Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre parapsihologie......si alte fenomene ,,energetice'' (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14027)

Seraphim7 20.10.2011 11:02:00

Despre parapsihologie......si alte fenomene ,,energetice''
 
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari si multe alte manifestari usor supranaturale,spun usor,fiindca sunt considerate ,,normale''.La noi in tara prea putin este dezbatuta aceasta problema.
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

richard_d 20.10.2011 11:07:59

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 406806)
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari si multe alte manifestari usor supranaturale,spun usor,fiindca sunt considerate ,,normale''.La noi in tara prea putin este dezbatuta aceasta problema.
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

Este o pseudostiinta.
Eu nu cred ca exista asa ceva si tind sa-i tratez pe cei care sustin ca o practica drept sarlatani.

AndreiM 20.10.2011 12:14:06

Citat:

În prealabil postat de richard_d (Post 406807)
Este o pseudostiinta.
Eu nu cred ca exista asa ceva si tind sa-i tratez pe cei care sustin ca o practica drept sarlatani.

Sunt de acord. De asemenea, va invit sa cititi cartea Sfantului Ignatie Briancianov, "Despre Inselare".

Seraphim7 20.10.2011 21:45:33

Citat:

În prealabil postat de richard_d (Post 406807)
Este o pseudostiinta.
Eu nu cred ca exista asa ceva si tind sa-i tratez pe cei care sustin ca o practica drept sarlatani.

Va inteleg dar as vrea sa interveniti cu argumente atunci cand ziceti ca e o falsa stiinta.

catalin2 21.10.2011 00:34:08

Nu este ceva fictiv, este foarte real, doar ca sursa acestor puteri sunt ingerii cazuti. Exista multe carti ortodoxe pe tema asta, un pasaj scurt de exemplu este cu Par. Paisie Aghioratul: http://www.razboiulnevazut.org/artic...gaki-din-Tibet

ovidiu b. 21.10.2011 15:06:05

un alt exemplu il puteti gasi in "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"...http://www.scribd.com/doc/17735839/M...rintele-Paisie

ioanna 21.10.2011 15:50:57

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 406806)
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

Lasand la o parte multimea de sarlatani care se autointituleaza medium, exista si cazuri reale, foarte rare, cand oamenii se nasc cu capacitati senzoriale peste cea normala, insa din punct de vedere crestin, le este interzis sa si le dezvolte si sa le practice, fiind incadrate in sfera ocultului. Fara o percepere spirituala, perceptiile extrasenzoriale nu pot produce o intelegere corecta.

Seraphim7 22.10.2011 01:07:36

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407017)
Lasand la o parte multimea de sarlatani care se autointituleaza medium, exista si cazuri reale, foarte rare, cand oamenii se nasc cu capacitati senzoriale peste cea normala, insa din punct de vedere crestin, le este interzis sa si le dezvolte si sa le practice, fiind incadrate in sfera ocultului. Fara o percepere spirituala, perceptiile extrasenzoriale nu pot produce o intelegere corecta.

Corect...chiar asta este parapsihologia sau cei prin care se manifesta,noi tindem sa incadrem totul in sfera demonilor,ce nu ne place,,,e de la diavol''.Va spun o pilda in privinta asta....Un uncenic ramase singur in chilia din pustie,si s-a gandit sa puna un ou pe o cheie si pe acesta o lumanare,facand acestea sau mai precis chinuind-se a intrat staretul..Ce faci fiule...Pai diavolul m-a pus sa fac asta...si se aude dintr-un colt al camerei...Ei pe asta nici eu nu o mai stiam...

catalin2 22.10.2011 01:30:00

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407017)
Lasand la o parte multimea de sarlatani care se autointituleaza medium, exista si cazuri reale, foarte rare, cand oamenii se nasc cu capacitati senzoriale peste cea normala, insa din punct de vedere crestin, le este interzis sa si le dezvolte si sa le practice, fiind incadrate in sfera ocultului. Fara o percepere spirituala, perceptiile extrasenzoriale nu pot produce o intelegere corecta.

Oamenii sunt normali si se nasc normali, nu exista capacitati extrasenzoriale, paranormale, etc. Capacitatile de acest gen sunt ori de la Dumnezeu, ori de la vrajmasul. Nimeni nu misca obiecte, sau face alte minuni cu de la sine putere pe care nu o are.
Acesta pozitie o intalnim in toate scrierile ortodoxie, fie ca sunt vietile sfintilor, scrieri ale parintilor, etc.

Seraphim7 22.10.2011 01:38:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 407203)
Oamenii sunt normali si se nasc normali, nu exista capacitati extrasenzoriale, paranormale, etc. Capacitatile de acest gen sunt ori de la Dumnezeu, ori de la vrajmasul. Nimeni nu misca obiecte, sau face alte minuni cu de la sine putere pe care nu o are.
Acesta pozitie o intalnim in toate scrierile ortodoxie, fie ca sunt vietile sfintilor, scrieri ale parintilor, etc.

Sfintii vorbesc despre capacitatile supranaturale,de la Dumnezeu sau Diavol,insa despre capacitatile extrasenzoriale vorbesc oamenii de stiinta.....si sunt dovedite unele cazuri,deci unde ar fi greseala...daca asa s-au nascut ce vina au si cu ce gresesc in fata reatorului,care implicit i-a creat asa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:12:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.