Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Ce avem în comun? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7643)

tricesimusquintus 20.11.2009 20:57:54

Ce avem în comun?
 
Rog pe cineva să posteze pe puncte crezul ortodox, să vedem dacă avem ceva în comun.
Mulțumesc.

Danut7 20.11.2009 21:06:57

Prost ai inceput topicul asta.Ar trebui sa incepi de la inceput, prezantand credinta adventista, ca tot nu ai facut-o niciodata, asta daca vrei sa pui inceput bun si sa avem parte de o discutie civilizata.

elizabeta 20.11.2009 21:08:25

Un lucru cred ca avem in comun - DRAGOSTEA PENTRU HRISTOS

elizabeta 20.11.2009 21:09:02

Nu stiu daca Evangheliile sunt la fel

tricesimusquintus 20.11.2009 21:36:46

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 183818)
Prost ai inceput topicul asta.Ar trebui sa incepi de la inceput, prezantand credinta adventista, ca tot nu ai facut-o niciodata, asta daca vrei sa pui inceput bun si sa avem parte de o discutie civilizata.

Am considerat de "bun simț"-vorba cuiva ;) să încep cu crezul ortodox, "crezul adventist" putând trezi oareșce resentimente.

tricesimusquintus 20.11.2009 21:39:08

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 183820)
Nu stiu daca Evangheliile sunt la fel

Nu numai Evangheliile, ci toată Biblia (cu excepția apocrifelor). Nu mă refer aici la mici diferențe de traducere. Personal, prefer să citez din edițiile sinodale (ale Bisericii Ortodoxe) pe acest forum.

elizabeta 20.11.2009 21:47:04

Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 183831)
Am considerat de "bun simț"-vorba cuiva ;) să încep cu crezul ortodox, "crezul adventist" putând trezi oareșce resentimente.

Bine. Noi credem intr-un Dumnezeu in 3 persoane, diferite, dar care sunt in perfecta armonie: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Aceste trei persoane alcatuiesc Sfanta Treime, nedespartita, a carei taina ne este imposibil s-o intelegem aici, pe pamant.
Acesta este primul articol al crezului.
Pana aici sunt diferente?

elizabeta 20.11.2009 21:47:51

Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 183833)
Nu numai Evangheliile, ci toată Biblia (cu excepția apocrifelor). Nu mă refer aici la mici diferențe de traducere. Personal, prefer să citez din edițiile sinodale (ale Bisericii Ortodoxe) pe acest forum.

Bine, inseamna ca citim din aceeasi carti. E un inceput.

Danut7 20.11.2009 22:06:06

Pai de bun simt ar fi ca macar o data sa dezvalui si tu ce invata cu adevarat secta ta prietene.

Iar ei iti zic ca nu avem ABSOLUT NIMIC in comun cu voi.Nici nu stiu daca va puteti numara printre crestini.Faceti parte din acele 3 secte crestine care au schimbat totalmente Evanghelia lui Hristos:mormonii,martorii lui Iehova si adventistii.Voi care nici macar pe Hristos nu il aveti, ca , credeti intr-un Hristos care nu e Hristos, ci arhanghelul Mihail.O credinta moarta in ea insasi fara viata si venita din strafundurile locuintei mortilor.Precum sunteti si voi morminte goale,caci nu credeti nici in suflet, nici in viata dupa moarte.Omoriti duhul pentru a trai literei , si pentru a trai trupului.Sa nu amintesc de ziua voastra de odihna de sambata in care nu are legatura nici cu praznicul evreiesc , nici cu cel crestinesc al odihnei, ci este o alta "odihna.Asha ca draga mea elisabeta nu mai te infrati cu dracul.Vezi ca astia nici pe Hristos nu il au.

Va continua...

tricesimusquintus 20.11.2009 22:16:55

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 183840)
Bine. Noi credem intr-un Dumnezeu in 3 persoane, diferite, dar care sunt in perfecta armonie: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Aceste trei persoane alcatuiesc Sfanta Treime, nedespartita, a carei taina ne este imposibil s-o intelegem aici, pe pamant.
Acesta este primul articol al crezului.
Pana aici sunt diferente?

Mulțumesc elizabeta.
Absolut nici o diferență :)
Mai departe...


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:05:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.