Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Biserica greco-catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17625)

stanislau 13.04.2015 06:13:17

Christus resurrexit!

Adevarat a Inviat!

Hai sa vedem a cui este imaginea pe care o postezi.
Eu zic ca este Ep.Vasile Aftenie,episcop martir al Bisericii Greco-Catolice.
Am gresit?

stanislau 13.04.2015 06:18:35

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 587658)
Resurrexit vere!
Ma izbeste blandetea deosebita a chipului Preasfintiei Sale.

Esti pus sa faci laude superiorului tau?
Fiecare vede ceea ce spui tu,Acuma le mai si ovationam in public?
Hai sa pastram modestie intre noi si nu sa comparam chipurile conducatorilor bisericii.

Avem si noi dinastia care fac laude superiorilor si chiar atrag atentia supra limbajului cu care sa ne adresam mitropolitului nostru.Nu vreau sa-ti spun aici cum ii numim pe acestia.Deduce singur.
Ma gandesc ca si voi aveti asa ceva.Doar suntem biserici surori.

Mihnea Dragomir 13.04.2015 09:54:41

Citat:

În prealabil postat de stanislau (Post 587672)
Draga parinte,
Incerci sa tragi credinta parintilor patristici spre atasament cu Biserica Romei.
Nu asa dam explicatia.

Iubite fiu,

Daca ai fi citit postarile mai dinainte, ai fi vazut ca fraza citata era in cadrul unei dispute pe tema "de cand dateaza greco-catolicismul".

Citat:

Pana la 1054 nimeni nu isi punea problema unde este seful bisericii universale.
Si totusi, avem destule surse in care vedem ca Sfintii Parinti recunosteau in Papa pe seful Bisericii Universale, dupa cum s-a discutat mai pe larg in topicuri privind primatul papal.

Citat:

Ei traiau in comuniune,rugandu-se unii pentru altii,urmand exemplul Mantuitorului ca acela care vrea sa fie mai mare,sa fie cel mai mic si servitorul tuturor.
Si totusi, niciunul dintre apostoli nu avea dubii privind faptul ca seful comunitatii apostolice era Isus, desi s-a facut mic si servitorul tuturor. Tot asa este si Papa, servitorul servitorilor lui Dumnezeu.

Citat:

Latinitatea noastra nu este argumentul pentru care noi ar trebui sa tinem de Roma.
Aici, cadem de acord. Biserica Universala (catolica) este una, Biserica particulara a Romei cu care toate celelalte sunt chemate la comuniune este alta. Si totusi, nu poate fi chiar o intamplare ca latinitatea poporului nostru a fost redescoperita de fauritorii si promotorii Scolii Ardelene. Vorbind despre Blaj, Eminescu il numea "mica Roma a noastra".

P.S.: Intr-adevar, avatarul meu il infatiseaza pe fostul episcop al meu dinaintea celui actual, P.S. Vasile Aftenie.

DragosP 13.04.2015 11:57:27

Citat:

În prealabil postat de stanislau (Post 587674)
Doar suntem biserici surori.

Hristos a înviat!

O indicație dpdv dogmatic, un sinod, ceva, care să susțină așa ceva? Nu declarații politic-politicoase.

abaaaabbbb63 13.04.2015 13:28:45

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 587682)
Hristos a înviat!

O indicație dpdv dogmatic, un sinod, ceva, care să susțină așa ceva? Nu declarații politic-politicoase.

Dpdv dogmatic, nu. Dar nu cred ca exista nici vreo indicatie care sa zica ca nu este asa.

Si avand in vedere ca cele doua au multe in comun, inclusiv origine comuna, nu vad ce este incorect in termenul "surori".

Ratacitorul 13.04.2015 14:20:32

INTRE sinodalitatea ortodoxa si infailibilitatea papala de tip luciferic este o distanta atat de mare incat termenul de surori nu este aplicabil!

abaaaabbbb63 13.04.2015 14:32:04

Citat:

În prealabil postat de Ratacitorul (Post 587689)
INTRE sinodalitatea ortodoxa si infailibilitatea papala de tip luciferic este o distanta atat de mare incat termenul de surori nu este aplicabil!

N-a zis nimeni "gemene", si nici aia nu sunt la fel.

DragosP 13.04.2015 14:52:19

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 587688)
Dpdv dogmatic, nu. Dar nu cred ca exista nici vreo indicatie care sa zica ca nu este asa.

Si avand in vedere ca cele doua au multe in comun, inclusiv origine comuna, nu vad ce este incorect in termenul "surori".

Bine bre teologu-le.
Părerea pe tema asta-ți lipsea, în rest pe toate le-ai făcut.

Ratacitorul 13.04.2015 17:11:10

nu e vorba de gemene!Biserica romano-papala este o biserica luciferica care doar mimeaza crestinismul!Pontificatul romano-papal este frate bun cu califatul musulman.

catalin2 13.04.2015 17:29:29

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 587682)
Hristos a înviat!

O indicație dpdv dogmatic, un sinod, ceva, care să susțină așa ceva? Nu declarații politic-politicoase.

Adevarat a inviat! Exista, in Crez: "Cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica." Asta in invatatura ortodoxa, ca mai xista o invatatura, numita ecumenista.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:00:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.