Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Bisericile din Apocalipsa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11198)

joseph_ben_iacob 16.11.2010 16:25:46

Bisericile din Apocalipsa
 
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara. Mergand pe acest principiu fiecare din cele 2 biserici se considera detinatoare a adevarului. Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele. Ori in cadrul BO si BC(aici nu sunt convins daca e corect ceea ce zic) toate bisericile sunt la fel, nu exista diversitate. Daca un preot dintr-o biserica ortodoxa vrea sa schimbe ceva(muzica, mesajul etc) are mari sanse sa fie considerat eretic si sa fie dat afara.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
2)De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale?Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.

andreicozia 16.11.2010 16:30:16

Daca poti, descrie-le aici tu pe rind, fa o insiruire cu caracteristicile ficareia , dupa care vom vedea unde ne incadram.

joseph_ben_iacob 16.11.2010 16:52:01

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 305736)
Daca poti, descrie-le aici tu pe rind, fa o insiruire cu caracteristicile ficareia , dupa care vom vedea unde ne incadram.

Am sa postez ce spune Biblia despre fiecare din ele:

Biserica din Efes
Scrie îngerului Bisericii din Efes: Acestea zice Cel ce ține cele șapte stele în dreapta Sa, Cel care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:
Știu faptele tale și osteneala ta și răbdarea ta și cum că nu poți suferi pe cei răi și ai cercat pe cei ce se zic pe sine apostoli și nu sunt și i-ai aflat mincinoși;
Și stărui în răbdare și ai suferit pentru numele Meu și nu ai obosit.
Dar am împotriva ta faptul că ai părăsit dragostea ta cea dintâi.
Drept aceea, adu-ți aminte de unde ai căzut și te pocăiește și fă faptele de mai înainte; iar de nu, vin la tine curând și voi mișca sfeșnicul tău din locul lui, dacă nu te vei pocăi.
Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.

Biserica din Smirna
Iar îngerului Bisericii din Smirna, scrie-i: Acestea zice Cel dintâi și Cel de pe urmă, Cel care a murit și a înviat:
Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sinagogă a satanei.
Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Cel ce biruiește nu va fi vătămat de moartea cea de-a doua.

Biserica din Pergam
Iar îngerului Bisericii din Pergam scrie-i: Acestea zice Cel ce are sabia ascuțită de amândouă părțile:
Știu unde sălășluiești: unde este scaunul satanei; și ții numele Meu și n-ai tăgăduit credința Mea, în zilele lui Antipa, martorul Meu cel credincios, care a fost ucis la voi, unde locuiește satana.
Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării.
Astfel ai și tu pe unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților.
Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.

Biserica din Tiatira
Iar îngerului Bisericii din Tiatira scrie-i: Acestea zice Fiul lui Dumnezeu, ai Cărui ochi sunt ca para focului și picioarele asemenea aramei strălucitoare:
Știu faptele tale și dragostea și credința și slujirea și răbdarea ta și știu că faptele tale cele de pe urmă sunt mai multe decât cele dintâi.
Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor.
Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.
Iar vouă și celorlalți din Tiatira câți nu au învățătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate.
Însă, ceea ce aveți, țineți până voi veni.
Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri.
Și le va păstori pe ele cu toiag de fier și ca pe vasele olarului le va sfărâma, precum și eu am luat putere de la Tatăl Meu.
Și-i voi da lui steaua cea de dimineață.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Sardes
Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort. Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta.
Dar ai câțiva oameni în Sardes, care nu și-au mânjit hainele lor, ci ei vor umbla cu Mine îmbrăcați în veșminte albe, fiindcă sunt vrednici.
Cel ce biruiește va fi astfel îmbrăcat în veșminte albe și nu voi șterge deloc numele lui din cartea vieții și voi mărturisi numele lui înaintea părintelui Meu și înaintea îngerilor Lui.
Cel ce are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Filadelfia
Iar îngerului Bisericii din Filadelfia scrie-i: Acestea zice Cel Sfânt, Cel Adevărat, Cel ce are cheia lui David, Cel ce deschide și nimeni nu va închide și închide și nimeni nu va deschide:
Știu faptele tale; iată, am lăsat înaintea ta o ușă deschisă, pe care nimeni nu poate să o închidă, fiindcă, deși ai putere mică, tu ai păzit cuvântul Meu și nu ai tăgăduit numele Meu.
Iată, îți dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei și nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină și să se închine înaintea picioarelor tale și vor cunoaște că te-am iubit.
Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, și Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ.
Vin curând; ține ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta.
Pe cel ce biruiește îl voi face stâlp în templul Dumnezeului Meu și afară nu va mai ieși și voi scrie pe el numele Dumnezeului Meu și numele cetății Dumnezeului Meu, - al noului Ierusalim, care se pogoară din cer, de la Dumnezeul Meu - și numele Meu cel nou.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Laodiceea
Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

danyel 16.11.2010 21:15:08

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 305747)
Am sa postez ce spune Biblia despre fiecare din ele:

Biserica din Efes
Scrie îngerului Bisericii din Efes: Acestea zice Cel ce ține cele șapte stele în dreapta Sa, Cel care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:
Știu faptele tale și osteneala ta și răbdarea ta și cum că nu poți suferi pe cei răi și ai cercat pe cei ce se zic pe sine apostoli și nu sunt și i-ai aflat mincinoși;
Și stărui în răbdare și ai suferit pentru numele Meu și nu ai obosit.
Dar am împotriva ta faptul că ai părăsit dragostea ta cea dintâi.
Drept aceea, adu-ți aminte de unde ai căzut și te pocăiește și fă faptele de mai înainte; iar de nu, vin la tine curând și voi mișca sfeșnicul tău din locul lui, dacă nu te vei pocăi.
Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.

Biserica din Smirna
Iar îngerului Bisericii din Smirna, scrie-i: Acestea zice Cel dintâi și Cel de pe urmă, Cel care a murit și a înviat:
Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sinagogă a satanei.
Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Cel ce biruiește nu va fi vătămat de moartea cea de-a doua.

Biserica din Pergam
Iar îngerului Bisericii din Pergam scrie-i: Acestea zice Cel ce are sabia ascuțită de amândouă părțile:
Știu unde sălășluiești: unde este scaunul satanei; și ții numele Meu și n-ai tăgăduit credința Mea, în zilele lui Antipa, martorul Meu cel credincios, care a fost ucis la voi, unde locuiește satana.
Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării.
Astfel ai și tu pe unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților.
Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.

Biserica din Tiatira
Iar îngerului Bisericii din Tiatira scrie-i: Acestea zice Fiul lui Dumnezeu, ai Cărui ochi sunt ca para focului și picioarele asemenea aramei strălucitoare:
Știu faptele tale și dragostea și credința și slujirea și răbdarea ta și știu că faptele tale cele de pe urmă sunt mai multe decât cele dintâi.
Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor.
Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.
Iar vouă și celorlalți din Tiatira câți nu au învățătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate.
Însă, ceea ce aveți, țineți până voi veni.
Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri.
Și le va păstori pe ele cu toiag de fier și ca pe vasele olarului le va sfărâma, precum și eu am luat putere de la Tatăl Meu.
Și-i voi da lui steaua cea de dimineață.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Sardes
Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort. Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta.
Dar ai câțiva oameni în Sardes, care nu și-au mânjit hainele lor, ci ei vor umbla cu Mine îmbrăcați în veșminte albe, fiindcă sunt vrednici.
Cel ce biruiește va fi astfel îmbrăcat în veșminte albe și nu voi șterge deloc numele lui din cartea vieții și voi mărturisi numele lui înaintea părintelui Meu și înaintea îngerilor Lui.
Cel ce are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Filadelfia
Iar îngerului Bisericii din Filadelfia scrie-i: Acestea zice Cel Sfânt, Cel Adevărat, Cel ce are cheia lui David, Cel ce deschide și nimeni nu va închide și închide și nimeni nu va deschide:
Știu faptele tale; iată, am lăsat înaintea ta o ușă deschisă, pe care nimeni nu poate să o închidă, fiindcă, deși ai putere mică, tu ai păzit cuvântul Meu și nu ai tăgăduit numele Meu.
Iată, îți dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei și nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină și să se închine înaintea picioarelor tale și vor cunoaște că te-am iubit.
Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, și Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ.
Vin curând; ține ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta.
Pe cel ce biruiește îl voi face stâlp în templul Dumnezeului Meu și afară nu va mai ieși și voi scrie pe el numele Dumnezeului Meu și numele cetății Dumnezeului Meu, - al noului Ierusalim, care se pogoară din cer, de la Dumnezeul Meu - și numele Meu cel nou.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Laodiceea
Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biblia nu prezinta in cazul bisericilor din Apocalipsa, probleme dogmatice sau de organizare ci probleme de traire crestina,
Cuvantul "biserica" are mai multe sensuri, in Apocalipsa se pune accentul pe nivelul de credinciosie al comunitatii credinciosilor

danyel 16.11.2010 21:19:04

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 305733)
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara. Mergand pe acest principiu fiecare din cele 2 biserici se considera detinatoare a adevarului. Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele. Ori in cadrul BO si BC(aici nu sunt convins daca e corect ceea ce zic) toate bisericile sunt la fel, nu exista diversitate. Daca un preot dintr-o biserica ortodoxa vrea sa schimbe ceva(muzica, mesajul etc) are mari sanse sa fie considerat eretic si sa fie dat afara.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
2)De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale?Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.

In crestinism punem accentul pe unitate, pe comuniune, pe trairea in acelai Duh diversitatea in biserica este erezie pentru ca nu pot exista mai multe adevaruri ci doar unul, a face fiecare ce vrea dupa capul lui, nu mai aduce a crestinism ci a balamuc. Muzica bisericeasca trebuie sa fie aparte, ea trebuie sa fie o muzica sacra nu o muzica aseamnatoare celor din lume, cum se intampla la neo-protestanti, unde muzica si-a pierdut sacralitatea, daca nu exista un control dogmatic, rezultatut este clar erezia

doctor_faustus 16.11.2010 23:02:59

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 305733)
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara.

Biserica Ortodoxă nu își are nici o rădăcină în Biserica primară, ci este însăși Biserica primară la 1977 de ani de existență. Între Biserica primară și Biserica Ortodoxă de azi nu există nici un fel de ruptură, "rupturile" fiind doar în capetele ignorante, ignobile, căpcăune, fanatice, tulburate, isterice, îndoctrinate și fanatizate, lipsite de lumina harului Duhului Sfânt ale sectarilor/cultiștilor neoprotestanți.

Citat:

Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Cele 7 biserici din Apocalipsă nu reprezintă niște biserici separate, pentru că ele reprezintă și sunt aceeași Biserică, pentru că Biserica este trupul lui Hristos. Și așa cum Hristos, capul Bisericii este numai unul, așa și Biserica, trupul Său, este numai una. Faptul că nu erau perfecte nu înseamnă că nu ar fi primit adevărul de la Dumnezeu. Pe de altă parte, fragmentul referitor la cele 7 biserici nu este un mesaj care se referă doar la bisericile din Asia Mică din primul secol, ci se referă la Biserica lui Hristos de-a lungul întregii istorii pe care o va parcurge, pentru că mereu au existat și există ispite la adresa Bisericii iar istoria a dovedit cu prisosință că au fost mulți care au căzut în ispite și erezii, însă au fost lepădați de Biserică.

Citat:

Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele.
Încă o aberație pe care numai un sectant de rea credință putea să o debiteze. Cum să fie mesajul lui Hristos diferit pentru fiecare biserică ?? Asta este culmea penibilului în materie de interpretare de tip sectant cu mintea tulburată a Scripturii. Adică ce vrei să spui că ar exista vreo altă Evanghelie decât Evanghelia Mântuitorului Hristos ??

Citat:

Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce ? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
În primul rând că Biserica Ortodoxă nu este o confesiune, ci este Biserica lui Hristos. Sectele/cultele neoprotestante nu sunt Biserică, nu fac parte din Biserică, nu sunt biserici în adevăratul înțeles al cuvântului, însă datorită sistemului legal au dreptul ca organizații religioase să se autointituleze "biserici". Însă în ceea ce le privește adevărul este că ele doar se autointitulează biserici reprezentând doar niște plagiate nereușite, niște falsificări abjecte și eretice ale adevăratei Biserici a lui Hristos.

Citat:

De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale ? Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.
Faptul că se vorbește de 7 biserici asta nu înseamnă cu nici un chip că ar fi avut nu știu ce "diversitate". Erau 7 adică distincte, ca număr, dar această multiplicitate de biserici locale nu implică nicidecum faptul că ele ca biserici ar fi avut vreo "diversitate" de învățătură sau de cult între ele.

joseph_ben_iacob 17.11.2010 09:57:31

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 305808)
Biblia nu prezinta in cazul bisericilor din Apocalipsa, probleme dogmatice sau de organizare ci probleme de traire crestina,
Cuvantul "biserica" are mai multe sensuri, in Apocalipsa se pune accentul pe nivelul de credinciosie al comunitatii credinciosilor

Prezinta si probleme dogmatice, de invatatura. In Biserica din Pergam se tinea si invatatura lui Balaam si a nicolaitilor.
Se pune accent pe traire dar ideea de la care am pornit era ca fiecare biserica era de sine statatoare. Cele 7 biserici nu erau BO sau BC ci fiecare avea identitate proprie , fiecare se lupta cu problemele proprii.

joseph_ben_iacob 17.11.2010 10:23:14

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 305866)
Biserica Ortodoxă nu își are nici o rădăcină în Biserica primară, ci este însăși Biserica primară la 1977 de ani de existență. Între Biserica primară și Biserica Ortodoxă de azi nu există nici un fel de ruptură, "rupturile" fiind doar în capetele ignorante, ignobile, căpcăune, fanatice, tulburate, isterice, îndoctrinate și fanatizate, lipsite de lumina harului Duhului Sfânt ale sectarilor/cultiștilor neoprotestanți.

Dc BO e chiar biserica primara atunci de ce nu se adreseaza Hristos "Bisericii Ortodoxe din...."?
Bisericile respective aveau identitate proprie si nu erau grupate intr-o biserica de aceea sunt tratate individual.

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 305866)
Cele 7 biserici din Apocalipsă nu reprezintă niște biserici separate, pentru că ele reprezintă și sunt aceeași Biserică, pentru că Biserica este trupul lui Hristos. Și așa cum Hristos, capul Bisericii este numai unul, așa și Biserica, trupul Său, este numai una.

Daca citesti mai atent textul ai sa vezi ca sunt separate si chiar Hristos, in mod repetat, afirma urmatorul lucru:
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Bisericilor nu Bisericii, intelegi?

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 305866)
Faptul că nu erau perfecte nu înseamnă că nu ar fi primit adevărul de la Dumnezeu. Pe de altă parte, fragmentul referitor la cele 7 biserici nu este un mesaj care se referă doar la bisericile din Asia Mică din primul secol, ci se referă la Biserica lui Hristos de-a lungul întregii istorii pe care o va parcurge, pentru că mereu au existat și există ispite la adresa Bisericii iar istoria a dovedit cu prisosință că au fost mulți care au căzut în ispite și erezii, însă au fost lepădați de Biserică.

Au primit adevarul dar s-au indepartat de el. Nu e suficient sa primesti adevarul, trebuie sa il si tii. Bisericii din Sardes ii spune urmatorul lucru:

"Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește.

Intelegi problema?"Adu-ti aminte cum ai primit si auzit si pastreaza". Biserica din Sardes se departase de invatatura primita si din cauza asta ajunsese in situatia respectiva.
Faptul ca ai primit adevarul nu te face infailibil, trebuie sa pastrezi acel adevar.

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 305866)
Încă o aberație pe care numai un sectant de rea credință putea să o debiteze. Cum să fie mesajul lui Hristos diferit pentru fiecare biserică ?? Asta este culmea penibilului în materie de interpretare de tip sectant cu mintea tulburată a Scripturii. Adică ce vrei să spui că ar exista vreo altă Evanghelie decât Evanghelia Mântuitorului Hristos ??

Tu ori nu vezi ori te faci ca nu vezi. Bisericii din Efes ii spune ceva, Bisericii din Pergam ii spune altceva etc. Sau pt tine e acelasi mesaj? Nu vorbesc de Evanghelie ci vorbesc de ceea ce le transmite Hristos celor 7 Biserici.

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 305866)
În primul rând că Biserica Ortodoxă nu este o confesiune, ci este Biserica lui Hristos. Sectele/cultele neoprotestante nu sunt Biserică, nu fac parte din Biserică, nu sunt biserici în adevăratul înțeles al cuvântului, însă datorită sistemului legal au dreptul ca organizații religioase să se autointituleze "biserici". Însă în ceea ce le privește adevărul este că ele doar se autointitulează biserici reprezentând doar niște plagiate nereușite, niște falsificări abjecte și eretice ale adevăratei Biserici a lui Hristos.

Nu esti tu in masura sa judeci cultele NP. Vai de tine la ziua judecatii,la ce afirmatii faci.

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 305866)
Faptul că se vorbește de 7 biserici asta nu înseamnă cu nici un chip că ar fi avut nu știu ce "diversitate". Erau 7 adică distincte, ca număr, dar această multiplicitate de biserici locale nu implică nicidecum faptul că ele ca biserici ar fi avut vreo "diversitate" de învățătură sau de cult între ele.

In primul rand acele biserici nu reprezentau nici un cult, vezi tu vre-o referire la un cult?
In al doilea rand fiecare biserica e tratata individual si nu la gramada, ca si cult.

joseph_ben_iacob 17.11.2010 10:43:16

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 305811)
In crestinism punem accentul pe unitate, pe comuniune, pe trairea in acelai Duh diversitatea in biserica este erezie pentru ca nu pot exista mai multe adevaruri ci doar unul, a face fiecare ce vrea dupa capul lui, nu mai aduce a crestinism ci a balamuc. Muzica bisericeasca trebuie sa fie aparte, ea trebuie sa fie o muzica sacra nu o muzica aseamnatoare celor din lume, cum se intampla la neo-protestanti, unde muzica si-a pierdut sacralitatea, daca nu exista un control dogmatic, rezultatut este clar erezia

Diversitatea nu inseamna alt adevar. Diversitatea nu inseamna lipsa unitatii, cei care sunt credinciosi se inchina la Hristos, ori faptul ca unul este dintr-un cult, altul din alt cult nu inseamna ca au alt adevar.
Diversitatea nu inseamna sa faca fiecare ce vrea dupa capul lui, si aici nu ma refer doar la muzica.
Nu doar muzica bizantina e acceptata de Dumnezeu, asta e o preconceptie. Daca tu nu te poti inchina decat pe muzica bizantina nu inseamna ca toti trebuie sa se inchine pe muzica bizantina. Nu sunt adeptul muzicii zgomotoase dar nici sa o ducem in extrema cealalta.

catalin2 17.11.2010 10:58:31

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 305733)
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara. Mergand pe acest principiu fiecare din cele 2 biserici se considera detinatoare a adevarului. Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele. Ori in cadrul BO si BC(aici nu sunt convins daca e corect ceea ce zic) toate bisericile sunt la fel, nu exista diversitate. Daca un preot dintr-o biserica ortodoxa vrea sa schimbe ceva(muzica, mesajul etc) are mari sanse sa fie considerat eretic si sa fie dat afara.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
2)De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale?Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.

In primul rand, daca e s-o luam in sens strict geografic vedem ca toate cetatile sunt acum in Turcia. Si ca s-a si implinit, majoritatea locuitorilor acelor cetati fiind acum musulmani, deci li s-a luat credinta dreapta.
Pe de alta parte la inceput nu exista o organizare, adica nu era un patriarh sau mitropolit. Era episcop si acolo exista o biserica, de obicei intr-un oras. De aceea se spune de biserica din orasul respectiv, organizarea era la nivelul orasului respectiv.
Apoi, cand crestinismul a fost legalizat, s-a putut face o organizare mai vasta, pe teritorii. La un moment dat se ajunsese la o organizare bazata pe principalele orase din regiune: Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia si Ierusalim, fiind cinci patriarhii.
Observam ca de-a lungul timpului mai multe grupari, biserici, s-au separat de ortodoxie. Unele au devenit monofizite (copta, armeana, siriaca si etiopiana), Roma s-a rupt apoi la Schisma, iar altele au fost cucerite de turci devenind locuitorii musulmani in mare proportie. Si acestia pot intra in aceasta descriere. Neoprotestantii nu pot intra aici, ei sunt doar niste adunari de studiere a Bibliei, n-au fost la inceput biserica.
Observam chiar ca din cele cinci patriarhii niciuna nu mai este majoritar ortodoxa. Doar in teritoriul legat de patriarhia Constantinopolului mai exista BO (unele nici nu faceau parte la inceput, cum este Rusia).
In cadrul BO exista BO a Rusiei, BO a Bulgariei, BO a Serbiei, BO a Romaniei, etc. Toate acestea sunt separate doar administrativ (cum erau patriarhiile in primul mileniu), dar sunt surori, sunt aceeasi Biserica.

joseph_ben_iacob 17.11.2010 13:40:10

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305924)
In primul rand, daca e s-o luam in sens strict geografic vedem ca toate cetatile sunt acum in Turcia. Si ca s-a si implinit, majoritatea locuitorilor acelor cetati fiind acum musulmani, deci li s-a luat credinta dreapta.

Nu li s-a luat credinta dreapta, singuri au parasit-o. Zona respectiva a ajuns musulmana datorita faptului ca Asia mica a fost cucerita de turci care erau musulmani.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305924)
Pe de alta parte la inceput nu exista o organizare, adica nu era un patriarh sau mitropolit. Era episcop si acolo exista o biserica, de obicei intr-un oras. De aceea se spune de biserica din orasul respectiv, organizarea era la nivelul orasului respectiv.

Eu nu ma refer la organizare. Hristos nu se adreseaza unui episcop ci ingerului fiecarei biserici ceea ce arata clar ca fiecare biserica era independenta, din punct de vedere organizatoric, de celelalte si ca toate erau subordonate lui Hristos.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305924)
Apoi, cand crestinismul a fost legalizat, s-a putut face o organizare mai vasta, pe teritorii. La un moment dat se ajunsese la o organizare bazata pe principalele orase din regiune: Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia si Ierusalim, fiind cinci patriarhii.
Observam ca de-a lungul timpului mai multe grupari, biserici, s-au separat de ortodoxie. Unele au devenit monofizite (copta, armeana, siriaca si etiopiana), Roma s-a rupt apoi la Schisma, iar altele au fost cucerite de turci devenind locuitorii musulmani in mare proportie. Si acestia pot intra in aceasta descriere. Neoprotestantii nu pot intra aici, ei sunt doar niste adunari de studiere a Bibliei, n-au fost la inceput biserica.
Observam chiar ca din cele cinci patriarhii niciuna nu mai este majoritar ortodoxa. Doar in teritoriul legat de patriarhia Constantinopolului mai exista BO (unele nici nu faceau parte la inceput, cum este Rusia).
In cadrul BO exista BO a Rusiei, BO a Bulgariei, BO a Serbiei, BO a Romaniei, etc. Toate acestea sunt separate doar administrativ (cum erau patriarhiile in primul mileniu), dar sunt surori, sunt aceeasi Biserica.

De unde stii tu ca NP nu sunt biserica? Pe ce criterii?Ca nu au fost de la inceput?
Bisericile din apocalipsa au fost de la inceput si uite ca au disparut toate. Dupa cum vezi faptul ca esti la inceput nu te face infailibil lucru care se poate observa f usor din istorie.
Atunci de unde ideea ca NP sunt eretici doar pt simplu fapt ca au aparut mai tarziu?
Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare, ti se pare ca bisericile din apocalipsa erau ortodoxe?

catalin2 17.11.2010 18:17:54

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 305946)
Nu li s-a luat credinta dreapta, singuri au parasit-o. Zona respectiva a ajuns musulmana datorita faptului ca Asia mica a fost cucerita de turci care erau musulmani.

Totul se intampla cu voia sau cu ingaduinta lui Dumnezeu. Daca erau luminati de Dumnezeu, de harul lui, bineinteles ca nu isi paraseau credinta. Desigur, ei au ales.
Citat:

Eu nu ma refer la organizare. Hristos nu se adreseaza unui episcop ci ingerului fiecarei biserici ceea ce arata clar ca fiecare biserica era independenta, din punct de vedere organizatoric, de celelalte si ca toate erau subordonate lui Hristos.
Iar eu v-am explicat ca fiecare oras care avea crestini era numit biserica. De exemplu biserica din Tomis, din Alexandria, etc. Asta si spuneam, ca erau independente din punct de vedere organizatoric, administrativ, la fel cum sunt bisericile ortodoxe ale diferitelor tari azi. Erau si sunt unite prin aceeasi invatatura de credinta.
Citat:

De unde stii tu ca NP nu sunt biserica? Pe ce criterii?Ca nu au fost de la inceput?
Bisericile din apocalipsa au fost de la inceput si uite ca au disparut toate. Dupa cum vezi faptul ca esti la inceput nu te face infailibil lucru care se poate observa f usor din istorie.
Atunci de unde ideea ca NP sunt eretici doar pt simplu fapt ca au aparut mai tarziu?
Pentru ca e doar o singura Biserica, Iisus nu a lasat zeci de biserici, ci una. Cultul dvs. si altele sunt doar adunari omenesti pentru ca nu au har. Dovada ca nu au har este inexistenta minunilor de la Dumnezeu, asa cum au avut si au ortodocsii. Altfel e doar increderea pe cuvant, cultele spun ca si ele au har si sunt cu Dumnezeu. Dar dovezi nu pot da, doar ca spun si noi sa-i credem. Vine un chinez si spune ca el intelege intr-un fel Biblia, aduna niste adepti si spune ca a facut o biserica. El a facut grupul, dar dovada ca Dumnezeu e cu ei nu exista, doar cuvantul lui.
Citat:

Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare, ti se pare ca bisericile din apocalipsa erau ortodoxe?
Eu v-am raspuns chiar pe larg la intrebare. Pot fi bisericile din acele orase turcesti, ori pot fi bisericile foste ortodoxe desprinse de-a lungul veacurilor, sau pot fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada. Deci trei posibilitati, ca exact nu am de unde sa stiu.

macsim 17.11.2010 19:10:39

De ce sunteti atat de convins ca nu exista minuni in afara bisericii ortodoxe? Eu sunt o traitoare a lor. Dumnezeu a facut minune dupa minune in viata mea.

Am incercat sa depun marturie despre ele, aici pe forum, si cineva mi-a explicat instantaneu ca sunt lucrari diavolesti nu minuni dumnezeiesti ...

Si suntem primitori de har ... vietile schimbate, a mea si a celor pe care ii cunosc, este o marturie a faptului ca exista har si in afara bisericii ortodoxe.

De unde puteti sti daca intr-o biserica, sau cult sau in adunarea aceea de chinezi exista sa nu Dumnezeu? Care este acea dovada de care spuneti?

joseph_ben_iacob 18.11.2010 10:06:51

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305980)
Totul se intampla cu voia sau cu ingaduinta lui Dumnezeu. Daca erau luminati de Dumnezeu, de harul lui, bineinteles ca nu isi paraseau credinta. Desigur, ei au ales.

Au fost luminati de Dumnezeu, lucru scos clar in evidenta de Hristos. Le-a fost incredintat Adevarul dar l-au parasit. Bisericii din Sardes ii spune nici mai mult nici mai putin ca e moarta.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305980)
Iar eu v-am explicat ca fiecare oras care avea crestini era numit biserica. De exemplu biserica din Tomis, din Alexandria, etc. Asta si spuneam, ca erau independente din punct de vedere organizatoric, administrativ, la fel cum sunt bisericile ortodoxe ale diferitelor tari azi. Erau si sunt unite prin aceeasi invatatura de credinta.

Comparatia nu-si are loc, cum adica erau independente asa cum sunt BO ale diferitelor tari? Nu are nici o treaba una cu alta.
Nici un oras nu era numit biserica, asta de unde ai scos-o? Faptul ca era doar o biserica in orasul respectiv a dus la denumirea "bisericii din Efes" etc.
Tie ti se pare ca erau unite acele 7 biserici?Toate au primit Adevarul dar fiecare a luat-o pe un drum propriu care, cu 2 mici exceptii, era total gresit.Dupa cum vezi, dc citesti textul, unele imbracasera o invatatura diferita(balaam, nicolaiti etc), altele acceptasera curvia in mijlocul lor, alta isi parasise dragostea dintai si exemplele pot continua.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305980)
Pentru ca e doar o singura Biserica, Iisus nu a lasat zeci de biserici, ci una. Cultul dvs. si altele sunt doar adunari omenesti pentru ca nu au har. Dovada ca nu au har este inexistenta minunilor de la Dumnezeu, asa cum au avut si au ortodocsii. Altfel e doar increderea pe cuvant, cultele spun ca si ele au har si sunt cu Dumnezeu. Dar dovezi nu pot da, doar ca spun si noi sa-i credem. Vine un chinez si spune ca el intelege intr-un fel Biblia, aduna niste adepti si spune ca a facut o biserica. El a facut grupul, dar dovada ca Dumnezeu e cu ei nu exista, doar cuvantul lui.

Tu se pare ca nu intelegi mai nimic din ce inseamna Biserica. Hristos spune clar "ascultati ce zice Duhul Bisericilor", sunt mai multe biserici nu doar una.
De unde stii tu ca bis NP nu au har? Ti-a spus tie Dumnezeu? Minuni sunt si in bis NP dar nu pe baza minunilor ne bazam noi credinta. Ce inseamna la tine minune?
Cea mai mare minune e aceea ca Dumnezeu schimba un om pacatos intr-un om nou lucru care la voi ortodocsi e considerat ca ceva neimportant sau, mai rau, ca e facut de satana.
Placa asta cu fiecare intelege ce vrea e cam veche, dc te uiti la postarile NP de aici de pe site vei vedea ca toti au aceeasi viziune cand vine vorba despre mantuire.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 305980)
Eu v-am raspuns chiar pe larg la intrebare. Pot fi bisericile din acele orase turcesti, ori pot fi bisericile foste ortodoxe desprinse de-a lungul veacurilor, sau pot fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada. Deci trei posibilitati, ca exact nu am de unde sa stiu.

Pai dc voi considerati ca sunteti biserica primara inseamna ca va regasiti in acele 7 biserici. Si de ce ar fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada?Daca,dupa cum spuneti, sunteti singura biserica adevarata, cum ar fi posibil sa cada o bis ortodoxa?Ca doar toate au aceeasi invatatura.

joseph_ben_iacob 18.11.2010 10:15:40

Citat:

În prealabil postat de macsim (Post 305991)
De ce sunteti atat de convins ca nu exista minuni in afara bisericii ortodoxe? Eu sunt o traitoare a lor. Dumnezeu a facut minune dupa minune in viata mea.

Asta au fost invatati, sa denigreze orice ce nu e ortodox.

Citat:

În prealabil postat de macsim (Post 305991)
Am incercat sa depun marturie despre ele, aici pe forum, si cineva mi-a explicat instantaneu ca sunt lucrari diavolesti nu minuni dumnezeiesti ...

Si suntem primitori de har ... vietile schimbate, a mea si a celor pe care ii cunosc, este o marturie a faptului ca exista har si in afara bisericii ortodoxe.

Ei nu inteleg ce inseamna viata schimbata, nasterea din nou, la fel cum nici Nicodim nu a inteles cand Domnul Iisus i-a spus despre asta.

Citat:

În prealabil postat de macsim (Post 305991)
De unde puteti sti daca intr-o biserica, sau cult sau in adunarea aceea de chinezi exista sa nu Dumnezeu? Care este acea dovada de care spuneti?

Simplu, conform principiului ca ce nu e ortodox nu are har se ajunge la concluzia ca adunarea aia de chinezi e lipsita de prezenta lui Dumnezeu.

catalin2 18.11.2010 11:44:22

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 306072)
Comparatia nu-si are loc, cum adica erau independente asa cum sunt BO ale diferitelor tari? Nu are nici o treaba una cu alta.
Nici un oras nu era numit biserica, asta de unde ai scos-o? Faptul ca era doar o biserica in orasul respectiv a dus la denumirea "bisericii din Efes" etc.
Tie ti se pare ca erau unite acele 7 biserici?Toate au primit Adevarul dar fiecare a luat-o pe un drum propriu care, cu 2 mici exceptii, era total gresit.Dupa cum vezi, dc citesti textul, unele imbracasera o invatatura diferita(balaam, nicolaiti etc), altele acceptasera curvia in mijlocul lor, alta isi parasise dragostea dintai si exemplele pot continua.

Ce e asa greu de inteles? BO a Romaniei nu e numita Biserica ortodoxa romana? BO a Rusiei nu e numita Biserica ortodoxa a Rusiei? Si asa mia departe. Sunt ele biserici diferite? Nu, doar ca organizare, in rest toate fac parte din Biserica Ortodoxa. E clar acum? Pe vremea aceea cred ca stiti si dvs. ca nu exista o organizare atat de ampla, erau comunitati in diferite orase. Asa ca biserica din acel oras se numea Biserica din Efes si avea un episcop.
Iar in partea a doua v-am explicat, se potriveste perfect cu acele parti din biserica ce s-au despartit. Unele au luat invatatura monofizita si astfel s-au despartit si au pierdut dreapta credinta si harul. Unele au impamantenit diverse pacate si astfel au trecut la musulmani. Si asa mia departe. Nu am de gand sa repet acelasi lucru de zeci de ori.
Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 306072)
Tu se pare ca nu intelegi mai nimic din ce inseamna Biserica

Desigur ca noi nu intelegem nimic, de aceea ati venit voi sa ne invatati. Unui amrican i s-a parut ca intelege el mai bine Biblia, si-a facut niste adepti acum 100 de ani si iata ca acum au ajuns in sfarsit sa ne invete intelepciunea acelui american. Nici nu ma indoiesc ca dvs. si ceilalti considerati ca stiti mult mai multe decat sfintii care faceau minuni.
O singura problema: dovediti ca vorbiti de la Dumnezeu, ca altfel pareri sunt vreo 7 miliarde, cati oameni sunt.
Citat:

Pai dc voi considerati ca sunteti biserica primara inseamna ca va regasiti in acele 7 biserici. Si de ce ar fi unele biserici ortodoxe acum care or sa cada?Daca,dupa cum spuneti, sunteti singura biserica adevarata, cum ar fi posibil sa cada o bis ortodoxa?Ca doar toate au aceeasi invatatura
Nu inseamna ca noi ne regasim in cele 7, acelea sunt probabil cele care s-au despartit. Noi suntem singura Biserica, pentru ca numai de una spune in Sfintele Scripturi. Restul v-am explicat, la fel cum au cazut celelalte biserici ortodoxe. Poate Bo a Bulgariei primeste niste erezii si astfel cade. Doamne fereste de asa ceva!
Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 306072)
De unde stii tu ca bis NP nu au har? Ti-a spus tie Dumnezeu? Minuni sunt si in bis NP dar nu pe baza minunilor ne bazam noi credinta. Ce inseamna la tine minune?
Cea mai mare minune e aceea ca Dumnezeu schimba un om pacatos intr-un om nou lucru care la voi ortodocsi e considerat ca ceva neimportant sau, mai rau, ca e facut de satana.

N-am zis ca cea mai mare minune nu e schimbarea omului pacatos. Am zis doar ca asta sse poate intampla si unui ateu, japonez, hindus, musulman, etc. Si chiar ca unele stari de bine le da chiar vrajmasul.
Uite, de exemplu cineva care ia droguri sau se imbata, nu-i asa ca un timp se simte foarte bine, in extaz? Inseamna ca omul ala a fost ajutat de Dumnezeu sau ca a primit har?
De asemenea, am facut o tehnica paranormala. Un timp cei ce faceau acea tehnica se simteau excelent, aveau tot felul de realizari. Putea sa dureze si toata viata. Sau cineva care face yoga.
Eu am scris de multe ori, e bine sa citit si alte scrieri, cu sfinti sau calugari imbunatatiti. Vrajmasul poate ajuta un om ca sa se roage mai mult, sa fie mai credincios. Se spune ca atunci cand un om incepe sa caute adevarul, sa se apropie de Dumnezeu, vrajmasul cauta sa-l abata cat de putin, atat cat poate. Normal ca unuia ca acesta nu-i poate da ispite sa faca pacate grele. Il abate sa se duca in alta adunare, doar ca sa nu se mantuiasca.
Nu doar o minune, ci mii de minuni au fost si sunt in ortodoxie. Doar cele mai cunoscute: Lumina de la Ierusalim, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza, minunea de pe Muntele Taborului la Schimbarea la fata, etc. Apoi minuni facute de sfinti, care sunt atat de multe ca nici nu are rost sa scriu vreuna. ca scurt exemplu, lumina harului emanata de Par. Paisie Aghioritul, sau Sfantul Serafim de Sarov, aceeasi lumina ca cea de la Schimbarea la fata sau cea de pe fata lui Moise.

joseph_ben_iacob 18.11.2010 16:03:39

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306090)
Ce e asa greu de inteles? BO a Romaniei nu e numita Biserica ortodoxa romana? BO a Rusiei nu e numita Biserica ortodoxa a Rusiei? Si asa mia departe. Sunt ele biserici diferite? Nu, doar ca organizare, in rest toate fac parte din Biserica Ortodoxa. E clar acum? Pe vremea aceea cred ca stiti si dvs. ca nu exista o organizare atat de ampla, erau comunitati in diferite orase. Asa ca biserica din acel oras se numea Biserica din Efes si avea un episcop.

Si bisericile din apocalipsa sunt numite Biserica Ortodoxa din Efes etc? BO e la fel peste tot, pe cand cele 7 biserici din apocalipsa se vede ca sunt diferite. Nu ai cum sa nu observi, si chiar tu admiti, ca BO are o alta organizare fata de Biserica primara.
Oricum nu asta era ideea ci faptul ca desi o biserica e de la inceput nu inseamna ca detine adevarul exclusiv si ca nu poate gresi. Bisericile din Apocalipsa sunt un exemplu elocvent in acest sens. Fiecare primise adevarul insa l-au facut praf.
Asa ca atunci cand mai afirmati ca "noi suntem de 2000 de ani si pocaitii de x ani" nu inseamna ca voi detineti exclusiv adevarul si ca sunteti perfecti.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306090)
Iar in partea a doua v-am explicat, se potriveste perfect cu acele parti din biserica ce s-au despartit. Unele au luat invatatura monofizita si astfel s-au despartit si au pierdut dreapta credinta si harul. Unele au impamantenit diverse pacate si astfel au trecut la musulmani. Si asa mia departe. Nu am de gand sa repet acelasi lucru de zeci de ori.

Nu are nici o treaba invatatura monifozita cu ce le spune Hristos Bisericilor. Apocalipsa e scrisa in anii 68-69, nici nu era invatatura monofizita atunci. Problemele descrise erau probleme prezente in anii respectivi, nu dupa sute de ani.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306090)
Desigur ca noi nu intelegem nimic, de aceea ati venit voi sa ne invatati. Unui amrican i s-a parut ca intelege el mai bine Biblia, si-a facut niste adepti acum 100 de ani si iata ca acum au ajuns in sfarsit sa ne invete intelepciunea acelui american. Nici nu ma indoiesc ca dvs. si ceilalti considerati ca stiti mult mai multe decat sfintii care faceau minuni.
O singura problema: dovediti ca vorbiti de la Dumnezeu, ca altfel pareri sunt vreo 7 miliarde, cati oameni sunt.

Nu venim sa va invatam, cititi Sf Scriptura si veti invata. Numai ca nu o cititi, ortodoxul de rand habar nu are de ea. Cum vreti sa il cunoasteti pe Dumnezeu daca nu prin Cuvantul Sau revelat?
Aceeasi placa ca a venit un american bla bla. Lasa ca voi sunteti de 2000 de ani, perfecti si nu mai aveti nevoie sa invatati nimic.
Eu vorbesc ceea ce spune in Sf Scriptura, nu caut sa fac adaugiri cum incercati voi sa demonstrati ca Biblia e incompleta si asa mai adaugati zeci de invataturi.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306090)
Nu inseamna ca noi ne regasim in cele 7, acelea sunt probabil cele care s-au despartit. Noi suntem singura Biserica, pentru ca numai de una spune in Sfintele Scripturi. Restul v-am explicat, la fel cum au cazut celelalte biserici ortodoxe. Poate Bo a Bulgariei primeste niste erezii si astfel cade. Doamne fereste de asa ceva!

Biblia vorbeste de Biserica ca trup al lui Hristos, nu de Biserica ca si organizatie (BO,BC etc). Pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt catolici la fel cum pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt NP, ortodocsi etc.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306090)
N-am zis ca cea mai mare minune nu e schimbarea omului pacatos. Am zis doar ca asta sse poate intampla si unui ateu, japonez, hindus, musulman, etc. Si chiar ca unele stari de bine le da chiar vrajmasul.
Uite, de exemplu cineva care ia droguri sau se imbata, nu-i asa ca un timp se simte foarte bine, in extaz? Inseamna ca omul ala a fost ajutat de Dumnezeu sau ca a primit har?
De asemenea, am facut o tehnica paranormala. Un timp cei ce faceau acea tehnica se simteau excelent, aveau tot felul de realizari. Putea sa dureze si toata viata. Sau cineva care face yoga.

Nasterea din nou inseamna o atitudine schimbata fata de Dumnezeu si fata de pacat. Faptul ca un om renunta al droguri dar pe de alta parte curveste, nu inseamna ca e nascut din nou. Nu renuntarea la un viciu inseamna ca te-ai nascut din nou ci viata schimbata, dintr-un om care il ura pe Dumnezeu acel chinez sau ce-o fi ajunge sa il iubeasca pe Dumnezeu si sa gaseasca placere in poruncile Lui.
Eu am scris de multe ori, e bine sa citit si alte scrieri, cu sfinti sau calugari imbunatatiti. Vrajmasul poate ajuta un om ca sa se roage mai mult, sa fie mai credincios. Se spune ca atunci cand un om incepe sa caute adevarul, sa se apropie de Dumnezeu, vrajmasul cauta sa-l abata cat de putin, atat cat poate. Normal ca unuia ca acesta nu-i poate da ispite sa faca pacate grele. Il abate sa se duca in alta adunare, doar ca sa nu se mantuiasca.
Nu doar o minune, ci mii de minuni au fost si sunt in ortodoxie. Doar cele mai cunoscute: Lumina de la Ierusalim, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza, minunea de pe Muntele Taborului la Schimbarea la fata, etc. Apoi minuni facute de sfinti, care sunt atat de multe ca nici nu are rost sa scriu vreuna. ca scurt exemplu, lumina harului emanata de Par. Paisie Aghioritul, sau Sfantul Serafim de Sarov, aceeasi lumina ca cea de la Schimbarea la fata sau cea de pe fata lui Moise.[/quote]

catalin2 19.11.2010 13:21:43

Citat:

Si bisericile din apocalipsa sunt numite Biserica Ortodoxa din Efes etc? BO e la fel peste tot, pe cand cele 7 biserici din apocalipsa se vede ca sunt diferite. Nu ai cum sa nu observi, si chiar tu admiti, ca BO are o alta organizare fata de Biserica primara.
Oricum nu asta era ideea ci faptul ca desi o biserica e de la inceput nu inseamna ca detine adevarul exclusiv si ca nu poate gresi. Bisericile din Apocalipsa sunt un exemplu elocvent in acest sens. Fiecare primise adevarul insa l-au facut praf.
Asa ca atunci cand mai afirmati ca "noi suntem de 2000 de ani si pocaitii de x ani" nu inseamna ca voi detineti exclusiv adevarul si ca sunteti perfecti.
Nu au cum sa fie numite BO, pentru ca in primul mileniu nu exista decat Biserica, iar apoi s-a numit BO, dar tot Biserica este. Dar pentru a se diferentia de sutele de denominatii. Bo nu are alta organizare, are aceeasi organizare ca si Biserica din primul mileniu. Doar in primii ani nu exista patriarhie sau chiar mitropolie, pentru ca nu erau organizati pe un teritoriu mai mare. Nu noi detinem adevarul, acesta e adevarul universal, il poti detine si tu daca vrei.
Citat:

Nu are nici o treaba invatatura monifozita cu ce le spune Hristos Bisericilor. Apocalipsa e scrisa in anii 68-69, nici nu era invatatura monofizita atunci. Problemele descrise erau probleme prezente in anii respectivi, nu dupa sute de ani.
Cred ca glumiti, Apocalipsa nu e o profetie, deci e scrisa pentru a prevedea viitorul? Cum v-am spus, daca e scris nealegoric, adica exact pentru bisericile din acele orase, aceleau au si trecut la islamism. Daca e scrisa pentru cele desprinse din BO, monofizitii s-au desprin in primele secole.
Citat:

Nu venim sa va invatam, cititi Sf Scriptura si veti invata. Numai ca nu o cititi, ortodoxul de rand habar nu are de ea. Cum vreti sa il cunoasteti pe Dumnezeu daca nu prin Cuvantul Sau revelat?
Il pot cunoaste cum nu pot cei ce sunt in afara Bisericii: prin primirea harului prin Sfintele Taine. De aceea si cineva care este analfabet se poate mantui. Prin filozofie nu s-a mantuit nimeni.
Citat:

Biblia vorbeste de Biserica ca trup al lui Hristos, nu de Biserica ca si organizatie (BO,BC etc). Pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt catolici la fel cum pot fi oameni credinciosi parte din Biserica lui Hristos care sunt NP, ortodocsi etc.
Teoria ramurilor inventata de protestanti (sau neo), neimpartasita de ortodocsi. Existau Apostoli, episcopi si preoti si o singura Biserica. Harul vine la adevar, pentru ca nu poate veni unde nu e adevar. In trecut oamenii erau blamati in Biblie pentru ca se inchinau la idoli. ce erau idolii? Un element care spuneau acei oameni ca este divinitatea. Acel element putea fi un munte, soarele, un chip cioplit de ei, etc. Ei se inchinau la altceva decat la Dumnezeu adevarat. E adevarat, tot se inchinau la ceva ce ziceau ca e divinitatea, dar era gresit. dar daca acel element era sa zicem zeul hindusilor, care se spune ca are mai multe fete? Tot idolatire se cheama, nu? dar daca spun ca Iisus nu e Dumnezeu si nu exista Sfanta Treime? Tot spun ceva neadevarat, tot nu se inchina la Dumnezeu adevarat. Asa cu orice erezie, e un fel de idolatrie.

joseph_ben_iacob 23.11.2010 18:47:21

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306349)
Nu au cum sa fie numite BO, pentru ca in primul mileniu nu exista decat Biserica, iar apoi s-a numit BO, dar tot Biserica este. Dar pentru a se diferentia de sutele de denominatii. Bo nu are alta organizare, are aceeasi organizare ca si Biserica din primul mileniu. Doar in primii ani nu exista patriarhie sau chiar mitropolie, pentru ca nu erau organizati pe un teritoriu mai mare. Nu noi detinem adevarul, acesta e adevarul universal, il poti detine si tu daca vrei.

era organizata biserica pe un teritoriu mai mare, daca te uiti pe o harta din vremea respectiva ai sa vezi ca cele 7 orase nu erau chiar apropiate.
in al doilea rand, crezi ca in lume erau doar cele 7 biserici? numai in NT vedem si altele: corint, colose, tesalonic etc.
Hristos e Adevarul si nu o confesiune, oricare ar fi ea.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306349)
Cred ca glumiti, Apocalipsa nu e o profetie, deci e scrisa pentru a prevedea viitorul? Cum v-am spus, daca e scris nealegoric, adica exact pentru bisericile din acele orase, aceleau au si trecut la islamism. Daca e scrisa pentru cele desprinse din BO, monofizitii s-au desprin in primele secole.

Nu tot ce e in Apocalipsa e profetie, sunt prezentate si lucruri care s-au intamplat si care se intamplau in perioada respectiva. Nu stiu ce insisti atat cu monofizitii, din mesajul care il citesti tu acolo ti se pare ca se adresa monofizitilor?se adresa unor biserici si le atragea atentia asupra problemelor existente.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306349)
Il pot cunoaste cum nu pot cei ce sunt in afara Bisericii: prin primirea harului prin Sfintele Taine. De aceea si cineva care este analfabet se poate mantui. Prin filozofie nu s-a mantuit nimeni.

Daca te intreb cum primesti tu harul si cum esti constient de lucrarea harului in viata ta nu ai sa stii sa imi spui. imi poti spune cum constientizezi lucrarea harului in viata cuiva?cum demonstrezi cuiva ca un ortodox care are parte de SF Taine e plin de har?

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306349)
Teoria ramurilor inventata de protestanti (sau neo), neimpartasita de ortodocsi. Existau Apostoli, episcopi si preoti si o singura Biserica.

Biserica e formata din cei credinciosi, indiferent de confesiune. credinciosi sunt si in BC si in BO si la NP etc. La voi Biserica inseamna doar BO lucru care e fals.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 306349)
Harul vine la adevar, pentru ca nu poate veni unde nu e adevar. In trecut oamenii erau blamati in Biblie pentru ca se inchinau la idoli. ce erau idolii? Un element care spuneau acei oameni ca este divinitatea. Acel element putea fi un munte, soarele, un chip cioplit de ei, etc. Ei se inchinau la altceva decat la Dumnezeu adevarat. E adevarat, tot se inchinau la ceva ce ziceau ca e divinitatea, dar era gresit. dar daca acel element era sa zicem zeul hindusilor, care se spune ca are mai multe fete? Tot idolatire se cheama, nu? dar daca spun ca Iisus nu e Dumnezeu si nu exista Sfanta Treime? Tot spun ceva neadevarat, tot nu se inchina la Dumnezeu adevarat. Asa cu orice erezie, e un fel de idolatrie.

Harul vine de la Dumnezeu dar omul prin viata lui poate respinge acest har. ce spune pavel "sunt ceea ce sunt prin harul lui Dumnezeu si harul Lui pentru mine nu a fost in zadar".
Idolii imbraca multe forme cum ar fi banii, celebritatea sau, ca in cazul evreilor in pustie, poate imbraca diferite forme exterioare(vitelul de aur,sarpele inaltat care ii vindeca). inchinarea e doar pt Dumnezeu si atat.
cum iti dai tu seama ca te inchini la divinitate?poate asa crezi tu la fel cum credeau si evreii.
teoria ta e pe jumate adevarata, np spre exp se inchina la Hristos deci nu sunt idolatri cum incerci sa spui. eu mi-as pune semne de intrebare cand in loc sa te inchini lui Hristos te inchini altcuiva substituindu-l pe Hristos cu acel altcineva. si chiar dc te inchini lui Hristos, trebuie sa se vada lucru asta in viata ta, ca degeaba consider ca ma inchin lui Hristos dc eu nu traiesc o viata in ascultare de El.

Geony 24.11.2010 23:49:07

o intrebare....
 
Ce carte este Apocalipsa?....oare nu o carte profetica? ...
Avem 4 Ev, Epistolele lui Pavel, Petru, Iacob, Iuda... de ce tocmai Apocalipsa?
Se vorbeste despre 7 Biserici...ce este atat de greu? cum ar fi Biserica din America (sau SUA), Rusia (Kiev), Bulgaria (Sofia) etc... nu are nimic de aface cu NP care au aparut "ieri", astia in plata Domnului cu ei...pt neascultare si supunere vor trage ei :

"Evrei 13 ,7. Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.".
..de cine sa-si aduca aminte NP, de C. Parham, J. Smith, E.G.White, C. Russel...etc????

Evrei 13, 17. "Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos."
De cine au ascultat cei pomeniti mai sus , si altii ca ei???
Cui s-au supus????
.............
Astea sunt intrebari de discutat, nu despre Biserica din Smirna, Palestina, Scotia...sau mai stiu ce localitate sau tara....
...."Va rataciti nestiind Scripturile", nou-protestatilor....

Spune-ti-mi unde este ascultarea si supunerea liderilor si intemeietorilor de secte si erezii?
D-le Trices.. sub ascultarea carei Biserici era EGWhite?
D-le Penticostal, dar C. Parham cui s-a supus cand si-a intemeiat secta...?

Sunt intrebari pe care mi le pun adesea , dar nimeni nu-mi da raspunsul... imediat vine si-mi spune de moaste, icoane, sfinti etc...si asa raman intrebarile mele fara raspuns....

Scotsman 25.11.2010 00:22:17

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 307563)

Evrei 13, 17. "Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos."
De cine au ascultat cei pomeniti mai sus , si altii ca ei???
Cui s-au supus????
.............
Astea sunt intrebari de discutat, nu despre Biserica din Smirna, Palestina, Scotia...sau mai stiu ce localitate sau tara....
...."Va rataciti nestiind Scripturile", nou-protestatilor....

1.Doua intrebari:ce treaba are Biserica Scotiei in toata acesta discutie?

2.In versiunea Anania,aprobata de Sinod,Evrei 13:7 apare asa:,,Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, cei ce v'au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; la a căror săvârșire luând seama, urmați-le credința.'

13:17 apare asa:,,Ascultați de mai-marii voștri și supuneți-vă lor, că ei priveghează pentru sufletele voastre, ca unii ce au să dea seamă de ele: s'o facă cu bucurie și nu suspinând, ceea ce nu v'ar fi de folos."

Geony,zi si mie ceva:care dintre versete se refera la conducatorii lumesti si care la cei duhovnicesti?Cui trebuie sa ma supun si pe cine trebuie sa urmez?Cum explici tu aceste doua versete?

Multam.

joseph_ben_iacob 25.11.2010 16:51:59

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 307563)
Ce carte este Apocalipsa?....oare nu o carte profetica? ...

Nu e doar profetica, prezinta si lucruri care s-au intamplat.

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 307563)
Avem 4 Ev, Epistolele lui Pavel, Petru, Iacob, Iuda... de ce tocmai Apocalipsa?

Pentru ca face si ea parte din Biblie si prezinta lucruri importante. Nu iti place Apocalipsa?

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 307563)
Se vorbeste despre 7 Biserici...ce este atat de greu? cum ar fi Biserica din America (sau SUA), Rusia (Kiev), Bulgaria (Sofia) etc... nu are nimic de aface cu NP care au aparut "ieri", astia in plata Domnului cu ei...pt neascultare si supunere vor trage ei :

Se vorbeste despre 7 Biserici toate raspandite pe teritoriul Asiei mici. Nu despre biserica din America, Rusia etc. Nici cu NP nu are a face,cum nici cu ortodocsii nu are a face. Sunt niste biserici, fiecare cu problemele ei.

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 307563)
"Evrei 13 ,7. Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.".
..de cine sa-si aduca aminte NP, de C. Parham, J. Smith, E.G.White, C. Russel...etc????

Evrei 13, 17. "Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos."
De cine au ascultat cei pomeniti mai sus , si altii ca ei???
Cui s-au supus????
.............
Astea sunt intrebari de discutat, nu despre Biserica din Smirna, Palestina, Scotia...sau mai stiu ce localitate sau tara....
...."Va rataciti nestiind Scripturile", nou-protestatilor....

Spune-ti-mi unde este ascultarea si supunerea liderilor si intemeietorilor de secte si erezii?
D-le Trices.. sub ascultarea carei Biserici era EGWhite?
D-le Penticostal, dar C. Parham cui s-a supus cand si-a intemeiat secta...?

Sunt intrebari pe care mi le pun adesea , dar nimeni nu-mi da raspunsul... imediat vine si-mi spune de moaste, icoane, sfinti etc...si asa raman intrebarile mele fara raspuns....

divaghezi de la subiectul topicului. dar te intreb si pe tine, care din cele 7 biserici era ortodoxa?

doctor_faustus 25.11.2010 19:28:02

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 307712)
care din cele 7 biserici era ortodoxa ?

Toate șapte erau biserici ortodoxe pentru că au primit credința cea dreaptă în Dumnezeu, adică Ortodoxia. Faptul că aveau anumite scăderi în credință nu înseamnă că au primit altă credință decât cea dreaptă, cea adevărată, adică ortodoxă. Prin urmare toate erau ortodoxe.

Geony 25.11.2010 23:59:21

Citat:

În prealabil postat de Scotsman (Post 307573)
1.Doua intrebari:ce treaba are Biserica Scotiei in toata acesta discutie?.

Am enumerat-o printre altele, asa cum Ioan le-a enumerat pe celelalte...dar de ce le-a enumerat Ioan?

Citat:

În prealabil postat de Scotsman (Post 307573)
[Geony,zi si mie ceva:care dintre versete se refera la conducatorii lumesti si care la cei duhovnicesti?Cui trebuie sa ma supun si pe cine trebuie sa urmez?Cum explici tu aceste doua versete?

Multam.

Iata cum explic:
Fapte 14, 23. Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră. ( da de de o incredintat numai cativa oameni, de ce face apostolul discriminare???? a fost rasist???)
I Timotei 3, 5. Căci dacă nu știe cineva să-și rânduiască propria lui casă, cum va purta grijă de Biserica lui Dumnezeu? ( ce frumos scrie aici, vezi???? ca episcopul trebuie sa randuiasca bine Biserica, cum? aranjand bancile, anvonul, vana pt botez,- in cazul NP...sau icoanele, cadelnita etc. in cazul BO??? nicidecum....
Uite aici, poate te lamuresti:I Timotei 5, 17. Preoții, care își țin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul și cu învățătura. ... oare astia nu tre sa fie ascultati si urmati???....

..

Scotsman 26.11.2010 00:18:31

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 307776)
Am enumerat-o printre altele, asa cum Ioan le-a enumerat pe celelalte...dar de ce le-a enumerat Ioan?



Iata cum explic:
Fapte 14, 23. Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră. ( da de de o incredintat numai cativa oameni, de ce face apostolul discriminare???? a fost rasist???)
I Timotei 3, 5. Căci dacă nu știe cineva să-și rânduiască propria lui casă, cum va purta grijă de Biserica lui Dumnezeu? ( ce frumos scrie aici, vezi???? ca episcopul trebuie sa randuiasca bine Biserica, cum? aranjand bancile, anvonul, vana pt botez,- in cazul NP...sau icoanele, cadelnita etc. in cazul BO??? nicidecum....
Uite aici, poate te lamuresti:I Timotei 5, 17. Preoții, care își țin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul și cu învățătura. ... oare astia nu tre sa fie ascultati si urmati???....

..

1).Ai adaugat-o tu.Inteleg.

2).Ref la Evrei 13:7:,,Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.

Pavel vrea sa le spuna: ,,Sa nu-i uitati pe cei din trecut.Ei v-au grait voua Cuvantul lui Dumnezeu.Observati cum au murit(Anania explica ,,Felul în care cineva și-a încheiat viața este garanția credibilității lui în fața celor îndemnați să-l imite).Adica si-au incheiat viata in cinste,dupa ce au transmis ,,cuvantul Domnului".

Dar apoi spune> ,,urmați-le credința.".Care credinta?Tot Anania explica>,,Spre deosebire însă de oameni, care, oricât de sfinți, pot avea umbre sau pot fi controversați, modelul suprem de imitat rămâne tot Iisus Hristos"

Adica le spune sa urmeze Credinta nu omul,pentru ca omul poate fi schimbator si este efemer pe lumea asta,dar Hristos(aici ai dezlegarea) este(versetul urmator>13:8)>,,Iisus Hristos este Același, ieri și azi și în veci." PS>poti sa te ,,supui"cui vrei tu dar nu uita de Cel care este de neschimbat.Adica Hristos.El este exemplul perfect,mai presus de admiratia sau supunerea acordata oamenilor.

Eu cam asa inteleg.Salutari dn partea The Kirk.God be with you

joseph_ben_iacob 01.12.2010 22:23:36

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 307738)
Toate șapte erau biserici ortodoxe pentru că au primit credința cea dreaptă în Dumnezeu, adică Ortodoxia. Faptul că aveau anumite scăderi în credință nu înseamnă că au primit altă credință decât cea dreaptă, cea adevărată, adică ortodoxă. Prin urmare toate erau ortodoxe.

Deci daca erau ortodoxe atunci recunosti faptul ca sunt biserici ortodoxe care au invataturi gresite,care si-au parasit dragostea dintai etc?

catalin2 02.12.2010 17:26:28

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 309354)
Deci daca erau ortodoxe atunci recunosti faptul ca sunt biserici ortodoxe care au invataturi gresite,care si-au parasit dragostea dintai etc?

Desi am explicat mai multe cazuri, tot acelasi lucru intrebi. In primul rand nu stim exact la cine se refera, doar daca spui ca tu intelegi si esti profet.
In al doilea rand pot fi biserici ortodoxe care si-au parasit invatatura. Si ti-am dat exemple: monofizitii au fost ortodocsi, apoi dupa sinodul de la Calcedon s-au despartit si au luat invatatura monofizita. La fel catolicii, etc.

joseph_ben_iacob 03.12.2010 10:19:30

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 309590)
Desi am explicat mai multe cazuri, tot acelasi lucru intrebi. In primul rand nu stim exact la cine se refera, doar daca spui ca tu intelegi si esti profet.
In al doilea rand pot fi biserici ortodoxe care si-au parasit invatatura. Si ti-am dat exemple: monofizitii au fost ortodocsi, apoi dupa sinodul de la Calcedon s-au despartit si au luat invatatura monofizita. La fel catolicii, etc.

Mereu vii cu acelasi argument al monofizitilor si nu e cazul aici. In primul rand daca citesti textul atent vezi faptul ca nu toate bisericile aveau aceleasi probleme, daca s-ar fi referit la monofiziti atunci ar fi fost aceeasi mustrare pentru toate bisericile insa uneia ii spune ca si-a parasit dragostea dintai, alteia ii spune ca tine invatatura nicolaitilor, alteia ii spune ca a permis curvia in cadrul bisericii etc. Sunt probleme diferite ceea ce anuleaza argumentul tau cu monofizitii.
In al doilea rand Ioan se adresa unor biserici contemporane, nu e un mesaj profetic adresat unor biserici in viitor. Asa ca nu vad de ce nu stii cui se refera?Scrie clar:bisericii din Efes, din Sardes etc.
In al treilea rand nu se spune nimic despre o separare, nu spune ca acele biserici au fost ortodoxe si apoi un au mai fost. Spune ca s-au departat de invatatura data de Hristos.

doctor_faustus 03.12.2010 12:11:13

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 309716)
uneia ii spune ca si-a parasit dragostea dintai, alteia ii spune ca tine invatatura nicolaitilor,

Păi dacă și-a părăsit dragostea dintâi asta nu înseamnă că nu mai avea învățătura cea adevărată, ci doar că a părăsit această învățătură, că nu mai veghea la punerea ei în practică. Dar asta nu este echivalent cu a spune că învățătura în sine era greșită.

Referitor la partea cu "nicolaiții", nu doar că nu spune că ar ține învățătura nicolaiților, ci dimpotrivă spune că ei sunt împotriva acestei învățături: Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu. (Apocalipsa 2:6) Deci până la urmă despre ce vorbești dumneata ?

tricesimusquintus 03.12.2010 12:21:21

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 309745)
Păi dacă și-a părăsit dragostea dintâi asta nu înseamnă că nu mai avea învățătura cea adevărată, ci doar că a părăsit această învățătură, că nu mai veghea la punerea ei în practică. Dar asta nu este echivalent cu a spune că învățătura în sine era greșită.

Dacă Bisericii din Efes i se spune că dragostea ei s-a răcit, Biserica din Sardes este răcită total: e un cadavru (Apocalips 3,1).

doctor_faustus 03.12.2010 12:21:48

Citat:

În prealabil postat de joseph_ben_iacob (Post 309716)
Mereu vii cu acelasi argument al monofizitilor si nu e cazul aici. In primul rand daca citesti textul atent vezi faptul ca nu toate bisericile aveau aceleasi probleme, daca s-ar fi referit la monofiziti atunci ar fi fost aceeasi mustrare pentru toate bisericile insa uneia ii spune ca si-a parasit dragostea dintai, alteia ii spune ca tine invatatura nicolaitilor, alteia ii spune ca a permis curvia in cadrul bisericii etc. Sunt probleme diferite ceea ce anuleaza argumentul tau cu monofizitii.
In al doilea rand Ioan se adresa unor biserici contemporane, nu e un mesaj profetic adresat unor biserici in viitor. Asa ca nu vad de ce nu stii cui se refera?Scrie clar:bisericii din Efes, din Sardes etc.
In al treilea rand nu se spune nimic despre o separare, nu spune ca acele biserici au fost ortodoxe si apoi un au mai fost. Spune ca s-au departat de invatatura data de Hristos.

Cu privire la biserica din Pergam se spune:

Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării. Astfel ai și tu pe [/u]unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților. (Apocalipsa 2:14-15)

După cum se poate vedea Hristos spune bisericii din Pergam că au pe unii care au învățătură balaamită și pe unii care au învățătură nicolaită. Dar însuși faptul că se referă la unii asta implică logic faptul că nu biserica în întregul ei avea învățături greșite, ci doar că erau unii, eretici, care promovau învățături greșite. Deci erau doar unii și nu toată biserica. Prin urmare nu poți acuza că întreaga biserică învăța ceva greșit de vreme ce doar unii din biserică promovau învățături greșite. Iar unii, așa cum și logica și gramatica demonstrează, nu înseamnă toți și nici întregul. ci desemnează doar anumite grupări eretice nu întreaga biserică.

doctor_faustus 03.12.2010 12:27:46

Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 309746)
Dacă Bisericii din Efes i se spune că dragostea ei s-a răcit, Biserica din Sardes este răcită total: e un cadavru (Apocalips 3,1).

Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. (Apocalipsa 3:2)
Prin urmare nu era răcită chiar total.

joseph_ben_iacob 03.12.2010 15:02:28

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 309745)
Păi dacă și-a părăsit dragostea dintâi asta nu înseamnă că nu mai avea învățătura cea adevărată, ci doar că a părăsit această învățătură, că nu mai veghea la punerea ei în practică. Dar asta nu este echivalent cu a spune că învățătura în sine era greșită.

A-ti parasi dragostea dintai e o problema care nu tine de invatatura ci de prioritati. Poti avea o invatatura sanatoasa dar daca ti-ai parasit dragostea dintai atunci pericolul de a cadea e mult mai mare. Cand Dumnezeu nu mai e prioritatea ta atunci altceva e prioritar si de aceea Hristos le spune sa se pocaiasca si sa revina la dragostea dintai.

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 309745)
Referitor la partea cu "nicolaiții", nu doar că nu spune că ar ține învățătura nicolaiților, ci dimpotrivă spune că ei sunt împotriva acestei învățături: Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu. (Apocalipsa 2:6) Deci până la urmă despre ce vorbești dumneata ?

Am enumerat problemele tuturor bisericilor. N-am zis ca in Efes se tine invatatura nicolaitilor, aceea era o problema in alta biserica.

joseph_ben_iacob 03.12.2010 15:20:34

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 309747)
Cu privire la biserica din Pergam se spune:

Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării. Astfel ai și tu pe [/u]unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților. (Apocalipsa 2:14-15)

După cum se poate vedea Hristos spune bisericii din Pergam că au pe unii care au învățătură balaamită și pe unii care au învățătură nicolaită. Dar însuși faptul că se referă la unii asta implică logic faptul că nu biserica în întregul ei avea învățături greșite, ci doar că erau unii, eretici, care promovau învățături greșite. Deci erau doar unii și nu toată biserica. Prin urmare nu poți acuza că întreaga biserică învăța ceva greșit de vreme ce doar unii din biserică promovau învățături greșite. Iar unii, așa cum și logica și gramatica demonstrează, nu înseamnă toți și nici întregul. ci desemnează doar anumite grupări eretice nu întreaga biserică.

Problema e ca acei unii erau parte a bisericii si nu se lua nici o atitudine impotriva lor. In momentul in care biserica i-a acceptat s-a facut partasa invataturilor lor. De aceea spune Hristos dar am impotriva ta cateva lucruri că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării. Astfel ai și tu pe unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților. .
Bisericii din tiatira la fel, ii atrage atentia ca o lasa pe izabela sa isi faca de cap. Vina nu e doar a omului/grupului de oameni ci si a bisericii care accepta/trece cu vederea acele abateri. In cazul bisericii din tiatira e cat se poate de evident, izabela a amagit oameni din aceea biserica care au cazut in cursa. Daca se lua atitudine de la inceput atunci nu s-ar fi ajuns in situatia respectiva. Deci vina nu e doar a izabelei ci si a bisericii.

tricesimusquintus 08.12.2010 09:07:01

La începutul creștinismului, numele de „Biserică Creștină" nu era folosit
cu aceeași conotație cu care îl folosim noi astăzi. În zilele noastre îl folosim fie cu referire la întreaga creștinătate, fie cu referire la vreunul dintre marile culte creștine, dar în acele timpuri era dat numai unor biserici locale. Acesta este cazul bisericilor descrise la începutul Apocalipsei. Desigur acestea corespund în mod profetic și etapelor pe care urma să le parcurgă Biserica pe parcursul erei creștine de la apostoli până la sfârșitul timpului.

Biserica Creștină nu era așa cum înțelegem noi Biserica în zilele noastre. Cînd spunem că exista o singură Biserică creștină, referindu-ne la primele trei secole ale creștinismului, numele de „Biserică Creștină" este mai mult generic și se referea la totalitatea celor care deveneau creștini primind mesajul Evangheliei și, fiind botezați, se alăturau grupului de credincioși creștini din acea localitate. În acele timpuri, Biserica nu era o instituție, nu exista o ierarhie ecleziastică conducătoare sau vreun fel de organizare administrativă a acesteia ca un întreg, sau pe întreg teritoriul Imperiului Roman. Fiecare grup de creștini dintr-o localitate forma biserica locală, fie că credincioșii se adunau toți împreună, fie că se adunau în mai multe locuri din cauza celor ce-i persecutau. Bisericile (adunările locale) erau independente din punct de vedere administrativ și organizatoric. Toate bisericile creștine locale astfel constituite atît în Imperiul Roman, cît și în afara lui, formau în acele vremuri ceea ce noi numim astăzi Biserica Creștină, deși, așa cum am spus, ea nu era organizată nici administrativ, nici ecleziastic. Unitatea acestor biserici era dată de învățătura lui Iisus Hristos.

bob2909 01.01.2011 14:20:27

Maxim Marturisitorul despre Cetatea Ninive
 
Dar noi sa imbratisam duhovniceste, prin credinta si prin dreptatea care o insoteste, duhovniceasca Ninive, adica Biserica alcatuita din neamuri, care este, precum s-a scris, o mare cetate a lui Dumnezeu, mantuita dupa cele trei zile ce i-au fost oranduite spre pocainta. Si sa ne grabim sa ne facem cetateni ai acestei mari cetati a lui Dumnezeu prin pocainta si prin schimbarea noastra in bine. Caci Scriptura spune in mod apriat despre ea ca este o cetate mare a lui Dumnezeu: ''Iar Ninive era cetate mare a lui Dumnezeu''. Unde poate afla iudeul respectuos fata de adevar, spunandu-se in Scriptura un cuvant ca acesta Ierusalimul de jos? Eu, desi am citit de multe ori toata Sfanta Scriptura, nu am aflat spunandu-se nicaieri: ''Si Ierusalimul era cetate mare lui Dumnezeu''. Dar cine a putea, bizuindu-se pe puterea cuvantului si pe bogatia ideilor, sa masoare si sa circumscrie maretia acestei cetati, care este si se numeste a lui Dumnezeu? Mie imi este acest lucru cu neputinta, precum socotesc ca ii este cu neputinta oricarui om cu minte inteleapta, care isi da seama cat de putin de majestatea dumnezeiasca si nu ignora ca toate sentintele dumnezeiesti trebuie sa aiba ceva din maretia lui Dumnezeu. Dar cum era ''cetate mare lui Dumnezeu'', prima cetate a asirienilor, in care domnea confuzia ratacirii, unde trona regeste nebunia slujirii la idoli, care se afla atat de departe tara numita sfanta, fagaduita lui Israel cel trupesc? Desigur ca ea n-ar fi putut fi numita asa, daca n-ar fi vazut Dumnezeu de mai inainte marimea credintei, necuprinsa de nici un cuvant, a Bisericii celei din neamuri. Prin aceasta a infatisa viitorul ca prezent, iar ceea ce era mai inainte strain si-a insusit ca pe ceva propriu si ceea ce era vrednic de ocara din pricina necredintei a facut prin cuvantul Sau sa fie strabatut de dumnezeire, plin de cinste si cu un viitor care intrece orice cuvant. De aceea a putut zice prin Proorocul: ''Si Ninive era cetate mare a lui Dumnezeu''. La aceasta cetate a fost trimis cuvantul harului proorocesc, care i-a vestit distrugerea cea fericita, zicand: ''Inca trei zile si Ninive va fi distrusa'' (Iona 3, 5). Ajungand la acest loc al sorocului de trei zile, socotesc sa las celelalte lucruri, care pot sa fie spuse celor ce cauta intelesul mai inalt al Scripturii. Caci eu urmaresc sa notez si sa spun numai ceea ce e sigur ca nu se afla alaturi de adevar.
Deci auzind ca Proorocul vesteste in chip determinat: ''Inca trei zile si Ninive va fi distrusa'', socotesc ca hotararea aceasta impotriva Ninivei ramane neschimbata, mai bine zis sunt sigur ca are sa se faca cercetarea asupra Ninivei. Lucrul se intelege asa: ca dupa cele trei zile, pe care le-a petrecut Proorocul in pantecele chitului, desemnand de mai inainte in sine ingroparea de trei zile si Invierea Domnului, Scriptura asteapta sa vina alte trei zile, in care sa se arate lumina adevarului si adevarata implinire a tainelor prevestite, ca apoi sa se produca distrugerea cetatii, dat fiind ca aceste zile din urma nu vor mai preinchipui numai adevarul ingroparii si al Invierii Mantuitorului, ci il vor arata limpede, implinindu-se in realitate, pe cand cele trei zile de mai inainte, pe care le-a petrecut Iona in chit, numai il preinchipuiau. Caci daca orice chip se refera la un adevar asteptat in viitor, iar chipul in acest caz a constatat in petrecerea de trei zile a lui Iona in pantecele chitului, este vadit ca chipul are sa se arate ca urmand dupa el, in mod real, taina unui adevar nou. Si de fapt, trei zile si trei nopti a petrecut Domnul in inima pamantului, cum insusi Domnul zice: ''Precum a fost Iona in pantecele chitului trei zile si trei nopti, asa va fi si Fiul omului in inima pamantului trei zile si trei nopti''. Deci spunand Scriptura: ''Inca trei zile'', arata in chip ascuns ca alte trei zile au trecut, caci altfel nu ar fi spus ''inca'', adica ''vor mai fi trei zile, si Ninive va fi distrusa''. Deci nu chipul avea sa distruga Ninive dupa hotararea dumnezeiasca, ci adevarul despre care a spus: ''inca trei zile''. E ca si cand Iona ar fi zis: ''Vor mai fi inca trei zile dupa chipul aratat prin mine, in care va avea loc o ingropare si o inviere mai tainica, si dupa aceea Ninive va fi distrusa''.

bob2909 01.01.2011 14:38:29

bun...Ninive "cetatea cea mare"
 
Daca despre Ninive ni se spune ca este "Cetatea cea mare a lui Dumnezeu" iar Maxim talcuieste ca fiind Biserica Neamurilor. Atnci apocalipsa la ce se refera cand spune urmatoarele despre acea femeie care statea pe ape multe:

Apocalipsa cap 17
vers"3. Și m-a dus, în duh, în pustie. Și am văzut o femeie șezând pe o fiară roșie, plină de nume de hulă, având șapte capete și zece coarne.
4. Și femeia era îmbrăcată în purpură și în stofă stacojie și împodobită cu aur și cu pietre scumpe și cu mărgăritare, având în mână un pahar de aur, plin de urâciunile și de necurățiile desfrânării ei.
5. Iar pe fruntea ei scris nume tainic: Babilonul cel mare, mama desfrânatelor și a urâciunilor pământului.
18. Iar femeia pe care ai văzut-o este cetatea cea mare care are stăpânire peste împărații pământului. "
cap 18 vers:
"2. Și a strigat cu glas puternic și a zis: A căzut! A căzut Babilonul cel mare și a ajuns locaș demonilor, închisoare tuturor duhurilor necurate, și închisoare tuturor păsărilor spurcate și urâte.
3. Pentru că din vinul aprinderii desfrânării ei au băut toate neamurile și împărații pământului s-au desfrânat cu ea și neguțătorii lumii din mulțimea desfătărilor ei s-au îmbogățit.
6. Dați-i înapoi, precum v-a dat și ea și, după faptele ei, cu măsură îndoită, îndoit măsurați-i; în paharul în care v-a turnat, turnați-i de două ori.
7. Pe cât s-a mărit pe sine și a fost în desfătări, tot pe atâta dați-i chin și plângere. Fiindcă în inima ei zice: Șed ca împărăteasă și văduvă nu sunt și jale nu voi vedea nicidecum!
8. Pentru aceea într-o singură zi vor veni pedepsele peste ea: moarte și tânguire și foamete și focul va arde-o de tot, căci puternic este Domnul Dumnezeu, Cel ce o judecă.
9. Iar împărații pământului, care s-au desfrânat cu ea și s-au dezmierdat cu ea, se vor jeli și se vor bate în piept pentru ea, când vor vedea fumul focului în care arde,
10. Stând departe de frica chipurilor ei, și zicând: Vai! Vai! Cetatea cea mare, Babilonul, cetatea cea tare, că într-un ceas a venit judecata ta!
11. Și neguțătorii lumii plâng și se tânguiesc asupra ei, căci nimeni nu mai cumpără marfa lor, "

Este o legatura tainica intre aceaste cetate , numita tainic: "Babilonul cel mare" si o alta cetate Ninive, care se spune despre ia ca este cetatea cea mare a lui Dumnezeu despre care Maxim spune ca este Biserica neamurilor, iar cetatea din apocalipsa spune ca statea peste ape multe adica neamuri...

Dar sa vedem ce spune isaia despre Babilon Cap 14:
"4. Tu vei cânta cântecul acesta de ocară împotriva împăratului Babilonului și vei zice: "Cum s-a sfârșit cu asupritorul și cum a încetat chinul nostru!
5. Domnul a zdrobit toiagul celor fără de lege, sceptrul răilor apăsători!
6. Iată pe cel care lovea popoarele fără încetare cu mânia lui și care în întărâtarea lui punea neamurile sub stăpânirea lui, supunându-le fără cruțare!
7. Tot pământul este în pace și se odihnește; toți izbucnesc în cântece de veselie.
8. Până și chiparoșii împreună cu cedrii cei din Liban se bucură de căderea ta: "De când tu te-ai prăbușit, nimeni nu se mai suie la noi ca să ne doboare!"
9. Șeolul (iadul) se mișcă în adâncurile sale, ca să iasă întru întâmpinarea ta. Pentru tine el deșteaptă umbrele, pe toți stăpânitorii pământului; el ridică de pe jilțurile lor pe toți împărații pământului.
10. Toți iau cuvântul și îți zic: "Și tu ești slab ca noi și te asemeni nouă".
11. În iad s-a pogorât mărirea ta în cântecul harfelor tale. Sub tine se vor așterne viermii și viermii vor fi acoperământul tău.
12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!
16. Cei ce te văd își întorc privirea în spre tine și se uită cu luare aminte zicând: "Oare acesta este omul de care tremura pământul și împărățiile se cutremurau?"
17. Oare acesta este cel ce prefăcea lumea în pustiu și cetățile le dobora și nu da drumul robilor săi?"

Multa intelepciune pentru talcuire, dar eu am raportat voi decideti...


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:30:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.