Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   de ce trebuie Sfintii si moastele lor venerati? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2964)

robertt 11.01.2008 22:27:28

nu se supara Dumnezeu ca ne inchinam la Sfinti si la moastele lor?de unde s-a dedus ca Sfintii trebuie venerati?nu este ca si cum ne facem idoli?

MARIUS_DANIEL 15.01.2008 13:47:06

Citat:

În prealabil postat de robertt
nu se supara Dumnezeu ca ne inchinam la Sfinti si la moastele lor?de unde s-a dedus ca Sfintii trebuie venerati?nu este ca si cum ne facem idoli?

La sfinti nu ne inchinam,ci ne rugam,cum facem si pentru Fecioara Maria,pentru ca ei la randul lor sa se roage lui Hristos si lui Dumnezeu pentru noi.Noi ne inchinam doar lui Hristos si Dumnezeu,cum au facut si sfintii,ca doar n-au ajuns sfinti ei singuri,ci tot inchinandu-si viata lui Dumnezeu.

sofiaiuga 15.01.2008 17:00:49

BA NE INCHINAM SI LA SFINTI ,LE CEREM AJUTORUL SI CITIM ACATISTE INCHINATE LOR ,CACI ZICE PSALMISTUL DAVID:minunat este Dumnezeu intru sfintii saiAsa ca daca EL,DOMNUL vrea sa le dea aceasta cinste prin puterea de a face minuni si dupa moartea lor ,cine sintem noi sa ne opunem?!!

MARIUS_DANIEL 15.01.2008 18:08:45

La sfinti ne rugam,ne inchinam numai lui Hristos si Dumnezeu,caci a lor este slava in vecii vecilor.Daca ne-am inchina si lor chiar ca i-am transforma in niste idoli,cum spunea initiatorul topicului.

cristiboss56 27.01.2008 18:57:36

Ei sunt mijlocitori si prin harul pe care l-au dobandit de la Bunul Dumnezeu prin jertfa lor in credinta, ne sunt de mare folos in intarirea noastra , in vindecarea noastra, trupeasca si sufleteasca. Ei sunt bine placuti Lui si ajutatori noua.

tot_jean 03.02.2008 16:55:21

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Ei sunt mijlocitori si prin harul pe care l-au dobandit de la Bunul Dumnezeu prin jertfa lor in credinta, ne sunt de mare folos in intarirea noastra , in vindecarea noastra, trupeasca si sufleteasca. Ei sunt bine placuti Lui si ajutatori noua.

nu stiu de unde ai asta dar eu am citit asta in Sfanta Scriptura :
1 Timotei 2,5 : "Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus"
nu am citit si de alti mijlocitori

cristiboss56 03.02.2008 20:30:27

Citat:

În prealabil postat de tot_jean
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Ei sunt mijlocitori si prin harul pe care l-au dobandit de la Bunul Dumnezeu prin jertfa lor in credinta, ne sunt de mare folos in intarirea noastra , in vindecarea noastra, trupeasca si sufleteasca. Ei sunt bine placuti Lui si ajutatori noua.

nu stiu de unde ai asta dar eu am citit asta in Sfanta Scriptura :
1 Timotei 2,5 : "Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus"
nu am citit si de alti mijlocitori

Sunt JEANE ,stai in pace. Mai mergi si tu pe la Biserica, stai si tu de vorba cu un duhovnic, intra in lumea crestina cu sufletul si inima deschisa. Nu fi negativist si da-ti jos ochelarii de cal, care-ti ingusteaza mult orizontul cunoasterii.

tot_jean 03.02.2008 20:42:32

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Sunt JEANE ,stai in pace. Mai mergi si tu pe la Biserica, stai si tu de vorba cu un duhovnic, intra in lumea crestina cu sufletul si inima deschisa. Nu fi negativist si da-ti jos ochelarii de cal, care-ti ingusteaza mult orizontul cunoasterii.

incerc sa stau cit mai mult in pace.
apropo de "largirea orizontului cunoasterii" : sti ce i-a zis sarpele Evei?mai bine sa iti dau tot citatul din Facerea : "Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!"
si rezultatul il sti si tu.
prefer ca ochelarii mei de cal sa fie Sfanta Scriptura.

cristiboss56 03.02.2008 21:15:30

Simpla copiere si citarea unor texte este specifica celor in necunoastere. Tu nu sti JEANE sa dezvolti o idee, sa judeci cu a ta minte, sa dezbati o tema. Stai si dai cate un citat , copiezi cate ceva, dar mintea si cunoasterea ta sunt zero.

tot_jean 03.02.2008 21:19:51

am invatat asta de la administratorii forumului.daca incep sa vb fara citate risc sa fiu banat.
da nu mi-ai raspuns totusi la treaba cu orizontul cunoasterii


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:24:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.