Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11246)

colaps 22.11.2010 19:08:04

Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață
 
Un cuplu din America, care asteapta primul lor copil, a produs un val de indignare si furie, deschizand pe internet un site in care ii roaga pe oameni sa voteze daca sa faca sau nu avort.

Pete si Alisha Arnold, ambii in varsta de 30 de ani, au lansat site-ul www.birthornot.com pentru ca nu sunt decisi daca vor sau nu sa devina parinti si ii lasa pe ceilalti sa decida in locul lor.

Cuplul din Minneapolis a incarcat, in mod regular, ecografii ale fatului, care este, potrivit doctorilor, in stare perfecta de dezvoltare. Medicii le-au confirmat cuplului ca asteapta un baiat, pe care acestia l-au poreclit ‘Wiggles’.

Alisha se afla acum in cea de-a 17 saptamana de sarcina, iar utilizatorii site-ului au timp pana pe 7 decembrie pentru a decide daca micutul “Wiggles” “merita sau nu sa traiasca”. Data de 7 decembrie este stabilita exact cu doua zile inainte de limita de 20 de saptamani, termenul legal pana la care o femeie poate sa faca avort in Statele Unite.

Mary Spaulding Balch, director in cadrul Institutului de Stat pentru Drept la Viata a declarat pentru Daily Mail ca “demersul acestui cuplu este socant. Primul lucru la care m-am gandit cand am auzit de acest lucuru a fost la luptele din interiorul Coloseumului, cand publicul decidea cine va trai si cine va muri. Oamenii acestia nu realizeaza ca vorbesc despre un baietel de 17 saptamani caruia ii bate inima, iar creierul ii functioneaza deja. Pe cand va ajunge la 20 de saptamani va putea simti deja durere. Ceea ce fac ei este inuman”.

Site-ul este www.birthornot.com

Vă puteți imagina ce scârboșenie și degradare umană săvârșesc acești nebuni care lasă internetul să voteze pentru viața copilului lor?

Mai șocant este chestionarul în sine. La momentul în care scriu eu aceste rânduri 60.35% au votat pentru avort! Asta înseamnă 358023 de oameni!

Asta înseamnă că 358 de mii de oameni s-ar face părtași la crimă în fața lui Dumnezeu de s-ar alege avortul.

Și stați că încă nu s-a terminat... mai e de votat până la termenul limită care este 7 decembrie.

Faceți și voi măcar un lucru bun. Dacă acești criminali inumani ce se doresc a fi (sau nu) părinții copilului nu pot decide dacă să aleagă între Viață și osânda veșnică pentru un nebotezat, atunci măcar să influențăm noi cât putem „decizia”. Votați și spuneți la câți mai mulți să voteze pentru „Give birth” (A da naștere). Aici și acum putem decide dacă trăiește sau moare acel prunc.

Doamne ajută și să le dea minte la proștii ăștia de oameni care nu știu ce mare păcat săvârșesc de se vor face părtași la crimă!

AndruscaCIM 22.11.2010 19:32:50

Nu poti sa simti decat groaza citind asa ceva....dar totusi sper ca e doar un mijloc ales de cei doi de a se distra, de a vedea cati sunt interesati de ceea ce li se intampla...si de fapt in spatele acestei distractii...isi iubesc copilul, si eu luat decizia cea buna.

Am votat...si sper sa voteze cat mai mult in favoarea vietii.

Dumnezeu sa le lumineze mintea parintilor, si sa aiba in paza pe toti 3!!!!

coralina 22.11.2010 19:37:47

O mizerie inimaginabila!
Ar trebui popularizata mai mult chestiunea asta si sper ca se vor strange destule voturi ca sa fie salvat copilul (as sugera Facebook, Twitter).
Cat cinism si cata cruzime!

Mirela0110 22.11.2010 20:20:42

eu zic ca e o facatura ... eu nu cred ca cineva este atat de dus cu pluta (ca sa nu folosesc un cuvant mai urat, ca vb ceea e site ortodox, ca daca era un site oarecare, de barfe, sigur as fi zis un cuvant "neortodox") ca sa voteze pentru viata copilului lui... adica care ar fi scopul? daca ar fi vrut sa renunte la copil ar fi facut-o pana acuma, mai ales ca e in 18 saptamani, moment in care se face avort provocat..... cine stie ce se urmareste in urma acestui sondaj, cine stie de fapt ce se voteaza sub aceasta masca de ....
si daca intr-adevar ar fi adevarat, eu zic ca oamenii aia nu sunt sanatosi la cap. in afara de constiinta, moralitate, umanitate, inima, le lipseste si ceva din creier ... dar ce ne mai mira in lumea asta ?
am votat si eu si vedeti ca daca dati refresh la pagina se actualizeaza votul si se poate vota de mai multe ori consecutiv. eu as fi vrut sa votez pana cand nr de voturi sa dea nastere il depaseste pe cel de a nu da, dar tre sa stai sa votezi la greu.

colaps 22.11.2010 21:19:49

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 306938)
eu zic ca e o facatura ... eu nu cred ca cineva este atat de dus cu pluta (ca sa nu folosesc un cuvant mai urat, ca vb ceea e site ortodox, ca daca era un site oarecare, de barfe, sigur as fi zis un cuvant "neortodox") ca sa voteze pentru viata copilului lui... adica care ar fi scopul? daca ar fi vrut sa renunte la copil ar fi facut-o pana acuma, mai ales ca e in 18 saptamani, moment in care se face avort provocat..... cine stie ce se urmareste in urma acestui sondaj, cine stie de fapt ce se voteaza sub aceasta masca de ....
si daca intr-adevar ar fi adevarat, eu zic ca oamenii aia nu sunt sanatosi la cap. in afara de constiinta, moralitate, umanitate, inima, le lipseste si ceva din creier ... dar ce ne mai mira in lumea asta ?
am votat si eu si vedeti ca daca dati refresh la pagina se actualizeaza votul si se poate vota de mai multe ori consecutiv. eu as fi vrut sa votez pana cand nr de voturi sa dea nastere il depaseste pe cel de a nu da, dar tre sa stai sa votezi la greu.

Dacă încerci să votezi de mai multe ori ne spune c㠄Thank you, we have already counted your vote.”

Jamaica 22.11.2010 21:29:39

da nici eu nu cred ca poate fi pe bune, cu siguranta este un sondaj de opinie mascat.

anna21 22.11.2010 21:33:46

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 306938)
eu zic ca e o facatura ... eu nu cred ca cineva este atat de dus cu pluta (ca sa nu folosesc un cuvant mai urat, ca vb ceea e site ortodox, ca daca era un site oarecare, de barfe, sigur as fi zis un cuvant "neortodox") ca sa voteze pentru viata copilului lui... adica care ar fi scopul? daca ar fi vrut sa renunte la copil ar fi facut-o pana acuma, mai ales ca e in 18 saptamani, moment in care se face avort provocat..... cine stie ce se urmareste in urma acestui sondaj, cine stie de fapt ce se voteaza sub aceasta masca de ....
si daca intr-adevar ar fi adevarat, eu zic ca oamenii aia nu sunt sanatosi la cap. in afara de constiinta, moralitate, umanitate, inima, le lipseste si ceva din creier ... dar ce ne mai mira in lumea asta ?
am votat si eu si vedeti ca daca dati refresh la pagina se actualizeaza votul si se poate vota de mai multe ori consecutiv. eu as fi vrut sa votez pana cand nr de voturi sa dea nastere il depaseste pe cel de a nu da, dar tre sa stai sa votezi la greu.


Nu cred ca poti sa te pui cu "umanismul" modern, Mirela. Copilul este deja condamnat de zeci de mii de necunoscuti!
Ce idee demonica, totusi. Cati oameni se fac partasi crimei!

Imi aminteste de cazul fetitei de 11 ani care a facut avort la insistentele tarii intregi desi sarcina era avansata (si copilul de 21 luni era perfect sanatos). Deci sa nu ne mai miram atat ca executii publice de copii au avut loc si la noi, ba chiar cu sprijinul massmediei.

anna21 22.11.2010 21:54:29

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 306946)
Dacă încerci să votezi de mai multe ori ne spune c㠄Thank you, we have already counted your vote.”

da, trebuie sa folosesti calculatoare diferite.. (sau de pe telefonul mobil).

Scotsman 22.11.2010 21:59:07

2 cretini fara limite
 
http://cache.gawkerassets.com/assets...lishasmall.jpg

Motivatia celor doi,daca cititi cu atentie pe site,este sinistra si complet cretina:,,Voting is such an integral part of the American identity. We vote on everything.Why not vote on whether to continue or abort an actual pregnancy?".Pe scurt:,,Noi votam pentru orice in general pt ca asa suntem noi.De ce sa nu votam si referitor la viata unui copil?"

Fara comentarii.

Mihnea Dragomir 22.11.2010 22:17:27

Eu as propune altceva pentru vot. Ideea ridica o problema morala interesanta:
Intrebare: In acest caz dat, este sau nu este pacat sa votezi in favoarea avortului ?

Raspunsuri si argumente, va rog!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:21:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.