Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   cum citim un acatist (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13544)

steliana-steli 11.08.2011 08:10:34

cum citim un acatist
 
buna dimineata..e pacat daca cateodata stam in fata calculatorului si citim un anumit acatist dupa net?nu e primita rugaciunea?

maria40 11.08.2011 08:25:47

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 388071)
buna dimineata..e pacat daca cateodata stam in fata calculatorului si citim un anumit acatist dupa net?nu e primita rugaciunea?

Si eu cateodata mai citesc direct de la calculator....
Ma pun, insa, in genunchi si citesc. Prima data incepi cu rugaciunile obisnuite de inceput si dupa aceea citesti acatistul.
Doamne ajuta!

GLAdoS 11.08.2011 08:28:12

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 388071)
citim ... dupa net

si cum faci... intorci monitorul invers?

DragosP 11.08.2011 08:31:33

N-ai înțeles nimic, da' nu mă mir!:21:
Stă în spatele netului!:5:

maria40 11.08.2011 08:32:58

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 388073)
si cum faci... intorci monitorul invers?

Glados, nu fi carcotas!

GLAdoS 11.08.2011 08:38:30

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 388074)
N-ai înțeles nimic, da' nu mă mir!:21:
Stă în spatele netului!:5:

adica in spatele servarului?

IOLANDA 11.08.2011 10:35:05

Despre acest lucru am vorbit si eu cu duhovnicul meu si ....da...este pacat ....sa stai in fata calc.sa citesti rugaciuni.....eu personal le-am printat si apoi acasa ,in "camara "sufletului meu in fata unei icoane si cu candeluta aprinsa ,mi-am citit rugaciunile....si binenteles in genunchi.....in felul asta sunt bine-primite in fata Dumnezeului nostru si al Sfintilor bine-placuti Lui...si dupa cum spunea si marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc,"Dumnezeu sa-l odihneasca"....nu-i important sa citim zeci de rugaciuni ,dar cu mintea imprastiata....este destul una singura dar cu mintea si sufletul la Mantuitorul nostru.....Doamne Ajuta!!!!

GLAdoS 11.08.2011 10:39:56

Citat:

În prealabil postat de IOLANDA (Post 388117)
Despre acest lucru am vorbit si eu cu duhovnicul meu si ....da...este pacat ....sa stai in fata calc.sa citesti rugaciuni.....eu personal le-am printat si apoi acasa ,in "camara "sufletului meu in fata unei icoane si cu candeluta aprinsa ,mi-am citit rugaciunile....si binenteles in genunchi.....in felul asta sunt bine-primite in fata Dumnezeului nostru si al Sfintilor bine-placuti Lui...si dupa cum spunea si marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc,"Dumnezeu sa-l odihneasca"....nu-i important sa citim zeci de rugaciuni ,dar cu mintea imprastiata....este destul una singura dar cu mintea si sufletul la Mantuitorul nostru.....Doamne Ajuta!!!!

Tablet PC e permis, sau trebuie sa fie obligatoriu foie si nu calculator?

Man Teo 11.08.2011 12:36:06

Rugaciune
 
Citat:

În prealabil postat de IOLANDA (Post 388117)
Despre acest lucru am vorbit si eu cu duhovnicul meu si ....da...este pacat ....sa stai in fata calc.sa citesti rugaciuni.....eu personal le-am printat si apoi acasa ,in "camara "sufletului meu in fata unei icoane si cu candeluta aprinsa ,mi-am citit rugaciunile....si binenteles in genunchi.....in felul asta sunt bine-primite in fata Dumnezeului nostru si al Sfintilor bine-placuti Lui...si dupa cum spunea si marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc,"Dumnezeu sa-l odihneasca"....nu-i important sa citim zeci de rugaciuni ,dar cu mintea imprastiata....este destul una singura dar cu mintea si sufletul la Mantuitorul nostru.....Doamne Ajuta!!!!

Am postit si am cerut cerului lumina si.... da este pacat sa citesti acatistul altuia din lumina altuia, daca nu ai propria ta rugaciune venita direct de la Fiul.
E intunecata lumina daca trece prin mai multe ferestre?
Dar tu ai primit-o...implineste-o, caci si duhovnicul o implineste in felul lui.
Dar tu, implinesteo in felul tau curat.

maria40 11.08.2011 12:39:26

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 388119)
Tablet PC e permis, sau trebuie sa fie obligatoriu foie si nu calculator?

Tu chiar simti o reala placere sa fi tot timpul ironic cu toata lumea?
La aproape toate mesajele raspunzi sarcastic.....cine te crezi?
Dupa parerea ta e bine ce faci? Chiar pe tine nu te misca nimeni si nimic?
Sunt foarte multi membri care incearca prin intermediul acestui forum, ca doar de aceea i se spune "FORUM CRESTIN-ORTODOX", sa scrie despre problemele care-i framanta si sa primeasca un raspuns care sa-i ajute.
Sunt atat de tamaduitoare pentru suflet multe dintre mesajele postate de membrii. Dar, tu, nu poti sa-ti dai seama de asta si atunci arunci asa cu mesajele in vant doar asa sa scrii si tu ceva.

P.S.
Mi-a placut ce ne-a spus parintele de la biserica in aceasta duminica...
Ne spunea ca trebuie sa fim foarte atenti la vorbele care le spunem si care noua ni se par asa lipsite de importanta si ne-a dat ca exemplu pe un coleg de-al sau. Acesta de cate ori avea o problema spunea asa o vorba aruncata in vant:"Doamne, ca-mi vine sa plec la nebuni! Cand a venit vremea sa primeasca o parohie unde crezi ca a fost repartizat? La bisericuta din incinta unui spital de psihiatrie.
Asa ca mare atentie la ceea ce vorbim si ne dorim ca s-ar putea sa se implineasca


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:19:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.