiu de ce insisti in marlanie. Femeia sta sa nasca si tu zici ca o ajuta sexul?...:-(

fa cum ti-am zis si intreaba, jonny. nu e nicio problema sa intrebi, orice obstetrician o sa-ti spuna asta.

Demetrius 22.09.2018 07:21:49

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 661823)
Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661808)
Citat:

În prealabil postat de suslik;
Demetrius, tocmai ai enuntat o utopie.

???

Nu-ti fa probleme, eu "o" voi trai.



P.S. Poate si tu.


Poate. Cine stie?

Eu cand am postat ??? -trei semne de intrebare- ma gandeam ca ele sunt suficient de sugestive ca invitatie sa dai explicatii, insa meditand putin asupra utopiei, ma gasesc eu in situatia de a-ti multumi pentru aprecierea utopiei ca fiind ideala, iar eu socotesc ca este si tangibila, mai ales ca sfintii de pana acum au dovedit-o.



P.S. Eu am raspuns initial ca ma va afecta pe mine(si pe tine, ca ai comentat) deoarece am apreciat gresit utopia ca defaimatoare si nu ideala.

suslik 25.09.2018 00:18:28

Demetrius,
Utopiile sint, prin definitie, utopiile sint nerealizabile.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:38:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.