Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Cum ar trebui sa fie un crestin? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12341)

Daniel777 02.03.2011 12:02:38

Cum ar trebui sa fie un crestin?
 
Propun in acest topic sa spunem ce credem noi ca ar caracteriza mai bine un crestin? Ce ar trebui sa faca un crestin adevarat in aceste vremuri ,cum ar trebui sa se comporte la modul ideal?

Melissa 02.03.2011 12:11:19

Indiferent de vremuri :
 
1.Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul Tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta .

2.Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Mai mare decat acestea nu este alta porunca.


Deci spune-mi cat iubesti, sa stiu cat de crestin esti!:5:

Daniel777 02.03.2011 12:13:54

Eu vroiam lucruri mai practice,nu din carti,cel mult combinate.

De exemplu ,ar trebui sa nu se uite la tv,poate cel mult la Trinitas....

calator prin ploaie 02.03.2011 14:08:35

Un crestin adevarat , ar trebui sa incerce sa fie deschis opiniei celor din jur, sa nu judece prin prisma tiparelor proprii, sa caute sa ajute , sa foloseasca un ton potrivit...sa inteleaga ca nici un adevar nu poate fi impus cu "pumnul" gurii....Sa-l pretuiasca pe cel de langa el, nu sa incerce sa-i numere talantii...Sa stie asculta...Si ar fi destule , pe langa atributele consacrate in scrieri si practici comune....Parerea mea...:25:
ps. Un crestin adevarat nu presupune izolare si un trai ascetic...Pt asta exista manastiri...

Daniel777 02.03.2011 14:14:16

E posibil de exemplu,ca un crestin sa vrea sa se duca la o manastire,si sa nu poata.

Atunci va incerca sa imite cat de cat viata calugarilor,sa se sustraga ispitelor lumii acesteia cat mai mult posibil...

KANDIA 02.03.2011 14:30:44

da
 
Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 343692)
1.Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul Tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta .

2.Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Mai mare decat acestea nu este alta porunca.


Deci spune-mi cat iubesti, sa stiu cat de crestin esti!:5:

Asta este esenta.

mishul 02.03.2011 14:48:05

Sa fi in stare sa fii calcat in picioare. Sa nu te opui cand ti se fura ceva. Sa dai cand ti se cere. Practic sa nu te intereseze de nimic lumesc.


Asta ar fi deja un vis...

FiulRisipitor 02.03.2011 14:56:08

Mai adaug si eu maruntisuri...

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 343722)
Un crestin adevarat , ar trebui sa incerce sa fie deschis opiniei celor din jur

deschis cat sa-l inteleaga pe celalalt dar nu cat sa adopte ideile daca acestea contravin invataturii bisericii,
Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 343722)
sa nu judece prin prisma tiparelor proprii

dar sa judece prin prisma tiparelor sfintilor parinti si nu lase raul nedescoperit
Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 343722)
Sa-l pretuiasca pe cel de langa el, nu sa incerce sa-i numere talantii

Poate sa-i numere talantii dar nu ca sa se bucure ca el are mai multi, si nici sa se deznadajduiasca ca el are mai putini, ci ca sa vada cati poate "imprumuta" de la celalalt, sau cum ii poate inmulti impreuna cu cel de langa el.
Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 343722)
ps. Un crestin adevarat nu presupune izolare si un trai ascetic...Pt asta exista manastiri...

Un crestin adevarat nu se izoleaza de lume, ci lumea se va izola de el, caci daca traieste cu sfintii si asemenea sfitilor lumea il va considera nebun si nepotrivit in/pentru ea.

Fani71 02.03.2011 15:06:08

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 343692)
1.Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul Tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta .

2.Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Mai mare decat acestea nu este alta porunca.


Deci spune-mi cat iubesti, sa stiu cat de crestin esti!:5:

Da, asta se uita adeseori pe acest forum.

calator prin ploaie 02.03.2011 15:31:37

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 343724)
E posibil de exemplu,ca un crestin sa vrea sa se duca la o manastire,si sa nu poata.

Atunci va incerca sa imite cat de cat viata calugarilor,sa se sustraga ispitelor lumii acesteia cat mai mult posibil...


Atunci n-are decat sa se dedice calugariei albe....dar sa nu incerce sa impuna asta altora....


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:27:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.