Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Spovedanie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18486)

Alexandra1andreea 26.05.2016 15:59:04

Spovedanie
 
Bună...Dacă sunt la menstruație nu mă pot spovedi? Fără împărtășanie.doar spovedanie

crinrin 26.05.2016 16:18:33

Te poti spovedi. Dar ii spui si parintelui ca esti in perioada lunara, poate va alege sa te spovedeasca in tinda sau in curtea bisericii.

alia28aa 27.05.2016 09:19:12

Citat:

În prealabil postat de Alexandra1andreea (Post 622229)
Bună...Dacă sunt la menstruație nu mă pot spovedi? Fără împărtășanie.doar spovedanie

Da, sigur ca te poti. In camera de spovedanie, in strana sau unde te pune preotul.

Copacel 27.05.2016 09:59:30

Citat:

În prealabil postat de alia28aa (Post 622294)
Da, sigur ca te poti. In camera de spovedanie, in strana sau unde te pune preotul.

Camera de spovedanie, unde te pune preotul, cum adica ?

alia28aa 27.05.2016 10:24:11

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 622301)
Camera de spovedanie, unde te pune preotul, cum adica ?

Adica unde te invita. Bisericile mari au camera pentru spovedanie, iar in cele mici preotul se retrage cu cel ce se spovedeste, intr-un loc retras, cum ar fi strana, sau un colt unde sa nu fie deranjati.

Copacel 27.05.2016 11:46:29

Citat:

În prealabil postat de alia28aa (Post 622306)
Adica unde te invita. Bisericile mari au camera pentru spovedanie, iar in cele mici preotul se retrage cu cel ce se spovedeste, intr-un loc retras, cum ar fi strana, sau un colt unde sa nu fie deranjati.

Poti sa dai exemplu de o biserica mare cu camera de spovedanie ?

alia28aa 27.05.2016 14:37:25

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 622309)
Poti sa dai exemplu de o biserica mare cu camera de spovedanie ?

Nenumarate exemple pot sa dau din zona mea.
Pai unde se spovedesc oamenii in liniste, daca nu intr-o camera separata, cu usa inchisa, sa poata sa spuna linistiti si sa planga daca e cazul?
Biserica la care ma duc eu, are un hol unde se vand lumanari, in stanga e camera de spovedanie, in dreapta sunt scarile catre balcon, iar in fata e biserica propriu-zisa.
Pe laterale, mai are doua camarute de spovedit cu intrare de afara, care se folosesc la sarbatori, cand e multa lume si spovedesc si preotii de mir veniti sa ajute.
Unele paraclise sunt gandite din start cu o camaruta la intrare, facuta anume pentru spovedanie, fiindca e taina si cere intimitate.
Dar pe voi unde va spovedeste preotul?

Copacel 27.05.2016 14:39:30

Citat:

În prealabil postat de alia28aa (Post 622334)
Nenumarate exemple pot sa dau din zona mea.
Pai unde se spovedesc oamenii in liniste, daca nu intr-o camera separata, cu usa inchisa, sa poata sa spuna linistiti si sa planga daca e cazul?
Biserica la care ma duc eu, are un hol unde se vand lumanari, in stanga e camera de spovedanie, in dreapta sunt scarile catre balcon, iar in fata e biserica propriu-zisa.
Pe laterale, mai are doua camarute de spovedit cu intrare de afara, care se folosesc la sarbatori, cand e multa lume si spovedesc si preotii de mir veniti sa ajute.
Unele paraclise sunt gandite din start cu o camaruta la intrare, facuta anume pentru spovedanie, fiindca e taina si cere intimitate.

Poze, poze, poze , vrem poze.

alia28aa 27.05.2016 14:48:33

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 622336)
Poze, poze, poze , vrem poze.

Sorry, dar chiar n-am vreme de chestia asta. Pana acum am avut ceva de facut la pc si am tot palavragit pe-aici, dar acum ma retrag si iertat fie-mi refuzul, dar cred ca textul cu "vrem poze" e o glumita, un fel de jolly-jocker din lipsa de ceva mai consistent :)))))))))))))))))))))))))))))))))))

Copacel 27.05.2016 14:50:38

Citat:

În prealabil postat de alia28aa (Post 622339)
Sorry, dar chiar n-am vreme de chestia asta. Pana acum am avut ceva de facut la pc si am tot palavragit pe-aici, dar acum ma retrag si iertat fie-mi refuzul, dar cred ca textul cu "vrem poze" e o glumita :)))))))))))))))))))))))))))))))))))

Nu-i o glumita. Eu personal nu cunosc biserici ortodoxe care sa aibe camere
de spovedanie in arhitectura lor.
Vrem poze sa vedem camera de spovedanie dintr-o biserica ortodoxa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:06:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.