Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 26.02.2018 15:52:38

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658715)
Nu s-a afirmat ca greselile s-au extins la nivelul tuturor membrilor Bisericii, pentru ca aceasta chestiune este irelevanta. Protestantii afirma ca in istoria Bisericii s-au facut si greseli iar un crestin adevarat trebuie sa pazeasca Invatatura Apostolica. Ceea ce este perfect adevarat.

P.S. Am observat ca daca eu nu iti contrazic ceva, tu consideri ca ai zis bine. NU, chiar si in aceasta postare ai foarte multe greseli, dar eu aleg sa nu ti le corectez pe toate deodata. Ci rand pe rand.

Probabil nu ai inteles exact ce am vrut sa arat. Ai spus acelasi lucru pe care l-am sustinut si eu, folosind alte cuvinte. E mai simplu daca o sa comparam ce sustin ortodocsii si protestantii. Ortodocsii spun ca invatatura ortodoxa este cea revelata, lasat de apostoli, care a fost aceeasi in toata istoria Bisericii si in toate epocile. In fiecare perioada Biserica a avut intreaga invatatura adevarata, fara sa aiba vreo invatatura gresita vreodata, adica a fost stalp si temelie a adevarului de la intemeiere pana azi, in toate momentele. Au fost si membrii care au sustinut invataturi gresite, fara sa fie afectata invatatura Bisericii, de obicei s-a facut imediat un sinod care a condamnat acele invataturi, considerandu-le neortodoxe. E ca si cum cineva botezat ortodox devine ateu, nu inseamna ca in Biserica ar fi invataturi gresite.

In schimb protestantii spun ca Biserica ar fi deviat de la invatatura Apostolilor, dupa primele secole, avand si invataturi gresite. Si abia Luther ar fi adus reforma si revenirea la invatatura apostolica, deci la toata invatatura adevarata. Asadar, ca timp de peste 1000 de ani Biserica nu ar mai fi pastrat in totalitate invatatura adevarata, in toate secolele. Pentru ca Biserica sa fie stalp si temelie a adevarului trebuie ca toata invatatura sa fie adevarata, fara vreo greseala. Deci protestantii nu spun ca in toate epocile invatatura a fost in totalitate adevarata, e vorba de invatatura Bisericii ortodoxa si a cultului catolic, ca ele erau atunci. Nici nu ar putea spune asta, pentru ca ar sustine ca, de exemplu, invatatura ortodoxa e cea adevarata iar cea protestanta gresita.

catalin2 26.02.2018 15:59:58

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658737)
Conform csid.ro, "tremuratul in spirit" e semn de sanatate de fier:
Csid.ro e Biblia ta?

Domnul porunceste: "Tremurați înaintea Lui, toți locuitorii pământului!"
Tu esti locuitor al pamantului?

Sper ca glumesti, acolo e vorba de a se cutremura, de a fi impresionati de Domnul. Nu de a tremura efectiv, ca de frig.

Penticostalul Traditional 26.02.2018 19:12:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658759)
Ortodocsii spun ca invatatura ortodoxa este cea revelata, lasat de apostoli, care a fost aceeasi in toata istoria Bisericii si in toate epocile. In fiecare perioada Biserica a avut intreaga invatatura adevarata, fara sa aiba vreo invatatura gresita vreodata, adica a fost stalp si temelie a adevarului de la intemeiere pana azi, in toate momentele.

Nu este adevarat.
Te rog inceteaza sa mai umbli cu fofarlica!

Daca in 1054, ortodocsii ar fi afirmat ca primatul episcopului Romei face parte din invatatura adevarata, ai avea dreptate.

Insa ortodocsii, atunci cand s-au infiintat ca biserica distincta, in 1054, au declarat ca Biserica a gresit timp de 800 (opt sute) de ani pentru ca a sustinut invatatura primatului papal.

Iar primatul papal este doar un exemplu.
Ortodocsii au afirmat ca Biserica a mai facut multe alte greseli.

Asta este adevarul. Nu mai incerca sa-l strambi!

Cornel Urs 27.02.2018 12:49:41

Umbra pastorului Chris, provocând tremurături, căzături, bâțâieli, un adevărat circ grotesc.

https://youtu.be/rYZyl_rxI2Y?t=3m51s

Orice om cu bun simț sesizează diferența, umbra lui Petru vindeca oamenii de bolile lor, umbra pastorului Chris determină manifestări ca în boala Parkinson, ba mai rău, lipotimii, zvârcoleli, acte necontrolate/necontrolabile. Acestea sunt duhurile africane vodoo.
Dumnezeu nu a avut în vedere ca Duhul sfânt să provoace așa ceva!
Ca să justifici asemenea cretinisme cu Biblia, înseamnă că ești deja nebun de legat, ori, mai rău, un afacerist veros care a introdus duhurile kundalini, yoga, vodoo, ayahuasca, peyote, și toate păgânismele din Orient, din Africa și din lumea păgână a Americilor, Oceaniei, mai ales insula Haiti.

Penticostalul Traditional 27.02.2018 13:49:53

Daca individul face circ grotesc inseamna ca-i de-al tau, nu e slujitor al Domnului.

Insa orice circ al indivizilor dubiosi nu va reusi sa rastoarne adevarul Scripturilor.
Si nu e corect ca, la pachet cu circul prietenilor tai, sa respingem lucrarea curata a Duhului Sfant.
Eu continui sa cred ca Duhul Sfant este acelasi si lucreaza in acelasi mod ca acum 2000 de ani.
Chiar de-ar fi falsurile la fel de multe cat nisipul marii, eu tot voi crede in Domnul si in puterea Lui.
Mărit să-i fie Numele Lui cel Sfant!

Cornel Urs 27.02.2018 15:20:51

Păi dumneata nici nu-ți propui să separi adevărul de fals. Singurul criteriu este vorbirea în limbi. Spre exemplu, ce părere ai despre evanghelia prosperității? Știai că majoritatea carismaticilor o împărtășesc?

Penticostalul Traditional 27.02.2018 15:51:03

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658780)
Păi dumneata nici nu-ți propui să separi adevărul de fals.
Singurul criteriu este vorbirea în limbi.

Singurul criteriu este Biblia.
Prin ea deosebesc eu falsul de adevar.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658780)
Spre exemplu, ce părere ai despre evanghelia prosperității?

Nu ma intereseaza alte evanghelii in afara de Evanghelia lui Hristos.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658780)
Știai că majoritatea carismaticilor o împărtășesc?

Si ce-i cu asta?
E treba mea, sau a ta?
Tu incepe sa citesti Evanghelia lui Isus!
Crede-o si implineste-o! Si bine-ti va fi.

Cornel Urs 27.02.2018 16:33:22

Paziti-va de cainii aceia; paziti-va de lucratorii aceia rai; paziti-va de scrijelitii aceia! (Filip.3:2)

Cornel Urs 27.02.2018 16:37:44

1 Kings 18: 27


Contemporary English Version
At noon, Elijah began making fun of them. "Pray louder!" he said. "Baal must be a god. Maybe he's daydreaming or using the toilet or traveling somewhere. Or maybe he's asleep, and you have to wake him up."


Jubilee Bible 2000
And it came to pass at noon that Elijah mocked them and said, Cry aloud, for he is a god; peradventure he is talking or he had to go to the latrine, or he is on a journey, or he sleeps and will awake.

Cornel Urs 27.02.2018 18:11:43

Mișcarea de reînnoire carismatică cuprinde următoarele specimene care practică glossolalia:
- mormonii - EREZIE
- modaliștii - Edwalk Frank, branhamiștii, Jesus only, oneness - UPC - EREZII
- exorciștii care torturează dracii (penticostalul Bob Larson și mulți alții) - ERETICI
- evanghelia prosperității - dacă mergi la Hristos, te umpli de bani - EREZIE
- catolicii carismatici - papistași adică ERETICI
- SLAIN IN THE SPIRIT, căzătorii pe spate (Benny Hinn, penticostal, pastor Chris, carismatic, Todd White, John Wimber, carismatici etc.etc., sunt foarte mulți, power evangelism), aceștia practică în mod evident hipnoza - ERETICI

----------------------------------

tragem linie și observăm că tot acest ghiveci este, de fapt, căcatul zeului antic Baal, conform cu spusele marelui profet al lui Iahve Savaot, pe nume Ilie, dacă ai auzit cumva de el.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:03:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.