Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1158)

alexandra 01.01.2007 18:09:52

ANUL TRECUT AM FOST IN RUSIA SI M-A IMPRESIONAT CEL MAI MULT MOASTELE SF. ALEXANDRU DIN ZVIR. CEI CARE LE-ATI VAZUT STIU CE VREAU SA ZIC. MOASTELE SUNT INTREGI, MANA SI PICIORUL ERAU DESCOPERITE SI SE VEDEA UNGHIA PARUL TOTUL PAREA UN OM CARE DOARME . VA SFATUIESC SA CITITI CARTEA, ESTE EXTRAORDINARA.

cristiboss56 03.01.2007 21:49:24

Despre ce carte este vorba?

phradmon 24.02.2007 20:17:04

Mana care a scris Dumnezeiasca Liturghie acum mai bine de 17 veacuri



phradmon 24.02.2007 20:22:21

Sf. Alexandr Svirski (+1533)
Sf. Alexandru Svirski este unul din marii cuviosi, cinstit si vestit in intreaga Rusie pentru viata sa si minunile pe care le-a savarsit si le savarseste pana in zilele noastre. Pe locul unde Insusi Dumnezeu i s-a aratat, pe malul lacului Roscinsk, in apropierea raului Svir, s-a ridicat mai tarziu Manastirea "Sfanta Treime", care acum este cunoscuta ca "Lavra Sfantului Alexandru Svirski". Cea mai mare minune sunt insa sfintele sale moaste, caci Dumnezeu a proslavit trupul lui si dupa trecerea din lumea aceasta, spre indreptarea si folosul nostru, al celor care, traind in acest veac, ne amintim atat de rar de Dumnezeu. Personal nu am vazut nicaieri si nu cred sa mai existe undeva asemenea cutremuratoare marturie a sfinteniei. Trupul Cuviosului este intreg si neschimbat nici macar la culoare; desi Sfantul a plecat din viata aceasta acum aproape 500 de ani, el pare ca doarme!


misionarul 25.05.2007 01:47:03

Hristos s-a inaltat!
am fost invrednicit sa sarut moastele sf.alecsandru Svirschi,am ramas uimit cand am atins corpul sau si am simtit caldura lui.Daca il privesti ai impresia ca Sf. doarme.Comunistii au facut niste cercetari pe moastele sf. alexandru pt a intelege minunea,l-au taiat cu un bisturiu la degetul mare de la picior,si o minune,desi murise de f.multi ani a inceput sa curga sange.Atunci cercetarile au fost oprite ,multi trecand de la ateism la ortodoxie.
Trebuie sa mai mentionez ca,desi a trecut la cele vesnice de foarte multi ani ,organismul sau lucreaza in proportie de 80%,putand vedea daca privesti cu atentie cum curge sangele prin venele sfantului.
Doresc la toti sa ajunga sa se inchine macar odata la acest mare sfant.
,,SFINTE CUVIOASE ALECSANDRU DE SVIR ROAGATE LUI HRISTOS DUMNEZEU PENTRU NOI PACATOSII"

Laurentiu 31.05.2007 09:24:28

Citat:

În prealabil postat de misionarul
Hristos s-a inaltat!
am fost invrednicit sa sarut moastele sf.alecsandru Svirschi,am ramas uimit cand am atins corpul sau si am simtit caldura lui.Daca il privesti ai impresia ca Sf. doarme.Comunistii au facut niste cercetari pe moastele sf. alexandru pt a intelege minunea,l-au taiat cu un bisturiu la degetul mare de la picior,si o minune,desi murise de f.multi ani a inceput sa curga sange.Atunci cercetarile au fost oprite ,multi trecand de la ateism la ortodoxie.
Trebuie sa mai mentionez ca,desi a trecut la cele vesnice de foarte multi ani ,organismul sau lucreaza in proportie de 80%,putand vedea daca privesti cu atentie cum curge sangele prin venele sfantului.
Doresc la toti sa ajunga sa se inchine macar odata la acest mare sfant.
,,SFINTE CUVIOASE ALECSANDRU DE SVIR ROAGATE LUI HRISTOS DUMNEZEU PENTRU NOI PACATOSII"

Am auzit ca un caz asemanator este cazul calugarului grec nu de mult trecut la cele vesnice Vissarion Korkoliakos deshumat dupa 15 ani de la inmormantarea sa ,trupul lui a fost gasit intact.

Laurentiu 31.05.2007 09:25:31

Citat:

În prealabil postat de phradmon
Mana care a scris Dumnezeiasca Liturghie acum mai bine de 17 veacuri


Adica a cui este mana .?
A Sf. Ioan Gura de Aur?

Laurentiu 31.05.2007 09:52:17

Mai puneti si voi poze cu sfinte moaste care aveti:)

Laurentiu 31.05.2007 22:21:07

Moastele Parintelui Ilie Lacatusu
http://upload8.postimage.org/608783/holyrelics.jpg

Laurentiu 31.05.2007 22:21:46

Dar nu stiu cum sa pun foto...sory


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:25:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.