Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Nunta ca schema de facut bani (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16663)

horatiu.miron 27.07.2013 13:51:43

Nunta ca schema de facut bani
 
Ce parere aveti despre petrecerile de nunta unde toata lumea se asteapta ca nuntasii sa dea mirilor "cadou" bani in plic? Mie mi se par abjecte. Ba mai mult, la unele nunti exista obiceiul de a se da acesti bani "cu strigare", ceea ce face ca intregul eveniment sa devina un circ de cea mai joasa factura.

Eu, unul, nu voi onora nicodata invitatii la astfel de nunti. Voi ce parere aveti?

cezar_ioan 27.07.2013 14:38:12

Dacă oamenii fac nunta DOAR ca tertip pentru a obține bani, ce să zic... oribil.

Dacă, însă, la nuntă, prietenii și familia vor să-i ajute pe tinerii căsătoriți (știind bine cât e de greu la noi să faci primii pași în viața de familie dacă nu ai ajutor concret - casă, mobilă etc.), găsesc că e un lucru foarte bun. Cu atât mai bun cu cât e mai discret.

Din nefericire, se pare că nunta a devenit și ea o afacere, nimic mai mult. Îngrozitor, mizer. Și mai apar și certuri, scandaluri pe bani, pe investiții etc.
Am uitat să ne bucurăm liniștiți de cele sfinte și frumoase, am uitat.......

Patrie si Credinta 27.07.2013 15:01:13

complet de acord cu cele 2 mesaje de mai sus.

horatiu.miron 27.07.2013 15:03:25

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 527963)
Dacă oamenii fac nunta DOAR ca tertip pentru a obține bani, ce să zic... oribil.

Dacă, însă, la nuntă, prietenii și familia vor să-i ajute pe tinerii căsătoriți (știind bine cât e de greu la noi să faci primii pași în viața de familie dacă nu ai ajutor concret - casă, mobilă etc.), găsesc că e un lucru foarte bun. Cu atât mai bun cu cât e mai discret.

Din nefericire, se pare că nunta a devenit și ea o afacere, nimic mai mult. Îngrozitor, mizer. Și mai apar și certuri, scandaluri pe bani, pe investiții etc.
Am uitat să ne bucurăm liniștiți de cele sfinte și frumoase, am uitat.......

In experienta mea, majoritatea nuntilor nu se reduc strict la generat bani, insa acest scop este central in toata organizarea.

Unii inteleg sa faca nunti cu cat mai mult fast, dar nu-si permit, si-atunci incearca sa scoata cheltuiala de pe spatele nuntasilor, ceea ce mi se pare un gest cat se poate de josnic - si unul pe care l-as lua ca pe un afront daca as fi invitat la o astfel de nunta.

Eu ma gandesc asa: daca nu-mi permit sa fac "primul pas in viata", atunci nu-l mai fac. Dar repet, unii vor sa faca asta cu orice pret si atunci nu mai conteaza nimic; isi exploateaza toate cunostintele (nu mai zic de prietenii apropiati si neamuri) cat de mult pot, doar ca sa-si faca nunta asa cum au dorit.

Eu dac-as face nunta, as face-o invitand exact cate persoane mi-as permite si as fi nevoit, din cauza obiceiului care vad ca e incetatenit, sa mentionez pe invitatii ca orice daruri sub forma de bani nu vor fi acceptate. Si nimeni nu-si va plati masa, pentru ca de-aia sunt invitati. Bonus, in felul asta n-ar mai veni matusile supraponderale de la tara, pe care oricum nu le vad decat la nunti si inmormantari.

Iar daca nu mi-as permite o astfel de nunta, n-as mai face nicio nunta si gata.

horatiu.miron 27.07.2013 15:28:42

Si ca sa folosesc o analogie, pentru mine mirii astia care pretind bani in plic sunt precum colindatorii care stramba din nas cand primesc o prajitura de casa si au pretentia sa primeasca doar bani.

_ruxa_ 27.07.2013 16:03:10

Nu au cum sa iti pretinda bani daca nu te duci.

cezar_ioan 27.07.2013 16:40:25

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 527968)
Nu au cum sa iti pretinda bani daca nu te duci.

Vei râde, însă am auzit că se practică și asta. Unii dintre cunoscuți, ca să scape de obligația de a sta pe un scaun ore în șir, îmbucînd sarmale și alte grețoșenii mai mult sau mai puțin inteligent oferite, preferă să trimită un plic în locul propriei persoane...
Pare uimitor, însă așa am ajuns, noi românii... O fi și la alții așa? Probabil prin Balcani, da, o mai fi.

Logica acestei conduite e simplă: dau eu acum, o să îmi dea și el când va fi rândul meu. La prima nuntă, la a doua, îl am la mână de-acu...
Uimitor! Dar cât se poate de practicat pe la noi, vai!

_ruxa_ 27.07.2013 17:56:22

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 527971)
Logica acestei conduite e simplă: dau eu acum, o să îmi dea și el când va fi rândul meu. La prima nuntă, la a doua, îl am la mână de-acu...
Uimitor! Dar cât se poate de practicat pe la noi, vai!

Pai exact, te plangi acum ca trebuie sa mergi la nunta si mirii se asteapta sa primeasca bani, dar omiti faptul ca mergi asteptand ca pe viitor sa iti fie returnat favorul. (nu tu in special, nici initiatorul, "tu" generic)

Te poti sustrage de la sistem fara nici o problema. Nu mergi la nici o nunta, nu trimiti bani in plic sau alte cadouri.

horatiu.miron 27.07.2013 18:03:06

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 527978)
Dar nu ne convine nici sa nu avem invitati la nunta noastra sau sa fim ostracizati, nu? Vrem si cu slanina in pod, si cu sufletu'-n rai..

Nu-i adevarat, cei carora nu le convine sa nu aiba multi invitati la nunta sunt exact cei care se duc din obligatie la nuntile altora.

Pe de alta parte, invitatii la o nunta unde nu se practica acest obicei barbar vin fara probleme, pentru ca sunt alesi pe spranceana si nu vin din obligatie.

_ruxa_ 27.07.2013 18:51:31

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 527981)
Nu-i adevarat, cei carora nu le convine sa nu aiba multi invitati la nunta sunt exact cei care se duc din obligatie la nuntile altora.

Stiu, dar chiar daca nu le convine tot protesteaza. Adica carcotesc acum, dar merg oricum la nunta si in cativa ani ii vezi reproducand acelasi tipar - nunta cu dar. Se intampla ca tineretul idealist sa fie plin de avant nematerialist, dar in cativa ani intra in "rand" si se adapteaza la obiceiurile de nunta, din multe motive: parinti care preseaza sa fie nunta ca la carte, un partener de dragul caruia cedezi, te gandesti ca oricum ai cotizat in trecut la alte nunti si parca n-ar fi rau sa iti iei banii inapoi etc. Pana la urma iti baci picioarele si cedezi, ca iti zici ca oricum nu faci nimic iesit din comun.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:11:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.