Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4867)

tigerAvalo9 05.11.2008 23:17:08

Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el?
 
am gasit un film interesant,poate ca e cunoscut,dar mi se paare cam vechi,cand este facut ? Nu stiti? Pe youtube sunt multe parti,cred ca 11 ,sunt pe parti,fiecare parte are vreo 8-9 minute.Este despre viata lui Iisus...mie unul imi place sa vad filme religioase cu intamplari din Biblie,ma linisteste si ma face sa Il iubesc si mai mult pe Dumnezeu si sa cred ca Dumnezeu ne iubeste si mai mult pe noi.

Partea 1

http://www.youtube.com/results?searc...s&search_type=

danyel 06.11.2008 13:13:25

Am vazut filmul de foarte multe ori, l-a dat si la Tv, l-am vazut si cand umblam prin adunarile neo-protestante, este un film bun, bine realizat si pe intelesul celor simpli, filmul "Iisus din Nazaret" este mai bine realizat in ceea ce priveste rigorile cinematografiei, dar Viata lui isus e mai simplu, stui despre filmul asta ca a fost tradus in foarte foarte multe limbi, a ajuns sa fie urmarit de milioane de persoane deoarece neo-protestantii s-au folosit de el pt evanghelizarile pe cre le faceau, mai stiu ca relatarea din film este facuta dupa Evanghelia dupa Luca,

tigerAvalo9 06.11.2008 17:11:27

Dar cand este facut filmul?

Noesisaa 06.11.2008 18:44:13

In anul 1977.

tigerAvalo9 06.11.2008 19:26:05

[quote=danyel;99380]Am vazut filmul de foarte multe ori, l-a dat si la Tv, l-am vazut si cand umblam prin adunarile neo-protestante, este un film bun, bine realizat si pe intelesul celor simpli, filmul "Iisus din Nazaret" este mai bine realizat in ceea ce priveste rigorile cinematografiei, dar Viata lui isus e mai simplu, stui despre filmul asta ca a fost tradus in foarte foarte multe limbi, a ajuns sa fie urmarit de milioane de persoane deoarece neo-protestantii s-au folosit de el pt evanghelizarile pe cre le faceau, mai stiu ca relatarea din film este facuta dupa Evanghelia dupa Luca,[/quot


Filmul ala de care ziceai -Isus din Nazaret- pot sa il vad undeva pe internet? De ce este mai bun? este mai corect din punct de vedere religios?

PLMA 07.11.2008 09:01:40

Viata lui IIsus,cum vi se pare filmul,stiti mai multe despre el!
 
Numai TATAL SI MAMA LUI, IL INTELEG PE IISUS!... in rest numai pareri! NIVELUL DE CONSTIINTA A UMANITATII NU A PERMIS SI NU PERMITE...INTELEGEREA MISTERULUI VIETII FIULUI LUI DUMNEZEU PE PAMANT! E cale foarte grea, PENTRU A AJUNGE LA ILUMINARE! Iar ILUMINAREA, IMPLICA ATINGEREA PERFECTIUNII PRIN TRANSFIGURARE, OBTINAND STAREA DE DUMNEZEIRE!
INRI=IGNE NITRIUM RENOVATUR INTEGRA=
INTREAGA NATURA ESTE REINNOITA DE FOC!
Prin FOC SI PARA, TREBUIE SA TREACA "OMUL" PENTRU A INTELEGE PE FIUL LUI DUMNEZEU!
Deunazi, un preot m-a intrebat care este parerea mea despre Profetul Musulmanilor...si despre faptul ca a avut 13 sotii! Raspunsul meu a fost: se stie ca profetul a forst inspirat de ARHANGHELUL GABRIEL si a fost analfabet...el nu a scris nimic...altii au facut-o! Fiecare exprima intr-un fel sau altul ce ii convine functie de cum poate intelege evenimentele! ADEVARUL...NU POATE FI SCRIS SAU MANIFESTAT! De aceea nici IIsus nu a scris! CONTINUU, TOTUL SE TRANSFORMA!...deci si ADEVARUL UNUI MOMENT DAT!...
Ganditi-va, cate razboaie au creat cele scrise! ADEVARUL ESTE DOAR IN INIMA, SUFLET SI MINTE, INSUFLAT DE SFANTUL SPIRIT/DUH... NU PE hartie sau in filme!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA, AMIN.

cristiboss56 07.11.2008 09:25:14

Ce adevar mai este acela , ce se schimba in tim la un moment dat ? Prin cea ce spui, pui la indoiala adevarul din Sfanta scriptura ?

PLMA 07.11.2008 10:01:37

Viata lui IIsus, cum vi se pare filmul,stiti mai multe despre el?
 
Eu cred numai in ENERGIA UNIVERSALA INFINIT INTELIGENTA CREATOARE, IUBITOARE, numita de noi pamantenii DUMNEZEU TATAL (TOTUL) si cam atat! FIUL TATALUI, RECUNOSCUT DE CRESTINISM, IISUS CHRISTOS, NU A SCRIS!...iar "oamenii" au creat deshert si i-au pus numele de PACE! (SOLITUDINEM FECERUNT, PACEM APPELUNT) prezenta stare a Terrei, este dovada!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA! AMIN.

cristiboss56 07.11.2008 10:10:18

Citat:

În prealabil postat de PLMA (Post 99537)
Eu cred numai in ENERGIA UNIVERSALA INFINIT INTELIGENTA CREATOARE, IUBITOARE, numita de noi pamantenii DUMNEZEU TATAL (TOTUL) si cam atat! FIUL TATALUI, RECUNOSCUT DE CRESTINISM, IISUS CHRISTOS, NU A SCRIS!...iar "oamenii" au creat deshert si i-au pus numele de PACE! (SOLITUDINEM FECERUNT, PACEM APPELUNT) prezenta stare a Terrei, este dovada!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA! AMIN.

Nu stiu daca ai fost atent, dar ai accesat un site crestin ORTODOX !

danyel 07.11.2008 17:14:15

Filmul ala de care ziceai -Isus din Nazaret- pot sa il vad undeva pe internet? De ce este mai bun? este mai corect din punct de vedere religios?[/quote]


Pe Youtube o sa gasesti segvente si din Iisus din Nazaret da nu- sunt subtitrate, este mai bun din punct de vedere al realizarii artistice, nu din punct de vedere religios,filmul "Iisus din Nazaret" pare mai intelectual, "Viata lui Isus " este facut intr-o maniera mai neo-protestanta


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:26:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.