Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Papa Benedict contesta Biblia? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12119)

dianagroza 05.02.2011 13:52:52

Papa Benedict contesta Biblia?
 
Nu am citit aceasta carte, dar de unde am preluat informatiile exista poze cu paginile acestea.
" In cartea sa Fé e Futuro, Sao Paulo: Vozes, 1971, pp. 11-13, actualul Papa se indoieste de Cartea Facerii.
"Sa privim lucrurile din partea oamenilor de stiinta. Dilema incepe inca din primele versete ale Bibliei. Ideea aparitiei lumii, asa cum este descrisa acolo, se afla in contradictie cu ce ne invata stiinta. Chiar daca afirmam ca Biblia nu este un manual de istorie, drept pentru care nu trebuie sa luam totul literalmente, totusi un sentiment de amaraciune isi face aparitia... Acesta va persista pe toata durata citirii Scripturii".
"Ideea omului creat din apa si pamant de mana lui Dumnezeu sau a femeii care a luat nastere din coasta lui Adam in timp ce acesta dormea, pentru ca el sa nu fie singur, ni se par de neconceput".
"Poate ar fi bine ca astazi, sa invatam sa re-interpretam acestea, ca pe niste simboluri... In urmatorul capitol (cel privind caderea omului), apare o alta problema. Cum putem impaca ideea caderii omului cand noi stim ca omul nu a cazut ci a urcat, incetul cu incetul devenind om din animal. Si despre Paradis? Suferinta exista pe lume inainte de aparitia omului..."
"Dupa caderea lui Adam, din Biblie reiese ca perioada in care Adam a fost aruncat pe pamant coincide cu anul 4000 i.Hr. .Dar noi stim ca pamantul este vechi de sute de mii de ani".
"Mai putem noi crede in Dumnezeul care-i vorbeste lui Moise dintr-un tufis? Dumnezeul care ucide intai-nascutii egiptului si conduce Poporul Ales in razboiul contra canaaneenilor? Care-l omoara pe Ozia pentru ca s-a atins de Chivotul Legii? Sau poate acestea erau doar niste simbolisme orientale? Interesant, dar da. Poate impresionante la nivelul constiintei umane, dar in nici un caz ca manifestare a Divinitatii".

Erethorn 05.02.2011 14:19:49

De unde ati preluat informatiile ?

Danut7 05.02.2011 14:23:51

tare asta! aceleasi intrebari mi le pun si eu uneori.

dianagroza 05.02.2011 14:25:51

3 atașament(e)
Cica exista intr-o carte de-a lui. De pe site-ul http://garduldefier.wordpress.com/20...de-la-vatican/
Uitati paginile:

Danut7 05.02.2011 14:27:11

cam necredincios Benedict asta ca sa fie Papa.

camy_d 05.02.2011 14:27:56

Ia, zi, Erethorn, e adevărat?

dianagroza 05.02.2011 14:36:51

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 333438)
Ia, zi, Erethorn, e adevărat?

Astepti cu inima la gura raspunsul, nu? :))

Erethorn 05.02.2011 14:47:08

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 333438)
Ia, zi, Erethorn, e adevărat?

Da, evident. Pe site-ul ala de unde si-a preluat informatiile dianagroza mai scrie ca Papa neaga prezenta reala a lui Cristos in Euharistie, si altele la fel de interesante. Si asta e adevarat.

Daca veti cauta mai bine, undeva mai jos, sunt sigur ca veti gasi si poza cu carnetul de mason al Papei.

Acuma, vorbind serios. Nu am citit cartea, nu stiu daca este tradusa in romana.

DAR !!!

Cititi inca o data citatul din primul post. Citatul exprima pozitia oamenilor de stiinta, nu pozitia personala a autorului.

Si cartea Isus din Nazaret, a Papei Benedict, tot asa incepe - cu diverse puncte de vedere care neaga adevarul istoric al unor relatari din Evanghelie, pentru ca mai apoi autorul sa demonteze aceste interpretari.

dianagroza 05.02.2011 14:57:51

Pai exista acele pagini. Nu'sh exact in ce limba e (portugheza sau braziliana), insa inteleg sensul, care sunt traduse corect in romana.
Pai, Papa vede aceste pasaje ca un om de stiinta, nu ca om al bisericii. Asta inteleg si nu ca oamenii de stiinta zic.

Danut7 05.02.2011 15:11:08

Nu m-ar mira ca Papa sa fi zis asta cu Scriptura, daca a zis-o pe aia cu extraterestrii ce mare lucru... Asta cu Scriptura e floare la ureche pe langa declaratia ca exista extraterestrii din partea Vaticanului... Daca a zis-o pe aia cu Scriptura palaria jos... Pana la urma tot Papa e trena crestinismului, realismul si ratiunea lui... Roma e Roma... Degeaba ne tot fofilam noi atata... Roma e prima, fie ea si eretica.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:48:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.