Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 06.02.2012 12:46:04

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427439)
Le consider manifestari ce le satisfac nevoia proprie de afectivitate. Manifestarile dinamice ale carismaticilor prezinta marele risc de a confunda rugaciunea activa, in care domina efortul nostru, cu rugaciunea efectiva, in care se manifesta harul, pentru ca eliberarea lor emotionala produce endorfine, ceea ce-i creeaza omul senzatia psihologica de beatitudine si contemplare, fara ca aceasta stare sa fie mangaierea in chip nevazut a Domnului,ca raspuns la rugaciune, ci o stare indusa.

Asta e o interpretare din punct psihologico-secular, adica din afara religiei, o gasim in articole care nu tin de religie.
In schimb in ortodoxie exista multe articole si carti care descriu aceasta din punct de vedere ortodox (si nu numai in ortodoxie). Acelea nu sunt considerate vorbiri in limbi ci stari de transa, existente si in alte religii. Iar acele duhuri sunt ingeri cazuti. Cum bine ai remarcat, poate fi influenta religiilor africane, care au o bogata practica de acst gen, ma refer la transa si comunicare cu spirite.

Profetul de carton 06.02.2012 12:51:49

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 427454)
Iar acele duhuri sunt ingeri cazuti. Cum bine ai remarcat, poate fi influenta religiilor africane, care au o bogata practica de acst gen, ma refer la transa si comunicare cu spirite.

Exact! si in credintele hinduse exista tehnici pentru a dobandi valente supranaturale, prin inchinarea la zei si zeite cu repetarea unei mantre! "penticostalul" poate recunoaste ce a facut, ca a repetat ca pe o mantra unul si acelasi cuvant, pana a inceput sa bolboroseasca niste vorbiri demonice. De ce spun asta? pentru ca Isus a spus sa nu repetam aceleasi cuvinte precum paganii.

penticostalul 06.02.2012 13:09:15

Mda, concluzia ar fi ca penticostalii sunt plini de must (Fapte 2:13), au drac si sunt nebuni ( Ioan 10:20).
Dar se pare ca acuzatiile sunt la fel de vechi ca si sarpele cel vechi.
Iar argumentele - sublime.

DragosP 06.02.2012 13:10:40

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427420)
Vreau sa demasc ce se intampla la penticostali si cum obtin ei acele limbi!

Aliluia! Noroc cu tine! Ai grijă să nu înmoi prea tare de la ninsorile de afară!

Profetul de carton 06.02.2012 13:15:21

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427474)
Mda, concluzia ar fi ca penticostalii sunt plini de must (Fapte 2:13), au drac si sunt nebuni ( Ioan 10:20).
Dar se pare ca acuzatiile sunt la fel de vechi ca si sarpele cel vechi.
Iar argumentele - sublime.

domnule, daca pe credinciosii dvs ii puteti prosti, ca sa le luati zeciuiala, pe mine nu ma puteti prosti! daca penticostalii au Duhul Sfant si darurile aferente, de ce nu sunteti in masura sa faceti o lucrare ziditoare? poate BP sa profeteasca evenimente viitoare, ca sa luam aminte si sa ne ferim de relele produse de satana? precum Agab odinioara? nu aveti decat bolborosiri demonice, altceva nu aveti, ceva ziditor, nu!!!

Profetul de carton 06.02.2012 13:39:39

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 395957)

[i]In ziua de azi in creștinism există vorbire în limbi în aproape toate confesiunile creștine.

da, si la mormoni (gen Jeffrey Franks, de la FMI) exista vorbire in limbi ! du-te domnule de aici, nu pot toti sa vorbeasca prin acelasi Duh Sfant, fiind separati de invataturile contradictorii !

ioanna 06.02.2012 13:55:29

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 427454)
Asta e o interpretare din punct psihologico-secular, adica din afara religiei, o gasim in articole care nu tin de religie.
In schimb in ortodoxie exista multe articole si carti care descriu aceasta din punct de vedere ortodox (si nu numai in ortodoxie). Acelea nu sunt considerate vorbiri in limbi ci stari de transa, existente si in alte religii.

N-am vrut sa fiu atat de transanta, ce pot sa observ este ca unii cauta prea mult harisme „spectaculoase”, cum e si cea a glosolaliei, de parca zidirea lor personala in rugaciune cu Duhul e conditionata de ele, ceea ce face ca efortul ,in unele cazuri, sa devina psihofizic, iar darul indus natural, tocmai din dorinta de a "poseda" acest dar supranatural.

AlinB 06.02.2012 14:28:00

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427474)
Mda, concluzia ar fi ca penticostalii sunt plini de must (Fapte 2:13), au drac si sunt nebuni ( Ioan 10:20).
Dar se pare ca acuzatiile sunt la fel de vechi ca si sarpele cel vechi.
Iar argumentele - sublime.

Chiar crezi tu ca acuzatiile de genul asta, n-au avut niciodata o tinta valida?
:21:

Daca asta e singurul argument justificativ din partea penticostala, poti sa zici ca nu exista.

Dumeata pari un tip inteligent - de asta in ceea ce ma priveste esti un mister complet, mi-e greu (desi stiu) sa inteleg cum o persoana inteligenta se poate preta la teatrul cu "vorbirea in limbi" care este o facatorie cap-coada in cel mai fericit caz, daca nu cumva vorbim si de posedari autentice.

Nici asta cu tzipaturile care voi le numiti rugaciuni, in care fiecare se roaga cu glas tare in urechile celui de langa el nu pot sa o inteleg, la o adica Dumnezeu nu stie ce e in capul tau e musai sa-i impui capul si celui de langa tine desi nu da doi bani pe asta, ci se roaga si el pentru ale lui?

penticostalul 06.02.2012 15:11:54

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427516)
mi-e greu (desi stiu) sa inteleg cum o persoana inteligenta se poate preta la teatrul cu "vorbirea in limbi" care este o facatorie cap-coada in cel mai fericit caz

Multumesc pentru impestritatul compliment.

Tot un teatru considerati ca a fost si in Fapte 10 in casa sutasului Corneliu?
Si in cazul credinciosilor din Efes?

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427516)
Nici asta cu tzipaturile care voi le numiti rugaciuni, in care fiecare se roaga cu glas tare in urechile celui de langa el nu pot sa o inteleg, la o adica Dumnezeu nu stie ce e in capul tau e musai sa-i impui capul si celui de langa tine desi nu da doi bani pe asta, ci se roaga si el pentru ale lui?

Este una din formele biblice de rugaciune.
Daca vreti sa cunoasteti experienta mea: eu nu aud ce se roaga cel de langa mine.
Eu ma rog. El se roaga. Sunt concentrat la ceea ce ii spun eu Domnului.
Cred asta e marturia multora dintre cei care participa la aceasta forma de rugaciune in comun.
Cand esti la inceput e mai bizar probabil. Apoi te obisnuiesti.

In bisericile penticostale se foloseste si forma de rugaciune individuala: cineva se roaga cu voce tare si ceilalti se unesc cu el in rugaciune spunand „amin”. Cei mai multi insa prefera forma de rugaciune comuna pentru ca rugaciunea individuala in public (la fel ca si vorbirea in public) poate creea o stare de tensiune, inconfort si teama.

E drept, in biserica la care merg sunt descurajate strigatele isterice dar stiu ca exista biserici in care unii au un asa volum de decibeli incat acopera rugaciunea intregii adunari.

ioanna 06.02.2012 15:22:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427516)
Nici asta cu tzipaturile care voi le numiti rugaciuni, in care fiecare se roaga cu glas tare in urechile celui de langa el nu pot sa o inteleg, la o adica Dumnezeu nu stie ce e in capul tau e musai sa-i impui capul si celui de langa tine desi nu da doi bani pe asta, ci se roaga si el pentru ale lui?

Primeaza interesul personal eu sa ma rog asa cum simt, ceilalti sa se concentreze la rugaciunile lor”, nu grija aproapelui “oare nu-l tulbur pe cel de langa mine, nu-i distrag atentia?” :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:43:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.