Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Vi se pare normal? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12996)

Dumitru73 31.05.2011 21:08:27

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 365402)
1. o știre trunchiată, fără context, premise și presupoziții, fără finalitate, bla și bla...
2. orice și oricine ar fi fost acolo, un lucru e cert: RĂZMERIȚĂ!
3. cică, dacă nu ..., trecem la secte! Auzi și vezi Doamne, cică, pentru a păstra un preot ortodox?!

Să ne vedem de Biserică...

atitudinea oamenilor, daca aceasta este cea reala, nu pre ii arata a fi ortodocsi.
iar daca preotul ii instiga, daca o face, isi merita ... mutarea.

Erethorn 31.05.2011 22:12:34

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 365406)
atitudinea oamenilor, daca aceasta este cea reala, nu pre ii arata a fi ortodocsi.
iar daca preotul ii instiga, daca o face, isi merita ... mutarea.

Nu pare ca ii instiga. Nu putem afima aceasta in lipsa dovezilor.

I.Calin 31.05.2011 22:14:29

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 365406)
atitudinea oamenilor, daca aceasta este cea reala, nu pre ii arata a fi ortodocsi.
iar daca preotul ii instiga, daca o face, isi merita ... mutarea.

Sunt de acord cu tine.

Liviu33 31.05.2011 22:29:05

Dar in final e prezentata si pozitia chiriarhului. Ea mi s-a parut cea mai anormala dintre toate. Nu v-ati uitat pana la capt?

Erethorn 31.05.2011 22:30:46

Citat:

În prealabil postat de Liviu33 (Post 365446)
Dar in final e prezentata si pozitia chiriarhului. Ea mi s-a parut cea mai anormala dintre toate. Nu v-ati uitat pana la capt?

Ba da. "Nu le trimitem alt preot, pana nu vor cere ei personal'.

N.Priceputu 31.05.2011 22:34:38

Citat:

În prealabil postat de Liviu33 (Post 365446)
Dar in final e prezentata si pozitia chiriarhului. Ea mi s-a parut cea mai anormala dintre toate. Nu v-ati uitat pana la capt?

Deci e eparhia mitropolitului.
E o poziție autoritară. Iar conflictul cred că a apărut, așa cum apar de regulă conflictele, din cauza lipsei de comunicare. E nevoie de transparență. Dacă preotul a greșit cu ceva, să se explice de ce a greșit. Dacă e mutat din alte considerente... e bine să fie totul pe față. Nu e normală o răceală între ierarhi și credincioși.

solentina 31.05.2011 23:22:07

uimire
 
Eu pe oameni ii vad gresiti.Stau si ma intreb ,pentru ce se duceau la biserica pentru ca o parte din fratii nostrii, asociaza imaginea bisericii cu fata preotului si se stie ca nu acesta este important pentru credinta.Eu stiu ca ma duc la biserica sa intru in comuniune cu Dumnezeu ,pentru mine nu conteaza ce preot este slujitor al Altarului.Cind exita credinta adevarata si curata ,ce mai conteaza cine slujeste.Trebuie sa invatam cu totii sa facem ascultare si abia dupa aceea sa cerem.Cit o sa ne judecam unii pe altii si in maniera asta cu scandal si cu amenintari ,nimic bun nu o sa se intimple cu tarisoara noastra.La noi in parohie de foarte multe ori parintele nostru a fost detasat sa slujeasca in alte partii,noi enoriasii niciodata nu am facut scandal ca ne vrem preotul inapoi,am acceptat pe orice preot a venit si chiar noi l-am incurajat pe noul preot de a decurs Sfinta Liturghie in pace si liniste.Pe noi parintele asa ne-a invatat sa nu ne atasam de preot ca gresim,noi venim la biserica pentru a intra in comuniune cu Hristos ,iar daca avem credinta curata ,nu conteaza ce slujitor este in biserica.Important este cum avem noi sufletele .Pacat pentru acei enoriasi si ar fi bine ca noi toti ceilalti sa ridicam o rugaciune bunului Dumnezeu pentru luminarea sufletelor acelea ratacite si intoarcerea lor inapoi la dreapta credinta.Mare pacat au facut.Rugati-va fratilor ori de cite ori vedeti astfel de fapte si nu mai cirtiti ,ca am ajuns sa il rastignim pe bunul nostru Mantuitor ceas de ceas si clipa de clipa.Fie mila Domnului asupra noastra a tuturor si fie ca Inaltarea Domnului sa ne aduca la toti pace si bucurie in suflete.Doamne Ajuta.

Liviu33 01.06.2011 00:44:55

Nu poti sa mergi la biserica fara sa te atasezi de preot. Eu merg la o anume biserica datorita preotului. Pentru mine este foarte important acest lucru si faptul ca sunt multi crdinciosi care isi apara preotul chiar daca acesta a gresit, s-a recasatorit etc. vine sa confirme acest lucru. Pe mine m-a surprins decizia IPS de a blestema pe credinciosii care s-au razvratit. Azi la serviciu despre asta se discuta si lucrul acesta li s-a parut tuturor de neacceptat. Aici, cu iertare sa-mi fie dar IPS a facut-o lata.

solentina 01.06.2011 02:12:38

Iertat sa iti fie sufletul ,dar cum se impaca iertarea cu judecata.Aici este o problema.Ti se pare ca noi nu suntem atasati de preotul nostru ,dar daca intr-o zi PreaSfintitul va lua decizia sa il mute ,noi enoriasii sigur nu ne vom comporta asa.Dumnezeu sa va lumineze.

AlinB 01.06.2011 02:34:36

M-as mira ca fostul preot sa n-aiba nici o vina pentru atitudinea "credinciosilor".

Daca ar fi plecat de buna voie facand ascultare, scandalul pentru a-l aduce inapoi nu si-ar fi aflat rostul.
Dar probabil a lasat sa se inteleaga altceva..


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:01:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.