Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Rugaminte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7709)

Tia 30.11.2009 08:52:06

Rugaminte
 
Doamne ajuta!
Vreau sa va rog, daca nu va e cu suparare, sa ma pomeniti in rugaciunile voastre si pe mine, pacatoasa, impreuna cu sotul meu Marian. Nu v-as fi cerut acest lucru, dar simt ca singura nu mai pot lupta cu necazurile care au venit asupra mea. Cu cat ma rog mai mult pentru liniste si bunaintelegere in familie, cu atat se intetesc certurile. Va rog sa ma iertati ca am indraznit, dar nu prea am cui sa cer ajutorul. Stiu ca rugaciunea de grup face mult, de aceea v-am rugat.
Dumnezeu sa va rasplateasca si sa va trimita multe binecuvantari.
Cristina

elizabeta 30.11.2009 09:08:36

Citat:

Īn prealabil postat de Tia (Post 186286)
Doamne ajuta!
Vreau sa va rog, daca nu va e cu suparare, sa ma pomeniti in rugaciunile voastre si pe mine, pacatoasa, impreuna cu sotul meu Marian. Nu v-as fi cerut acest lucru, dar simt ca singura nu mai pot lupta cu necazurile care au venit asupra mea. Cu cat ma rog mai mult pentru liniste si bunaintelegere in familie, cu atat se intetesc certurile. Va rog sa ma iertati ca am indraznit, dar nu prea am cui sa cer ajutorul. Stiu ca rugaciunea de grup face mult, de aceea v-am rugat.
Dumnezeu sa va rasplateasca si sa va trimita multe binecuvantari.
Cristina

Bine, draga, o sa fiti pe pomelnic in cel mai scurt timp. Curaj, de necazuri avem toti parte, trebuie sa trecem insa peste ele si sa nu deznadajduim!

Tia 30.11.2009 12:03:27

Multumesc din suflet. stiu, nu e prima oara cand am parte de asa ceva, dar niciodata nu au fost de o asa amploare. Oricum, voia Domnului in toate, ca de la El ne vin si bucurii, si necazuri, ori ca pedeapsa, ori pentru mantuire. Stiu ca nu ma lasa sa indur mai mult decat pot duce, dar simt ca nu mai pot
Dumnezeu sa va binecuvinteze

elizabeta 30.11.2009 12:29:07

Citat:

Īn prealabil postat de Tia (Post 186318)
Multumesc din suflet. stiu, nu e prima oara cand am parte de asa ceva, dar niciodata nu au fost de o asa amploare. Oricum, voia Domnului in toate, ca de la El ne vin si bucurii, si necazuri, ori ca pedeapsa, ori pentru mantuire. Stiu ca nu ma lasa sa indur mai mult decat pot duce, dar simt ca nu mai pot
Dumnezeu sa va binecuvinteze

De-asta sa fii sigura, spune-i Maicii Domnului toate problemele voastre, cu incredere de fiica...

patinina34 01.12.2009 00:01:10

ACATISTUL PENTRU IMPACAREA CELOR INVRAJBITI- Icoana 7 sageti
 
[,,,]

Icosul 12:

Cantand milostivirea Ta, Iubitorule de oameni, ne inchinam bogatiei milelor Tale, stapane, " Faptura Ta vrand sa o mantuiesti, moarte ai primit"-graia Preacurata, ci prin Invierea Ta, Mantuitorule, miluieste-ne pe noi toti, care cu umilinta ii strigam Maicii Tale Preacurate:

Bucura-Te, ca pe Domnul Cel Preabun fara de suflare l-ai zarit;
Bucura-Te, ceea ce ai sarutat trupul Fiului tau preaiubit;
Bucura-Te, ca ai primit la lumina ta cum era strapus de moarte si dezbracat;
Bucura-Te, ceea ce apoi mormantului l-ai incredintat;
Bucura-Te, ca trupul Sau in giulgiu nou l-ai infasurat;
Bucura-Te, ceea ce l-ai vazut inviat;
Bucura-Te, Maica a lui Dumnezeu mult-patimitoare, care prefaci in bucurie intristarea noastra!

[....]

Dupa aceea zicem aceasta rugaciune:

RUGACIUNE:


O, Maica a lui Dumnezeu mult-patimitoare, ceea ce pentru curatia ta si pentru nenumaratele suferinte indurate de tine pe pamant, esti mai presus decat toate fiicele pamantului, primeste suspinele noastre multindurerate si ne pazeste sub acoperamatul milostivirii tale, caci alt adapost si solire calda in afara de tine nu avem, ci tu, indraznire avand catre Cel nascut din tine, ajuta-ne si ne mantuieste cu rugaciunile tale ca fara de oprelisti sa ajungem in imparatia cerurilor, unde impreuna cu toti sfintii vom canta lui Dumnezeu Celui in Treime, acum si pururea si in vecii vecilor, Amin!

iubireimpartasita 01.12.2009 10:06:49

Ati incercat sa mergeti la maslu?dar sa faceti sfestanie?
face-ti si asta?

O sa va pomenesc si eu in ruga mea zilnica.
Doamne ajuta.

elizabeta 04.12.2009 09:27:11

Citat:

Īn prealabil postat de Tia (Post 186286)
Doamne ajuta!
Vreau sa va rog, daca nu va e cu suparare, sa ma pomeniti in rugaciunile voastre si pe mine, pacatoasa, impreuna cu sotul meu Marian. Nu v-as fi cerut acest lucru, dar simt ca singura nu mai pot lupta cu necazurile care au venit asupra mea. Cu cat ma rog mai mult pentru liniste si bunaintelegere in familie, cu atat se intetesc certurile. Va rog sa ma iertati ca am indraznit, dar nu prea am cui sa cer ajutorul. Stiu ca rugaciunea de grup face mult, de aceea v-am rugat.
Dumnezeu sa va rasplateasca si sa va trimita multe binecuvantari.
Cristina

V-am trecut azi dimineata pe amandoi la Sf.Liturghie si la Sf.Maslu. Ai incredere si roaga-te! Doamne ajuta!

Tia 04.12.2009 12:15:42

Va multumesc tututor ca imi sunteti alaturi ne-ati pomenit in rugaciune. Dumnezeu sa reverse asupra voastra Mila Sa cea nemarginita
Vreau sa va intreb: daca trimit prin posta pmelnice la mansastiri, se pomenesc "din oficiu" 40 zile sau trebuie sa specific eu?
Doamne ajuta

elizabeta 04.12.2009 12:18:17

Citat:

Īn prealabil postat de Tia (Post 187870)
Va multumesc tututor ca imi sunteti alaturi ne-ati pomenit in rugaciune. Dumnezeu sa reverse asupra voastra Mila Sa cea nemarginita
Vreau sa va intreb: daca trimit prin posta pmelnice la mansastiri, se pomenesc "din oficiu" 40 zile sau trebuie sa specific eu?
Doamne ajuta

Cred ca e mai bine sa mentionezi pe foaie pentru cate zile ceri sa fiti pomeniti, nu e nici o rusine...

umilul 04.12.2009 14:53:49

Iertati-ma !!
 
Ar trebui in aceste vremuri sa ne rugam toti unii pentru altii mantuitorului nostru Iisus Hristos. Chiar acum acum am spus si eu o mica rugaciune pentru d-voastra si sotul d-voastra. Domnul sa va lumineze calea si sa va ajute sa treceti cu bine peste toate greutatile. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:04:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.