Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Superbe concursurile de pe forum(ghicit poza) - idei noi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15614)

sophia 06.10.2012 13:29:58

Superbe concursurile de pe forum(ghicit poza) - idei noi
 
Nu stiam ce titlu sa dau si nici unde sa pun firul.

Vroiam sa spun ca-mi plac f.mult cele doua fire cu concursuri de ghicit de pe forum: ghicit persoana si ghicit lacasul.
Mai ales sunt surprinsa sa vad atmosfera placuta de pe acele fire.
Le urmaresc.

Ideea este buna, pentru ca asa mai invatam lucruri noi (persoane, lacasuri).
Poate ca n-ar fi rau sa mai deschidem astfel de concursuri.

Idei:
- ghicit sfantul/sfanta - poze (icoane) si elemente biografice
- intrebari din istoria bisericii (personaje) - de genul cine ce a facut, unde

Eu am nevoie de idei de concurs (de natura religioasa) pentru serbarea de Craciun.

Asa ca veniti cu propuneri.

N.Priceputu 06.10.2012 19:40:09

Mai este un topic-concurs, de citate al căror autor trebuie recunoscut – „Cine a zis (recunoașteți autorul)?”.
Este, de asemenea, și un topic cu întrebări din istoria bisericii, însă nu e „specializat” pe personaje. Dacă dorești un astfel de topic, nu văd de ce să nu-l deschizi.

sophia 08.10.2012 13:34:19

Tema cu recunoscutul citatului mi se pare buna pentru foarte avansati, care au citit mult (si au si inteles si retinut).
Si cu pozele de personaje este destul de avansat. Eu ii stiu pe putini care au fost pusi pe firul acela. Si cum arata, cu atat mai putin.

Ma refeream la un fir mai pentru incepatori. Poate am sa deschid eu unul.

catalin2 08.10.2012 13:42:10

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 475196)
Tema cu recunoscutul citatului mi se pare buna pentru foarte avansati, care au citit mult (si au si inteles si retinut).
Si cu pozele de personaje este destul de avansat. Eu ii stiu pe putini care au fost pusi pe firul acela. Si cum arata, cu atat mai putin.

Ma refeream la un fir mai pentru incepatori. Poate am sa deschid eu unul.

Nu e pentru avansati, citatul se cauta de obicei cu google, nimeni nu are cum sa stie atatea citate.

N.Priceputu 08.10.2012 13:49:05

@sophia: Nu neapărat. Multe răspunsuri sunt aflate cu ajutorul domnului Google; atât la citate cât și la poze.

lore86 08.10.2012 14:05:37

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 474870)

Eu am nevoie de idei de concurs (de natura religioasa) pentru serbarea de Craciun.

Asa ca veniti cu propuneri.

era la un moment dat un concurs cu intrebari din biblie: de la cele mai simple la cele mai complicate.Stiu ca m-a tinut cateva zile lipita de calculator. :)

DragosP 08.10.2012 14:06:51

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 475197)
Nu e pentru avansati, citatul se cauta de obicei cu google, nimeni nu are cum sa stie atatea citate.

Nu e adevărat. Răspunsurile la citate sunt date din memorie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:56:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.