Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Vindecarea cheliei. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16405)

vsovivivi 22.04.2013 21:47:45

Vindecarea cheliei.
 
Cea mai simlă și bună cale pentru ca orice chel să-și recapete părul abundent din tinerețe și copilărie exact acolo unde acum nu-i mai crește părul, este ca el să-și țină chelia lui permanent sub apă, în ploaie... adică să stea ea la înmuiat cât mai multă vreme în fiecare zi până își recapătă firele de păr puterea.

Tratamentul se face prin udarea unei batiste sau a unei cârpe curate cu apă sfințită la prima înmuiere și apoi reînmuierea ei permanentă se poate face în orice apă curată de izvor, apă plată sau de la robinet și se plasează batista aceasta sau cârpa sau laveta pe zonele chele complet sau cu păr foarte rar și se menține acolo toată ziua și dacă este posibil și noaptea și asta se repetă timp de 3 până la 6 luni. Dacă apar probleme de frig la cap atunci se acoperă capul cu o șapcă sau bască sau căciulă. Pe cât posibil nu se va uda părul din zonele care nu sunt chele ca să nu te tragă frigul din pricina părului ud.

Dacă după 3-6 luni de tratament continuu nu se observă ameliorări evidente ale podoabei capilare, adică revenirea tuturor firelor din zona respectivă la desimea și grosimea și puterea lor din copilărie atunci se renunță la tratament timp de cel puțin o lună și apoi, după pauza respectivă, se reia pentru încă 3-6 luni exact la fel.

tabitha 23.04.2013 01:27:25

Știi pe cineva care a încercat așa și s-a vindecat? :48:

cezar_ioan 23.04.2013 02:48:39

În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...

DragosP 23.04.2013 06:33:34

Și dacă nu crește păr, puțină igrasie tot s-o face!

AlinB 23.04.2013 11:46:29

Poate apare mucegaiul si este confundat cu firele de par..

stefan florin 23.04.2013 12:09:48

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 516226)
În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...

tare...tare DE TOT asta!

vsovivivi 23.04.2013 12:11:03

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 516216)
Știi pe cineva care a încercat așa și s-a vindecat? :48:

Sigur că știu pe cineva. A aplicat tratamentul toată viața chiar neștiind că-l aplică:

Jacques-Yves Costeaux

stefan florin 23.04.2013 12:14:27

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 516261)
Sigur că știu pe cineva. A aplicat tratamentul toată viața chiar neștiind că-l aplică:

Jacques-Yves Costeaux

pai nu stiam ca Jaques Cousteau a facut scufundari in...aghiasma, si in felula cesta i-a crescut parul

vsovivivi 23.04.2013 12:21:48

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 516260)
Citat:
Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan
În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...
tare...tare DE TOT asta!

Ba-i chiar moale părul cel alb al Mariei Magdalena sau Maria Egipteanca... aia care a luminat... în deșert, ca o stea.

Voi insinuați că-s chel da' fac recomandări. Păi nu mă dau pe mine exemplu ca fariseii care dau lecții de smerenie și de practică duhovnicească peste tot în speranța vicleană că răspândesc mai bine așa prozelitismul ortodox al vorbelor deșarte cu pretenții mântuitoare... că de catolicismul și protestantismul indulgent până la utopia unității în diversitatea păcătuiriilor de tot soiul ce să mai vorbim?

E vorba de milă și înduioșare dacă tot te apuci să faci milostenie că filantropia e moda bogaților excentrici ca să-și facă reclamă și acum e generalizată ca să ne închipuim cu toții că participă la jocurile lor de lux... dar ceea ce nu pricep este de ce românul creștin nu face milostenie cu cei harnici, cu cei lucrători care se zbat să-și mențină gospodăria duhovnicească... de ce nimeni nu cumpără de la ei produsele lor? Nu de ei ar fi trebuit să avem milă mai întâi?

Deci eu n-am aplicat încă tratamentul... că mai am un smoc în mijlocul capului, cam rar ce-i drept... dar până Duminica asta n-am știut de tratamentul ăsta venit de la Dumnezeu!

Nu mă grăbesc, o să-l aplic cu prima ocazie... că doar nu mă pregătesc pentru nicio întâlnire pe muntele Găina, am trecut de faza asta.

beliver 23.04.2013 12:39:54

Si daca putrezesc radacinile de la atata apa, ce te faci?

vsovivivi 23.04.2013 14:02:02

Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 516271)
Si daca putrezesc radacinile de la atata apa, ce te faci?

''Lasă-le să putrezească acolo că securea stă la rădăcina... pomilor înfiptă într-un nod simbolic așteptând să vie secerătorii ca s-o mânuie ca pe-o lopată.

Rugați-vă să ridice Dumnezeu secerători!..

Numa putregaiul putrezește așa că de ce ți-e frică așa de tare că o să putrezească putregaiul?

Au doară nu știai că io-s Moșu' Putregaiul mâncav-ar Raiul? Fii Rai tu să fii de deșteaptă!.. că te iei de omu' bătrân și cu păru' rar din serviciu' financiar...''

(Pardon, fii Rai tu să fii de deștept!)

beliver 23.04.2013 14:39:14

Daca taceam filozof ramaneam...N-am inteles nimic, da nu-i bai.

horatiu.miron 23.04.2013 16:25:34

Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?

Dalian 23.04.2013 16:42:06

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 516266)

Deci eu n-am aplicat încă tratamentul... că mai am un smoc în mijlocul capului, cam rar ce-i drept... dar până Duminica asta n-am știut de tratamentul ăsta venit de la Dumnezeu!

Eu am un unchieș care a aplicat tratamentul ăsta. Funcționează. I-au crescut și părul și unghiile.






Post-mortem.

Dumitru73 23.04.2013 19:39:10

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 516300)
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?

da ... aparatul electric. e mult mai comod.
și eu m-am chinuit cu lama vreo 25 de ani.
acum mă barbieresc în fotoliu în timp ce urmăresc știrile dimineții.

N.Priceputu 23.04.2013 19:49:17

Eu am trecut la următoarea fază: am renunțat și la aparatul electric. Iar știrile dimineții le pot asculta și mai liniștit decât Dumitru. :)

cezar_ioan 23.04.2013 23:35:57

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 516300)
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?

Și eu! Și eu! Help...!!!

cezar_ioan 23.04.2013 23:38:41

Off topic
 
Cunoașteți cumva de ce sunt roz poneii?
Mă frământă... M-a întrebat un prieten bun... Mă tot întreabă copiii...

P.S. Cum de nu au ei chelie? - Off, off, of, măi topic!...

Florin-Ionut 24.04.2013 04:46:16

Căderea părului e o boală de piele. Multe boli ale pielii se tratează cu ajutorul postului cu apă sau aghiazmă, ținut periodic: o zi pe săptămînă, 7-10 zile la fiecare trei luni.

S-a observat că oamenii ce practică acest gen de post își recapătă părul în zonele lipsă. Celor în vîrstă le revine culoarea dinainte.

Vă recomand să citiți http://ro.scribd.com/doc/53696835/POSTUL-Un-Miracol .

vsovivivi 24.04.2013 10:29:38

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 516322)
Citat:

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?
da ... aparatul electric. e mult mai comod.
și eu m-am chinuit cu lama vreo 25 de ani.
acum mă barbieresc în fotoliu în timp ce urmăresc știrile dimineții.

Amerindienii practicau smulsul firelor de barbă și de mustață, probabil fiindcă se temeau ca nu cumva în timpul luptelor practicate să fie prinși de barbă și trași de ea... unele triburi practicau și smulsul firelor de păr de pe cap de frica scalpării dacă ar fi fost prinși căci scalpul era folosit de maiștrii păcălici pentru vrăji și incantații sau să-și acopere propria chelie și astfel să pară mai importanți și temuți.

Dumnezeu ne-a făcut pe noi bărbații cu barbă după chipul și asemănarea Sa și pe femei cu plete lungi tot după chipul și asemănarea Sa, pentru ca să ne fie spre acoperământ trupului și de aceea nu cred că e bine să practicați rasul cu lama sau cu mașina.

Puteți foarte bine să evitați incidentele în timpul rasului și să purtați o barbă mai comodă dacă vă tundeți barba nu cu mașina de ras, fie ea și electrică, ci cu aia de tuns fără depărtătoare.

Acuma nici dacă vă radeți sau vă smulgeți părul nu e o problemă gravă căci dacă nu e pentru modă adică pentru ispitele atractivității sexuale și trădătoare atunci poate fi interpretat capul ras sau barba rasă ca un semn de smerenie și umilință, căci oricum și barba cei mai mulți o poartă fie din fariseism fie ca să placă ei oamenilor după modele gLumii.

Reîntorcându-ne la tămăduirea cheliei de calviție, eu cred că tratamentul recomandat de Dumnezeu este de a ține chelia la înmuiat cât mai multă vreme, de exemplu se poate dormi cu o cârpă udă pe chelie și cu o șapcă de noapte ca să nu răcești.

Doar la început trebuie stropită cu apă sfințită batista sau cârpa în semn că pentru Dumnezeu dorești vindecarea și apoi se poate reînmuia mereu cu orice fel de apă curată până la refacerea desimii și creșterii normale a părului.

Chelirea NU ESTE O BOALĂ DE PIELE, nici mătreața sau exfolierea!

Rădăcina firelor de păr este mai adâncă decât straturile de piele superficiale, deci e nevoie ca umezeala binecuvântată să ajungă mereu pînă la carne și până la oasele capului în profunzime ca să priceapă firele de păr că nu e nevoie să stea ele ascunse ca păcatul în om ci că pot crește liniștite ca să le vadă Soarele că n-au nimic de ascuns.

AlinB 24.04.2013 10:58:42

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 516300)
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?

Pai daca apa il face sa cresca, uscaciunea il doboara.
Iti usuci pielea fde mai multe ori pe zi, cu o suflata de aer cald, industrial, setat la 350grade.
Functioneaza garantat, parul cade si nu mai reapare.

O foloseau si hunii in vechime, dar ei nu aveau o tehnica atat de avansata, foloseau sabiile lasate in foc.

stefan florin 24.04.2013 11:13:46

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 516266)
Ba-i chiar moale părul cel alb al Mariei Magdalena sau Maria Egipteanca... aia care a luminat... în deșert, ca o stea.

Voi insinuați că-s chel da' fac recomandări. Păi nu mă dau pe mine exemplu ca fariseii care dau lecții de smerenie și de practică duhovnicească peste tot în speranța vicleană că răspândesc mai bine așa prozelitismul ortodox al vorbelor deșarte cu pretenții mântuitoare... că de catolicismul și protestantismul indulgent până la utopia unității în diversitatea păcătuiriilor de tot soiul ce să mai vorbim?

E vorba de milă și înduioșare dacă tot te apuci să faci milostenie că filantropia e moda bogaților excentrici ca să-și facă reclamă și acum e generalizată ca să ne închipuim cu toții că participă la jocurile lor de lux... dar ceea ce nu pricep este de ce românul creștin nu face milostenie cu cei harnici, cu cei lucrători care se zbat să-și mențină gospodăria duhovnicească... de ce nimeni nu cumpără de la ei produsele lor? Nu de ei ar fi trebuit să avem milă mai întâi?

Deci eu n-am aplicat încă tratamentul... că mai am un smoc în mijlocul capului, cam rar ce-i drept... dar până Duminica asta n-am știut de tratamentul ăsta venit de la Dumnezeu!

Nu mă grăbesc, o să-l aplic cu prima ocazie... că doar nu mă pregătesc pentru nicio întâlnire pe muntele Găina, am trecut de faza asta.

am insinuat eu sau amicul Cezar ca ai fi...chel? Poti sa-mi arati mesajele?

Parascheva16 24.04.2013 15:57:33

Alopecie (chelie)

Oțet cu urzică

Oțet pentru păr

Întreținerea părului

Oțet pentru păr

vsovivivi 24.04.2013 16:46:57

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 516455)
Alopecie (chelie)

Oțet cu urzică

Oțet pentru păr

Întreținerea părului

Oțet pentru păr

Nu mere, am încercat și e o prostie, defapt accelerează căderea părului și miroși a oțet care arde fiindcă e acid!

vsovivivi 24.04.2013 16:50:09

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 516408)
am insinuat eu sau amicul Cezar ca ai fi...chel? Poti sa-mi arati mesajele?

Citat:

În prealabil postat de stefan florin
Citat:

Citat:

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan
În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...
tare...tare DE TOT asta!
Nu ți-e clar oare ce se înțelege din text?
Nu m-am supărat pentru atâta lucru, dar iată că voi v-ați supărat că cică nu m-ați jignit pe mine ci eu ca sensibilul care nu pricep corect v-am scos ca vicleanul că m-ați jignit deci iată eu sunt cel care v-am jignit pe voi.
Păi dacă nu pe mine atunci numa' pe Dumnezeu mai rămânea să-L fi jignit. Nu ne-am supărat chiar așa de tare deși batjocura mi se pare evidentă. Deci am trecut cu vederea făcând o figură de stil referitoare la farisei căci asta ați insinuat ca nevinovații.

Dar să revenim la tămăduirea cheliei. Rețeta cu apă sfințită și apoi reînmuierea cârpei sau batistei în orice fel de apă curată și bună e venită de la Dumnezeu... deci nu trebuie să vă fie teamă sau să fiți sceptici.

cezar_ioan 25.04.2013 01:06:24

vsovivivivivivi: "... iată că voi v-ați supărat..."

Eu, unul (sau mai mulți), nu m-am supărat!
Frică îmi era să nu te fi supărat matale, zău... Că mă luă pohta de veselie cam tare...

cezar_ioan 25.04.2013 01:43:32

Încerc un compromis
 
nu prea e stilul meu

stefan florin 25.04.2013 11:45:55

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 516463)
Nu ți-e clar oare ce se înțelege din text?
Nu m-am supărat pentru atâta lucru, dar iată că voi v-ați supărat că cică nu m-ați jignit pe mine ci eu ca sensibilul care nu pricep corect v-am scos ca vicleanul că m-ați jignit deci iată eu sunt cel care v-am jignit pe voi.
Păi dacă nu pe mine atunci numa' pe Dumnezeu mai rămânea să-L fi jignit. Nu ne-am supărat chiar așa de tare deși batjocura mi se pare evidentă. Deci am trecut cu vederea făcând o figură de stil referitoare la farisei căci asta ați insinuat ca nevinovații.

Dar să revenim la tămăduirea cheliei. Rețeta cu apă sfințită și apoi reînmuierea cârpei sau batistei în orice fel de apă curată și bună e venită de la Dumnezeu... deci nu trebuie să vă fie teamă sau să fiți sceptici.

reteta asta e venita de la Dumnezeu sau...de la tine?
ps: amice, nu m-am suparat

vsovivivi 25.04.2013 11:57:05

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 516558)
reteta asta e venita de la Dumnezeu sau...de la tine?
ps: amice, nu m-am suparat

E de la Dumnezeu... n-am aplicat-o până acuma că abea de o săptâmână știu cum sună, și nu mă grăbesc s-o aplic chiar dacă-s mai chel fiindcă nu doresc să particip pe muntele Găina la comerțul cu fecioare.

Deci e sigură și am de gând s-o aplic și eu în curând, noaptea, îmi caut o cârpă moale și groasă, și am s-o țin udă sub căciulița de noapte. Și ziua pot să port o cârpă udă mereu sub șapcă... da' n-am aplicat tratamentul imediat fiindcă nu mă grăbesc nicăieri iar chelia mea nu fuge nici ea nicăieri și parcă mi-e și milă de ea ca să scap de ea așa ușor, deși m-am săturat de ea până peste cap chiar dacă e mult mai practică decât părul sculat și năclăit și plin de mătreață de care mi se făcea greață.

Mai că-mi pare rău după chelie acuma că știu rețeta de tămăduire venită de la Dumnezeu.

vsovivivi 27.05.2013 11:56:39

Nu e păcăleală.
 
Cu apă, țineți chelia umedă toată ziua și toată noaptea... iar firele vor crește ca iarba și se vor îndesi recăpătându-și culoarea naturală și mirosul proaspăt ca de fân.

Theodore_of_Mopsuestia 27.05.2013 12:47:34

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 516255)
Poate apare mucegaiul si este confundat cu firele de par..

Aoleu, nu mai pot. Ma doare burta.
Acum, pe bune, voi toti: m-am saturat de micoza care imi apare, pe vreme mai umeda, oriunde am par pe mecla. Ma rad zilnic, inclusiv din motivul ca acel fung imi da aerul caraghios ca nu m-am sters pe gura dupa halit. Adica, e vorba de acele mici bucati de piele moarta cu aspect superficial de firimituri. Matreata, pe romaneste! (Uite, Dragose, poti ride de mine pe chestia asta dupa pohta inimii). Nu tot timpul anului, nici macar o mare parte, dar cum vine toamna: hop! si acest fung inferior. Ehei, daca as avea niste nanoboti, programati sa extermine foliculii pilosi de pe fatza...

Raul90 27.05.2013 13:55:04

Heloo
 
In ultimul timp aici apar doar tampenii scrise... In concluzie asta numa site ortodox nu este! Asta ii site de sminteala si de bataie de joc! Sunt oameni care au probleme cu adevarat si intra pe aici si citesc unele porcarii... Administratorii sa ia masuri... Ca ortodoxia nu este nici bataie de joc si nici vreun "curent" sau vreo moda ci este traire....

vsovivivi 27.05.2013 16:47:54

Citat:

În prealabil postat de Raul90 (Post 520376)
In ultimul timp aici apar doar tampenii scrise... In concluzie asta numa site ortodox nu este! Asta ii site de sminteala si de bataie de joc! Sunt oameni care au probleme cu adevarat si intra pe aici si citesc unele porcarii... Administratorii sa ia masuri... Ca ortodoxia nu este nici bataie de joc si nici vreun "curent" sau vreo moda ci este traire....

Foarte interesant e faptul că unii niciodată nu se simt că tocmai ei sunt cei ce produc sminteală... și că tocmai ei ar trebui bannați! De ce oare unii se cred în drept să facă ei ordine invocând 'blasfemia'? Pentru că ei nu cred și atunci ca să acopere cer pedepse date altora, arătându-se scârbiți și revoltați de vrednici ce sunt.

Mila aia care vă revoltă pe voi, aia e o milă smintită, căci voi nu știți decât să cereți jertfe în deșert, adică deșarte. Mai bine ''Mergeți de învățați că Milă voiesc și nu jertfe căci n-am venit să chem pe cei drepți la pocăință... ci pe cei păcătoși și să caut pe cei pierduți.''

Cui nu-i place e liber să nu mai intre.

stefan florin 27.05.2013 19:26:16

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 520397)
Foarte interesant e faptul că unii niciodată nu se simt că tocmai ei sunt cei ce produc sminteală... și că tocmai ei ar trebui bannați! De ce oare unii se cred în drept să facă ei ordine invocând 'blasfemia'? Pentru că ei nu cred și atunci ca să acopere cer pedepse date altora, arătându-se scârbiți și revoltați de vrednici ce sunt.

Mila aia care vă revoltă pe voi, aia e o milă smintită, căci voi nu știți decât să cereți jertfe în deșert, adică deșarte. Mai bine ''Mergeți de învățați că Milă voiesc și nu jertfe căci n-am venit să chem pe cei drepți la pocăință... ci pe cei păcătoși și să caut pe cei pierduți.''

Cui nu-i place e liber să nu mai intre.

Hristos a inviat amice! Nu te-am auzit de mult timp

vsovivivi 28.05.2013 11:19:38

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 520412)
Hristos a inviat amice! Nu te-am auzit de mult timp

Adevărat-Adevărat a înviat!.. însă noi ce mai așteptăm?.. ca să înviem și noi!

''Mlădițele care se rup de Mine (nu de ziduri mamonice și instituții gLumești numite mai nou biserică sau mănăstire) se usucă și se aruncă în foc și ele ard într-un foc care nu se stinge... și focul ăla nu te mistuiește, nu te distruge, nu te topește, nu te arde ci te vei chinui în el amarnic, căci neîndoielnic Cuvântul Sfânt și Bun va avea ziua Lui de biruință și de glorie când pe cei răi și fățarnici și necredincioși plini cu viață stricată îi va judeca și se vor osândi ei dar pe cei drepți îi va binecuvânta și-i va ferici chemându-i de-adreapta Cuvântului lui Dumnezeu întru iubire curată și multă...

Știe cineva de ce spunea Domnul 'Amin.Amin.' sau 'Adevărat-Adevărat zic vouă'..? De ce dubla El acestea? (Vă dau un indiciu scripturistic: e vorba de păr și de apă...)

Mena59 28.05.2013 20:16:28

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 516199)
Cea mai simlă și bună cale pentru ca orice chel să-și recapete părul abundent din tinerețe și copilărie exact acolo unde acum nu-i mai crește părul, este ca el să-și țină chelia lui permanent sub apă, în ploaie... adică să stea ea la înmuiat cât mai multă vreme în fiecare zi până își recapătă firele de păr puterea.

Tratamentul se face prin udarea unei batiste sau a unei cârpe curate cu apă sfințită la prima înmuiere și apoi reînmuierea ei permanentă se poate face în orice apă curată de izvor, apă plată sau de la robinet și se plasează batista aceasta sau cârpa sau laveta pe zonele chele complet sau cu păr foarte rar și se menține acolo toată ziua și dacă este posibil și noaptea și asta se repetă timp de 3 până la 6 luni. Dacă apar probleme de frig la cap atunci se acoperă capul cu o șapcă sau bască sau căciulă. Pe cât posibil nu se va uda părul din zonele care nu sunt chele ca să nu te tragă frigul din pricina părului ud.

Dacă după 3-6 luni de tratament continuu nu se observă ameliorări evidente ale podoabei capilare, adică revenirea tuturor firelor din zona respectivă la desimea și grosimea și puterea lor din copilărie atunci se renunță la tratament timp de cel puțin o lună și apoi, după pauza respectivă, se reia pentru încă 3-6 luni exact la fel.

Hristos a Inviat!

Nu inteleg de ce ii deranjeaza pe barbati chelia? Din mandrie, cred.

Florin-Ionut 29.05.2013 00:34:46

Citat:

În prealabil postat de Mena59 (Post 520561)
Hristos a Inviat!

Nu inteleg de ce ii deranjeaza pe barbati chelia? Din mandrie, cred.

Adevărat că a înviat.

Pe tine nu te-ar deranja să ai chelie sau măcar un început de chelie?

Mena59 29.05.2013 18:52:35

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 520584)
Adevărat că a înviat.

Pe tine nu te-ar deranja să ai chelie sau măcar un început de chelie?

Nu stiu. Dar daca as fi fost pusa sa aleg intre vitiligo (pe care o am) si chelie as fi refuzat categoric vitiligo.
Nici chelia, nici vitiligo nu doare si din niciuna nu se moare. Asa ca nu fac mare caz din asta. Probabil ca am fost prea mandra de aspectul meu fizic si Dumnezeu m-a smerit. Am primit aceasta boala si am inteles de ce mi-a fost data. Doamne fereste de alte boli cu adevarat grele, dureroase si mortale.!
Singura suferinta in alopacie este cea de natura estetica. Mandria doare.

vsovivivi 30.05.2013 09:58:38

Citat:

În prealabil postat de Mena59 (Post 520666)
Nu stiu. Dar daca as fi fost pusa sa aleg intre vitiligo (pe care o am) si chelie as fi refuzat categoric vitiligo.
Nici chelia, nici vitiligo nu doare si din niciuna nu se moare. Asa ca nu fac mare caz din asta. Probabil ca am fost prea mandra de aspectul meu fizic si Dumnezeu m-a smerit. Am primit aceasta boala si am inteles de ce mi-a fost data. Doamne fereste de alte boli cu adevarat grele, dureroase si mortale.!
Singura suferinta in alopacie este cea de natura estetica. Mandria doare.

Încearcă draga mea să te dai cu rostopască sau nigelariță... care este o buruiană foarte otrăvitoare dar seva din ea curăță pielea de orice. E foarte bună pentru uz extern dacă se aplică planta proaspătă, frunza, sucul galben, dar mai înainte trebuie să te speli pe locurile bolnave cu apă, prima dată sfințită.

Dumnezeu vrea ca toți să fie sănătoși și frumoși și statornici însă cel ce știe folosi boala lui spre mântuirea din păcate acela este un înțelept și se va socoti răbdarea lui mai mare ca sănătatea sau frumusețea.

Mena59 30.05.2013 21:18:44

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 520737)
Încearcă draga mea să te dai cu rostopască sau nigelariță... care este o buruiană foarte otrăvitoare dar seva din ea curăță pielea de orice. E foarte bună pentru uz extern dacă se aplică planta proaspătă, frunza, sucul galben, dar mai înainte trebuie să te speli pe locurile bolnave cu apă, prima dată sfințită.

Dumnezeu vrea ca toți să fie sănătoși și frumoși și statornici însă cel ce știe folosi boala lui spre mântuirea din păcate acela este un înțelept și se va socoti răbdarea lui mai mare ca sănătatea sau frumusețea.

Multumesc mult pentru ideie! Am mai incercat eu, una, alta, pentru refacerea pigmentului dar a fost zadarnic. Rostopasca sau nigelarita nu am incercat. Eu stiam ca se foloseste pentru a scapa de negi... Am in gradina rostopasca si chiar o sa incerc pe o zona mica, pe maini. Sa vedem ce iese. Daca are efect bine, daca nu, asta este...


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:51:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.