Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   Este pacat sa te barbieresti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17160)

bogdansava21 07.04.2014 15:44:52

Este pacat sa te barbieresti?
 
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...

Annyta 07.04.2014 15:51:22

Citat:

În prealabil postat de bogdansava21 (Post 555733)
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...

Pentru asta te-ai inregistrat pe forum? Asta e ultima problemă care ți-a rămas nerezolvată...

bogdansava21 07.04.2014 17:13:33

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 555734)
Pentru asta te-ai inregistrat pe forum? Asta e ultima problemă care ți-a rămas nerezolvată...

Cu ce va deranjat intrebarea mea?

Annyta 07.04.2014 17:18:18

Citat:

În prealabil postat de bogdansava21 (Post 555745)
Cu ce va deranjat intrebarea mea?

Nu trebuie să te superi. Sunt mai intolerantă azi. Dar nici tu nu inspiri încredere...

Apropos, întrebarea ca întrebarea, dar cu limba română ce ai? Cum se scrie corect: "v-a deranjat" sau "va deranjat"?

oaie_cugetatoare 07.04.2014 19:54:23

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 555746)
Nu trebuie să te superi. Sunt mai intolerantă azi. Dar nici tu nu inspiri încredere...

Apropos, întrebarea ca întrebarea, dar cu limba română ce ai? Cum se scrie corect: "v-a deranjat" sau "va deranjat"?

BogdanSava va deranja ploile, ups deja v-a deranjat ploiele.
Citat:

În prealabil postat de BogdanSava
Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...

Ba spune clar: sa nu-ti tunzi parul si sa nu-ti tunzi barba.

Annyta 07.04.2014 19:57:06

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 555759)
BogdanSava va deranja ploile, ups deja v-a deranjat ploiele.

Ce sunt acelea ploiele?

Dharma 07.04.2014 20:03:51

bogdansava21 a pus o intrebare pertinenta si nu a jignit pe nimeni. A primit o insulta si o lectie de gramatica. Annyta, am eu o alta intrebare, sa te ratoiesti la un om care a pus o simpla intrebare pe forum e considerat pacat?

Annyta 07.04.2014 20:10:16

Citat:

În prealabil postat de Dharma (Post 555764)
bogdansava21 a pus o intrebare pertinenta si nu a jignit pe nimeni. A primit o insulta si o lectie de gramatica. Annyta, am eu o alta intrebare, sa te ratoiesti la un om care a pus o simpla intrebare pe forum e considerat pacat?

Nu știu.

De altfel mi-am cerut scuze:

Citat:

Nu trebuie să te superi. Sunt mai intolerantă azi.
Și nici nu l-am insultat, iar o lecție de gramatică nu strică niciodată.

Am ajuns să oblojim greșelile, chiar și păcatele, vezi doamne să nu rănim, să nu speriem, să nu jignim... să nu care-cumva să spunem lucrurilor pe nume, că suntem prea sensibili... Mai bine hai să mințim, să trecem cu vederea...

Recunosc că am fost neprimitoare pentru un nou înregistrat pe forum... Dar am continuat cu o explicație, zic eu, iar el oricum nu a răspuns la întrebările mele. În fine...

oaie_cugetatoare 07.04.2014 20:15:23

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 555761)
Ce sunt acelea ploiele?

Apele curgatoare prin defileul starii de sine.

Annyta 07.04.2014 20:17:32

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 555771)
Apele curgatoare prin defileul starii de sine.

Nu am găsit în Dex. Prefer să mă raportez la dicționare consacrate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:32:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.